Skocz do zawartości
Nemo7

Projekt 144L (117L) - prosze o opinie. :)

Rekomendowane odpowiedzi

Plany zaczynały się od Pco Rafy na 25L i skończyło się na tym że zakładam 144L z panelem. Czy takie akwa mogło by być, czy coś tu zmienić ?

1) Akwarium

Wymiary akwarium które biorę pod uwagę to:

( Z długości odejdzie 15cm na panel czyli dla zwierząt pozostanie – podane w nawiasie )

1. 80 x 40 x 45 co daje 144 L (117 L) (dł. x szer. x wys.)

Stwierdziłem że lepsze będzie akwarium wąskie i długie ponieważ pozwoli mi to na lepsze wyeksponowanie koralowców niż w przypadku podstawy zbliżonej do kwadratu.

2) Oświetlenie

Zdecydowałem się na świetlówki T5 planuje zamontować 5 świetlówek o mocy 24W co daje razem 120W na 117L. Zastanawiam się jednak czy nie będzie po bokach nie doświetlonych miejsc ponieważ część dla zwierząt ma 65cm natomiast świetlówki mają 55cm.

3 x 24W - 13.000 K

2 x 24W – actinic

3) Filtracja

Odpieniacz - Aqua Medic Midiflotor

Żywa skała – 15kg żywej skały + 5 kg martwej skały

Żywy piach – dam go na samym początku warstwę ok. 3cm tylko zastanawiam się czy po jakimś czasie nie dosypać jeszcze z 1cm.

4) Filtracja RO/ DI

Jaki filtr kupić ? Czy tutaj są też duże rozbieżności jeżeli chodzi o jakość ?

Myślałem nad takim ale nie wiem jakiej jest jakości.

http://www.allegro.pl/item376743679_filtr_osmoza_osmonics_akwarystyczna_100_ro_3_ro2.html#photo

5) Obieg wody – cyrkulacja

Czy do akwarium o takim ułożeniu skały dwie takie pompki był wystarczające ?

Tunze - Turbelle Nanostream 6025

Dane techniczne:

Pojemność akwarium: 40-200litrów

Przepływ: 2500l/godz

Moc: 6W

Napięcie: 230V

Długość kabla: 2m

Wymiary: średnica 70mm

Średnica wylotu 40mm

http://www.allegro.pl/item379815362_tunze_turbelle_nanostream_6025_warszawa.html#photo

6) Obsada

2 x Błazenek - para

6 x Krab pustelnik

- 4szt. Calcinus sp. - Red Leg Hermit Crab,

- 2szt. Calcinus elegans - Electric Blue Hermit Crab

2 x Krewetka Lysmata amboinensis - Cleaner

2 x Turbo ślimak

1 x Rozgwiazda – tylko którą to nie wiem, jakieś propozycje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

primo

polecam zrobienie zbiornika głębszego. Sam wiem coś na ten temat Polecałbym 80x50x50. sam sie przekonasz ze naprawde duuuuuuzo daje. (i polecam sump)

secundo :D

w tym przypadku moze lepiej byloby 5x39 (jesli nie to 5x24 tez wystarczy). Polecam osobiscie zestaw 1xATI blue special, 1xATI blue plus, 1xATI actynic, 1xcoralen zucht purple, 1x coralen zucht light.

a co do syrkulacji to jest za mala. Mam obecnie 2 razy 6000 marea. i jesszcez musze kupic ze dwie tunze

Jesli chodzi o obsade to ja wedlug wypowiadajacyhc sie tutaj akwarystów mam przerybiony... a i tak wszystko zyje :D

To takie moje spostrzezenia


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozna pora juz i glepsze studiownie plau warto przelozyc na jutro.

Moje refleksje:

144l przy jakims proporcjonalnym sumpie moglo by dac jakies 200 litrow w obiegu.Jezeli dysponujesz szafka mozliwa do przystosowania to warto przemyslec i taka opcje.Przestrzen na panel chcesz wygospodarowac z dlugosci....a co z wyeksponowaniem korali ;-)

Do tego filtra RO trzeba dokupic modul DI.

PS mala byc pico rafa 25L,a jest juz 144L.Ja czuje ze jeszce troche na forum,zbaczysz troche zdjec i zdecydujesz sie na sump bo to wcale nie trudne na jakie wyglada.

