Skocz do zawartości
angelus666

Pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Hej pośiadam akwarium ok 15 litrów chciałbym w nim założyc akwarium morskie i mam takie pytanka:

1-Jaki filtr jaka wydajnośc bedzie ok ?

2- Jak/gdzie można nabyć te roślin ( korale czy jak sie to nazywa :playing ) które porastają te kamienie ?

3-Jaki zwierzęta mógłbm trzymac w takim akwarium ?

4- Jaki preparaty będą mi do tego potrzebnie żeby wszytsko było

w porządku ?

5- Jaki urządzenie oprucz filtra i grzałki będą potrzebne ?

6- Jakie Ph i jaka twardos itp będą odpowiednie ?

7-Jaki podłoże ?

( Pytania dotyczące sprzętu/rośliny/zwierząt

to porsze o podanie linków na allegro lub inne strony aukcyjnie na których mógłbym nabyc te rzeczy )

Ps.Z góry dziękuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:yes dobry żart tynfa wart...

akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej, jakbyś nasypał tam żwirku, wsadził korzeń z mchem, nalał słodkiej wody i wpuścił słodkowodne krewetki? Będzie prościej, wierz mi.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh..krewetki to ja już mam... :playing:) A wracjaąc do tematu to dlaczego tak psizecie ze lepiej krewetki i bedzie porsciej nie da sie założyc morskiego w 15 litrach..????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

polecam dział [Dla nowicjuszy] i dużo czytać. Tam wszystko jest!

W grudniu zapraszam po szczepki:D

Pozdrawiam


200l + sump, AM HQI150W AM16K, T5 2x39W AM Reef White, T8 Arcadia Marine Blue,

odpieniek Weipro przerobiony +p. 1500l/h, pompa obiegowa 3000l/h,

cyrkulacja mj1200l/h+2xPH402, mixer KM500, UV,PHmetr, osmoza AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh..czytałem i nic sie nie dowiedziałem tego co bym chciał się dowiedzieć porsze opowie.;[ na te pytania.. :playing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
angelus666 :

Hej pośiadam akwarium ok 15 litrów chciałbym w nim założyc akwarium morskie i mam takie pytanka:

1-Jaki filtr jaka wydajnośc bedzie ok ?

2- Jak/gdzie można nabyć te roślin ( korale czy jak sie to nazywa :playing ) które porastają te kamienie ?

3-Jaki zwierzęta mógłbm trzymac w takim akwarium ?

4- Jaki preparaty będą mi do tego potrzebnie żeby wszytsko było

w porządku ?

5- Jaki urządzenie oprucz filtra i grzałki będą potrzebne ?

6- Jakie Ph i jaka twardos itp będą odpowiednie ?

7-Jaki podłoże ?

( Pytania dotyczące sprzętu/rośliny/zwierząt

to porsze o podanie linków na allegro lub inne strony aukcyjnie na których mógłbym nabyc te rzeczy )

Ps.Z góry dziękuje za pomoc

1 zaden filtr tylko jak cos to odpieniacz

2 w sklepie internetowym i nie tylko

3 zadne (no moze jakiegos slimaka, lub mikro krabika

4 zadne bo go nie zalozysz

5 pompki cyrkulacyjne, oswietlenie minimum 1-1.5 W/l (co takie malenstwo ugotuje), odpieniacz (nie ma tak małych :)

6 PH w granicach 8.10-8.40 KH 8-10

7 piasek - tzw żywy piasek

do ps www.google.pl


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze takie pytanko Jaka woda tam czytałem w jednym poscie ze nie moze byc z karnu,rzeki dystylowane itp to w takim razie z kąd wziąsc tą wode.. ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda z RO


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z taka wiedza to Ty sie lepiej za morskie nie bierz.Ja czytalem forum 2 lata zanim wystartowalem,15l to ja mam zbiornik na dolewki :playing


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj o soli, tylko nie tej z kuchni:p:D


200l + sump, AM HQI150W AM16K, T5 2x39W AM Reef White, T8 Arcadia Marine Blue,

odpieniek Weipro przerobiony +p. 1500l/h, pompa obiegowa 3000l/h,

cyrkulacja mj1200l/h+2xPH402, mixer KM500, UV,PHmetr, osmoza AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhhh 15l to takie duże wiadro;)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aniele drogi, nie pisz że czytałeś dział dla nowicjuszy, skoro z Twoich pytań wynika że nie czytałeś. I jak pisałem już kilka razy nie wymagaj gotowej recepty bo po pierwsze taka nie istnieje, a po drugie postawą jaką wykazujesz dajesz wyraźnie znać że nie szanujesz użytkowników tego forum... Nie zrozum mnie źle, ale to kopalnia wiedzy i każdy kto do tej kopalni dorzucił jakiś kamyczek już wiele razy odpowiadał na podobne pytania, wystarczy tego tylko poszukać, a nie oczekiwać że ktoś dosłownie założy Ci zbiornik... Tak jak napisał Peniek, ja również czytałem forum przwie 2 lata zanim pomyślałem o założeniu zbiornika, Tobie również to polecam:clapping

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb forum czytalem 2 lata ale zainteresowanie akwarystyka morska z mojej strony siega roku 1997 kiedy to ukazala sie ksiazka N.Dakina Morskie Akwarium.@angelus666 akwarystyka morska tym sie rozni od slodkiej ze tu potrzebna jest do sukcesu spora wiedza i chec jej zdobywania a nie tylko to ze w morskim jest slona woda.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! najmniejsze akwa jakie udalo mi sie utrzymac to bylo nano cube 25 l z panelem i power compactami 18000 K,plus 8 cm Dsb,4 kg zywej skaly fiji,a w panelu echeim pro,zbiornik dojzewal jakies 4 miechy,i to z podmianami wody z wiekszego zbiornika,w srodku byly 2 male lps i pare malych korali miekich,bez ryb,i generalnie po pol roku od zalozenia wygladal calkiem dobrze,ale nie wiem jakby bylo bez poczatkowych podmian z duzego zbiornika? tak male zbiorniki wymagaja niesamowitej uwagi-przyklad: wlozylem malego Favites-zaczal sie (slinic)-efekt woda mleko przez tydzien,pozdrawiam


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 litrów dla początkującego to mega wyzwanie. Owszem bywają takie akwaria- na wystawach to najczęsciej 15 litrów na wierzchu i 30 litrowy sump.

