Skocz do zawartości
Kaktus

Plaga Glonów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie zastanawiam się po jakim czasie przeminą glony zielone i brązowe a zaczną robić się wapienne? Mam akwarium 250l i do tego kupiłem skałe z dojżałego pabiaka po około 35 dniach parametry osiągneły następujące wyniki N02- 0 NO3- 0 KH- 9 PH -8.2 Innych parametrów narazie nie mierze. Parametry mam stabilne dziś jest 59dzień odkąd zalałem skałę i masakra pełno glonów. Na skałach pompach(robią się takie brązowe trawniki) Zastanawiam się czy nie za szybko dojrzało to akwarium w sęsie że parametry wody No3 i No2 spadły do 0? Od 4 tygodni mam 2 Ślimaki Turbo i 3 Kraby Pustelniki(ale nie wyrabiają) Świece po 8h dziennie 4x54w t5 cyrkulacja 1x2400 i 1x3200 odpieniacz to TurboFlotor750.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaktus

Postaraj sie troche pomoc biologii. Mozesz wyrywac tyle glonow, ile sie da. W ten sposob wyprowadzisz ze zbiornika nadmiar roznych zwiazkow bedacych dla nich pokarmem . Mysle, ze NO3 jest na tak niskim poziomie, bo cale jest wlasnie w glonach wbudowane. Podobnie moze byc z PO4. Przy najblizszej poprawie, moglbys ustawic sporo roznych korali miekkich. Beda konkurencja dla glonow. Mozemy miec nadzieje, ze skala jaka przejales z innego zbiornika nie "nasiakla" zbytnio PO4 (jezeli tam byla dodawana "kalkwasser to niestety nasiakla). Takie PO4 w skale moze byc pokarmem dla glonow nawet wtedy, gdy PO4 w wodzie nie bedzie wykrywalne.

KH jest dosyc wysoko, ale jezeli nie masz korali, to mozesz jeszcze podniesc do 12. To psuje glonom humor.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakies filtrowanie mechaniczne? Zwieksz lub przestaw cyrkulacje, odpienianie ustaw na bardziej mokre, ale ogolnie to glony czesto rozwijaja sie na drobnych resztkach organicznych lezacych na skale, warto co jakis czes przestawic cyrkulacje lub wrecz przeplukac skale pompka. Ta cyrkulacja co masz to zgaduje ze jest Marea 3200 i 2400? Nie za malo aby?...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkladanie marea 2400 do akwa 250l to be zensu kompletnie.Nawet ta 3200 to tez moze byc malo,mam taka w akwa 180l i nie bardzo to widze na dluzsza mete,napewno czeka ja wymiana na lepszy model.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie jeszcze małe pytanko bo sobie coś przypomniałem;) Możliwy jest nawród glonów(na nowo dojrzewanie baniaka) Wsypałem z 3 tygodnie temu piach żywy. Może przez to? Ale po wsypaniu piachu parametry nie pogorszyły się. Pozdrawiam


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ma to znaczenie. Dlatego jestem przeciwny sypaniu piachu po długim czasie od założenia zbiornika.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kalkwasser nie był dodawany do skały na 100% skała ma rok u mnie jest zalana 61dni. Nie wiem co o tych glonach myśleć. Boje się że one wogule nie przeminą. Ale myśle że pożyjemy zobaczymy. A wy jak myślicie?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Mozemy miec nadzieje, ze skala jaka przejales z innego zbiornika nie "nasiakla" zbytnio PO4 (jezeli tam byla dodawana "kalkwasser to niestety nasiakla). Takie PO4 w skale moze byc pokarmem dla glonow nawet wtedy, gdy PO4 w wodzie nie bedzie wykrywalne.

Witam.

Dlaczego przy dozowaniu kalkwasser skała "nasiąka" fosforanami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosek poczytaj trochę tutaj a będziesz wiedział dlaczego :D

Kaktus nie wiem jak było przed wsypaniem ale jeśli wsypałeś piasek ok 3tyg temu to jest właśnie czas na widoczną reakcję zbiornika, czyli dojrzewanie od początku.


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponowne dojrzewanie od wsypania żywego piachu to trochę za mocno powiedziane - raczej następuje spore zachwianie systemu. Chyba, że piach wsypany jest do "d..."


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
krzysztof_k :

Kosek poczytaj trochę tutaj a będziesz wiedział dlaczego :D

No tak. Mogłem spodziewać się takiej odpowiedzi :-)

Pozostaje mi rzeczywiście czytać.

Ale dziękuję i za taka radę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kosek

Dzial Chemia. Wrzuc do wyszukiwarki: "dolewanie kalwaser" (z tym bledem:D)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

@Kosek

Dzial Chemia. Wrzuc do wyszukiwarki: "dolewanie kalwaser" (z tym bledem:D)

Przewertowałem wszystko wczoraj.

Już jestem w tym względzie odrobinkę więcej wiedzącym lamerem.

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.