Skocz do zawartości
Jacek123

Kalibracja elektrod pH - mój błąd!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Piszę ten post gwoli ostrzeżenia przed popełnieniem mojego błędu w kalibracji.

Posiadam płyny AM 7 i 9.Przy kalibracji Profiluxa spojrzałem tylko na odchyłkę płynu 7 ( max.0,02)i nie sprawdzając założyłem, że w 9 jest tak samo.

Okazuje się, że płyn 9 w temp.20st ma aż 9,22.

AM wprowadziła mnie w błąd dużym napisem "test fluid pH 9" bo tak naprawdę powinni opisywać jako 9,2.

Wprawdzie "widziały gały co brały" ale 0,2 pH robi różnicę...


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz że ma 9.22.

Kalibrować powinno się w temp. 25.

Bynajmniej tak jest na moich napisane.

Aquamedic żeczywiście w 20 stopniach i taka odchylka :szok


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti, chodzi mi o to, że jeśli ktoś nie sprawdzi ( tak jak ja) to może mieć błąd pomiaru 0,22!

Wg. jest złe oznakowanie - powinno być 9,2.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak kalibrowałem moją elektrode ph to komputer ph pokazywał mi idealnie 7 i 9,a moze płyny kalibracyjne masz juz stare i ci co innego pokazuje.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ghl plyny i kalibracje robi sie przy 25 stopniach.

Na ph 9 masz napisane ze odchyłka wynosi 0.22, czy tak ci wychodzi z testów ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że się nie rozumiemy!

Płyn AM na etykiecie ma duży napis 9 pH, natomiast z tyłu tolerancje pomiarowe 9,14 do 9,22 w zależności od temp.!

Czyli licząc na oko 9,0 pH ma w okolicy 45 st.

Aby nie wprowadzać przypadkowo w błąd powinno być wg mnie opisane jako 9,2 pH!!!


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie napisaleś, ze te odchyłki są podane na opakowaniu.

0.2 to w morskim spora odchyłka.

Jakąś lipe wypuścili.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oznakowanie jest lipa a nie płyn !


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyn też.

bo co zamierzasz podgrzać do 45 stopni, czy za kazdym razem przeliczać jaka odchyłke masz wyswietlana w profi?

Jak chcesz moge porzyczyć ci plyny ghl.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti, przy kalibracji Profiluksa można samemu ustawić wartość płynu i ustawiam teraz właściwą dla danej temp.otoczenia.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak zapomniałem o tym :D


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle, to jak wygląda prawidłowa kalibracja sondy PH w profliuxie?

Kupiłem niedawno Profilux II Plus. Zamówiłem chwaloną tutaj elektrodę Hydrometu ERH-AQ1 i roztwory buforowe Hydrometu PH4 i PH7. W tym tygodniu powinny przyjść, a ponieważ to mój pierwszy kontakt z tym zagadnieniem i chciałbym poprawnie to skalibrować, więc mam kilka pytań:

1. Rozumiem, że nie ma znaczenia którego producenta buforów użyję? (GHl, Hydromet)

2. Buteleczkę z buforem powinienem podgrzać do 20 stopni celsjusza? (Hydromet) Jak to robicie i czym mierzycie temperaturę buforów, żeby nie zanieczyszczać ich.

3. Czy po podgrzaniu mam odlać płyn do jakiegoś wąskiego naczynia i tam zanurzyć elektrodę do kalibracji, czy zanurzać bezpośrednio w buteleczce z roztworem?

4. Rozumiem, że zanim przełożę elektrodę z jednego bufora do drugiego, to muszę starannie opłukać ją i osuszyć?

5. W ProfiluxControl widziałem wartośći do kalibracji dla PH4 i PH7, więc rozumiem, że do kalibracji potrzebuję tylko tych dwóch?

[Edit]

Pozwolę sobie sam odpowiedzieć na pytania

1. Nie ma znaczenia.

2. Problemu nie było, bo akurat u mnie temperatura pokojowa to około 20-21 stopni (duży plus dla Hydrometu, gorzej będzie latem).

3. Elektroda elegancko wchodziła do buteleczki z buforem.

4. Elektrodę przy przekładaniu pomiędzy buteleczkami należy opłukać wodą RO, a następnie osuszyć membranę jonoczułą poprzez dotknięcie ręcznikiem papierowym - nie wycieramy do sucha!

5. Tutaj akurat się nabrałem, bo wartości do kalibracji można ustawić ręcznie z profiluxa. Niestety zasugerowałem się wartościami już ustawionymi, których z poziomu ProfiluxControl 6 nie można zmienić i kupiłem bufory PH4 i PH7. Dopiero później mnie olśniło, że powinny być PH7 i PH9, bo przecież zakres pomiarowy mieści się w tych granicach (sonda ma być do mierzenia PH w baniaku a nie do sterowania reaktorem). Wybór wartości PH buforów odbywa się z panelu profiluxa.

Producent zaleca również, aby przed przystąpieniem do kalibracji "kondycjonować" elektrodę w roztworze o PH zbliżonym do badanego.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.