Ja zupełnie nie widze sensu takiego akwarium sztuka dla sztuki, a koszt utrzymania 1 litra w akwarium kosmiczny.

Przy tak małym akwarium problemy zaczynaja sie już przy ustaleniu temperatury - więc zeby stabilnie działało trzeba chłodziarkę (ok 2000 zł)(ewentualnie wydajna klima) automatyczną dolewkę z RO (pompa ok 300zl, zawór instalacja itp)monitorowanie ciagłe parametrów- więc jakiś komputerek pH z elektrodą. Ponieważ takie maleństwo nie toleruje błedów sprzęt raczej z górnej półki.

Jeśli masz doswiadczenie( i widzisz zmniany zanim pokażą je testy i czujniki,) oraz dysponujesz większym stabilnym akwarium- to z głównych problemów zostają whania zasolenia i temperatury. Częste podmiany wody z dobrego akwarium załatwia sprawę odpieniacza, dodawania mikroelementów.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.....dwa lata czytania?to ja chyba za wczesnie wystartowalem bo czytam od trzech miesiecy.Ale gdzies w innej literaturze pisalo ze duzo zalezy od percepcji mozgu :playing ,ale trzymajac sie tematu.

15 litrow to dobre na parke gupikow.Ja to nowy jestem,ale wiem ze moje 126 litrow to dalej male.Sa tacy co maja 300 litrow i dalej male i mysla o wiekszym:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Dyzma :

.....dwa lata czytania?to ja chyba za wczesnie wystartowalem bo czytam od trzech miesiecy.Ale gdzies w innej literaturze pisalo ze duzo zalezy od percepcji mozgu :playing

uwazaj, bo mozesz poobrazac wielu ludzi na tym forum, sam czytalem ponad 2 lata zanim sie wziolem za budowe akwa

i cale szczescie ze tak dlugo, bo ominelo mnie dzieki temu sporo problemow juz po zalaniu akwa (wiedzialem jak reagowac na zmiany, a nie to co teraz - zaleja a dopiero potem sie pytaja co zrobic bo sie cos dzieje)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie mialem na mysli obrazac nikogo,troche niesmaczny zart.Napomne tylko ze gdyby nie wlasnie tacy ludzie,ktorzy czytaja tak duzo i maja tak ogromne doswiadczenie,prowadza duze zbiorniki z sukcesami to ja nie wystartowalbym wogole.Marzenie malego dziecka o rafie spelnione dzieki istnieniu tego forum i jego uzytkownikow.I szkoda ze teraz po gafie przy okazji tlumaczenia sie jest okazja wielkich podziekowan dla wszystkich ktorzych tworza to forum.Nie zrobilem tego wczesniej.Dziekuje!!!

Kolega Peniek i Seb chyle czola z wyrazami szacunku.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GD czytalem 2 lata i tyle samo kase zbieralem,gdybym mial wieksze mozliwosci finansowe to bym szybciej wystartowal,nie mowiac ze po drodze mialem wazniejsze sprawy niz zakladanie akwarium.Problemem wielu poczatkujacych jest to ze skupiaja swoja uwage na osprzecie,a w zeczywistosci jest to sprawa drugoplanowa,bo wazniejsza jest umiejetnosc zajmowania sie akwarium i rozwiazywania problemow ktore wystepuja.Poznanie wszystkich zaleznosci jakie wystepuja w akwarium morskim,chemie wody,poznanie zwierzat jakie mozemy hodowac i ich wymagania.A na to trzeba czasu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie,zauwazylem ze czesc osob tak robi nawet na wlasnym doswiadczeniu i mysli ....ze jak bede mial super wydajny odpieniacz czy firmowa pompe to w zasadze wszystko powinno byc OK,fakt sprzet wazny,ale akwarium morskie to przeciez wiele innych czynnikow do synchronizowania i skaplikowanych procesow do obserwacji-to sztuka.Pozniej wlasnie jak czlowiek poczyta,dojrzeje do posolenia to wydatki na sprzet i caly tank sa bardziej przemyslane.Nie odbierajcie prosze mojego poprzedniego posta zle bo to byl glupi tekst.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grunt aby przy biciu się w piersi nie połamać sobie żeber Grzegorzu lum mostka lub co tam jeszcze masz;):playing

Zapewne wiedząc więcej łatwiej uniknąć błędów...ale to też nie jest gwarancja sukcesu.. Czy gdybym czytała forum dłużej nie doczekałabym się plagi czerwonego paskudztwa? Być może tak a może i nie.Człowiek jak powiadają najlepiej uczy się na własnych błędach (chociaż to najdroższa nauka głównie płacą za nią zwierzaki, które wkładamy do akwa)najekonomiczniej byłoby uczyć się na cudzych:satisfied

Pozdro


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.