Skocz do zawartości
magu

Cyrkulacja POWYŻEJ 60 razy - korale miękkie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna prowadzę akwarium morskie o pojemności z panelem 144l. Główna część zbiornika to około 112l. W baniaku mam dwie pompy typu koralia3 po 3000l/h każda, i pompę obiegową 1000l/h która podnosi wodę na jakieś 35cm wiec pewnie ma około 800l/h realnej wydajności. Pytanie mam dość nietypowe bo nie "czy to wystarczy", chodzi mi raczej o odpowiedz na pytanie czy to nie jest za dużo. Cała sprawa rozbija się o to, że jakiś tydzień temu w zbiorniku pojawiła się xenia (kilka szczepek), przyrosła ładnie do skał jednak za nic nie chce pulsować, teraz na dodatek zaczyna się robić biała. Bardzo zależy mi na odpowiedzi czy jeżeli chce hodować głównie korale miękkie to czy tak duża cyrkulacja nie zaszkodzi im? Przed xenią w zbiorniku był sarcopython i sinularia, które ciągle mają się świetnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xenia to bardzo dobry test wody.Na pewno nie jest to wina zbyt dużej cyrkulacji


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest w fazie dojrzewania (ma dwa miesiące) więc woda faktycznie jest raczej marna. Chciałem jednak zapytać czy xenia zacznie pulsować przy takiej cyrkulacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznie jak woda nie będzie marna .Ludzie mają ją jako plagę więc obadaj wodę.Jakie masz testy?


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie chcę cie martwić ale też miałem białą xenię... poszła do kosza.

Spróbuj ją dotknąć przy wyłaczonych na chwilą pompach jak się nie zwija to ja bym radził do kosza zanim się rozpadnie. (uważaj bo strasznie śmierdzi.....)

W moim przypadku pad Xeni 9 miesięcy temu to nie wina cyrkulacji tylko za mała ilość światła + kiepska (raczej zła) woda.

Obecnie Xenia się rozrasta w całkiem imponujacym tempie z 2-ch szczepek kilka miesięcy temu mam kilkanaście krzaczków i powoli dojrzewam do przycinania.

Cyrkulacja u mnie to ponad 40x i Xenia w miejscach gdzie jest trochę spokojniej to pulsuje mniej wiecej co sekundę.

Jak wyłaczę pompy to cała góra skał rusza się co 1 sekundę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pulsować to będzie tylko przy takiej cyrkulacji może nie być tego widać :) i kwestia że xenia chyba nie potrzebuje aż takich idealnych parametrów

co masz na dnie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak zostaw :) masz jakieś fotki jak to wygląda ??

może faktycznie za szybko wsadziłeś korale ?? robisz jakieś testy ?? podaj wyniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MiQ :

i tak zostaw :)

a dlaczego?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj późną nocą wyłączyłem jedną pompę, dzisiaj po pracy sprawdziłem rezultaty, wydaje mi się, że xenia radzi sobie trochę lepiej.

Żeby poprawić parametry wody mieszam ok 10% nowej solanki (otworzyłem nową paczkę Tropic Marine pro reef – przy okazji, czy to jest dobra sól?).

Jeżeli chodzi o testy ph 7,6 do 7,9; ca 400, kh 8. Jak dotychczas testów mam tylko tyle. Był to mój pierwszy zakup przy zakładaniu akwarium morskiego i chyba najgorszy jaki mogłem zrobić wydałem za wszystkie testy 36zł. Jak oglądam kolory jakie tam się pokazują to niestety moje magistrowsko inżynierowskie oko nie jest w stanie określić barwy, żona mi całe szczęście służy pomocą, bo jak większość szanownych grupowiczów zapewne wie, nie ma takiego koloru jak pistacjowy a kobiety go widzą, wiec poszedłem tym tropem i używam żony do określania parametrów wody :-). Ku przestrodze innych radzę zainwestować w porządne testy, kiedy oszczędnie i z wyprzedzeniem kupiłem super tanie testy na allegro to teraz mam za swoje, nie dosyć że nie wszystkie jakie mi potrzebne, to jeszcze szmelc jak się patrzy, frycowe się płaci...

Wracając do zbiornika na dnie leży sobie niebieskie spienione PCV, za kilka miesięcy planuje wsypać kilka kilogramów piasku, jednak w obecnym okresie mam śliczny trawniczek z glonów, wiec poczekam żeby biel piasku nie zmąciła zieleni glonów nitkowatych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu jak kupisz lepsze testy to wcale nie bedzie łatwiej okreslic koloru...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na powtarzalności pomiarów, przy dwóch próbach jedna po drugiej mam różne odcienie koloru, co wiąże się z rozbieżnością w wyniku, początkowo myślałem że mi się wydaje, jednak po potwierdzeniu zieloności zielonego uznałem testy za szmelc i teraz wyciągam średnią z pomiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...z mojego doswiadczenia wiem ze najlepiej okreslaja kolory dzieci,wiec kiedy moja mala jest u mnie od razu potrafi dopasowac kolor wody do skali na kartce.Zauwazylem tez inna rzecz,kiedy robilem testy wody z Atlantyku to nie mialem zadnych problemow,kolor byl idealny jak na skali,woda z akwa mieszana z chemikaliami wychodzi zawsze metnawa i ciezko okreslic kolor.Poza tym uwazam ze latwiej okreslic kolor komus "z boku",bo temu komus wisi co ten kolor oznacza,my chyba podswiadomie tak bardzo chcemy by ten kolor byl taki jak marzymy nie jestesmy zbyt obiektywni...juz nieraz widzialem trzy inne kolory,za kazdym razem co innego.Dlatego trzeba uzywac zawsze tych samych testow...po jakims czasie skala nie bedzie potrzebna...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.