Pozdrawiam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest moje pierwsze akwarium morskie i nie chce dużego na 200L to jak dla mnie za dużo jeżeli opanuje akwarystykę morską to pójdę z tym dalej, narazie myślę nad zmniejszeniem akwa do 75cm długości. Na początek sprobuje z panelem. :D Światło wychodzi 1W/L więc chyba nie jest źle zawsze można dołożyć, problem mam z doborem tem. bar. nie wiem jak dobrać światło żeby akwa nie było niebieskie tylko miało żywe kolory.

A w jakim akwa ty masz tą cyrkulacje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5cm na panel to troche malo.

nie chodzilo o 200l akwa tylko wody, jak masz 144l + sump 56l to masz piekne 200l :-)

I sluchaj kolegow, tez mialem ten sam problem i.... stanelo na akwa + sump - i bardzo sie ciesze z takiego obrotu sprawy..

Sumpa sam sobie sleilem, akwa jest w trakcie, ale przynajmniej bede mial 50cm glebokosci :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle się zrozumieliśmy na panel odchodzi 15cm z długości. Wiem że mi dobrze radzicie z tym sumpem że to jest wygodne ale jeżeli zdecyduje się na to 144L samego akwa dla rybek to automatycznie trzeba kupić akwa na sumpa, więcej żywej skały, musi być więcej oświetlenia, a to wszystko kosztuje. Poza tym uważam że na akwa 117L będę mógł się lepiej skupić. Co prawda robie szafkę na zamówienie pod akwa, ale część tej szafki miało mi służyć jako szafka na moje rzeczy osobiste. Bo myślałem też nad sumpem do tego 120L.

Co uważacie jeszcze na temat odsady i filtracji. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat filtracji? zrob sump :D

Uparelem sie przy tym sumpie,ale zrobisz jak uwazasz.Panel planujesz z boku wychodzi na to ze bedzie 15x40x45 pomyslales nad rozmiarem urzadzen ktore chcesz tam wcisnac i obluga?(odpieniacz,grzalka,pompa obiegowa,miejsce na jakis wklad) estetyka? obudowa na swietlowki? (ktora zdejmujesz za kazdy raz zeby dostac sie do panela.Moze niech sie wypowiedza Ci co maja panel.

Jak masz juz zarys w glowie to narysuj na kartce jakis szkic strzel fote i pokaz nam na forum bedzie latweij Ci pomoc i doradzic.Stosujac panel pojemnosc akwa praktycznie sie nie zmienia,ale przestrzen tak-na skale i cale zycie jakie tam bedzie.

Stosujac sump koszt wzrasta tylko o dodatkowy tank i instalacje przelewu.W stosunku do kosztow szafki robionej na zamowienie to praktycznie znikome koszty.Skaly wcale nie musisz kupowac wiecej 20-25 kilo wystarczy,ulozysz wedlug osobistej fantazji,a pozostajace kawalki dasz do sumpa,ktorego wcale nie muszi oswietlac.W przyszlosci w sumpie mozesz zrobic refugium,rozbudowac filtracje,i wtedy masz szersze mozliwosci dobrania obsady (na ktora jest czas pomyslec troche pozniej) bo masz wiecej przestrzeni w tanku i ilosci wody w obiegu.Rozkladajac to wszystko w czasie moze znajdzie sie tez dodatkowy budzet na sump.

PS.Ja na poczatku planowalem akwa bez sumpa i panela.Wszytkie urzadzenia w srodku,pozniej rozwazalem panel jak Ty.Wszystko zabralo mi okolo miesiaca,byly nerwy,zwatpienia,a na koncu zrobilem sump:yes


