Skocz do zawartości
smithpl

135L z 67l sumpem uruchamianie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po paru tygodniach kompletowania sprzetu startowego, budowy szafki

oraz rekordowo dlugim oczekiwaniu na samo szklo ( Aqua-El kleil je ponad 4 tyg :) ),

wczoraj i dziś udało mi się zmontować kanalizacje.

W etapie końcowym staneło akwa 60 x 50 x 45cm wysokości + sump 67l.

Cel był taki aby uzyskać sporo głębi kosztem szerokości.

Udało się także zrobic "testy braku prądu" które, ku mojej uciesze, udaly sie w 100%

(sąsiedzi nie muszą malować pokoi :-) )

Nawet bez otworów zapowietrzająceych na rurze powrotnej, sump ogarnia cały nadmiar wody aż do zapowietrzenia się powrotu i opróżnieniu komina.

Całą operacje z sumpem i kominem robiłe pierwszy raz w życiu wiec miałem delikatne obawy czy sie uda, jednak łącznie z regulacja poziomu wody w kominie wszystko się powiodło.

Teraz niech się pare dni woda pomieli i będziemy zasalać :-)

Chciałbym też bardzo podziękować REBCIOWI, dzięki jego radom i długim konsultacjom nie popełniłem miliona błędów przy projektowaniu i wykonaniu sumpa i kanalizacji :):) oraz nie zrobiłem panelu który był w pierwszej koncepcji tego akwa :)

Jeżeli ktoś ma ochote to zapraszam do krótkiej galerii w której uwieczniłem

proces wstępnego odpalania ( jeszcze na kranówce )

Pierwsze odpalenie mojej solniczki


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze fajna psina :) po drugie po co ten syfon na spływie? Pierwszy raz widzę i pojęcia nie mam po co to? I jeszcze jedno ; jak precyzyjnie jesteś w stanie ustalić poziom wody w kominie i czy nie zmienia Ci się on ani trochę z czasem?

Pozdrawiam

seb

Ps. a tak w ogóle to bardzo kształtny baniaczek wyszedł:)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki dzieki, Elmo tak jak ja jest aktywnym morszczakiem :) a teraz i akwarysta :-)

1. Syfon na splywie, pomysl dostalem jako porade w trakcie zakupów osprzętu - i w sumie ma sens i chyba sie sprawdzil.

Zalozenie jest takie aby spadajaca woda wytracila troche szybkosc dzieki kolankowi.

To znow przelozylo sie na fakt iz spadajacej wody praktycznie nie slychac - a taki byl cel bo akwa stoi kolo lozka dziecka , dopiero pierwszy odglos chlupniecia uzyskuje na pierwszej szybie w sumpie ( spad z komory odpieniacza )

2. Co do regulacji, naprawde bylem w szoku, naczytalem sie o problemach z regulacja a tutaj - idelanie.

Bawilem sie ustawiajac co 2 cm od czubka rury spadowej.

Moge przesuwac poziom wody w komninie co 1 cm przez delikatny ruch zaworem w jedna lub w druga strone. Tak jak ustawie tak stoi. Testuje to dopiero pare godzin ale jak narazie wyglada iz regulacja dziala 100%, zobaczymy jak bedzie jak troche zarosnie :)

3. Fakt, w fazie wstepnej mial byc tylko 35-40cm gleboki, ale na szczescie kilka osob doradzilo mi "pojscie w glebie"

i dzieki temu mam 50cm. Bedzie jak kombinowac ze skala :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa... :) jeśli testujesz dopiero kilka godzi to wszystko przed Tobą:) Co do syfonu to ja go nie mam a spływu też nie słychać, ale broń boże nie neguję rozwiązania, wyznaję zasadę że każda droga jest dobra - pod warunkiem że prowadzi do celu:clapping

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko spoko, mam zapasowe kolanka - jak sie okaze kiepskim rozwiazaniem to sie wytnie :-)

narazie jestem zadowolony bo jest cichutkie. To byl bardzo wazny argument, ktory stawial na poczatku

duzy znak zapytania przed sumpem z chlapiaca woda :-)

a z takich momocniczych pytan:

1. do akwa wsadzilem kratke ( taka jak w sklepach z morszczyzna ), zamierzam zasypac ja zywym piaskiem

i na to ukladac skale

2. Planuje do akwa wsadzic 20kg Live rock, lepiej wkladac calosc czy w partiach?

20kg to w sam raz ? za duzo ? za malo ?

