Skocz do zawartości
lipien

RO-coś nie tak

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką sytuacje,że po wymianie wkładów perlonowych,węgla i DI tds pokazuje 0 przez 1,5-2 miesięcy.Zużywam jakieś 50 l\tydzień.W maju wymieniłem wszystkie wkłady i dziś jest już 16ppm.W niedziele było jeszcze 7.Membrana działa od lutego,więc jeszcze chyba nie czas na nią.Cały zestaw kupiłem u Łukasza w akroporze,a jego nie podejrzewam o wciskanie ludziom kichy.Ktoś ma może jakieś sugestie?A,i w kranie mam 265 ppm.

A tak poza tym,to w moim baniaku dzieja się dziwne rzeczy.Alga wapienna porasta wszystko poza skałami od strony oświetlonej co wyglada conajmniej dziwnie.Jeśli odwrócę skałę nie ruszaną od dawna,to jest fioletowa od spodu.Pod światłem robi się blada po tygodniu.Dostałem ostatnio szcepkę na podstawce pięknie prośniętej fioletem.Podstawka zbielała pod światłem.Twardze ładnie rosna i się wybarwiają,srco też ok a grzybki cały czas pozwijane,skurczone.Nie rosna ale dzieląsię.Zoa też jakieś takie liche.Ricordea uciekła do otworu w skale i dopiero tam się rozwija.No i walczę z jakimś paskudzstwem porastającym skały.Podobne toto do pełzatki,tylko bardzo drobne,szaro-bordowo-zgnilozielone w zależności od natężenia światła.Bladość skały w połączeniu z tym glonem daje paskudny efekt.Od miesiąca mam włożony absorber fosforanów,robie podmiany 5% co tydzień ale efektów brak.Odwiedziłem ostatnio Nikę i porównując nasze zbiorniki stwierdziłem,że coś u mnie musi być nie tak.Tylko co?Leję 3 roztwory od 2 miesięcy i parametry wciąż nie całkiem ok.Ca 380,kh 8,2,mg1250,ph 8(rano),no3 0.Testy saliferta.Sole preisem.


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mierz przed i po DI.

Jak masz brudną wodę to całkiem możliwe że 2 miesiące i stop (robisz średnio 10L dziennie). A wynik z TDSa nie powie ci wiele o brudzie niszczącym filtry (TDS pokazuje tylko to co przewodzi prąd - głównie sole różnych pierwiastków.

jak masz dobrą żywicę to ona będzie ci się zużywać dużo wolniej niż prefiltry. Dlatego warto mierzyć przed DI.

Pomyśl o lepszej prefiltracji - dwa perlony - gruby i cienki we wkładach 10 cali.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

straszna masz te wode ja w ipswich mam 145ppm z kranu


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w wawie miewam czesto po 400ppm w kranie :D

ale faktycznie dobra zywica duuuzo dluzej dziala


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co macie na myśli mówiąc "dobra Zywica"?Wiem,że są dwa rodzaje,oznaczeń nie pamiętam.Obydwa w moim przypadku starczaja na tyle samo.Kupowałem zawsze w akroporze albo w koralach.pl.


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczatkowo uzywalem zywicy mb-400, a teraz zmienilem na mb-20 i starcza na sporo dluzej, ale to moze byc kwestia kolakna, one sie roznia chyba glownie proporcja zywicy wylapujacej kationy i aniony, a to dla konkretnego ujecia wody moze sie roznic. No i zeby byla pewnosc ze nie jest regenerowana, bo to moze tez obnizac trwalosc chyba.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy jest jakis sposób,by RO dłużej trzymało odpowiednią czystość.Dwa miesiące to troche mało:(


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sposób:

1. więcej prefiltrów (jak masz brudną wodę to wymieniasz zgrubne prefiltry częściej a wygładzające rzadzej).

2. DOBRA ŻYWICA (MB20 a nie MB400) z porządnego źródła - jak kupiłem żywicę i thcskiby to zrozumiałem czym się różni dobra żywica od złej - dawniej wymieniałem do 2 miesiące - teraz co 4-5 miesięcy.

3. pomiar TDSem przed i po DI

4. stałe, wysokie ciśnienie wody na wejściu osmozy


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja z tym wysokim cisnieniem.Jak zalozylem filtr to balem sie ze cisnienie spowoduje rozszczelnienie polaczen a tu sie okazalo odwrotnie-przestalo kapac.Po odkreceniu na maxa tds dopiero wtedy zaczal pokazywac ZERO przy swiezo zalozonej zywicy.

Napewno trzeba trzymac szczelnie zamknieta.Przez moje niedbalstwo (otwart worek) kolejny wklad musial wymienic juz po 30 lityrach bo TDS pokazywal 007.Wyschlnieta zywica nie dziala.

W kranie 295 ppm


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle,że kwestia ciśnienia jest u mnie w ok.A wode robie głównie w nocy.