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie zostanę przy tym 80x40x45 do 3 lat się będę przeprowadzał i jeżeli rzeczywiście wciągnie mnie morszczyzna to pójdę dalej w rozmiarach akwa, natomiast jeżeli nie dam sobie rady to takie akwa powinno wystarczyć. :D Co do panelu to uważam że na początek będzie ok. na sumpa nie będzie miejsca pod szafką bo tak jak mowie połowa szafki będzie zajęta na osobiste przedmioty. Zanim zacznę projektować panel to zamierzam skompletować cały sprzęt jaki mi będzie potrzebny i dopiero wtedy skleić panel. Co do szkicu no to chyba go nie trzeba widzę to tak akwarium ma 80cm długości z tego odejdzie z lewej strony 15cm na panel. Czyli dla żyjątek pozostanie 117L, a w panelu zorbie trzy komory: w pierwszej grzałka, w drugiej odpieniacz, w trzeciej pompa obiegowa. Co do oświetlenie to będzie wisieć nad akwarium więc nie będę musiał nic ściągać. ;-) Czy teraz jaśniej to opisałem. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa na sump? - 40pln na allegro + kilka szkielek na przegrodki.

ale wiecej oswietlenia itp? ale na co ?

akwa nadal masz 80x40x45.

a wykonanie estetycznej pokrywy w wersji z panelem ... to juz zagwostka.

zrobisz jak chcesz, pamietaj tylko ze potem wiercenie baniaka to juz bedzie wieksze wyzwanie :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump to nie tylko same zalety, trzeba dac sporo wieksza pompe (pobor pradu + cieplo) i to jak ma miec podnoszenie 150cm to pewna moc musi miec praktycznie niezaleznie od wydajnosci), do tego wieksza komplikacja hydrauliki, kombinowanie z cichym splywem + kominem. Awaria pompy glownej jest przy sumpie duzo bardziej skomplikowana, przy panelu mozna dac awaryjnie dowolna pompke i kilka dni pociagnie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co Ci dodatkowa żywa skała oraz oświetlenie. Ja mam w tej chwili 240 litrów i w sumpie mam tylko sprzet i troche żwiru zero oświetlenia (oswietlenie tylko jesli zakladasz refugium czy jakos tak :D ).

I tak bedziesz robil szfke aby wytrzymało te 250 kg. wiec co za problem zrobic dziure i zeby woda zlatywala na dno.

W tej chwili czeka juz u mnie zbiornik 120x60x60 i załuje ze nie wejdzie u mnie 160x60x60 :D no ale kiedyś...

co do pierwszego akwa. Im wieksze tym łatwiejsze w utrzymaniu. Moje pierwsze to własnie 240literków i wierz mi poprostu wszystko rosnie i kiedyś i tak bedziesz musial wymienic na wiekszy wiec po co robić sobie tyle kłopotu i roboty

Nie wiem mateuszd ale ja nigdy nie mialem problemów z pompa wzrotna, a co do ciepla to i tak chlodzic musze i tak wiec mnie to juz różnicy nie robi. W nocy mam 26 stopni w dzien 24 :D (preferuje cisze w nocy)

co do spływu. To albo ma sie głośniejszy i nie trzeba kombinować albo się bawimy i spływ jest prawie niesłyszalny.


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

a wykonanie estetycznej pokrywy w wersji z panelem ... to juz zagwostka.

zrobisz jak chcesz, pamietaj tylko ze potem wiercenie baniaka to juz bedzie wieksze wyzwanie :-)

Pokrywy nie będę dawał co najwyżej obramówkę, a oświetlenie będzie wisieć. Narazie wole z panelem jak się przeprowadzę na swoje mieszkanie to pomyśle nad sumpem i to bardzo poważnie narazie muszę poradzić sobie z panelem.

Wener :

I tak bedziesz robil szfke aby wytrzymało te 250 kg. wiec co za problem zrobic dziure i zeby woda zlatywala na dno.

Bo to nie będzie szafka tylko dla akwarium i muszę dać sobie rade z panelem. :D

Wener :

Moje pierwsze to własnie 240literków i wierz mi poprostu wszystko rosnie i kiedyś i tak bedziesz musial wymienic na wiekszy wiec po co robić sobie tyle kłopotu i roboty

Nie wiadomo czy będę zakładał większe bo moim największym zainteresowaniem nie jest akwarystyka lecz MTB - kolarstwo górskie, a potem dla mnie to nie będzie żaden kłopot wtedy zrobię dokładnie tak jak będę chciał a teraz nie mam tyle miejsca ile bym sobie życzył.

Chciałem jeszcze zapytać co najbardziej hałasuje w morskim akwa ... odpieniacz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.