Skocz do zawartości
froolk

Źródła z których czerpiemy wiedzę - moje przemyślenia :)

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie lektury trzeciego tomu The reef aquarium (2005)Delbeek'a i Sprunga i naszło mnie na taką refleksję, że internet jest błogosławieństwem ale i zarazem przekleństwem naszych czasów.

Mimo, że mamy niezwykłą łatwość uzyskania szerokiej wiedzy to powstaje też wiele mitów oraz uproszczeń i przekłamań, a czasami wręcz bzdur powielanych w nieskończoność. Wiedza w sieci jest powierzchowna i najczęściej opiera się na "...gdzieś słyszałem...". Wolimy tygodniami pisać o wyższości odpieniacza X od Y mimo, że Y nie widzieliśmy nawet na oczy itp.

Nauka bardzo w ostatnich latach poszerzyła wiedzę o życiu na rafach. The reef aquarium to naprawdę doskonałe i godne polecenia opracowanie - czerpie pełnymi garściami z wiedzy naukowej adaptujac ją do akwarystyki i łącząc z ogólnie znaną wiedzą akwarystyczną co prowadzi do bardzo interesujacych wniosków. Oczywiście nie jest to jakiś Święty Graal akwarystyki morskiej, ale dla mnie książka w wielu miejscach odkrywcza, mimo, że staram się być na bierząco.

Mam wszystkie trzy tomy tej książki - pierwszy powstał 14 lat temu - i patrząc na ostatni to widać jak ogromny postep nastąpił w wiedzy o akwarium rafowym. To nie jest tak, że w pierwszym są bzdury - nie, jest tam konkretna wiedza która obowiazuje do dzisiaj, natomiast tom trzeci wiele z tych "prawd" potrafi nam wreszcie wytłumaczyć.

Na przykład pamiętam taką gorącą dyskusję niedawno tu na forum dotyczącą alkaliczności - naprawdę warto przeczytać rozdział tej książki dotyczący zależności między wapniem i twardością weglanową oraz Ph i jaki ma to wpływ na kalcyfikację korali. Interesujące i na przykład dla mnie bardzo odkrywcze.

A wracająć do tematu wątku :Satisfied

Czy oprócz internetu czerpiecie swoja wiedzę z innych opracowań, macie jakieś książki warte polecenia? Kursy walut są korzystne dla złotówki jak nigdy dotąt - wreszcie za rozsądne pieniądze można kupić książki w Anglii czy USA i nadrobić zaległości :D

Ja z czystym sumieniem moge polecić wszystkie trzy tomy The Reef Aquarium (amerykanie nazywają je Biblią akwarystyki rafowej IMO nie bez kozery)ze wskazaniem na tom III oraz trzy tomy z serii A quick reference guide (bezkręgowce, korale i glony) jako atlasy do szybkiej identyfikacji i zapewnienia odpowiednich warunków najpopularniejszym zwierzakom i walki z plagami. Odradzam atlasy Mergusa jako mocno zdeaktualizowane (to tylko moja opinia :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja najwięcej wiedzy czerpie z rozmów i dyskusji z osobami o nieprzeciętnych wynikach w hodowli morskich zwierząt. Oczywiście dochodzi lektura ale głównie internetowa np. artykuły na Reefkeeping lub magazyny drukowane Coral


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nemezis - księgarnie internetowe, najpopularniejsza i chyba najwieksza Amazon.

@Rebciu - no tak, ale sam wiesz, że jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Nie zawsze da się odtworzyć warunki panujące u kogoś, a nawet zmiana obsady przeciez ma znaczenie, nie zawsze dowiesz się o wszystkim - nie zakładam złej woli ale czasem ktoś nie dopowie czegoś co jego zdaniem nie ma znaczenia a jest istotne, czy w końcu czasami ktoś osiaga świetny wynik czysto intuicyjnie i wyciąga z tego często błędne wnioski. A wreszcie , co widać z perspektywy lat, przychodzą i odchodzą różne mody.

