Skocz do zawartości
martinnew

nowa solniczka w Gdańsku

Rekomendowane odpowiedzi

Po 3 latach "suszy" zdecydowalem sie postawic nowa solniczke, wybor padl na uzywany sprzet AM Percula 90 (bedzie pewnie kolo 270 litrow, w tym 200 ekspozycji). Wczoraj akwa zostalo umyte, sprzet wyczyszczony, szafka ostatecznie wzmocniona i szklo stoi juz w domyslnym miejscu. Skala i piach sa juz zarezerwowane i juz sie gotuje na jej przyjecie. Mam jednak ogromna prosbe do morszczakow z Trojmiasta i okolic, czy ktokolwiek moglby mi pozyczyc/uzyczyc/oddac puste pojemniki na wode RO i zywa? niestety mam tylko 1 beczke (30 litrow), a potrzebowalbym minimum jeszcze jednego pojemnika o podobnej objetosci. Pozyczka to kwestia max tygodnia.

I moje pytanie: waham sie pomiedzy lampami 6*39 i 4*39W. Akwa ma byc wlasciwie rybne, ale prawdopodobnie jakies grzybki, zoo sie pojawia. Wody bedzie pewnie w akwa wysoko na jakies 55 cm. Czy ktos ma doswiadczenie z oswietlaniem takiego akwa 4*39W? czy na dole nie beda panowaly "egipskie" ciemnosci? wiem, ze lepiej byloby 6*39, ale prosze o rady plynace z doswiadczenia.


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po przekopaniu forum znalazlem akwa 180 l oswietlane 3*39, decyzja podjeta-bedzie 4*39 - doswiadczenie przeprowadze zatem na sobie ;)

apel do morszczakow z trojmiasta i okolic: moze ktos odda wode z podmiany? dojade, zatankuje, podziekuje ;)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam w garażu baniaki 30l, z 10szt. także starczy, ale skały w to nie włożysz. Do pożyczenia w Redzie k/Gdyni po 18.00.

Podmianę robiłem w ostatnią środę, także za tydzień miałbym 30l wody z następnej podmiany.

Ja na dzień dzisiejszy mam w 180l 3x39W, ale jest dość ciemno. SPS-y rosną ładnie, jednak kolory mogłyby być lepsze. Już czeka na montaż lampa 8x39W z czego założę 6 świetlówek, a dwa miejsca zostawię na zapas. Ale na start lub na docelowo tylko miękasy 3x39W starczy.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli potrzebujesz wode z podmian to wylewam okolo 100l co dwa tygodnie do scieku. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też by się znalazło 100 litrów co 2 tygodnie Pozd.


500l +250 sump Odpieniacz BK 200 supermarine pompa Deltec 5250 cyrkulacja tunze 2x6105 + mulitcontroler oświetlenie Giseman Spectra 2x250W E40 HQI+4x54W T5 reaktor KZ S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki wszystki za szybki odzew, juz powysylalem pw, kto by pomyslal, ze woda moze być tak pożądanym towarem :playing wczoraj wlałem pierwsze 50 litrów, zatem emocje powoli rosną; tak jak pisałem akwa to percula 90 AM i stąd moje kolejne pytanie; w panelu, zaraz za komorą odpieniacza jest komora z bioballami, póki co zdecydowałem by je usunąć i umieścić tam drobne kawałki żywej skały; u góry komory jest kratka zraszająca, na dole zwykła kratka, jakieś 5 cm ponad dolną szybą, samo rozwiązanie mi się podoba, mam nadzieję, że w tych drobnych kawałkach skały osiedli się jakieś fajne robactwo, a pytanie: czy usunąć kratkę zraszającą by skała była cała zanurzona? logika podpowiada, że tak - wolę jednak się upewnić

lampa będzie 4*39 Lumina na świetlówkach ATI, jeśli będzie za ciemno to będę myślał lub ... kupował nową, mam nadzieję, że na FO i mało wymagające miekkie będzie w sam raz; na razie 2 fotki, jeśli ktoś nie widział Perculi 90 :)

1211873273.JPG

1211873299.JPG


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć:)

Moim zdaniem, kratka won, skała cała zanurzona to po pierwsze. Po drugie, naprawdę jeśli masz dwie lampy do wyboru, bierz mocniejszą. Uwierz mi że to naprawdę nie jest tak że ludzie którzy mają zbiorniki już jakiś czas piszą że z czasem będziesz chciał mieć twarde. Każdy z nas to przerobił, tak po prostu jest. To nie rozsądek, to hobby i jak każde hobby cały czas dopinguje nas do tego żeby się rozwijać, stawiać sobie co rusz nowe cele i je zdobywać. Dlatego właśnie nurek zawsze chce zejś niżej, alpinista wleźć wyżej, biegacz dobiec dalej... Tak po prostu jest i nie ma sensu z tym ani walczyć, ani próbować tego zmieniać bo SIĘ NIE DA:D Jest takie przysłowie "Gówno jest dobre - miliony much nie mogą się mylić":) Moim zdaniem w tym przypadku znajduje to pełne odzwierciedlenie, nie ma sensu odkrywać ameryki, bo po pewnym czasie i tak stwierdzisz że lepiej było posłuchać bardziej doświadczonych kolegów. Nie zrozum mnie źle, nie mam zamiaru nakłaniać Cię do czegokolwiek, zrobisz jak uważasz, ale zastanów się dwa razy zanim podejmiesz decyzję bo za jakiś czas może się okazać że miałem rację :playing

