Skocz do zawartości
smithpl

jaki typ mocowania oświetlenia wybrać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Stoje przed decyzja wyboru mocowania oswietlenia do akwa 60x50x45.

W pierwszym kroku chcialem ponownie wykonac pokrywe DIY ze spienionego PVC

( jedna z powodzeniem wykonalem do akwa malawi i dziala oraz wyglada wysmienicie )

w ktorej zamontowalbym 3 x T5 24W + 2 x wentylator do odprowadzania ciepla i wprowadzania chlodu do pokywy.

Dzieki temu zmniejszylbym parowanie wody i przykryl gore akwa.

Z drugiej strony slyszalem opinie ze przy morskim bede mial duze problemy z chlodzeniem tego akwa przy zastosowaniu pokrywy.

W zwiazku z tym zastanawiam sie nad taka obudowa oswietleniowa:

http://www.allegro.pl/item386537267_lampa_aluminiowa_48w_2x24w_t5_60cm_wawa.html

lub wersja 80cm.

Chcialbym poznac Wasze opinie, co wybrac? co lepsze a co gorsze?

Ktore rowiazanie jest bardziej optymalne?

Dzieki a pomoc i opinie


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiatrak nie ma za zadanie "wprowadzac chlod", ale zwiekszyc parowanie przez wiekszy ruch powietrza nad woda - otwarte akwarium z belka owietleniowa nad nim (rozwiazenie 2) bedzie lepsze ze wzgledu na latwiejsze chlodzenie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli jestes zadowolony z pierwszej pokrywy DIY to zrob kolejna,tylko w tym przeypadku zrob gore z trzech, czterech elementow wklejanych pod lekkim skosem i przeplyw powietrza bedzie zachowany a lampa nie bedzie swiecila na sufit i sciany jezeli skrzydla beda troszke zachodzily na siebie.

pozd. Robert


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

wiatrak nie ma za zadanie "wprowadzac chlod", ale zwiekszyc parowanie przez wiekszy ruch powietrza nad woda...

nie tak do końca - stosując wiatraczki wprowadzamy powietrze o mniejszej wilgotności co pozwala na większe parowanie i tym samym zmniejszenie temperatury w akwarium. Kiedyś Piotrek Rogalski obszernie temat opisał.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnia DIY wyszla tak

http://picasaweb.google.pl/smithpl2000/PokrywaChlodzenie

ale jak odpalam wiatraki na full to i tak ucieka 0,6cm wody dziennie :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu: no nie wiem, cieplo parowania sam liczylem jak PJR pisal swoje posty, i chodzi raczej o zwiekszony przeplyw powietrza nad lustrem wody, a roznice w wilgotnosci sa minimalne i chyba nie maja znaczenia.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl ... no ladne wykonanie , fakt ze w kolejnej lampie bedzie wiecej switlowek ale system wykonania podobny . Wiec ja bym zrobil tę lampe wlasnorecznie i pokrycie "ala zaluzja" i bedzie dobrze .Ja w swoich 225l wody + sump dolewam w okresach "gorączek" okolo 5 wody dziennie i sam sie dziwie ze nie robi tego automatyczna dolewka ...ale nad nia tez ciagle pracuje :D


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

Rebciu: no nie wiem, cieplo parowania sam liczylem jak PJR pisal swoje posty, i chodzi raczej o zwiekszony przeplyw powietrza nad lustrem wody, a roznice w wilgotnosci sa minimalne i chyba nie maja znaczenia.

To może inaczej - jeśli nad taflą wody pojawi się powietrze o temp. 20 stopni C i wilgotności bliskiej 100% a w akwarium mamy np. 28 st. C to praca wiatraków praktycznie nic nie da. Zakładamy, że temp. w pokoju to 26 st. C, a podwyższenie temp. w akwarium to wynik pracy pomp i oświetlenia. Energia, która jest potrzebna do parowania tak naprawdę obniża temperaturę wody i aby to uzyskać trzeba dostarczać w miarę suchę powietrze. Różnice wilgotności wcale nie są minimatne - proponuję zmierzyć ją w pokoju oraz w szafce (gdzie jest sump) przy wyłączonej wentylacji (o ile taką mamy)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatura powietrza nie chyba nic wspolnego, chodzi o parowanie.

chyba to samo mamy zreszta na mysli - trzeba dostarczyc nad lustro wody jak najwiecej swierzego powietrza (ktore na bank bedzie mialo troche mniejsza wilgotnosc niz to nad akwa), ale dopoki powietrze w calym pokoju nie osiagnie jakiejs granicy nasycenia to bedzie chlodenie dzialalo.

