Skocz do zawartości
Zbyszek_dev

Mały test odpieniaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zrobiłem z ciekawości taki malutki test pracy dwóch odpieniaczy. Chcę tym samym jeszcze raz potwierdzić jak ważne jest to urządzenie w akwarium morskim i jak należy dokonać doboru. Do testowania akwarium - w obiegu ok 300 litrów. W sumpie zamontowane dwa odpieniacze (obydwa wewnętrzne) : Beast 400 i ATI Bubble Mater 160. Przy tym pierwszym piszą, że jest przeznaczony max do ok. 400l. Drugi (róznie żródła podają) max. do 500-600l. Beasta umieściłem zaraz w pierwszej komorze sumpa. Ciekawy byłem co odpieni i co przepuści dalej. W drugiej komorze zamontowany jest ATI BM. Teoretycznie powinien tylko wyłapywać resztki :playing Zaznaczam, że obydwa wyczyściłem na zero i zastartowały na noc razem o jednym czasie. Oto wizualne wyniki pracy :

2628-odpieniacze test.jpg

Mam nadzieję, że biorąc powyższe za fakt każdy z tzw. "nowych" zastanowi się dwa razy ; czy aby planowany sprzęt brać na tzw "styk" czy też na wyrost. Osobiście stosuję zasadę : wszystko razy 2 (co najmniej)! Może większy wydatek, ale na pewno mniej problemów w przyszłości :) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem besta w 60l i ledwo wyrabial... ten odpieniacz nie nadaje sie do niczego


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam besta w 375L i daje rade! Myśle że na prace odpieniacza ma zbyt wiele czynników (obsada, ilość LR, sposób karmienia itp) żeby można było mówić " nie nadaje się do niczego"...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - do niczego to zbyt surowy osąd :) bo jak widać Best odpienia. I do samej jego pracy nie mam żadnych istotnych zastrzeżeń. Sens tego testu jest taki - aby ukazać że odpieniacz na wyrost to same zalety. To dobry pomysł z ta zamianą więc zamontuję Beasta za ATI BM no i zobaczymy ile wyłapie. Nie chcę się zakładać na zaś, ale niedługo sprawdzę jeszcze coś. Mianowicie postawię jako trzeci (w w komorze refugium) Bubble Kinga i...pewnie też coś wyłapie :playing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek - kolekcjonujesz odpieniacze?:playing mysle, ze jakbys postawil bubble kinga za bubble kingiem to i tak obydwa mialyby robote, przez jakis czas oczywiscie. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, a może w trzeciej komorze postaw mojego TS1060 na próbę :playing


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra, jak byla 1 rybka, 4 koralowce miekie a karmienie to 3 kostki mrozonki na tydzien to sobie radzil, ale jak w 60l wyladowalo w sumie 6 ryb, 2 krewetki, krab, z 10 duzych miekich i 6 twardzieli a karmienie to 1 kostka dziennie to nie wyrabial i nikt mi nie powie ze to dobry sprzet

mialem go 1.5 roku teraz mam H&S i jest porownanie jak maluch do ferari i nie wieze ze przy obecnej obsadzie jaka mam w 375l by wytrzymal, jak sobie przedtem nie radzil

edit: i bylo tam 30kg LR

aaaa Zbyszek daj mu popracowac 1 miesiac, to zaraz zmienisz zdanie, on na poczatku pieni ale potem coraz bardziej przestaje, a jak go wyczyscisz (pompe) to pieni pare dni i znow przestaje - wierzcie mi meczylem sie 1.5 roku z "bestia" :playing


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens stawiania jednego odpieniacza za drugim i ocenianie po tym tego pierwszego ? Przecież to nie ma żadnego sensu.

Tak jak napisał Szymon nawet jakbys postawił 2x BK to ten drugi również miał by co robić aż do momentu aż wyjałowiły by wodę.

P.S. Nie uważasz że Twoje odpieniacze są źle ustawione ?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filavandrel ja nie twierdze że Best to jakaś rewelacja ale mam go u siebie pół roku i jestem mile zaskoczony jego pracą. Co do obsady to mam 7 ryb, kilka szczepek twardzieli, ukwiała, dwa liliowce, Tubastrea, i pseudogorgonia, dwie krewetki i w moich 375 L daje spokojnie rade. Skały jak na taki tank mam nie za dużo bo jakieś 35kg, odpieniacz ustawiony na suchą piane i raz w tygodniu kubek smoły z niego wylewam.

Co do czyszczenia to z moim jest zupełnie na odwrót, jak go wyczyszcze to pieni dopiero po dwuch dniach (więc go nie czyszcze) no i jak narazie pracuje ciągle od pół roku i nie przestał pienić.