Nawet zbiorniki na światowym poziomie, świetnych akwarystów, bardzo udane i będące dla nas wzorem wciąż przechodzą ewolucję w filtracji, (np. zbiornik Andrzeja czy Krzysztofa Tryca), a czasem wręcz rewolucję (G.Alexander) - potem trudno o kategoryczne stwierdzenie co pomaga a co szkodzi :D

Książki jak już wspomniałem nie są dla mnie poszukiwaniem Graala a raczej sposobem na systematyczne poszerzanie wiedzy i gdy.... już znajdę Graala :Satisfied ułatwią wyciaganie poprawnych wniosków :D

PRZYKŁAD: To tak jak z tym odczytem refraktometru gdzie 35% zasolenie to na skali refraktometru przedziwne 1,026 SG a nie NASZE 1,0234.

Jest w sieci wiele teorii i półprawd a odpowiedź jest prosta - refraktometry nie powstały do pomiaru zasolenia akwarium i dlatego podają tzw Tru Specific Gravity gdzie próbką odniesienia jest woda demineralizowana o temp. 4st. C. majaca idealnie SG 1.

Prawdą jest więc, że jeśli zasolenie wynosi 35% to Tru SG wynosi 1,026 ale dla próbki o temp. 4 st. C co daje przy 25st. C NASZE 1,0234. Nie udało mi się znaleźć nigdy prawdziwego wytłumaczenia tej zawiłośći w sieci musiałem użyc książki :D

BTW - błędem więc jest również kalibrowanie refraktometru czystą woda destylowaną czy po RO jeśli ta nie ma 4st C !!!

Opracowania ReefKeeping są bardzo dobre ale jest naprawdę niewiele interesujących, Coral niestety nie czytam - BTW gdzie można zaprenumerować w jezyku angielskim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...forum jest blogoslawienstwem i podsumowaniem wiedzy czerpanej z innych zrodel,jako ze sa rozne opinie na nim forum to jest wielowarstwowe jak np.jazz,ktorego nie cierpie w przeciwienstwie do forum a wielowarstwowosc zmusza do myslenia.Ja kupuje wszystkie ksiazki o akwarystyce jak leci,nawet te stare i czytajac je uksztaltowuje sobie jakas wizje rafy i jej prowadzenia.Nie ma sie co dziwic ze sa dyskusje na temat wyzszosci jakiegos odpieniacza nad innym...jezeli kupuje nowy skimmer i widze roznice w porownaniu do poprzedniego to podexcytowany napisze ze jest on najlepszy,najlepszy oczywiscie w mojej opini i najlepszy w moim przypadku,kupujac jeszcze inny odpieniacz,ktory mnie powali swoja konstrukcja i mozliwosciami napisze o poprzednim ze jest calkiem niezly...troche jak z zona,nikt nie mowi o swojej bylej ze byla najlepsza bo najlepsza jest ta ktora posiadamy teraz...hmm,chyba ze rzeczywiscie trafimy na super bubel.Wiele pisze sie na forum na temat nedznosci i podlosci zwiru koralowego,oczywiscie macie racje bo zwir wedlug mnie musi byc regularnie czyszczony i to odmulaczem wlasnej konstrukcji bo nie natrafilem jeszcze na odmulacz,ktory by sie do tego nadawal...Powiecie "wywal zwir" a ja mowie "czysc go regularnie...wystarczy raz na tydzien przez piec minut i zadnego syfu nie bedzie,jezeli mamy do tego silna cyrkulacje to jeszcze lepiej.Oczywiscie mozna sie sprzeczac i oczywiscie piasek zywy przewyzsza zwir ,ale zwir nieczyszczony...regularnie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he, he :D ja słyszałem teorię, w której mowa o uwzględnianiu przez amerykanów przyciągania ziemskiego w przeciwieństwie do pomiaru europejskiego :Satisfied

Moim zdaniem (co pokrywa się z twoją poprzednią wypowiedzią) nie ma złotego środka (Grala) na prowadzenie akwarium morskiego. Występuje tyle "zmiennych", że nie da się stworzyć idealnych, powtarzalnych warunków przez bardzo długi okres czasu. Nie mówiąc już o przedkładaniu jednej recepty na kilka zbiorników. Mi chodziło o wymianę doświadczeń, uwag, nawet domysłów, dochodzenie do jakiś wspólnych wniosków i nie chodzi mi o wpadanie w jak ja to nazywam "owczy pęd" :D, a raczej poszerzanie horyzontów. Znając doświadczenia kolegów łatwiej jest reagować na ewentualne problemy u nas w zbiorniku, a że mamy w Polsce osoby ze zbiornikami na najwyższym światowym poziomie to warto ich wiedzę brać garściami. Mi takie rozmowy dały o wiele, wiele więcej od jakiejkolwiek rzeczy jaką przeczytałem.

