Skocz do zawartości
Gość

glony

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

czesc mam juz swoje akwarium z jakies 2 miesiace (150 litrow) i jak do tej pory mam juz w nim 5 krabow i krewetke bo gdzies tam czytalem ze dobrze je na poczatek miec. niestety parametry wody sa wciaz bardzo zle, zrobilem podmianke wody kilka razy. nh3/nh4 i ph jest nawet bardzo zle.. na dodatek na szybie ostatnio zobaczyle jakies zielone kropki pojawiajace sie coraz bardziej z dnia na dzien. mam 2 swietlowki po 39 watt i myslalem o trzeciej 54 watt. skala tez zaczela troche zieleniec, wydaje mi sie ze to jakies glony czy cos takiego. woda jest krystaliczna ale tych kropek na szybie przybywa z dnia na dzien. mial ktos kiedys podobny problem ? jak sie tego pozbyc i jak poprawic parametry wody ? dziwne w sumie jest to ze ta krewetka z krabami jeszcze w tym zyja.. ale widocznie nie sa az takie wymagajace.. czytalem duzo o tych parametrach itp ale praktycznie kazdy pisze co innego i to wszystko jakas czarna magia.. mial ktos kiedys takie problemy z was ? jak sie tego pozbyliscie ? dzieki !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku, jaką stosujesz sól, jakie te parametry są, najlepiej by było jakbyś dał zdjęcie poglądowe. Jeśli chodzi o krewetki to raczej nie bardzo lubią tak świerze akwaria. Co do kroper i innych zielonych dziwolągow to raczej normalne, akwarium dojrzewa. Masz je ok 2 m-ce a podmieniałeś wodę kilkarazy- tzn ile bo za częste podmianki na tym etapie też nie są za dobre. Nic nie wiemy o Twoim akwa, poza objętością i ilością zwierząt. Podaj ile skały w nim jest i jaka filtracja. Poza tym na forum jest....... wiele ciekawych rzeczy ;) pozdro

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

stosuje sol instant ocean, na 150 litrow mam 20 kilo skaly, parametry ph 7.4 nh3/nh4+ 2.0 no3 0 no2 o magic jet filter 1000 litrow na godzine + undergravel filter z pompka 4,5 litra na minute + odpieniacz 100 litrow na godzine, i swiatlo starter t5 glo 2x39 watt i dwie swietlowki marine glo hagen czy jakos tak temp 26 C a zasolenie 1022 .. wode podmienialem 2 razy ostatnio wczoraj. to tyle z tego co wiem co bys doradzil zeby te poarametry poprawily sie ? i co z tymi zielonymi kropkami na szybie ? zejdzie to samo czy jakos z tym walczyc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adams :

stosuje sol instant ocean, na 150 litrow mam 20 kilo skaly, parametry ph 7.4 nh3/nh4+ 2.0 no3 0 no2 o magic jet filter 1000 litrow na godzine + undergravel filter z pompka 4,5 litra na minute + odpieniacz 100 litrow na godzine, i swiatlo starter t5 glo 2x39 watt i dwie swietlowki marine glo hagen czy jakos tak temp 26 C a zasolenie 1022 .. wode podmienialem 2 razy ostatnio wczoraj. to tyle z tego co wiem co bys doradzil zeby te poarametry poprawily sie ? i co z tymi zielonymi kropkami na szybie ? zejdzie to samo czy jakos z tym walczyc ?

Jeżeli wierzyć pomiarom, to wniosek jest taki, że jesteś na początku dojrzewania (azotyny i azotany "0"). Jak duże robiłeś podmiany? Może lepiej na początek zostawić wodę bez podmian, aż do momentu spadku NH3/NH4 do niemierzalnych poziomów. Te pompki o których piszesz, chyba nie są wystarczające jeżeli chodzi o cyrkulację wody w zbiorniku, a w czasie dojrzewania dobra cyrkulacja jest bardzo ważna (to dzięki niej skała "pracuje"). Aby pomóc trochę naturze i lekko przyspieszyć proces - można zapodać jakieś szczepy bakterii nitryfikacyjnych dostępne w handlu (Bactozym, Cycle itd.)

