Skocz do zawartości
Roman Rożek

Refraktometr - czy to możliwe ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przy dotychczasowych pomiarach zasolenia wody dwoma niezbyt precyzyjnymi urządzeniami otrzymywałem następujące wyniki

hydrometr uchylny - 1.023

aerometr spławikowy - 1.024

i jakie było moje zdziwinie wynikiem refraktometru - 1.030 !!!dod

dodam że refraktometr firmy BLAU może to nie KNOP , rozumiem że tamte urządzenia nie są precyzyjne ale żeby taka różnica .......

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze skalibruj refraktometr. Najlepiej płynem kalibracyjnym 35%. Najczęściej są fabrycznie źle skalibrowane a kalibracja wodą destylowaną jest o tyle do niczego, ze tanie refraktometry nie wskazują "liniowo".

Po drugie Hydrometr i areometr pokazują SG(ciężar właściwy) dla temp. cieczy którą mierzysz - przypuszczalnie okolice 25 stopni. A refraktometr pokazuje tzw True SG (prawdziwy ciężar właściwy). Dlatego lepiej sugeruj się skalą zasolenia (%)

Tak naprawdę różnica wskazań nie jest taka duża - tłumaczyłem to już kiedyś więc pozwól że zacytuję samego siebie ;)

"PRZYKŁAD: To tak jak z tym odczytem refraktometru gdzie 35% zasolenie to na skali refraktometru przedziwne 1,026 SG a nie NASZE 1,0234.

Jest w sieci wiele teorii i półprawd a odpowiedź jest prosta - refraktometry nie powstały do pomiaru zasolenia akwarium i dlatego podają tzw Tru specific Gravity gdzie próbką odniesienia jest woda demineralizowana o temp. 4st. C. majaca idealnie SG 1.

Prawdą jest więc, że jeśli zasolenie wynosi 35% to Tru SG wynosi 1,026 ale dla próbki o temp. 4 st. C co daje przy 25st. C NASZE 1,0234. Nie udało mi się znaleźć nigdy prawdziwego wytłumaczenia tej zawiłośći w sieci musiałem użyc książki

BTW - błędem więc jest również kalibrowanie refraktometru czystą woda destylowaną czy po RO jeśli ta nie ma 4st C !!!"

Kończąc - mimo to jeśli refraktometr jest dobrze skalibrowany to zasolenie jest dość wysokie i zalecałbym obnizenie do 1,026 na refraktometrze czyli 35%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymałbym się wskazaniem refraktometru. To dosyć precyzyjne urządzenia i raczej sie nie mylą. Mając możliwości proponuję sprawdzić jeszcze jakimś innym refraktometrem - moim zdaniem wynik będzie podobny (a może wody trochę w tym czasie odparowało, choć niemożliwe że aż taka różnica..hmm). Dochodzi jeszcze temat kalibracji refraktometru choć BLAU jest już z tych lepszych więc powinien być OK. Z postu nie wynika czy pomiary były robione równocześnie więc może trzeba odlać wodę do pojemnika i zmierzyć kolejno. Sam jestem ciekaw wyników raz po razie przy założeniu ze temperatura wody nawet nie spadnie. Czekamy zatem na nowy test. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz, takie czy inne zasolenie, jesli zwierzaki maja sie dobrze, to najwazniejsze by bylo stale, ale zdecydowanie bylbym za wskazaniem refraktometru i do niego bym sie odniosl jako wyniku prawdziwego; jesli bedziesz obnizal zasolenie to rob to powoli

ciekawym testem bylby pomiar kilku probek, szczegolnie w zmienionej temperaturze, w koncu Blau ma w standardzie kompensacje temperatury, zatem domyslnie zmiany temperatury cieczy nie wplywaja na wynik pomiaru - o ile dobrze rozumiem

oczywiscie warto by ciecz rownomiernie rozlala sie na podstawce, nie bylo przede wszystkim suchych miejsc - ale to pewnie wiesz ;) osobiscie czekam na wynik zaproponowanego testu, sam jestem mocno zainteresowany zakupem blau


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie ;), otóż dla jasności :

- aerometr spławikowy na stałe pływa w sumpie, przy wyłączonej pompie obiegowej wynik jest ten sam czyli 1.024

- ostatnio przeszedłem z soli Preis na Koralen Zucht co zaowocowało podniesieniem się zasolenia o jeden stopień z 1.023 na 1.024 (wg aerometra)

- test powtórzyłem przed chwilą oczywiście próbka wody była równomiernie rozlana , wynik 1,029 co odpowiada 40 % (temp wody w akwa 26,9 st)

- przed pierwszym użyciem refraktometr został "skalibrowany" ustawiony za pomocą dostarczonego płynu do zestawu.

to tyle co mogę zrobić , w czwartek będę również w posiadaniu Knopa, porównamy zobaczymy, pytacie o zwierzaki mam trzy acropory które prawdopodobnie mogły zareagować negatywnie , reszta SPS ok.


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja tu widze tylko zle skalibrowanie refraktometru...jezeli pokazuje 40 promili.Kiedy odebralem moj,byl skalibrowany fabrycznie,nalalem wode ro plus di i wskazywal zero,niezaleznie od temperatury.Na splawiku mam kolo 1023 a w refraktometrze 35 promili...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Iceberg

wynik po RO+DI - idealne 0

wszystko wskazuje na nieprecyzyjne wskazania hydrometru i aerometru.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wam powiem tak - wszystkie te urządzenia trzeba kalibrować ;)

areometr mój kalibrowałem w pracy i próbka z odważoną ilością soli i woda destylowana (trzy próbki o różnym zasoleniu) i mamy piękną tabelkę porównawczą. Teraz przy czytaniu wystarczy zerknąć do tabelki.

I najważniejsze to to co powiedział martinnew - ważniejsze są stałe parametry niż ich idealne wartości.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak często kalibrujecie swoje reflaktometry ? Mam Knopa i sprzedawca powiedział,że swojego kalibruje co 2 tygodnie.Ja jak swój sprawdziłem po 2 miesiącach to wg płynu 35% pokazał mi 1.040.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

froolk ma rację


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym trzymal sie wskazan aerometru. Ostatnio w sklepie stracilismy caly regal zwierzakow przez to ze trzymalem sie wskazan refraktometru ktory kalibrowany byl codziennie dokladnie wg wskazan producenta. Refraktometr wskazywal SG 1.022 a aerometry po dokladnym sprawdzeniu dwoma roznymi: 0,016-17. Woda stracila wlasnosci buforujace i jak zmierzylem kh po smierci zwierzakow to okazalo sie ze jest w okolicach 0.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman R. oczyść dokładnie aerometr spławikowy w occie i sprawdź jeszcze raz, jakie będzie wynik !


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lionfish: szkoda zwierzakow, ale co ma zasolenie do zdolnosci buforowej wody?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jak zbudowany jest reflaktrometr i dlaczego trzeba go częstk kalibrować.Mam teraz 35-cio procentowy płyn do kalibracji i wychodzi,że co jakiś czas trzeba kalibrować.Sprzęt jest przechowywany w orginalnym pudełku i delikatnie obsługiwany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.