Coral kupuję w Warszawskich sklepach akwarystycznych - niektóre mają po kilkanaście różnych numerów w sprzedaży non-stop.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda - ja równiez uważam, że najwięcej praktycznych informacji otrzymamy od kolegów ale jestem tym upierdliwym typem gościa który lubi wiedzieć "dlaczego" :D i często czytając coś zapala mi się żaróweczka, i nie ma nic przyjemniejszego jak zrozumieć :Satisfied

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:Satisfied Ja tam w pewne sprawy wole nie wnikać :D i tak często swierdzam "teraz to ja już nic nie rozumiem" :D

Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem pytanie z pierwszego postu.

przeciez chyba kazdy korzysta z tego zrodla do ktorego ma dostep.

internet jest pierwszym i samonarzucajacym sie zrodlem bo najszerzej dostepnym. drugim moga byc ksiazki trzecim kontakt z innymi akwarystami jak pisze Rebciu, no ale to czesciowo internet czyli wymiana informacji np na tym forum.

ksiazek w jezyku polskim praktycznie nie ma, wiec pozostaje literatura obcojezyczna - oczywiscie pojawia sie bariera jezykowa dla niektorych osob. cenowa nie sadze, bo jak pamietam kilka watkow na forum, ludzie kupuja takie ksiazki w polsce czasami nawet z niewiedzy przeplacajac kilkadziesiat % w stosunku do ceny na amazonie, wiec pieniadze nie beda problemem. a jak slusznie zauwazyles aktualny kurs dolara sprzyja jeszcze bardziej zakupom.

moge skladmac bo nie pamietam w tej chwili, ale dzisiaj dobra ksiazka na amazonie o blazenkach, rozmnazaniu i chorobach tych ryb to koszt rzedu 70-80zł.ksiazeczka o rozmananiu L.Wurdemanni to chyab 8 albo 14$.

internet zawiera mnostwo zasobow i informacji ,ale ma ten feler , ze czesto nie wiadomo na jakiej podstawie cos zostalo napisane (czyli generalnie zastrzezenia z jakimi spotyka sie np.: jakosc informacji na wikipedii, byly w mediach dyskusje kilka miesiecy temu o tym). hobbysci bazujac na obserwacji jednostkowych zjawisk czy zachowan w swoim akwarium latwo moga popelnic blad uogolnienia badz kompletnie blednej interpretacji. dlatego wartosciowe jest forum gdzie jest wieksza szansa na skonfrontowanie roznych czasami sprzecznych opinii.

postep do juz zupelnie inna bajka. ten 3 tom reef aquarium ktory takze czytam od jakiegos czasu bedzie aktualny przez jakies 3 lata nastepne.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

nie bardzo rozumiem pytanie z pierwszego postu.

Pytanie proste - podaj ciekawe i sprawdzone żródło informacji - nie chodziło mi o odpowiedź - książka tylko o konkretną pozycję, nie chodziło mi o internet tylko tak jak napisał Rebciu ReefKeeping

kaziko :

postep do juz zupelnie inna bajka. ten 3 tom reef aquarium ktory takze czytam od jakiegos czasu bedzie aktualny przez jakies 3 lata nastepne.

Zupełnie sie z Tobą nie zgadzam, juz powyżej pisałem, że The reef aquarium tom I ma 14 lat i jest wciąż aktualny, jeśli sie nie gdyba to prawdy się nie deaktualizują :)Owszem jest masa nowej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Frolk

Wrzuc czasami takie rodzynki jak z tym zasoleniem, to moze czasami nas zdziwisz.:D

Jakos tak w podswiadomosci mam caly czas mysl, ze 35 na refraktometrze to juz sporo. U siebie mam 34:D, czyli gdzies z podobna opinia sie spotkalem.