Jeżeli chodzi o same glony, to na Twoim miejscu bym się chyba trochę wyluzował i pozwolił dojrzeć zbiornikowi, a walkę z glonami zostawił bym sobie na czas, gdy parametry wody zbliżą się do wartości uznawanych przez większość za prawidłowe.

BTW. Chyba nie powinieneś dorzucać na razie dodatkowego "życia" do akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

podmienilem tylko ok30 procent wody, zamierzam tez kupic jutro ten filter RO, czy to jest ok z tym filtrem czy lepiej kasy nie wydawac? czyli zostawic to wszystko jak jest tak? a jak z naswietlaniem bo naswietlałem 12 godzin dalej tak zostawic?? i te kropki na szybie tez zostawic jak cala szyba zarosnie to potem pozbede sie tego ?? czy te kraby maja szanse przezyc czy raczej nie?? mam je jakies 2 tygodnie i jakos sa aktywne jak narazie. zaraz dodam jkies foto jak to wszystko wyglada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adams :

podmienilem tylko ok30 procent wody, zamierzam tez kupic jutro ten filter RO, czy to jest ok z tym filtrem czy lepiej kasy nie wydawac?

Przede wszystkim chyba musisz więcej czasu poświęcić na poczytanie o starcie i utrzymaniu akwarium morskiego, a w szczególności rafowego, bo rozumiem, że Twoje takim ma się stać. Niniejsze forum jest znakomitym źródłem informacji (dział "Dla nowicjuszy"), ale jest również wiele innych.

Filtr RO przez ogromną większość tu piszących, jest uważany za niezbędny, a większość stosuje jeszcze filtry DI (żywice jonowymienne). Są w prawdzie przypadki wlewania wody wodociągowej, ale wydaje mi się, że robią to ludzie bardzo świadomi swego postępowania.

Nie wiem jaką masz wodę u siebie (zawartość krzemianów, fosforanów, azotanów, węglanów itd) ale uważam, że użycie przynajmniej RO jest niezbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

moglbys wymienic caly sprzet jaki potrzebuje do startu ? wszystko co jest mi potrzebne itp? wiem ze jest gdzies na forum ale dzieki takim jak ty nie musze szukac i szukac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adams :

moglbys wymienic caly sprzet jaki potrzebuje do startu ? wszystko co jest mi potrzebne itp? wiem ze jest gdzies na forum ale dzieki takim jak ty nie musze szukac i szukac ;)

Hehye , wydaje mi się , że jednak powinieneś się troszkę postarać i poczytać o tym co jest Ci potrzebne.

Twój post odebrałem jako zwalanie swojej lekcji na innych.

Sam jestem początkujący , ale podstawy to chcę opanować samemu , a nie zwalać tej pracy na innych.

Powodzenia w hodowli:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie wierze, wczoraj dostaje bure za czepianie sie a tu prosze - marti..... moze cos ty pradzisz koledze:), sory taki zart.

a teraz do rzeczy, nie chce ci sie szukac to po h...... lere zamierzasz meczyc zwierzeta,

rada nr 1 - spowrotem wystawa to na ebay albo oddaj do sklepu.

rada nr 2 obniz jeszcze troche ph tak to 6,5 kup zlota rybke, one sa roslinozercami wiec problem glonow zniknie. (warto ja miec jak ma sie glony ;))

Ja osobiscie nie udziele Ci jakiejkolwiek rady, jak chociaz raz nie wyrazisz sie konkretnie o swoim akwa, podasz nam jakies szczegoly, poprostu pokazesz, ze chociaz w malym stopniu cie ono interesuje i wiesz cos o nim. akwa , ma sump, panel ? czy jedzesz tylko na tym kubelku itd itd. odpieniacz 100l na godz. czego wody , powietrza , zakladam, ze powietrza.

pozdrowienia.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie no luzik nie chce tylko wszystkiego zaprzepascic co do tej pory sie uzbieralo.. a ta zielona narosl troche mnie martwi. moze juz cos zle zrobilem niewiem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tomik to zes powiedzial co wiedzial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisales!. Powiedzialem wiecej i dosadniej przy kompie , zona swiadkiem ;)

a teraz do rzeczy wez se karteczke udaj sie do baniaka , spisz co tammasz, jakies dokladniejsze informacje to cos konkretnego mozna bedzie poradzic.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adams po prostu wyszczególnij co tam masz za sprzęt - będzie łatwiej, bo na razie to malutko wiemy o Twoim akwa