Zgadzam sie natomiast z tym że są od niego dużo lepsze sprzeta, tyle że zapewne dużo od niego droższe. Podsumowując uważam że za takie pieniądze to jest odpieniacz wart tego wydatku, o ile ktoś nie przesadzi z obsadą baniaka...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby usystematyzować odpowiedź i sens mini testu (całkowicie amatorskiego i zrobionego z ciekawości). Po pierwsze jest to nowy temat na forum i go trochę ożywia. Po drugie test nie jest porównywaniem Beasta do ATI - ale wykazaniem, że nie należy sie kierować samym opisem sprzedawanego towaru. To tak jak z nośnością mostu - ma wytrzymać dwa razy tyle ile napisane na znaku. Sprzęt nie powinien być na styk parametrów tylko zawsze posiadać jakiś zapas. Bo dziś mamy jedna rybkę...jutro dwie...potem trzy...a Franek karmi jedną kostką...a córcia Franka rzuca im 3 bo pewnie głodne itd. :playing

@Filavandrel

Ależ ja nic nie mówiłem źle o Beast :) Wręcz przeciwnie robi co może i odpienia bardzo dobrze. Masz racje także w tym iż wartuje swoje pieniądze. Nigdzie nie pisałem, że jest nowy : pracuje już drugi miesiąc. Nia ma u mnie znaczenia czy po myciu czy nie - zawsze pracuje dobrze i wręcz uważam, że jak na mały odpieniacz to jest rewelacyjny. Jedyne co uważam i chcę to uświadomić, ze pisanie o nim (do 400l) jest pisaniem na wyrost. Ktoś kto zna się na rzeczy będzie wiedział, że to max...przy minimalnej obsadzie, karmieniu i innych warunkach. Ale znając zycie kto nie zna a planowanie akwa tnie po kosztach - będzie rozczarowany. Test jest po to aby zachęcić do mnożnika razy 2 - to takie minimum zważywszy na konieczność stosowania odpieniacza. Jasne, że są akwaryści którzy mają piękne zbiorniki bez niego - ale po co mydlić komuś oczy - przecież to profesjonaliści.

@Szymon

Nie Szymku...nie kolekcjonuje odpieniaczy :) Po prostu przy dwóch tankach mam ich 3 (jeden na zapas i w razie "W" np. do postawienia zbiornika szpitala lub kwarantanny). Masz całkowitą rację - nawet BK po BK będzie miał co robić. W teście chodzi raczej o to by planując kupić większy - toż jest możliwość regulacji i zawsze lepiej przykręcić niż wyrywać włosy z głowy :)

Zresztą po co są testy ? Niekiedy dokonywano prawdziwych odkryć przez przypadek. Tu nie ma przypadku, ale ciekawość i jakby nie było to chyba lepiej że woda wracająca do zbiornika jest czysta.

@guliwer777

Trochę przyznam, że mnie zatkało po tym co napisałeś. Nigdzie nie napisałem że to test porównawczy lepszego z gorszym. Gdyby nie fakt, że i tak po wyglądzie marka sprzętu byłaby rozpoznana to napisałbym tylko : mini test odpieniacza do 400l i do 500-600l. Z kolei tym wyjałowieniem to trzeba mieć wyczucie i lepiej napisać ostrożnie taką teorię. Jeśli iśc w ogóle tym tokiem myślenia to ludzie na stałe stosujący węgiel aktywowowany powinni przestać go stosować. Żeby było też jasne - za chwilę będziemy pisać elaboraty na temat koloru i konsystencji odpienianej wydzieliny (bo zapewne o to Ci chodziło). Poproszę więc o autorytety - niech ktoś określi standard ustawienia odpieniacza i przekonująco to umotywuje. Póki co wyjaśniam : to jest moje drugie akwa i jest ono na starcie. Więc zależy mi na odpienieniu nieczystości kosztem solanki, którą jak trzeba dorobię. Peany na temat niemal sypkich brudów w odpieniaczu traktuję z rezerwą i przez pryzmat ..hmm.. czasem i wygodnictwa. I dotyczą bardziej ustabilizowanych zbiorników. Tak na gęsto mam ustawione w większym zbiorniku i tam właśnie pracuje BK. Jeśli zbiornik ma opiekuna który czuje bluesa to będzie on wiedział kiedy woda ma dobre parametry a kiedy nie. Zdecydowanie słyszałem mniej o wyjałowieniu wody - natomiast coraz częściej ludzie piszą w zamglonych oczach rybek itp.