3. Gdzie w Wawie polecacie dobra LR w przystepnej cenie ( sprowadzana, nie chodowlana )


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl, nie ma za co dziękować bo w sumie coś tam tylko podpowiedziałem :)

1. Ta kratka nie jest potrzebna na dnie. Możesz spokojnie ustawiać najpierw skałę (na szkle) i przysypać to piachem. Szkło wytrzyma spokojnie i nie ma możliwości ew. katastrofy jak jakaś babka podkopie skałę i uderzy ona w szkło. Jeśli planujesz niewielką warstwę piachu kratka pod wpływem cyrkulacji może "wyskakiwać" z pod piachu i będzie kiepsko to wszystko wyglądało. Jeśli planujesz DSB będzie utrudniała przepływ wody w najniższej warstwie piachu (ten 1 cm). Oczywiście zdaję sobię sprawę, że jest to w jakimś sensie zabezpieczenie ale moim zdaniem dość "archaiczne" i w sumie niepotrzebne. Sklepy często proponują takie rozwiązania aby wszystko "profesjonalnie" wyglądało :) Ja w poprzednim zbiorniku miałem, a teraz nie i jestem zadowolony :)

2. 20 kg do Twojego zbiornika to moim zdaniem "letko" przy dużo - wsadź 15 i będzie dobrze - tym bardziej, że jest komora między odpieniaczem, a pompą powrotną na dodatkową filtrację. Teraz na fali są zbiorniki "lekkie", a nie tzw. "gruzowiska". Czasy się zmieniają i trochę rola żywej skały "ewaluowała". W sumie jest to temat na jakiś artykuł i jak znajdę czas to może coś skrobnę na ten temat. Chodzi o zmianę funkcjonalności (czyli wydajności) skały z upływem czasu.

3. Jakby nie patrzeć odpowiedź byłaby reklamą co niestety mija się z interesami właściciela serwisu i w związku z panującymi tu zasadami tematu nie mogę rozwijać :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu, to mnie pocieszyles z ta kratka :-(

To nie bede mowil ile za nia dalem :-) no nic , polezy sobie moze sie do czegos przyda.

A co do skaly to pusc mi na priv, wlascicielowi nie ubedzie - bo i tak nie dobralbym

na odleglosc odpowiednich ksztaltem skalek :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zaczelo sie, skala zatopiona :-)

Oto wstepne fotki tuz po ulozeniu.

Wasze opinie ?

2527-img_6600.jpg

2527-img_6602.jpg


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko z innej beczki? Jak sprawuje ci sie lampa i co to za model 4x24 ???? :)


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bajera :)

Powiem szczerze ze czekalem na to zalanie bo pamietam poczatki,rozmowy i wahania zwiazane z samym zalozeniem i sumpem.U mnie dzis od zalania i wlozenia skaly mija dokladnie dwa miesiace i do tej pory pamaietam emocje zwiazane z narodzinami nowej rafki jak pewnie kazdy:)

Po wlasnych doswiadczeniach z cyklem azotowym zauwazylem kilka bledow ktorych nie zrobie przy zakladaniu kolejnego baniaka.

1.Od samego poczatku zastosuje absorber fosforanow,obumierajace resztki pochadzace ze skaly potrafia byc naprawde dobrym zrodlem tego pierwiastka ku uciesze dla glonow nawet jak skala jest pierwsza klasa.

2.Nie wsypie 'zywego' piachu :)_o ktory niby przyspesza dojrzewanie.Nie wazne czy 'zywy'czy martwy,kupie ale bede go trzymal w wodzie z osmozy,przepukiwal,dla pewnosci tez wsadze absorbent fosforanow.Kiedy zakonczyczy sie cykl azotowy,ze skaly wyleci juz caly syfek dodam piach i dalej bede czekal.

3.Nigdy zadnych glonow,plagi nie bede traktowal jako wroga,ktorego za wszelka cene trzeba zwalczyc i ktory spedza sen z powiek,ale jako czesc ekosytemu i indykator pewnych procesow.Oczywiscie w nadmiarze jako zrodlo pewnych nieprawidlowosci.

4.Bede zadawal wiecej pytan wprost,a ni czytal i gowkowal.Wnioski to sobie moge wyciagac jak bede mial odpowiednia do tego wiedze i doswiadczenie.

Pozdrawiam cale Nano


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie ułożyłeś skałę:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pozytywne przyjecie mojego baniaczka :-) czyli na szczescie nie wyszlo zle :)

Zastanawialem sie tylko czy nie dorzucić wiecej skaly bo aktualnie jest 15,5kg

To jeszcze przemysle, moze udaloby sie dodac jeszcze jedna polke z prawej strony :)

Skalka posiada pare pelzajacych "gosci" ale skutecznie ich eliminuje :-)

No i jeden kawalek ma 2 cm grzybka w kolorze fiolet :-)

Co do lampy, ta akurat to niemiecka lampa kupiona na ebay'u, dalem za nia 200pln z kurierem.