Oczywiscie masz racje, ze dobra ksiazka, na aktualnym poziomie, przynosi duzo wiadomosci. Szczesliwy ten, kto potrafi z niej i z internetu wyciagac wywazone wnioski. Poprzednie ksiazki tez byly kiedys aktualne. :Satisfied

Nasze forum to taka "praca zbiorowa", podlegajaca dodatkowo ostrej cenzurze. Zbyt wiele blednych odpowiedzi tez nie przejdzie. Mysle, ze taraz, po przeczytaniu tej ksiazki, czasami DELIKATNIE podpowiesz inne rozwiazanie problemu przez co, nasze forum znowu bedzie na aktualnym poziomie :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani: ponoć 35% lepsze :Satisfied:D

w książkach jest masa rodzynków :D Ale niektóre to prawdziwe cegły :D jak kiedyś będę miał czas to się postaram coś skrobnąć o kalcyfikacji bo uważam ten rozdział The reef aquarium za ciekawe podejście do tematu - przynajmniej dla mnie, a co najważniejsze powstało na podstawie badań naukowców w powtarzalnych laboratoryjnych warunkach na próbkach tego samego korala SPS. Jak bym był po lekturze tego rozdziału jak kiedyś goraco dyskutowaliśmy o alkaliczności to bym sie pomądrzył 8)

Ale żeby to sensownie opisać i uniknąć uproszczeń to tak naprawdę trzeba by przetłumaczyć słowo w słowo spory rozdział książki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. a to prosze bardzo.

internet, moje ulubione zrodla informacji :

http://www.advancedaquarist.com <- w starszych wydaniach mozna znalezc artykuly o zaleznosci alkalicznosc, zawartosci wapnia etc etc , uzyte pozniej we wspomnianej przez froolka ksiazce, praktycznie toczka w toczke przedrukowane.

http://www.reefkeeping.com <- ale tylko starsze numery bo od kilku miesiecy wyraznie pod wzgledem jakosci zawartosci zszedl na psy. bylo kilka uwag o tym na zagranicznych forach. przestali pisac ludzie ktorzy od poczatku funkcjonowali tam jako eksperci, nie hobbysci, ale naukowo zwiazani z morzem i rafą. to co pozostalo ciekawe to totm.

wartosciowe ze wzgledu na objetosc i ilosc informacji jest samo forum http://www.reefcentral.com

http://forum.marinedepot.com <-tutaj mozna spotkac tych co sie wyniesli z reefkeeping.

http://www.marinebreeder.com <-jak kogos interesuje rozmnazanie w akwarium.

inne ciekawe na ktore czasami zagladam to :

http://www.tonmo.com , forum o osmiornicach.

http://www.athiel.com/

http://www.wetwebmedia.com <-wkurza mnie format, ale jak sie czlowiek przyzwyczai to mozna znalezc sporo ciekawych informacji. szczegolnie przydatne w poszukiwaniu rozwiazywania problemow i wyjasnienia ich przyczyn.

http://www.zeovit.com

no i nie zapominajmy o najlepszym źródle .... www.google.com :D

ksiazki :Satisfied, te ktore znam i posiadam.

anglojezyczne dostepne sa na amazonie. pozycje '!' polecam gorąco, imho kazdy powienien po nie siegnac, reszta zaleznie od zainteresowan.

1.Akwarium morskie krok po kroku, Kostecki

2.Akwarystyka morska, Baumeister <- '!'

mimo, ze ksiazka leciwa to chyba najbardziej wartosciowa merytorycznie jesli chodzi o jezyk polski, przynajmniej z tych ktore mialem w reku, a mialem chyba wszystkie jakie sie pojawily (i jak widac nie wszystkie zachecily mnei zawartoscia zeby je kupic :D)

3.Aquarium Corals, Borneman <- '!'

najczesciej wymieniana chyba pozycja na temat korali, twardych, miekkich, budowa, biologia, choroby etc etc, co wplywa na rozwoj korali jesli chodzi warunki w akwarium, jak przebiega proces kalcyfikacji etc etc, nie slyszalem o innej ksiazce napisanej dla hobbystow, ktora by tak doglebnie traktowala temat. jak ktos czytal artykuly bornemana na reefkeeping to wie jak on pisze.

