Skocz do zawartości
Simon

ATI Pro Colour z 2x400W HQI czy tylko same aktyniki/niebieskie?

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium ma wymiary 180 x 75 x 75.

Nad akwarium wisi sobie lampa Aquastar III (Breßlein) posiadajaca 2 zewnetrzne ballasty 2 x 400 W z zarnikami Pulsrite 14K z ktorych jestem dosc zadowolony. Wczesniej wisialy BLV 10K i jak latwo sie domyslec byly za zolte. Pulsrite 14K daje praktycznie biale swiatlo. Ja niestety lubie bardzo niebiesko ale z 2 strony nie chce marnowac 800W montujac 20K zarniki.

Zeby przywrocic koralom utracone kolorki dolozylem lampe 8x39W (2 rzedy po 4 swietlowki) (180cm). Kupilem bez swietlowek a na stanie mam tylko 54W wiec zaczalem powoli dokupowac. Na poczatek poszly 2 x Giesseman Pure Actinic+ i 1 x Arcadia 420 Actinic. Nawet gdy same swiecily bez MH to bylo bardzo ciemno. Giesseman i Arcadia daja praktycznie identyczne fioletowe swiatlo. Gdy wlaczyly sie MH to pobieglem do sklepu po wiecej swietlowek. Dokupilem jakies tanie Lux Coral Blue. Faktycznie swieca na niebiesko i duzo mocniej doswietlaja akwarium (Giessemany i Arcadia sa fioletowe i swieca mniej intensywnie).

Aktualnie mam

2 x Giesseman Pure Actinic+

1 x Arcadia 420 Actinic

2 Lux Coral Blue

Obsadzone 5 swietlowek na 8 mozliwych. Kolorki w akwarium sa praktycznie takie jak oczekuje do momentu gdy wlaczy sie HQI. Jak sie MH rozgrzeja to wiele SPSow traci kolor i wszystko staje sie brazowawe (w szczegolnosci montipory ktore pod niebieskimi i aktynika sa krwisto czerwone), czesc acropor robi sie praktycznie bialych/szarych. Boje sie, ze nawet po dolozeniu kolejnych 3 aktynik po zapaleniu HQI znow zrobi sie szaro-brazowo. Dokupienie kolejnych aktynik nie wchodzi w rachube bo 2x400W + 8x39W to razem 1112W i generuja to duzo ciepla (w szafce nad fragowym mam jeszcze 6x54 swiecace w nocy).

Chce dokupic pare swietlowek ATI Actinic ale wynalazlem ze sa nowe ATI Power Colour ktore podobno ladnie podbijaja kolory czerwony i fioletowy. Z tego co ludzie pisza sa zblizone do Figi KZ. Sam producent zaleca stosowanie ATI Power Colour w proporcjach 1:4 z niebieskimi. Opinie co do swietlowek i obsady z MH sa rozbiezne - jedni twierdza ze nie ma sensu stosowac ich z MH a drudzy ze uzywaja, sa zadowoleni i ze faktycznie podbijaja niektore barwy.

Zastanawiam sie jak obsadzic swietlowki (2 rzedy po 4 x 39W)

Pierwsza opcja:

Lux Coral (lub Giesseman Pure Actinic+)

ATI Power Colour

ATI Actinic

ATI Actinic

Druga (bardziej niebieska):

ATI Actinic

Lux Coral

Giesseman Pure Actinic+

ATI Actinic

Wczesniej myslalem ze bede mogl lampe z T5 przelozyc do tylu (lezy na samym szkle i jest utrudniony dostep) i HQI powiesic z przodu ale z tego co widze to moge zapomniec bo wtedy niebieskiego bedzie wizualnie jeszcze mniej.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem Ati Pro Color i Fiji KZ, mi bardziej podoba się Fiji KZ, bo Pro Color to tak świeci na czerwono, jak w mięsnym na stoisku.

Coś troszkę kiepsko, że same żarniki nie wybarwiają czerwonego koloru, nie wiem czy nie obejdzie się bez zmiany żarników żebyś był bardziej zadowolony.(Całkiem nieźle świecą ReefLux jak na same żarniki)

Też trochę walczę z tymi świetlówkami.