A to ze w szafce nad sumpem (nie mam wentylacji wymuszonej tam) jest wilgotniej niz w pokoju i nad akwa to oczywiste, ale chodzi nadal wg mnie o wymiane powietrza nad akwa

a skad mialoby sie nad akwa znalezc powietrze chlodne i wilgotne? To praktycznie niemozliwe.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem już, że chodzi o parowanie, a nie wymianę powietrza. Wymianą powietrza nie schłodzimy akwarium. Co prawda możemy tym zwiększyć parowanie ale musi być zachowany warunek dostarczenia powietrza mogącego wchłonąc wodę. Co trochę przeczy tej wypowiedzi:

MateuszD :

Rebciu: no nie wiem, cieplo parowania sam liczylem jak PJR pisal swoje posty, i chodzi raczej o zwiekszony przeplyw powietrza nad lustrem wody, a roznice w wilgotnosci sa minimalne i chyba nie maja znaczenia.

Nie odbieraj tego jako jakieś "czepialstwo" czy coś podobnego :D Po prostu miałem na myśli "parowanie", a nie wymianę powietrza. Możemy wymienić powietrze o bardzo dużej wilgotniości co nie zmniejszy nam temperatury w akwarium. Może za mocno się czepiam słówek ale często z takich niedomówień wychodzą w potem nowe teorie bo ktoś coś tam "doczytał" czy "niedoczytał" i mam na myśli Pana "y", który zarejestruje się na tym forum za np. dwa lata :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu:

napisalem tak: wiatrak nie ma za zadanie "wprowadzac chlod", ale zwiekszyc parowanie przez wiekszy ruch powietrza nad woda

co w tym niescislego?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymianą powietrza nad zbiornikiem nie zmniejszymy temperatury jeśli to powietrze ma bardzo wysoką wilgotność - o to mi chodziło. Wymiana powietrza nie zmniejsza temperatury, a oddana energia przy parowaniu wody. W przypadku wymiany powietrza o wilgotności bliskiej 100% schładzanie akwarium nie nastąpi i tak naprawdę czym większa różnica wilgotności (wymienianego powietrza) tym efektywniejsze chłodzenie. Chodziło mi o ten szczegół.

EDIT:

Znam przypadek przegrzania akwarium podczas wyjazdu właściciela. Akwarium z chłodzeniem opartym właśnie na poruszanej tu wymianie powietrza z nad lustra wody (czyli wiatraki). Wiatraki GHL podłączone do Profiluxa. Wszystko działało pięknie i ładnie do momentu wyjazdu właściciela (w poprzednie wakacje) na trzy dni, a upały było straszne. Okna zostały zamnięte (przed włamywaczami) i po powrocie właściciel zastał w domu prawie saunę. Tak czy siak kupił chłodziarkę bo wiatraki w pewnych warunkach się nie sprawdzają:D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy chlodziarka w takich warunkach sie sprawdzi? Czy nie zwiekszy tempearatury w pomieszczeniu jeszcze bardziej?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o temperaturę tylko o nasycenie powietrza wilgocią i różnicę temperatur pomiędzy wodą w zbiorniku a powietrzem w pokoju. Dużo bardziej będzie Ci parowała woda z akwarium jeśli będziesz miał w pokoju 18 stopni niż wtedy kiedy w pokoju będzie ta sama temperatura co w akwa. Co do nagrzewania pomieszczenia od działającej chłodziarki to masz trochę racji z tym że różnice nie będą tak znaczne żeby cały system był niewydajny. Weźmy np. zwykłą zamrażarkę zamkniętą w małym pomieszczeniu - będzie tam bardzo gorąco, a mimo to produkty w zamrażarce są zamrożone. Tak ja to widzę na chłopski rozum, poprawcie mnie jeśli się mylę.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozaym cały czas piszecie o ODDAWANIU ciepła przez wodę - i wszystko co zostało napisane jest prawdą. Nie można natomiast zapominać o POBIERANIU ciepła przez wodę - pobieraniu ciepła od nisko zawieszonych rur T5. I tutaj rola wiatraków też jest ważna.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.