Skocz do zawartości
Roman Rożek

Dwa pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam dwa pytania natury "techniczno-cenowej":

1.

Szukam dobrej opcji i w miarę "taniej" podłączenia Profiluxa do laptopa, z rozmów z smk i Rebciem ustaliłem rodzaje podłączeń,

w komputerze dwa rozwiązania - 1. przejściówka USB/RS232 (awaryjność) 2. karta (drogo)

w Profilux - moduł USB (też drogo)

czy są jakieś inne rozwiązania, czy może przejściówka USB/RS232 ?

2.

jakiej firmy wybrać wentylatory chłodzące czy dopłacać do GHL czy wystarczy tajńsza opcja wentylatorów Grotecha ?

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. mam przejścikę usb/232 czasem resetuje mi laptopa zauważyłem że dzieje się to przy szybkich zmianach w programie do profiluxa. Na allegro są przejściówki po chyba 11 zł

ja kupiłem za 70 zł w sklepie laptopami.

aha w laptopie mam vistę(niestety) co też może mieć wpływ na resety:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman u mie z przejściówką z allegro działa bez zarzutu, ale zmiany firmwearu muszę robic w stacjonarnym przez rs232 co jest "upierdliwe".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za szybką reakcję , dodam tylko że podpięcie do laptopa będzie pratkycznie jednorazowe, po ustawieniu wszystkiego nie zamierzam dalej "grzebać" chyba że będę zmuszony .

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman - czemu chcesz przepłacać za "wiatraki"?

Kup w sklepie komputerowym, najlepiej z regulacją obrotów, do tego zasilacz 300mA/12 i tyle...


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na dwa pytania.

1. Mam kartę i podpinam Profiluxa przez USB do laptopa. Chodzi to szybko i bezawaryjnie (jedyne to zwisy które mogą nastąpić jeśli robię jeszcze coś innego w tym czasie na kompie np. internet, oglądanie grafiku itp.) Jeśli wystarczy Ci raz ustawić i potem już nie zaglądać to oczywiście kolega froolk ma rację i dobrze radzi. Ze swej strony wiem, że będzie Cię kusiło jednak częściej coś pozmieniać (np. ustawienie sterowania pompami, może dokupisz jakieś diody do imitowania burz, a jeśli dokupisz jeszcze coolery GHL to już jest motyw, aby zainwestować ok 150 zł w kartę na USB (ja polecam). Myślę też (a może sie mylę - no cóż), że USB będzie też bezpieczniejszym rozwiązaniem i nie będzie zwarcia na końcówkach i kłopotów. W innym poście Czarek (Rebciu) pisał prawdę, że dużo tych niebieskich pudełeczek GHL się sypie, ale powiedzmy sobie szczerze jakiś procent winy tego stoi pewnie po stronie użytkowników. Decydując się na profesjonalny komputerek nie zdecydowałbym sie na pewno na stosowanie prowizorek. To niewątpliwie należy przemyśleć zakładając sobie jakiś plan do zrealizowania - już na etapie podjęcia decyzji "to chcę".

2. Tak się składa, że mam obydwa ww. coolery (wersje po 4 wentylatorki) i pracują w dwóch różnych zbiornikach od niedawna. Co mogę powiedzieć : na pewno wiatraczki GHL wyglądają profesjonalnie, sa większe, całość wykonana dokładnie i z nierdzewki, chodzą cichutko, powiew wiaterka nie jest jednak odczuwalny z większej odległości (tak ponad 25 cm i...pewnie są w stanie obniżyć mi temp. wody w sumpie o ok. 0,5 st. C ;) Nie należy się spodziewać więc rewelacji i znów wejdę na sliski temat twierdząc : nie mają szans we współzawodnictwie z chłodziarkami! ;) Ze specjalną przystawką mogą być sterowane bezpośrednio Profiluxem (choć mam nie używam, gdyż mam wolne gniazdo listwy profiluxa na 230V które też załącza mi wentylatory jak tylko sobie ustawię). Ale oczywiście w każdej chwili jeśli będę potrzebował wolne gniazdo mam alternatywę. Jeśli chodzi o koszt - 2,5 x tyle co Grotechy więc jest różnica. Jeśli chodzi o coolery Grotech : dosyć dobre wykonanie w plastykowej obudowie, możliwość przykręcania do bocznej szybki np. w sumpie i skokowe ustawianie kąta nachylenia (np. 90 stopni). Wyglądają profesjonalnie i nie jest to na pewno jakaś tam prowizorka. Posiadają oczywiście własny zasilacz i malutki mechaniczny włącznik na obudowie. tez dają lekki wiaterek i po okresie chłodzenia daje się wyczuć zimno plastyku obudowy co oznacza nie inaczej, ze jednak coś tam chłodzą. Jest niewielka różnica cenowa więc zdecydowanie polecam model na 6 szt. (u mnie 4 bo będą tylko wspomagały chłodzenie i grawitację powietrza w zabudowanych szafkach). Jeśli więc cena odgrywa rolę - spoko możesz je kupić nie przeplacając za GHL-a ;) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Zbyszek_dev, no to żeś "walnął" odpowiedź ;)- dziękuję;),

Ad 1.Decydując się na cooler'y GHL rozsądnie byłoby kupić USB, więc kwestię przejściówki zostawiam jeszcze do zastanowienia.

Ad 2. w sprawie chłodzenia poszedłem trochę innym tokiem myślenia, absolutnie nie podważam kwestii chłodziarek do morskiego, ja bardziej dąże do tego aby "wilk był syty i owca cała", czyli w moim wykonaniu klimatyzacja typu Split + wentylatory nad sumpem lub akwa (firma do wyboru), oczywiście nie spodziewam się żadnych cudów po tym zestawie ale wystarczy że temp. w akwa nie przekroczy 28.00 st. ;)

@Jacek123, sprawę cooler'ów do kompa przerobiłem przy pierwszym akwa, sprawdziło się ale stawiam tym razem również na estetykę.

Pozdrawiam Roamn


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman: wszystko zależy od zdolności manualnych, poza tym wątpię w ogólną estetykę jakichkolwiek wiatraków na zbiornikiem...


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.