Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

może ktoś umie robić kalkwaserreaktory,jakieś propozycje,projekty


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkmixery to chyba jedna z łatwiejszych rzeczy do zrobienie po odpieniaczu:):)( ówie o tych prosciutkic projektach) Jak masz chęci to mozesz wszystko:) Sam planuje zrobic pare rzeczy DIY. A wszystko z pomocą jednego z mistrzów DIY Swirleja:D:D:D:D:D:D

Pozdrawiam

Tomek


--------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rosiczka: jak tak bedziesz wazelinował to Ci Swirlej to sam porobi :)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zaopatrzyłem się w wodorotlenek wapnia z POCH, ten lepszy, i zacząłem robić kalkwasser poprzez dosypanie miareczki 10ml do 2,5 litra wody z RO po DI. Powstały roztwór ma zabarwienie lekko mleczne oraz osad na dnie. Czy tak powinno być?? Poza tym stosyje go od jakichś 3 dni (czyli wlane ok 7 litrów za wyparowaną wodę) i w tym czasie twardość skoczyła mi z 9-10 do 14-15 stopni. Wapń na tym samym poziomie co ostatnio (700 ppm) a pH nawet nie drgnęło 7,8 - 8,0.

Może jakaś podpowiedź, czy coś robie nie tak??

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zabarwienie i osad ok - tak ma byc, jak postoi dluzej to sie zupelnie wyklaruje, ale nie musi, doba wystarczy

Wapn 700 to moim zdaniem za duzo i dozowanie kalkwasser nie bardzo ma zastosowanie u ciebie w tym momencie

Co do PH - aby miec pewnosc, musialbys miec PHMetr, niestety testy kropelkowe sa do bani.

Ostatnio kolega napisal mi ze zmierzyl w srodku nocy takim testem i wyszlo mu PH=6 - no bez przesady, przy takim PH to paletki mozna hodowac a nie morskie organizmy...


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zabarwienie kalkwasser nie za bardzo chce się zmienić, a poziom wapnia jest dziwny od samego początku, po wsypaniu soli był 800 a w wodzie z RO jest ok 1000, więc spada on dość systematycznie i dlatego leje kalkwasser. Tylko czemu tak gwałtownie wzrosło kH??

Pozdrawiam

Artur

PS.

Włąśnie zauważyłem że zostałem klubowiczem <wow>


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mmedenski :

Niedawno jeden z klubowiczow pisal, ze leje `z wiadra` rano kalkwasser i jest wszystko ok.

Ostatnio robie pomiary czeste w akwa nowym lajonem :) i ostro zaskoczony bylem gdy zaczalem dolewac kalkwasser w dzien (kropla na sekunde) i zobaczylem jak rosnie ph w akwa. Po godzinie skoczylo okolo 0,25!, a wlalem pewnie z litr na 350l wody w akwa. Fakt ze bylo to z rana i ph i tak by roslo, ale nieuwierze, ze wlewajac naraz z 2 litry kalkwasser moze byc ok.

Hi Marek

Powiedz , czy masz juz moze tego najnowszego Lajona ..?

Ten by mnie interesowal , powiedzcie czy on jest juz w sprzedazy ?

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
atrawa :

Witam,

zabarwienie kalkwasser nie za bardzo chce się zmienić, a poziom wapnia jest dziwny od samego początku, po wsypaniu soli był 800 a w wodzie z RO jest ok 1000, więc spada on dość systematycznie i dlatego leje kalkwasser. Tylko czemu tak gwałtownie wzrosło kH??

Pozdrawiam

Artur

PS.

Włąśnie zauważyłem że zostałem klubowiczem <wow>

Woda RO plus sol Tropic Marin = idealne parametry .

Czym Ty to wszystko mierzysz powiedz ? heh

pozdr...

Ps; Rosiczka spoko;):) , heh zostalem idolem :) hyhyhy


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

atrawa, ale normalny poziom wapnia w wodzie morskiej to ok 400-500, wiec raczej sadze iz test jest do bani albo zle go wykonujesz


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie o juz nie mam siły odpowiadać na to pytanie czy też stwierdzenie, test wykonuje dobrze i test jest dobry. załączam odpowiedź producenta soli:

"OCEAN REEF is a salt enriched with a high percentage in Calcium because IT MUST BE USED ONLY in marine water tank containing many hard-bone invertebrates which absorb and need a lot of Calcium.

We kindly ask you to explain your question because it is not clear. Do you mean that the level of Ca of 800 ppm is with OCEAN REEF and tap water?

In this case there is something wrong, because any tap water contains Calcium so the level of Calcium should be higher, about 1020 ppm.

If you use RO water the level of Calcium should be around 1000 ppm.

If you do not have hard-bone invertebrates, DO NOT USE OCEAN REEF but OCEAN FISH, this salt contains smaller quantity of Calcium that remains at the normal required level of 450 / 500 ppm.

We hope we understood. Please feel free to re-contact us in case our explanation is not clear or satisfactory.