4.Clownfishes, Wilkerson <- '!'

chyba jedna z lepszych wydanych ksiazek o blazenkach i biologii rozrodu w akwarium. autorka pisze glownie na bazie wlasnych doswiadczen i obserwacji z kilkunastu lat praktyki chodowlanej. jest co nieco o ukwialach.

5.Coral Reef Guide, Red Sea, Lieske Myers

6.Coral, The Marine Aquarium Magazine <- teraz takze polskie wydania.

7.How To Raise & Train Your Peppermint Shrimp, Kirkendoll <-rozmnazanie i chów l.wurdemanni

8.Morszczaki, Kwartalnik akwarystów morskich <-szkoda , ze przestalo sie pojawiac, bo z perspektywy czasu trzeba powiedziec, ze w pewnych obszarach zawartoscią mogło konkurowac z Koralem , ktory jest czesto bardzo ogolnikowy.

9.Reef Invertebrates: An Essential Guide to Selection, Care and Compatibility, Calfo

10.Reef Secrets Nilsen Fossa <- '!'

ogolne wprowadzenie do akwarystyki morskiej, fajny przestepny atlas najczesciej spotykanych zwierzat, poczatkujacym bardzo moze ulatwic dobor obsady. bez szczegolow, raczej ogolne zasady funkcjonowania zbiornika, chemii etc etc napisana przystepnym jezykiem.

11.Sand Bed Secrets: The Common-Sense Way to Biological Filtration, Shimek

12.The Reef Aquarium: Science, Art, and Technology, Vol. 3, Sprung, Delbeek <- '!'

jesli chodzi o strone techniczną funkcjonowania akwarium to imho biblia.

13.Water chemistry for the marine aquarium, Tullock <- pechowa trzynastka, nie polecam. chyba, ze absolutnie poczatkujacym akwarystom znajacym angielski. w sumie dobra jesli chodzi o zestawienie podstawowych pojec , zasad i zaleznosci chemicznych w jednej pozycji. mniej wiecej polowa obbjetosci to fotografie zwierzat, druga polowa informacje o chemii.... z odrobina cierpliwosci chyba wiecej mozna znalezc na nano-reef.pl w roznych dyskusjach.

polecam zakupy na amazonie, byly juz dyskusje na ten temat na forum. do jednego zamowienia trzeba doliczyc minimum 8 do bodajze kilkunastu $. zaleznie od opcji dostawy czas przesylki bedzie wynosil od 4 dni do okolo 6 tygodni. duzo nie szukalem, ale z tego co porownalem to w tej chwili chyba najtansze zrodlo ksiazek. jak pisal froolk kurs dolara sprzyja zakupom.

Ad.2. czas pokaze. nie chce zaczynac dyskusji , ktora bedzie wrozeniem z fusów. nie czytalem tomu 1, ale tom 3 traktuje praktycznie tylko o stronie technicznej akwarystyki i to jest ta dziedzina, ktora zmienia sie najszybciej. no , ale efekt bedzie taki, ze pewnie predzej czy pozniej pojawi sie tom 4.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo czytasz :Satisfied

@Kaziko:

http://www.advancedaquarist.com <- w starszych wydaniach mozna znalezc artykuly o zaleznosci alkalicznosc, zawartosci wapnia etc etc , uzyte pozniej we wspomnianej przez froolka ksiazce, praktycznie toczka w toczke przedrukowane.

Czytałem, rzeczywiście autorzy wykorzystują ten artykuł o krórym wspominasz (za zgodą autora Holmes-Farley :D ) ale on jest tylko opisem techniki służącej "regulowaniu" tych parametrów najciekawsze jest to co przed i po wspomnianej przez Ciebie części dotyczące nasyceniu, supernasyceniu i wpływie poszczególnych parametrów na siebie i na proces kalcyfikacji. Tłumaczy na przykład, dlaczego jednym korale rosną przy 6-7 Kh (tłumaczy również dlaczego dla akwarium w przeciwieństwie do NWM nie jest to optymalna wartość) gdy innym wogóle nie rosną i muszą podnosić alkaliczność.

A tom czwarty - możliwe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.