Skocz do zawartości
AquaManiac

Przemytnicy z Ricordea-Farm

Rekomendowane odpowiedzi

Mali wyobraź sobie, że byłem w Egipcie i wybacz ale przemytników nie widziałem argumenty jakie podałeś chyba najprościej skwitować słynnym dość powiedzeniem jak ktoś wskoczy w ognisko Ty też wskoczysz? a Ty jako akwarysta tym bardziej powinieneś dbać o środowisko pomijając już w ogóle jakieś prawne aspekty całej sytuacji i tym bardziej chwalenie się popełnieniem wykroczenia w internecie.

Gdybyś mógł takie małe wężowidła kupić... z tego co w tym wątku wyczytałem to Ty nawet nie wiesz jaki to gatunek.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie dziwila skłonność ludzi do ryzyka niewspółmiernego do korzyści. Zwierzak za 50 zł - kara - kryminał w arabowie. Chłopaków z rikordea-farm jeszcze można zrozumieć bo wiadomo o ile idzie gra.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mali - to co napisałeś jest w moim odczuciu głupie, ale jeszcze głupsze jest to co zrobiłeś. I nie chodzi mi tu o ryzyko związane z odsiadką u naszych śniadych przyjaciół (a zapewniam Cię, że miła nie jest) tylko o dewastację rafy którą my tu na forum po prostu kochamy.

Ty przywieziesz z Egiptu jakieś wężowidło, ktoś inny korala i jak się zsumuje całość to wychodzi, że z morza bez kontroli wyjęto tony zwierząt. Co najgorsze Ty zabrałeś zwierzaki o których nie masz pojęcia, nie wiesz nawet jaki to gatunek. Nie wiesz czym się żywią, może właśnie skazałeś je na śmierć głodową - makabryczną. A może one są miłośnikami jakiegoś gatunku koralowca który masz w zbiorniku, albo są drapieżnikami i upolują Ci ryby ?

A najgorsze w tym jest to, że prezentujesz w swoim podejściu do akwarystyki morskiej model nazywany przez nas typem Adiego. To taki były członek naszego forum który nie przejmował się niczym, pełne lenistwo intelektualne, byle było szpanersko. I moim zdaniem wpisujesz się na razie (oby się to szybko zmieniło) w taki obraz, a dopełnieniem tego jest uchwalanie się publiczne tym, że coś zrobiłeś źle.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab

Po pierwsze to że o tym napisałem nie oznacza że się przechwalam. Po drugie wężowidła które przywiozłem(kędzierzawe-znalazłem na stronie o nurkowaniu) są tam praktycznie pod każdym kamieniem.Nie jestem typem szpanera, a wszystkimi swoimi zwierzakami się przejmuję- dowodem na to jest to że wszystkich pasażerów na gapę umieściłem w refugium gdzie żyją sobie od dziesięciu miesięcy. Jakoś nie przypominam sobie krytyki pod adresem kolegów wysyłających kraby w podróż do Bałtyku. A skąd kolego masz skałę w swoim baniaku? Bo chyba jako "obrońca" nie masz "ekologicznej".

Dodam ze wszystkie korale zarówno miękie jak i twarde mam z krajowej propagacji, a nie z odłowów w naturze. Nasze chobby niestety w jakimś stopniu przynosi szkody naturze, trzeba je tylko minimalizowac. Każdy z nas robiąc podmianki wylewa solanę do kibla zwiększając zasolenie naszych wód. Ktoś powie że to jest kropla, a ja dodam że te trzy wężowidła są jak ta kropla.

Pozdrawiam Mali

ps. wężowidła są już w baniaku i w nocy je obserwowałem jak łaziły po skale


78+55 refugium, lampa DIY 4x24W T5+8W 6500K nad refugium, odpieniacz Beast400, 18 kg LR 7 gatunków miękasów, 6 gat.SPS, 2LPS,para błazenków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nasze chobby niestety w jakimś stopniu przynosi szkody naturze' date=' trzeba je tylko minimalizowac.[/quote']

Hehehe rozumiem, że kolega nie podmienia wody, tylko przemyca zwierzęta z rezerwatów i myśli, że jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Popatrzcie na 4 od dolu najbardziej po prawej stronie - jesli ktos taka ma to ja przyjade do Polski po nia, moge za nia oddac po jednej sztuce kazdej z moich odmian. ALe na 99% nikt w Polsce takiej nie ma... Ciekawe czy te gnojki znowu na lewo nie ciagna tych zwierzakow, znowu maja takie jakich nie ma nikt inny poza nimi - podejrzane mi to jest...

Nie jestem specjalistka od ricordei,sama mam 3 sztuki(no teraz 7) takich najbardziej popularnych. ale kila miesięcy temu u francuzów była mała skałka z pieknymi zielonymi ricordeami było ich z 5 sztuk i własciwie kazda onna od fosfoeyzująco zielonych do ciemniejszych z jaśniejszym wzorkiem. niestety kosztowała 400 zł, a ja bałam się kupić bo moj pierszy zakup ricordei był fatalny(3 rózne sztuki -kazda inaczej(!) zdychała.