I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Tekst jest jako ciekawostka - nikt nie nakłania do robienia tak czy tak. Każdy może mieć swoje zdanie - ale jeśli ma je odmienne to powinien choć je logicznie umotywować. Coś nie ma sensu bo ..nie ma sensu to za mało. Na razie to chyba nie ma sensu pisania w ogóle na forum. Sorrki więc, ale rozumiesz, że mnie zatkało..ehhh.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Guliwerowi zapewno chodziło (z tym sensem) o sytuację testowania odpieniaczy postawionych jeden za drugim. Drugi od początku stoi na straconej pozycji bo pierwszy dostaje więcej brudu do "obrobienia" i dla tego pewnie chodzi o bezsensowność nazywania czegoś testem.

Co do samej techniki odpieniania (sucho-mokro). Kolega Aquamaniac zapodał tu kiedyś ciekawy link do pewnego eksperymentu jaki robiony był w Niemzech i ogólnie wynikało z nigo, że najefektywniejsze jest odpienianie wręcz na "czystą" wodę - czyli zawartość kubka prezentowany na Twoich zdjęciach jest zbyt ciemny. Z drugiej strony firma Korallen-Zucht w swoich opracowaniach zaleca, przy wirniku igiełkowym, zdecydowanie ustawianie odpieniacza na suchą pianę aby zminimalizować pozbywanie się potasu. Ja jednak jako że mam BK ustawiłem go jak zaleca producent. Przeglądając niemieckie fora można się doczytać w tekstach Klausa z RE aby odpieniacz ustawiać raczej na suchą pianę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sorrki więc, ale zrozumiałem, bezsensowność w ogóle mini testu (nie umiałem znaleźć innej nazwy choć teraz zamieniłbym na pt. małe doświadczenie ) :) Ale ja chyba też od początku zostałem źle zrozumiany. Jeszcze raz powtarzam - że chodzi o tzw. zapas mocy odpieniacza w ogóle (i nie chodzi o to jakiej jest marki). Wielu nowych akwarystów kieruje się litrażem i liczbami. Może to im uzmysłowi..że jeśli kupią większy o ileś tam (na wyrost) to wcale nie wydadzą źle swoich ciężko zarobionych pieniążków i ma to w ogóle w zamyśle jakiś sens i poparte jest przykładem. Skoro dedykowany na litraż odpieniacz - przepuszcza "aż" tyle, to jakieś wnioski trzeba wyciągnąć. A że każdy wyciąga inne to zrozumiałe. To nie są może testy dla profesjonalistów tylko dla mało wtajemniczonych - żeby ich potem zdziwko nie łapało, że rybki mają wytrzeszcz oczu :playing Tak jak napisałeś Czarku : profesjonaliści to się bawią w laboratoria i mierzenie ile potasu znikło przy mokrej a ile przy suchej pianie. Ale to już inna bajka. Tak można testować jak się ma naprawdę sporo możliwości i wiedzy, a na dodatek ma to jakiś tam zrozumiały cel. Podobnie mógłbym zapytać Szymona : po co zmieniał HQI na T5 skoro wg większości oglądających miał i wtedy piękne koralowce :) Zrobił tak świadomie...bo już dawno nie jest na etapie : HELP..."pomóżcie padają mi rybki lub koralowce sie pochowały". O to chodzi, że największe problemy dla nowych hobbystów robi woda...woda...i jeszcze raz woda. Czasem się lepiej 6 razy zastanowić, poczekać, dozbierać kasę, poczytać, popytać itp. itd. - niż potem załamywać ręce. Bo dla mnie nie ma nic bardziej przykrego jak czytać : mam dość... a potem widzę w dziale targowisko : cały zestaw do sprzedania :)

@ guliwer777

- szanuję tak czy tak to o czym piszesz - bo świadczą o Tobie i wiedzy fotki baniaka jakie zamieszczasz. Mam nadzieję, ze następne będą równie kolorowe i piękne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witan mam beasta 400p z pompa igielkowa 1100 l(oryginalna) zawieszonego na tylenj szybie akwa. Nie potrafie go wyregulowac ciagle wyrzuca mi pelno pecherzykow powietrza do awka co z tym zrobic?


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja moge dozucic pare slow :playing mialem delteca apf a teras mam bk 200 i tak samo wylewam kubek co tydzien tylko ze z BK jest z 3razy wiekszy deltec chodzil na maximum a BK na minimum.