Przy 400W z żarnika u mnie, to jest tylko taka drobniutka kosmetyka barwy światła świetlówkami, bo żarnik prześwietla wszystko. I ciężko jest przebić się świetlówkami żeby coś wybarwić.

Przy tej mocy, podstawą musi być barwa żarnika moim skromnym zdaniem.

Ja dołożyłem do żarników 8 szt. po 24 W - 4 Ati Actinic i 4 Ati Blue Plus, no i jest troszkę bardziej kolorowo i niebiesko.

Ale w stopce nie mam wpisane, że jeszcze wisi 1 szt. 80w Ati Blue Plus i 1 szt. 80w Fiji KZ, którą od momentu pokazania się w Polsce stosuję i sobie chwalę.

Mimo to i tak nie jestem w pełni zadowolony z efektu jaki bym chciał osiągnąć, aczkolwiek no, no, może jestem blisko:)

Moja propozycja to:

Ati Actinic

Ati Blue plus

Fiji KZ

Ati Actinic


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze przy 400W nie ma takiego wyboru jak przy mniejszych 10K/12K/13K/14K/15K/16K itd, wzialbym jakis kolo 16K. Sa owszem XM 15K podobno bajeczne ale jak znow zaczne testowac rozne zarniki (to pewnie szybko nie skoncze) to mnie zona zabije.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te XM, chętnie bym przetestował.

He, he, żona to też powinna mnie poćwiartować, ale o dziwo nawet namawia mnie żebym kupował coś raz a porządnie, dlatego że potem nie może znieść jak się miotam, i wściekam,(jak dzieciak:() że jakieś badziewie mi sie zepsuło, na którym chciałem zaoszczędzić.

Z resztą sama jest już wciągnięta w temat morszczyzny:D

No to przy następnej wymianie żarników, która nastąpi wcześniej niż zwykle:) pojawią się u Ciebie XM :(

Są u Ciebie dostępne ?


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja swieza upieczona malzonka tez jest wciagnieta i tez nie cierpi jak cos taniej kupie a pozniej sie miotam :(

Co do samych zarnikow XM ma je na pewno 1 wysylkowy sklep z ktorego jestem zadowolony. Zblizaja mi sie duze wydatki tak ze na razie chyba poczekam tym bardziej ze jak nie spelnia moich oczekiwan to pozniej bede kupowal kolejne i kolejne a ze te przetestowane to dobrze jak odzyskam 50% :((


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Giesemann Megachrome Coral 400

AquaConnect HQI 400 Watt/E40/14K

BLV Nepturion Brenner/400WE40/ 14000 K

itd.

Simon - cos jednak mozna znalezc.:(

Do tego T5 dalbym same ATI Blue Plus.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze mozna znalesc 8).Niestety poza XM to wszystkie sa 10k/14k/20k i z tego co wiem nie ma nic poza tym. Teraz uzywam 14K ale dopiero cos kolo 16K w polaczeniu z moimim T5 byloby dla mnie idealne. Niestety nie slyszalem o takich zarnikach 400W SE.

Mozliwe ze ktorys z 14K mialby na tyle duzo niebieskiego ze w polaczeniu z T5 byloby ok ale takie testowanie przerabialem juz przy 150W a w szczegolnosci przy 250W zarnikach i zanim sie zdecydowalem w rekach mialem kilkanascie zarnikow. Przy 250W bylo duzo latwiej skorygowac barwe swietlowkam. Aktualnie 195W aktyniki/niebieskiego (docelowo 312W) przy lampie 2x400W (120cm) daje jakies efekty jedynie na brzegach akwarium. W srodku korekta jest minimalna i obawiam sie ze nawet jak zawisnie 312W aktyniki to dalej bedzie za bialo :(.

Zamowilem 4x ATI Actinic i 2x ATI Blue Plus - do tego mam juz 5 innych to bede mieszal :(


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dodam ze wlasnie znalazlem ze Narva robi zarniki 10/14/20K ale ...... ponad 100 EUR sztuka!

Przyznam sie ze zarnikow Narvy w akcji nie widzialem ciekawe jak swieca Ma moze ktos?


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.