Skocz do zawartości
ziober

wsypywanie piachu

Rekomendowane odpowiedzi

witam kiedy można i jaie warunki musza być spełnione aby wsypać żywy piach do aqwa oraz jaki jest najlepszy???czy moż lepiej "martwy"????


112L 2xMAREA2400 + PANEL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wsypałem po 2 miesiącach i wszystko było ok. Nie pamietam firmy ale do końca życia zapamiętam, że dałem 140 zeta za 9kg. Jak bydowałem dom to za tonę płaciłem 25 zł... :playing


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy to nie jest tak, że wtedy dojdzie do rozwalenia systemu i dojżewanie zacznie sie od nowa???


112L 2xMAREA2400 + PANEL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci, że są tu duzo mądrzejsze głowy ode mnie. Ja akwa nabyłem w lutym, w kwietniu wywaliłem stary piach i wsypałem nowy i nic się nie stało poza tym, że był żur.Przez noc wszystko sie przetrawiło. Rano umyłem gąbki z filtra i jest ok. Parametry (te niedobre) nie skoczyły w górę. Powiem ci że miałem już wtedy nawet dwie ryby i też przeżyły. Jedno tylko, nie wlałem tego co dołączają do piachu żeby się woda wyklarowała szybciej. Wyrzuciłem to do kosza. Mówię ci jak było u mnie ale zasięgnij języka u bardziej doświadczonych bo czuję że jak przeczytają co napisałem to pewnie okarze się że olałem wszystkie złote zasady akwarystyki. No coż, może mi się poprostu fuksło. Pozdrawiam


250L + sump 125L. 2 błazenki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zywy piach możesz wsypać kiedy chcesz , czym wcześniej tym lepiej . Przyspieszy stabilizacje parametrów. Możesz zawsze dosypywać , bez ryzyka skoków NO3 . Co prawda NO3 skoczy na 2-3 dni po wsypaniu piachu , ale potem bardzo szybko spadnie. Jeśkli chodzi o same wsypywanie , to polecam lejek i rurkę i nie będzie zadymy :playing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od tygodnia mam skałę od dwóch tygodni wodę i zaczynam głupieć z piachem Andrniew pisze sypać jak najszybciej a gość który mi zakłada solniczkę mówi że im później tym lepiej (4 - 6 miesięcy);) I co wy na to? Pozdrawiam


zbiornik 750, sump 350, 80kg żywej skały, i cała potrzebna reszta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mir zrobisz tak jak Andrniew napisał a bedzie ok


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mir :

od tygodnia mam skałę od dwóch tygodni wodę i zaczynam głupieć z piachem Andrniew pisze sypać jak najszybciej a gość który mi zakłada solniczkę mówi że im później tym lepiej (4 - 6 miesięcy);) I co wy na to? Pozdrawiam

Żywy piach można wsypać wcześniej i nie musisz czekać, wsypanie piachu będzie miało pozytywny wpływ.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tez dalem piach na samym poczatku i mialo to pozytywny wplyw na rozwoj sinic,ktorych nie moglem sie pobyc az do calkowitego usuniecia piachu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te sinice nie musiały zaatakować systemu z powodu piachu (chyba, że jakość tego piachu była kiepska). Przecież gdyby piach działał destrukcyjnie na akwarium nikt by go nie stosował. Może po drodzę popełniłeś jakiś błąd i stąd te problemy.

PS. Ja jestem za wsypywaniem piachu po tygodniowym przedmuchiwaniu skały o powodach pisywałem już na forum.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach dalem ten http://www.um-um.pl/akw-morska_podloza-i-grys-koralowy_nature-ocean-bio-active-live-aragonite-100-naturalne-pod-o-e.html Wiec niskiej jakosci napewno nie byl.A zbledow jakie popelnilem to za wczesnie piach wsypalem:D


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja "zywy"piach wsypalem dwa dni po posoleniu,a dwa dni przed skala.Tez gdzies wyczytalem ze przyspiesza dojrzewanie sytstemu,ale czy zrobilem dobrze???,nie wiem,nie martwie sie tym-jeszcze:baby

Opini i zwolennikow piachu jest pewnie tyle co przeciwnikow z czystym dnem.Ja wsypalem z powodow dekoracyjnych i tylko zeby przykryc dno.Kupilem taki bo tylko taki byl dostepny http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=215 i moze co akurat ta firma napisala zeby opchnac produkt jest faktyczna przyczyna parametrow jakie mam po 10 dniach od wlozenia sklay.Amoniak 0, NO2 tez, NO3 2,5

P.S zauwazylem ze wiele czynnosci mimo czytania czeba robic troche na czuja.Wlasne "troche" uwagi i obserwacje pomoga wyrobic mi wlasne zdanie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z innej beczki, co sądzicie o piachu z Bałtyku ? ;)

czy on też jest żywy ?

podejrzeweam, że wypadałoby go przepłukać, a wtedy straciłby 'życie' ale czy to konieczne ?

nie podoba mi się zwir koralowy, który mam, piachu nie będę kupować bo za drogi,a znajoma na wakacjach nad morzem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach z Baltyku sie nie nadaje.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

Piach dalem ten http://www.um-um.pl/akw-morska_podloza-i-grys-koralowy_nature-ocean-bio-active-live-aragonite-100-naturalne-pod-o-e.html Wiec niskiej jakosci napewno nie byl.A zbledow jakie popelnilem to za wczesnie piach wsypalem:D

Ale skąd ta pewność, że powodem problemów był żywy piach? Jak rozumiem ta cała sytuacja miała miejsce przy starcie zbiornika więc może powodem była kiepska skała? Ja i wielu innych nie miałem problemów przy rozruchu nowego akwarium przy wczesnym wsypaniu piachu, a 100% skały było nowej "świeżej". 6-7 tygodni od startu wsadziłem twarde - bo przyszedł czas na przeprowadzkę - i wszystko przebiegło bezproblemowo.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to i wina skaly.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.