Skocz do zawartości
hajtaler

pomiar zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

czesc czy mozecie poradzic jaki najlepszy przyzad do tego zastosowac wiele tego na rynku jakiej firmy sa najlepsze i najdokladniejsze a i zarazem latwe w obsludze

tu mam jedno z tych uzadzen jak one dziala?

http://cgi.ebay.co.uk/AQUA-MEDIC-SALIMETER-MARINE-AQUARIUM-SALT-LEVEL_W0QQitemZ110104284310QQihZ001QQcategoryZ20756QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el1247

wystarczy wsadzic do wody?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc hajtaler, z mojego doswiadczenia to splawiki sa najmniej doskonalym sprzetem pomiarowym, jesli juz chcesz sie nimi poslugiwac koniecznie sciagnij sobie tabele zaleznosci temp. i zasolenia, znaczie uprosci to Ci zycie. najlepsza metada na pomiar zasolenia sa techniki elektroniczne lub refraktrometr. Ostatnio w sklepie wsadzilismy z wlascicielem 3 szt splawikow i kazdy wskazal inny pomiar, bo chyba swistak zamiast w chinach je skalowac to mysli jak tu .......... swistakowa :Satisfied. pozdrowienia.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy poslugiwales sie tym refraktomerem latwo odczytac wynik


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie jest to skomplikowana operacja , patrzysz jak przez lupke, nigdy do konca nie wnikalem w techniczna budowe refraktometru,ale polega to chyba na zalamaniu swiatla.widzisz wyrazna roznice kolorow a linia na ktorej sie zmieniaja jest wysokoscia zasolenia, widac oczywiscie tez skale, mozesz tez go wyskalowac i dokladnie to proponuje po zakupie , sprawdzic go w sklepie porownujac z wynikami pomiaru tego czym tam mierza zasolenie, pozdrowienia.

Ps. chyba bardziej wygodne- oczywiscie od splawika ( nie chce napisac dokladniejsze:))jest mierzenie takim plastikowym pudeleczkiem z ruchoma wskazowka-plywaczkiem, zwroc tylko uwage zeby na plywaczku nie bylo babelkow powietrza bo zmienia wyniki pomiaru w gore oczywiscie,pudeleczko kosztuje polowe tego co refraktometr na ebayu, wybor nalezy do ciebie:).


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te elektroniczne to jakie to sa co za wartosci one mierza


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie refraktometr - obecnie można kupić dobry w granicach 200 zł. Nie wiem jak tam teraz w UK, ale na pewno też znajdziesz w sklepach wysyłkowych w podobnej cenie. Sprawdzanie zasolenia jest bardzo proste i dokładne. Jeśli ktoś by się pomylił z odczytem na skali to powinien na cito skierować się do okulisty :D Elektroniczna sonda też dobra (jeśli masz np. komputer akwarystyczny), ale wydasz więcej i masz sprzęt niejako stacjonarny. Refraktometr natomiast to świetny sprzęt przenośny i nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie może sie przydać (ja zabieram swój do Egiptu sprawdzić z ciekawości zasolenie wody w Sharm El Sheik) :Satisfied Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja - kup refraktometr. Bardzo dokładny i prosty pomiar. Kapiesz 3 krople wody, przykładasz do oka pod światło i widzisz na skali dokładny wynik. Cena ok 200zł ale jak zbijesz ze 2 spławiki to szybko się przekonasz że lepiej kupić refraktometr.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki

a jakiej firmy uzywasz bo jest tego sporo na rynku


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście Chińczycy jeszcze chyba nie robią refraktometrów lunetkowych pod akwarystykę - tak więc myślę, że te "dobre" pokazują wiarygodnie zasolenie. Przykład odczytu na skali masz poniżej :

2628-skalarefraktometru.gif

Napisałem w granicach co najmniej 200 zł, ale kupujesz raz więc lepiej wydać 250-300zł (max. zestawiki do ok. 400 zł) i tego się trzymaj. Nie chcę nic sugerować bo zawsze będzie to subiektywne. Poczytaj trochę forum, ofert sklepów i zorientujesz sie które firmy są na topie akwarystyki morskiej. Taki dobry powinien posiadać układ automatycznej kompensacji temperatury, być oczywiście w ładnym pudełeczku w zestawie. Tylko szukając po sieci nie kup refraktometru do badania zawartości wody w miodzie (bo i takie są):Satisfied

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak sie dobrze rozejrzeć to są i takie po 600 zł i więcej.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Chinczycy oby na pewno nie robia refraktometrow??...alez tak,oni wszystko robia i o ile nie kupilbym chinskiej pompy bo nie wiadomo co ten ich plastik moze uwalniac,ale chinski refraktometr kupilem i nie narzekam,sprawdzalem wiarygodnosc zasolenia z europejskim sprzetem i wychodzi to samo,latwo sie kalibruje i jest wierna kopia-podrobka tego z pierwszego linka...tylko cena chyba pieciokrotnie nizsza...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie szczerze, ze tak jak Tunze robi pompy w Chinach, tak i wiekszosc "europejskich" refraktometrow zapewne tam tez powstaje. Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie napiszę pytanie w tym temacie,bo mnie zdziwiła jedna rzecz,a mianowicie:

Mierząc zasolenie---Salimetrem pokazuję mi w akwa 1,023 i pod to robię solankę

mierząc zasolenie ---miernikiem zanurzeniowym pokazuję mi przy robionej solance 1,025

mierząc zasonelnie---miernikeim uchylnym pokazuje mi przy tej samej robionej solance 1,023

i tutaj jest haczyk według aqua calculatora chcąc uzyskać zasolenie przy temp 25C muszę wsypać 713g soli do 20 litrów wody RODI,

Co po wymieszaniu daję mi według moich miar zasolenia zanurzeniowy---1,021 a uchylnu pokazuję ---1019

i co tutaj zrobić?mega różnica co myślicie?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze czas najwyzszy kupic refraktometr

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem to w poniedziałek...

Ale czy on przy tej wadze wsypyanej odmierzonej soli według aquacalculator do danej ilości wody pokaże tyle ile ma być???

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś jednostek w jakich otrzymałeś tę wyniki

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salimetr nie ma opisanej skali,a ten drugi to uchylny pokazuję miarę spacify/grafiti

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przygotowaniu solanki, zasolenie może być niższe niż to co deklaruje producent, bo może masz sól lekko zawilgotniałą, i przez to stosunek objętości do masy może być różny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Luk nie wiem w czym te linki maja mi pomoc ale ok.Zastanowila mnie ta rozbierznosc zasolenia bo robie ,mierze zasolenie tymi przyrządami od ponad 2,lat i zastanawiał sie czy od dwóch lat nie wiem jakie tak naprawdę mam zasolenie,kiedyś u kumpla na reflaktometeze jak mierzylem pokazało ze mam 1,026 wiec robilem dalej podobnie ale mam wrażenie ze chyba jest lekko za wysokie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.