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem moje ro i tds pokazał 3ppm.Dwa perlony,węgiel i żywicę wymieniłem 26 czerwca.Dziś jest 13 lipca.Zaczynam się zastanawiać,czy aby nie sprzedano mi jakiejś uszkodzonej membrany.To raczej nie jest normalne,by wymieniać wkłady co dwa tygodnie.


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile masz przez żywicą ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie wystarczy że nie wiemy o planowanej robocie speców od wodociągów i mamy załatwione filtry w 5 minut.pozdrawiam


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem,przed żywicą 27ppm.To chyba dużo,nie?


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje sie duzo, ale zalezy ile ma woda w kranie. RO usuwa 95% zanieczyszczen (czasami wiecej), wiec jesli w kranie jest kolo 500 (w wawie calkiem realne, ja mam 4xx) to moze byc normalne. Po RO mam podobna wartosc (10-25).


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na jaki okrae czasu wystarcza Ci żywica?Jak już wcześniej pisałem,w kranie mam koło 270ppm.Bo chyba nie na dwa tygodnie.Z tego,co mówiono mi w sklepach,żywica powinna wystarczyć przynajmniej na te 3 miesiące zakładając,że ma się straszny syf w kranie a woda po RO nie jest idealnie czysta.


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz jak zmienilem zywice na MB-20 (od thcskiby) to po jakichs 3-4 miesiacach (w domu moge sprawdzic na jak dlugo wystarczyla) dopiera ja wymienialem, i wizualnie roznica byla wielka (poprzednia mb-400 po podobnym lub krotszym czasie byla czarna, a mb-20 caly czas w zasadzie nie dalo sie roznicy zauwazyc, tylko TDS zaczal cos wskazywac wiec wymienilem)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz 7ppm przed osmozą po 2 tyg używania prefiltrów to nie jest najepiej. Szkoda, że nie mierzyłeś ile masz po osmozie (przed di) zaraz po wymianie prefiltrów - przynajmniej byś wiedział na czym stoisz.

Jeżeli zaraz po wymianie prefiltrów (i ich dobrym przepłukaniu i przepuszczeniu potem przez osmoze 2-3 L wody) będziesz miał tak dużo to wg mnie problem leży jednak w membranie.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef: jak z kranu ma 270, to 7 po RO to oznacza ze osmoza wyciaga 97.5% - chyba to dosc dobry rezultat, a prefiltry maja niewielki wplyw na to, raczej na zywotnosc membrany.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam miałem napisac 27ppm - pomyłka.

co do prefiltrów - prefiltry mają ZASADNICZY wpływ na jakość wody po osmozie - przecież wzrost zanieczyszczeń po osmozie a przed DI wskazuje, że należy wymienić prefiltry. Nie zmienia to tezy, że prefiltry chronią również membrane.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef: jakis czas temu rozmawialem z jednym ze sprzedawcow filtrow RO, i generalnie stwierdzil ze po filtrze z z allegro za 150 pln (takim z liniowymi prefiltrami i najtansza membrana) nie nalezy oczekiwac lepszej jakosci niz 20-40ppm, no chyba ze ktos ma bardzo dobra jakosc wody w kranie.

U mnie tez jest kolo 10-30 po RO (tyle ze w kranie mam 450), wiec uznaje ze to jest wartosc ok dla tej klasy filtra (ciagle sie zbieram zeby go wymienic), ale dobra zywica pozwala to zneutralizowac.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego właśnie pytałem ile jest zaraz po wymianie prefiltrów - trzeba wiedzieć z czego się startuje i jaka jest baza.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro wymienie prefiltry i podam wartość pomiaru.Miją osmoze kupiłem w acroporze,składa się z trzech prefiltrów,membrany i DI.Aqua Filter nie wydaje mi się być jakimś badziewiem,więc zachodzę w głowe,co jest grane.Prefiltry obecnie mają dwa tygodnie i jak oisałem przed Di mam 27ppm.Myśle,że po wymianie nic się specjalnie nie zmieni.Przepuściłem przez nie raptem ze 200l wody więc nie można raczej mówić o ich zużyciu.Od początku użytkowania zestawu(luty)czas pomiędzy koniecznością wymiany żywicy i przefiltrów coraz bardziej sie skraca.Jeśli najpierw było ok przez trzy miesiące,następnie miesiąc,następnie dwa tygodnie,to na ile starczy teraz?Może tylko na tydzień?To sie zaczyna robić ciężkie finansowo,bo każdorazowa wymiana wkładów to koszt około 50pln,a ja tyle płace za prąd do akwa przez miesiąc:(

A,no i przetestowałem już oba rodzaje żywic.


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem nowiutką membrane filmtecka,komplet prefiltrów i zamontowałem.Zanim podpiołem di zostawiłem odkręcony kranik na pól godziny i sprawdziłem tdsem.Przy nowej membranie po ro mam 21ppm:shocking.W kranie mam270ppm.No i juz nie wiem co jest...


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.