Ktoś ję kupił więc ktoś je ma nie sadzę zeby poczatkujący kupował gzrybki za 4 stówy chociaż orgia zieloności była porazajaca


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mali, bronisz przegranej sprawy. Nie dostrzeganie różnicy pomiędzy skałą (najczęściej pochodzącą w ferm - bo tak jest taniej) sprowadzoną z zachowaniem wszelkich procedur, a samowolnym wyłapywaniem zwierząt ? A jako dowód przejmowania się zwierzętami podajesz, że wylądowały w sumpie - wolne żarty, mam to rozumieć, że to, że ich nie wyrzuciłeś do toalety oznacza przejmowanie?

A co do krabów które koledzy niby wysyłają do Bałtyku, to sam przyjmowałem je do swojego baniaka.

I na koniec, to że jakieś zwierzę występuje w danym miejscu w dużych ilościach nie znaczy że można sobie je brać. Przy okazji, podnosiłeś kamienie na rafie ? Wiesz, że tak nie wolno ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała w większości jest z pozyskiwana z natury a nie z ferm, to nie koral który można wychodowac w miarę szybko. Sucha skała musiała by wile lat leżakowac w morzu, a i tak nie będzie do końca żywą. Ja nie podnosiłem skał na rafie, tylko kamienie nawiezione przez arabów do usypania mola. Jak uważasz ze ty jesteś taki święty to po co założyłeś baniak? Do oświetlenia, cyrkulacji, ogrzewania zużywasz prąd, większy pobór energi to większ emisja CO2, większa emisja CO2 to zwiększony efekt cieplarniany a to daje wyższą temperaturę wód, co skutkuje wymieraniem raf koralowych. Każdy z nas dokłada do tego swoją dłoń


78+55 refugium, lampa DIY 4x24W T5+8W 6500K nad refugium, odpieniacz Beast400, 18 kg LR 7 gatunków miękasów, 6 gat.SPS, 2LPS,para błazenków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki że tak na raty, ale muszę walczyc z dzieckiem o komputer!!! Qbab ja napisałem że gapowicze wylądowali w refugium a nie w sumpie. Owszem jest to częśc składowa sumpa( u mnie 3/4 ), ale jest w nim podłoże, trochę rumoszu skalnego i rosną trzy gatunki glonów wyższych. Wszystkie stworzenia które tam umieściłem mają się dobrze, co można zaobserwowac po przyrostach. Odnośnie skały dodam jeszcze że tą "ekologiczną" trzeba najpierw pozyskac( skąd?) i umieścic w morzu. Myślisz że to jest takie bez szkody dla środowiska? Bo chyba nie masz na myśli tej produkowanej dla potrzeb oceanariów z tworzyw sztucznych.


78+55 refugium, lampa DIY 4x24W T5+8W 6500K nad refugium, odpieniacz Beast400, 18 kg LR 7 gatunków miękasów, 6 gat.SPS, 2LPS,para błazenków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Europie używa się skał głównie azjatyckiej. Natomiast w USA (gdzie słonych zbiorników jest naprawde dużo) bardzo popularna jest żywa skała z Florydy. Od kliku dobrych lat w USA jest calkowity zakaz wybierania dzikiej skały z morza. A ta co jest w sklepie powstaje tak: http://www.tbsaltwater.com/liverock/haulingrock.html

nie wiem jak jest na Fiji czy Tonga, ale nie przypuszczam, by ktoś rąbał żywą rafę kilofem.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wysylaja, ale wiem ze niektorzy polscy sprzedawcy od nich kupuja :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nikt nie rąbie kilofem; skała pozyskuje się z rumoszu który tworzy się u podnóża rafy w wyniku działania sztormów, ruchów tektonicznych itp. Czytałem że w Indonezji rocznie firmy mogą legalnie pozyskac 300 ton skały, a na to miejsce mają włożyc suchą. Nurkując w Czerwonym na niektórych rafach widziałem właśnie takie rumowiska, ale tam nie biorą skały.


78+55 refugium, lampa DIY 4x24W T5+8W 6500K nad refugium, odpieniacz Beast400, 18 kg LR 7 gatunków miękasów, 6 gat.SPS, 2LPS,para błazenków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze 300 ton to jest kurde nic :)

Ale faktycznie powstaje coraz wiecej farm, pewnie niedlugo wiekszosc skaly bedzie pochodzic z farm, jesli juz tak nie jest. Bo to w sumie niezly interes jest: wrzucasz kamienie do wody, czekasz troche, wyciagasz kamienie, czyscisz, pakujesz, wysylasz, inkasujesz :) Sam sie zastanawiam od jakiegos czasu jak tu takie cos zalozyc bo koszta praktycznie zadne w porownaniu do ew. zyskow. Najwieksze koszta to wydatki na lapowki dla urzednikow, podobno trzeba sporo pieczatek :) No i jakis zaufanych na miejscu trzeba by miec ale o tym sie pomysli. No i dosc wyrozumiały bank :) A wracajac do tematu to z M. Czerwonego chyba sie ostatnio nie bierze juz skaly? Zreszta ona byla jakas taka nie za bardzo ta skala, wiec chyba nie szkoda :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.