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomik - 3 sekundy... ;)


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...musiales cos zle zrobic ze masz to co masz.Tak sie sklada ze moje akwa jest zalane tez od dwoch miesiecy a i litraz podobny.U mnie dojrzewanie przechodzilo bardzo lagodnie,wlozylem dobrej jakosci skale odgazowana,woda ro plus di.fakt,ze przygotowywalem sie do tego dlugo,zbierajac,sprawdzajac i zmieniajac sprzet.Mialem niemile doswiadczenia z pierwszym akwa,wlasnie glony,choc wszystko zylo i wygladalo zdrowo.Nie wiem jaka jest woda na Walii,ale ja bym kupil dobry osmozer,filtr di i tds-meter...juz bys mial z glowy domysly czy powodem jest jakosc wody.W dziele dla nowicjuszy znajdziesz pare opracowan czym jest akwa morskie i jak powinno sie je prowadzic...Sa na samym poczatku.Mysle ze od nich powiniennes zaczac...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

undergravel filter- to nie jest filtr podzwirowy?Ja bym go wywalil natychmiast.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki , pobawie sie we wrozke ;) z tego co zrozumialem, masz akwa 150 l, oswietlenie nad nim 2 x 39 marine glo, bez aktyniki, filtr kubelkowy , zero cyrkulacji i odpieniacz zasilany pompka powietrza 100l/h. najkrutszy przepis na posiadanie glonow.

Bede zgadywal akwa sto gdzies przy oknie, ktore przy wylaczonych switlowkach nie jest zasloniete i daje piekne swiatelko pozywne dla glonow.

po pierwsze pomysl o dolozeniu oswietlenia,zmianie swietlowek glo na jakies o temperatuze 14kk i dolozeniu oswietlenia aktynicznego, zaslaniaj rolete, zaluzje czy co tam masz - nie pas glonow.

doloz pompy cyrkulacyjne- min. 2x 3200l/h. kubelka uzywaj tylko do filtrowania wody ze zlozem wegla lub absorbentami, nie pchaj tam gabek a jak juz to plucz je regularnie raz w tygodniu.

podmiany rob nie 2 na 2 miesiace, tylko raz w tygodniu 5 - 10% pojemnosci zbiornika.

i do krabow i krewetki dokup z 5 slimakow turbo. podmiany regularne w tak malym zbiorniku podbija ph i kh i ustabilizuja parametry, jesli nie siegnij po gotowe srodki do buforowania i podbicia ph.

zapomnialem , kup skrobaczke do szyb:)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak to jest podzwirowy filtr. nie przejdzie on ? wywalic go ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomik Ci dobrze napisał i wcale się nie czepia. Są ludzie co najpierw myślą potem robią i są tacy co mają odwrotnie. Sam sobie odpowiedz do której grupy należysz. Nie wpadaj w panikę i czytaj co Ci radzą - przede wszystkim przestań rzucać cyferkami i parametrami bo tu są ludzie którzy mają sporo wiedzy i jak rzucisz model np. odpieniacza to będzie to lepsze niz pisanie jakiś tam 100 litrów dzielonych przez czas. Jeśli idziesz do lekarza to nie czekasz aż sam wpadnie co Ci jest, tylko mówisz ze szczegółami. A jeszcze lepiej jak zobaczy na własne oczy co jest grane. To samo tyczy się tu - stać na morskie to chyba problemu ze zrobieniem fotek cyfrakiem nie ma ? (a może sie mylę).