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakupy zrobione, wczoraj przyjechal filtr DI, Lumina 4*39 ze swietlowkami ATI oraz Tunze nanostream 6025; bardzo ciekawie swieci swietlowka ATI Actynic, wlasciwie to prawie ultrafiolet (moje wrazenie), naprawde bardzo ladnie podkresla kolor niebieski - jestem pod wrazeniem; lampa Blau bardzo sympatyczna, u mnie stoi na akwarium, cicha i estetycznie zrobiona - za takie pieniazki naprawde klasa;

najwieksze rozczarowanie to jednak Tunze 6025 - ta pompa warczy jak silnik Komara:) daje niezly przeplyw ale jej glosnosc jest porazajaca!!! sam nie wiem gdzie lezy problem, odlaczona od obejmy nie jest glosna, ale po zainstalowaniu na szybie - tragedia, czy ktos ma jeszcze takie problemy? bede wdzieczny za odpowiedz, gdyz zastanawiam sie nad jej zwrotem, mysle, ze moze byc cos z nia nie tak...


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj jej troche czasu, i sproboj delikatnie poruszac jak wlozysz do obejmy - one czesto sa wrazliwe na nawet minimalne roznice w ustawieniu.

Z oswietleniem to mam podobnej wielkosci akwa, i oprocz 4x39 ATI mam jeszcze hqi 150w i nie jest nadmiernie jasno chyba.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dam jej troche czasu, w koncu mam 7 dni na zwrot do sklepu, choc pompa jako taka mi sie podoba, natomiast jej kultura pracy...no comments :playing

co do oswietlenia... nie jest oczywiscie olsniewajaco jasno, ale dla ryb, skaly i jakis grzybkow wystarczy, a zawsze moge dodac jeszcze jakies 2*39 w aktynice, to najmniejsze z moich zmartwien :)

wczoraj walczylem jeszcze z filtrem RO - wydajnosc: 1 litr na 3 godziny, a cisnienie w rurach podobno nie spada ponizej 4 bar....coz, filtr do wymiany - to jest wiekszy problem, ale coz - bez problemow nie ma morszczyzny :)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze warto zmierzyc to cisnienie wody? I czy przeplukales prefiltry przed podlaczeniem samego moduly RO? Bo pyl weglowy mogl ewentualnie zapchac membrane chyba.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prefiltry kupilem nowe i przeplukalem, chyba z godzine byly podlaczone tylko prefiltry, bez modulu RO, chyba powinny byc w tym momencie zdayne do uzytku; sam filtr RO otrzymalem za free od kumpla, nie uzywal go przez jakis czas, sam nie wiem, moze wyschla membrana? najgorsze, ze nie mam mozliwosci porownac mojego z innym

czy jest jakis prosty sposob na zmierzenie cisnienia? niestety u mojego dostawcy wody (Saur_neptun Gdańsk) wymagaja zlecenia pisemnego, oczywiscie odplatnego :playing


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem niedawno Tunze nano 6045 i jest cicha od poczatku,chyba na jakis kiepski egzemplaz trafiles,skoro twoja warczy jak traktor.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minęło kilka dni, sprawa filtra i ciśnienia sie wyjaśniła: zdecydowałem kupić zupełnie nowy filtr i jest świetnie, woda RO leci sobie ładnie, jakieś 5 litrów na godzinę, co odpowiada mi w zupełności; niestety problemem pozostaje wciąż Tunze 6025, a dokładniej poziom hałasu jaki wydaje; w sklepie poradzono mi, bym z reklamacją lub zwrotem poczekał jakiś tydzień, bo powinna się uspokoić; stąd pytanie: czy ktokolwiek miał podobny problem i czy u kogokolwiek pompa się uspokoiła? zaczynam się poważnie zastanawiać nad wymianą na mareę, mam 4400 i jest cichutka - straszy tylko wielkością :playing

w tymże miejscu składam wielkie wyrazy podziękowania i wdzięczności bigwalkerowi, takich ludzi ze świecą szukać - big thx 4 U man :)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie niezle buczała. teraz jest bezgłośna.

1. sprawdz czy w innej pozycji dalej bedzie tak samo glosna (pokreć w uchwycie)

2. sprawdz czy na pewno wlepiłeś w uchwyty magnetyczne silikonowe guziki - one wlasnie zapobiegaja przenoszeniu drgań na szybe (sa w zestawie z pompą).


