Skocz do zawartości
Darek59

Co to jest TDS?

Rekomendowane odpowiedzi

W zachodnich publikacjach i miernikach jest wartoś TDS wyrażona

w ppm, czyli cząstkach na milion, Co to za parametr i na co wpływa?

Przy okazji jak przelicza mikrosiemensy na stopnie i tu drugie pytanie KH, GH, albo lepiej twardoś ogólną i węglanową?

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS (mierniki) sluza do badania zanieczyszenia wody, nie jestem specjalista w tej dziedzienie ale wiem jedno przy badaniu wody z ro wartosc tds powinna byc jak najnizsza ( u mnie na razie jest 0)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS to inaczj Total Dissolved Solids, a po polsku ilosc rozpuszczonych substancjiPrzyzad ten mierzy w ppm, czyli upraszczajac w miligramach na litr (mg/l) Niestety nie da sie przeliczyc ppm na stopnie twardosci, ani kH ani gH.

Miernik TDS pokazuje tylko ogolnie ilosc rozpuszczonych substacji, a nie kazdej z osobna. Przykladowo 1°kH to 10,86 ppm HCO3, ale przeciez w wodzie sa jeszcze inne substancje, tak samo gH 1°dH to 10 ppm CaO lub 7,19 ppm MgO, takze sporzadzenie tabeli przeliczeniowej raczej nie jest mozliwe.

Co do przeliczenia ppm na µS to o ile dobrze pamietam nalezy wskazanie miernika TDS podzielic przez 0,66, otrzymamy wtedy wskazanie w µS


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź, właśnie kupiłem przyrząd do pomiaru kilku parametrów

wody ph, TDS,temp. mikrosiemensy (czyli chyba zasolenie?) mierzy przewodnośc wody czyli ilośc jonów.

Co do TDS to już rozumiem, ale co do przewodności czyli mikrosiemensów (nie umiem znaleźc skrótu do tej greckiej litery na klawiaturze!!!) to właśnie o nią chodzi mi jak przelicza się to na twardości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Mam w zbiorniku z paletkami wynik 1196 mikrosiemensów to by było 40 stopni niemieckich, czy to możliwe?

Używam przyrządu Hanna Combo pH&EC typ HI 98129.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad wyżej PPM 640,

dla ciekawości woda z filtra RO,nowy, bardzo krótko używany, (może jeszcze nierozgrzany?): pH 6,69 PPM 36, 68 ms (jako skrót od mikrosiemensy).

Woda z filtra RO po tzw. mineralizatorze : pH 12.24 !!! ppm 304 a ms 667.

Teoretycznie przyrząd powinien byc skalibrowany, ale dostałem go wczoraj, więc sam jeszcze nie kalibrowałem. Ciekawe jak kalibrowac ms i ppm?

Ta woda której parametry podawałem pochodzi z akwarium z paletkami, które chcę kupic , ale stoi u mnie już drugi tydzień, pobrałem żeby przygotowac swoją wodę. Może częśc parametrów się zepsuła, ale żeby aż tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos jest nie tak, mimo wszystko jak dla paletek to woda troche za twarda, gdzies kiedys czytalem ze powinna miec okolo 180 ppm.

U mnie kranowka ma 350 ppm, po osmozie zostaje 9-10 ppm a po przejsciu przez mineralizator (woda do picia) ma 45 ppm. Woda do akwarium przechodzi po osmozie przez fitr DI i na dzien dzisiejszy ma 2 ppm (wklad w DI ma 8 miesiecy)

Zmierz u siebie kranowke i wode bezposrednio po RO, najlepiej w ppm, mikrosiemensy chwilowo zostaw w spokoju.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L. Boleslawski: nie mam jak pod ręką tego sprawdzić ale wydaje mi się (kompletnie nie znam niemieckiego) że ta tabelka to dla wody słodkiej jest a nie dla słonej gdzie na przewodność mają także wpływ jony nie odpowiedzialne za twardość np Na+ czy K+ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wlasnie nie jest to napisane....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to spoko tylko czasem napiszcie przy linkach po niemiecku coś w formie komentarza dla tych co nie kumaja tego języka bo o ile z chemią to chyba sobie dam radę to przy innych już na pewno nie :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.