Teraz tak :

Myślę że kraby Ci padną niedługo. Jest ich za dużo, a pokarmu tego właściwego pewnie będzie mało (z tego co piszesz nie masz tam chyba glonów wapiennych, a dokarmianie krabów pogorszy Ci tylko jakość i tak kiepskiej wody. Swoją drogą o takich zielonych glonach to moje centrophygi mogą sobie tylko pomarzyć. I czekaj bo nie bardzo kumam....lejesz kranówkę jako podmiany ? hmmm.... nie skomentuję. Światło bym wyłączał - gdyby to był wysyp glonów czy naloty o bardziej nieprzyjaznym rdzawym czy brunatnym kolorze itd. A zielonymi się zajmą rybki i inne zwierzaki o ile oczywiście wyprowadzisz to akwa na prostą. Tak to jest z morską przygodą : albo duże nakłady finansowe (i wtedy siedzisz w fotelu z tel. w ręku i podziwiasz ekipę co serwisuje Ci zbiornik lub co jakiś czas uzupełnia np. wykończoną przez brak wiedzy obsadę) - albo słuchasz rad bardziej doświadczonych od siebie i uszy po sobie, bo nikt świadomie nie chce sobie na Tobie tu poużywać. Po prostu szlak niektórych trafia i nawet ich rozumie. Teraz są takie czasy, że można nawet kupić wodę z oceanu w pojemnikach 10 litrowych. Tylko to ma być extra dodatek - a nie recepta na brak chęci. Wystarczy trochę ambicji i przyswajania teorii...pamiętając, że Kubica też musiał zdać testy z przepisów i znaków drogowych ;) Mam nadzieję, że zweryfikujesz poglądy i podejście do sprawy i życzę Ci aby się udało - bo chyba nie ma nic gorszego jak się skutecznie zniechęcić zaraz na początku drogi. Powodzenia i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

chcialem kupic wode ale w zologiku doradzil mi raczej ta sol. kasa nie stanowi wielkiego problemu jesli ktos konkretnie powie co potrzebuje tygodniami siedze i czytam o tym ale kazdy pisze inaczej .. postaram sie wiuec chociaz zblizyc do teori innych a reszte sie nauczyc na wlasnych bledach,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adams wywalaj ten filtr podzwirowy(masz go na calej powierzchni dna i jakie to jest podloze?),i dobrze by bylo jak bys dal fotki akwarium to wiecej konkretnych rad dostaniesz.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak jest na calosci 125 na 35 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu nie przejmowałbym sie zielonymi glonami, tylko zawartością NH4 !!!

Te stęzenie u ciebie to 2 mg/l ?

Jeśli tak to broń boże nie podnos PH !!!

Toksycznośc amonu rośnie razem z PH.

Na poziomie PH 7.5 i NH4 2mg/l zagrożone są młode organizmy lub wrazliwe.

Podnosząc PH do np. 8.2 przy takim NH4 zabiłbys cale zycie w akwa.

Najlepiej jakbys oddał komuś całe zycie na przechowanie.

Powinieneś zaopatrzyc się w RO i wymienic 50% wody by obniżyć NH4.

Do tego wlać bakterie, bo wygląda jakby u ciebie nie zachodził cykl azotowy.

Kiedy NH4 i NO2 będziesz mieć na poziomie 0 wtedy mozesz wpuścić jakiekolwiek życie.

Teraz balansujesz na cienkiej lini życia i smierci tych zwierząt.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dobra dziex. chyba tak zrobie.. wywale ten podzwirowy filtr wymienie 50 procent wody na ro i zobacze co bedzie nie mam zycia tam jeszcze wiele wiec jesli pozdycha to wszystko to tragedia sie nie stanie dziex!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
adams :

dobra dziex. chyba tak zrobie.. wywale ten podzwirowy filtr wymienie 50 procent wody na ro i zobacze co bedzie nie mam zycia tam jeszcze wiele wiec jesli pozdycha to wszystko to tragedia sie nie stanie dziex!

Normalnie rece opadają jak to sie czyta.

Wiesz co, najlepiej oddaj komus te zwierzaki i zajmij się hodowla glonów.

Są łatwe w chodowli, a jak padną to nic sie nie stanie.

Dwadzieścia odpowiedzi na twój problem, a ty piszesz że jak zdechnie to nie bedzie szkoda ?

Tomik.

Dopiero teraz czytajac wywody adamsa zrozumiałem sens twojej wypowiedzi.

w tym momencie należa ci sie przeprosiny z mojej strony, za atak na twego posta w innym temacie.

Miałeś 100% racje w kazdym słowie.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.