Carpe diem... za gardlo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Losiu - czyli jest nadzieja :playing silikonowe guziki wlepione, właśnie doszedłem do wniosku, że buczenie wywołuję obejma na pompę, pokręcę nią jeszcze, zdaje się, że w różnych pozycjach różnie warczy, szkoda tylko, że nadal warczy i to najgłośniej w tej pozycji, której potrzebuję :)

@bigwalker - nie przesadzam, wierz mi, gdyby nie Ty akwa pewnie nadal stałoby puste :)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa pompa i takie problemy? czy 2400l Ci wystarczy? Na tym forum jest tyle komentarzy na temat tych pomp ze dla mnie to musi byc jakis bubel.Wierzyc sie nie chce ze to niemiecki patent.

Nie zebym namawial (bo sam uzywam) poszukaj opini o hydor koraliach i ja bym przemysla sprawe jeszce raz.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz - niestety jest nowa, kupiłem gdyż miałem zaufanie do firmy Tunze, obecnie zostało mocno nadszapnięte, ciągle jej próbuję gdyż podoba mi się jej kompaktowy rozmiar, szczególnie w porównaniu do Marea 4400, którą mam także w akwa, ponadto Aquabee 1000, więc cyrkulacja jest w granicach 7-7,5k l/h, na 270 litrów wody wystarczy

niestety nie widziałem w wersji live Koralii, stąd nie mogę porównać rozmiarów


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium stoi, od piątku zalane w całości, także dzięki wodzie z podmiany od Szymona, za co ponownie dziękuję, jak i za możliwość obejrzenia zbiornika - robi wrażenie, czym dłużej człowiek patrzy-tym większe wrażenie wywołuje

kolejne podziękowania należą się zaspiańskiemu Michałowi, który był pierwszym dostarczycielem wody-thx Michał

pompa Tunze się uspokoiła, zaprawdę dziwna konstrukcja, ale jestem zadowolony, jest cicha, naprawdę cichutka w tym momencie

skała ułożona, cyrkulacja ustawiona, lampa świeci i jest już pierwsze życie, parę ślimaków (w tym nerita, prawdziwa kosiarka), jeden niebieski krab i.... oczywiście 2 ocellarisy (imo parka) i 2 apagony (tutaj zastanawiam się czy nie dodać 1 lub 2)

w Perculi odpieniaczem jest modyfikowany Turboflotor, z pompą AM z wirnikiem igiełkowym, odpieniek chodzi od jakiś 3-4 dni i....oczywiście MEGA-warczy, a właściwie "bzyka", jest to dźwięk delikatnie mówiąc, dosyć irytujący; sama praca odpieniacza jest imo wydajna, natomiast kultura - niezbyt

domyślam się, że ktoś miał jakąś styczność z odpieniaczem w Perculi, może z samą pompą AM OR z wirnikiem igiełkowym, zatem proszę o rady i doświadczenia - jakieś sposoby wyciszenia, ustawienia itp

PS jeśli tylko reanimuję mój aparat to postaram się wrzucić parę fotek - poglądowych ;)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minęło kilka dni wypełnionych walką z odpieniaczem, zamiast pompy am została podłączona Aquabee 2000/1 z wirnikiem igiełkowym - bąbelki to poezja, ta pompa to klasa sama w sobie, do tego doszło naprawdę potężne wyciszenie, niestety nauczka dla mnie - rzeczy używane to rzeczy używane, okazało się, że w AM wirnik jest dosyć mocno... przechodzony (cały w bruzdach i zarysowaniach) i najprawdopodobniej to powoduje hałas, nowa pompa stoi na gąbce, dodatkowo myślę o obłożeniu gąbką samej komory; do obsady trafił kolejny strombus, żółta rurówka i moja-zawsze-ulubiona-rybcia six line wrasse, z której cieszę się najbardziej: jest niesamowicie ruchliwa oraz, co najważniejsze, przyjmuje mrożonki; będąc w reefshopie zakupiłem także pokarm cyclop-eeze, naprawdę ryby się nim napychają ;) w najbliższych planach jakieś 2 lysmaty i może pierwsze grzybki? niestety ładnych i kolorowych zooanthusów brak

ustawienie skały miało być fantazyjne...ale skończyło się na delikatnej literze U, plusem dla mnie jest mnóstwo grot, przepływów i jaskiń, six line wrasse to uwielbia, z tyłu oczywiście miejsce na przepływ wody, jakieś 3-5 cm i 2 pompki dmuchające właśnie wzdłuż tylnej szyby

pierwsze, poważniejsze badanie parametrów dało wyniki:

pH 8,1; kH 7; Ca 404; Mg 1300; NO2 0; NO3 12 i chyba o to ostatnie martwię się najbardziej; poza tym kH i pH chyba mogłoby być wyższe, może jakieś porady co do specyfiku pozwalającego podnieść bezpiecznie oba parametry i Ca? myślałem o Kent Marine Tech CB A&B, ale jakoś znikło ze sklepów netowych... może ktoś potrafi polecić podobny specyfik?

wstawiam parę fotek, niestety brak umiejętności i sprzętu (fotki robione telefonem) nie oddają uroku baniaczka i zwierzątek ;)

1213554255.jpg

1213553608.jpg

1213554158.jpg

1213554188.jpg

błazny się dobrały w parę, apagony...niestety nie

1213554295.jpg

ulubieniec, niestety zbyt hyży by złapać go "na ostro"

1213554317.jpg


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.