Best regards

Gina Stefani

Sales & Marketing Manager

PRODAC INTERNATIONAL"

Do Swirlej2 - mierze to testami JBLa. Nie to jest wazne czym mierze ale czemu te pomiary się tak zmieniają w kwestii kH po dodaniu kalkwassera??

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam taka sama sol i poziom wapnia w tej soli to 450. Proponuje jednak zakupic Saliferta, to chyba najpewniejszy test sadzac z opinii.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no to proponuje abyś napisał do Prodaca maila czemu masz taki niski poziom wapnia :). Próbowałem trzema różnymi testami i wynik zawsze taki sam co do jednej kropli +-.

Jeżeli to więc jest test do bani to należy także założyć że poziom wapnia mam na poziomie 400 więc lanie kalkwasser jest w 100% wskazane:), bardziej jednak niż o wapń chodzi mi o podniesienie pH, gdyż cały czas mam glony paskudne jakieś, przy czym NO2 i NO3 są ZERO. Akwa wystartowało 3 marca (włożyłem wtedy pierwszą żywą skałe). W baniaku dodam nie ma nic oprócz 3 krabów (1niebieski i dwa czarne), pięciu ślimaków dużych i całej rzeszy małych co wylazły ze skały, jeżowca diademe, dwie rozgwiazdy (fromia sp - czerwona i niby wężowidło) oraz już czterech szczepków xeni i drobniejszych stworzeń. Niestety nic nie dokładam bo cały czas walcze z pieprzonymi glonami.

Pozdrawiam

Artur.


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam takie może śmieszne pytanie, chciałbym dozować kalkwasser kroplówką ale za cholere nie moge francy ustawić. Znaczy się ustawiam żeby kapało np 1kropla na sekunde ale tak jest tylko na początku, później przestaje lecieć, CZY jest na to jakis patent??

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zauważ że przekrój żyłek w kroplówce jest mniejszy od żylek standardowych, czasami dochodzi do zapchania, miałem taką sytuację na początku ale metoda prób i błedów udało się ustawić 1 kroplę na sek.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie za bardzo rozumiem twoją wypowiedź. Co ma przekrój zyłek w kroplówce do żyłek standardowych. Co to są żyłki standardowe?? Chodzi mi o to że to nie ciecze cały czas, czy może być dostęp powietrza do roztworu kalkwasser, bo już sam nie wiem, jak odkręce puszke (czyli dam dostęp powietrza to leci jakby lepiej, chociaż nie do końca :) )

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie chciałbym zakłądać nowego wątku bo ten coś umarł a nie uzyskałem interesującyhc mnie informacji. Więc ponawiam pytanie: jak przygotować kalkwaser, czy może byćć dostęp powietrza po rozpuszczeniu wodorotlenku wapnia i jak to gówno :) dozować, czyli poprosze o instrukcje obsługi kroplówki :), ale człowiek ciemny jest :)

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wody wapiennej nie powinno być dostępu powietrza bo traci szybko swoje właściwości. Na tym zamyśle opiera się konstrukcja miksera, który nie jest niczym innym jak zamkniętym pojemnikiem (bez dostępu powietrza) z jakimś tam systemem mieszania (mieszadełko, pompka). Jednocześnie konstrukcja miksera zapewnia zlewanie roztworu z góry co jest ważne ponieważ roztwór wody wapiennej musi być klarowny.

Kroplówki nie stosowałem więc nie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kroplowka tak wlasnie dziala gdyz wraz z wyplywem cieczy zmienia sie cisnienie itd. lepiej dziala gdy sa duze roznice poziomow


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek MIrczak-wyjasnij blizej wplyw dostepu powietrza na "tracenie wlasciwosci" wody wapiennej:) Musialaby byc bardzo duza powierzchnia wody (duzy styk z powietrzem) przy jednoczesnym intensywnym nasyceniu powietrza CO2, wtedy wytracenie weglanu wapnia mogloby by byc znaczace, a tak...


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie sam to wyjaśniłeś. Nasycenie wody wapiennej w skutek kontaktu tejże z powietrzem spada bardzo widocznie. Jeżeli uważasz, że spadki te są bez znaczenia napisz proszę przez ile dni twoim zdaniem można przetrzymaywać w odkrytym naczyniu roztwór wody wapiennej aby nie stracił on swoich właściwości buforujących. Ciekawe co by powiedział pan Wilkens :wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie badalem takiej zaleznosci, ale moze sie o to pokusze:yes , wystarczy odkrecic butelke i co dwa dni badac zawartosc wapnia:) a pan Wilkens nie wiem co na to, ale bardziej zaufam kumplowi z doktoratem z chemii analitycznej na mojej uczelni:)pzdro


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja używam miksera więc nie będę go odkręcał. Ale swoją drogą sam bym to sprawdził empirycznie. Daj koniecznie znać jak pomierzysz - pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to powiedzcie mi jedno: jak kroplówka ma zakraplać wodę z zamkniętego zbiornika ?? przecież jakiś otwór wyrównujący ciśnienie musi być bo jak nie to wlaniu pewniej ilości w zbiorniku z kalkwasser zrobi się podciśnienie i woda w dół nie poleci


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.