130x70x50 455l 100kg lr, grotech 4pompy, 2x150W 4x54W sciemniane, chłodziarka teco tr10, profilux, redox, Tunze 61000, 6000, mini reddragon 5000l , reddragon bubbleking 200, fr509 ecofos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek - nie mamy zamiaru zbijac Cie z tropu, tak sobie gadamy, a to co napisales o kupowaniu sprzetu grubo przeskalowanego mozna tylko potwierdzic. Sam mam w 800l Bk do 3000 czy 4000. Pozdrawiam:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

A propos tych odpieniaczy mam pytanie. Sam mam odpieniacz Weipro 2012 [wiem że improt z ChRL więc beż szydery proszę :playing ] oraz pompę do niego Atman AT-305. Z tego co zauważyły moje laickie i początkujące oczy to ma wirnik łopatkowy. Sam nie wiem czy ten odpieniacz dobrze działa bo wprawdzie pieni ale woda w zbiorniczku nie jest brązowa jak to widywałem ale żółto-zielona. Obsada akwa póki co mrana (2 błazny i 3 malutkie korale miękkie). Zastanawiam się, czy ten odpieniacz będzie hulał lepiej jak mu podłącze lepsiejszą pompkę? Czy dać se spokój i kupić kosztem sprzedanej nerki Bubblemastera za 1300 zeta :DDDD


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sprzedal nerke :playing


130x70x50 455l 100kg lr, grotech 4pompy, 2x150W 4x54W sciemniane, chłodziarka teco tr10, profilux, redox, Tunze 61000, 6000, mini reddragon 5000l , reddragon bubbleking 200, fr509 ecofos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę , że pompa obiegowa goni wodę swoim trybem , a odpieniacz pracuje "na lini" niezaleznie , to pewnie jak postawisz z 10 to kazdy wyłapie syf , zanim oczywiście woda zostanie wyjałowiona do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad B :

Biorąc pod uwagę , że pompa obiegowa goni wodę swoim trybem , a odpieniacz pracuje "na lini" niezaleznie , to pewnie jak postawisz z 10 to kazdy wyłapie syf , zanim oczywiście woda zostanie wyjałowiona do zera.

Właśnie powyższe jest odpowiedzią dlaczego drugi odpieniacz (ewentualnie trzeci i kolejne :playing ) będą wywalały nieczystości , poprostu pompa obiegowa musiałaby podawać w górę dokładnie tyle wody ile "pobiera" pompa odpieniacza (a to awykonalne), inaczej pierwszy odpieniacz oczyszcza tylko część wody i dlatego również pracują kolejne. Dopiero przy spełnieniu tego warunku i przeprowadzeniu takiego porównania w odwrotnej kolejności odpieniaczy wynik mógłby być względnie miarodajny.

Pozdrawiam

Marcin


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, ze jednak cały czas podbieracie mnie o co tu chodzi :playing Nikt mi nie wmówi, że w akwarium produkcja nieczystości jest równa ilości wody przepompowywanej przez obiegówkę bo to nonsens. Nie chodzi mi o wykazanie że drugi,,trzeci...i dziesiąty po kolei odpieniacz będzie miał co odpieniać. Bo to akurat logiczne, że tak będzie. Nie chodziło tez o tzw. śladowe ilości - które kolejne mogłyby wyłapać. Natomiast cała historia dotyczy tzw. normy podawanej przez niektórych producentów (a może wszystkich ?). W ciągu paru godzin drugi odpieniacz wywalił na tyle dużo - że aż za dużo. powinien był to zrobić już pierwszy i ZROZUMCIE wreszcie szanowni koledzy, chodzi o to że odpieniacz dedykowany na niby 400l w akwarium (łącznie w obiegu ok. 300l) po prostu moim zdaniem nie wyrabia (choćby się dwoił i troił i nie nazywał się - jak sie nazywa. Proszę mi pokazać inna prostą i naoczną metodę wykazania, że kupując odpieniacz nie wystarczy powiedzieć sobie : ten będzie dobry bo jest akurat na mój litraż. A może bardziej wiarygodne będzie ten dobry...bo Zenek lub Franek poleca ? I nieważne że Zenek ma dwie rybki...a kupujący zamierza trzymać 10 ? Może mają znaczenie cyferki...może i też firma, ale lepiej chyba od razu kupić deko na wyrost podważając normatywy i nie mając wyrzutów sumienia, że się przepłaciło niepotrzebnie. Nie chodziło wiec o szukanie odpowiedzi, że setny odpieniacz coś wyłapie..bo jasne że tak będzie :) Tym samym ktoś kto będzie czytał treść kolejnych wpisów będzie zadawał sobie pytanie : jaki to w ogóle miało sens lub wyciągnie wnioski, że jak kupi BK za dużego to na bank wyjałowi wodę. I co tu o tym wszystkim myśleć..hmmm :)Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.