Zawiera dobry odblysnik i 4 x 24W t5 10000K - ma 2 sekscje wlaczania swiatla i oslone przed chlapaniem ( plexi )

Mozesz ja powiesic lub postawic tak jak u mnie. W komplecie linki i uchwyty.

Ja wymienie tylko 2 swietlowki na Arcadia Marine White 14000K i Arcadia Marine Blue Actinic

Jak cos dam ci namiar.

Wkrotce bede mial druga lampe 6 x 24W tym razem prosto od producenta ATI z .. chin :-)

Jeszcze raz dzieki za pozytywne przyjecie, teraz czekam az sie wszystko przegryzie :)

Jeszcze dam tlo z pvc (niebieskie) na tyl.

Przy okazji zapytam, dolewac aktualnie cos do wody czy dac akwarium pochodzic ?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakterie możesz zapodać - szybciej się cykl azotowy zamknie.

hagen cycle, prodibio start-up albo nitrivec


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nitrivec dobry na wszystko - widze ze i w malawi i w morskim :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nitrivec-codziennie!a piasku może nie wrzucaj do czystej osmozy bo zdechnie:).zamiast skały ,która zwykle ma średnio interesujące krztałty pomysl może nad reefceramic(@balon)-POLECAM!!!W razie trudności ze zdobyciem mam 1 do odsprzedania(20*15*30cm)


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rade, sztucznych to kolo mnie w brud :-) ale jakos bardzo chce miec akwa z naturalnej rafy, takie zboczenie surfera :)

z piaskiem poczekam ze 2 tyg

a kiedy moge zapodac pierwszego LPS'a ?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, masz chyba za mało cyrkulacji, widzę koralię 2 i wylot z pompy obiegowej, nie ma z tym problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak, tafla ostro faluje, nie umiem jeszcze ocenic czy za malo.

Aktualnie na szybe wali wylot z pompy 2300 czyli de facto pewnie jakie 1700 wylatuje.

Druga to koralia2 2300l/h tez laduje z odbicia o szybe...

Nie wiem tak naprawde jak ocenic czy to malo czy duzo, ale chetnie sie dowiem.

PS. Celowo dalem koralie2, ewentualnie wole miec 2 koralie2 slbsze niz jedna mocna.

To jak? Dokladac cyrkulacji ?

PS. wlasnie zrobilem upgrade, jedna swietlowka wymieniona na Sylavnia Coralstar


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn wiesz, zależy co hodujesz, jeśli wpuścisz miękkie, to wystarczy, aby martwych stref w akwarium nie było, najłatwiej to sprawdzić np jak karmisz, czy gdzieś pokarm nie opada na dno, powinien być cały czas unoszony.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi martwymi strefami to jest tak że jakieś niewielkie zawsze gdzieś zostaną w zakamarkach, to tylko takie moje zdanie i mnie akurat najwięcej problemu przysparza ustawienie cyrkulacji tak żeby ich nie było, ale to walka z wiatrakami, bo albo piach fruwa albo syfek się zbiera, ale z czasem dojdziesz do jako takiego sukcesu w tej kwestii. Na Twoim miejscu póki jeszcze nie masz piachu dmuchjałbym raczej w dół, tak żeby cały syf się unosił w toni i trafiał do komina, a w sumpie dałbym filtrację mechaniczną z gęstej waty czy to na turbinie czy w jakiś inny sposób, oczywiście obowiązkowo codziennie wymiana waty. Ja dopiero jak zacząłem to stosować zobaczyłem ile syfu w ciągu doby się zbiera... Możesz też przedmuchiwać skałę jakąś głowicą do czasu aż większość syfu z niej wyleci. A tak w ogóle to fajny baniaczek się zapowiada, ale to już mówiłem:clapping

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nitrivec-codziennie!a piasku może nie wrzucaj do czystej osmozy bo zdechnie.zamiast skały ' date='która zwykle ma średnio interesujące krztałty pomysl może nad reefceramic(@balon)-POLECAM!!!W razie trudności ze zdobyciem mam 1 do odsprzedania(20*15*30cm)[/quote']

piasek zdechnie?

Nawet jezeli nazywa sie "zywy" to dla mnie tylko i wylacznie wymysl firm i sprzedwacow.Jak moze cos przetrwac w szczelnie zapakowanym worku,bez tlenu,swiatla,w ciagle zmieniajacych sie warunkach np temperatura.Data waznosci 2010 lub dluzej.Moze jedynie jakies bakterie beztlenowe i wytwarzana bio-masa

W mojej opini moze przy pakowaniu cos tam trafia zywego,ale dla mnie "zywy piach" to jeden wielki bzdet marketingowy i zrodlo problemow.Wszystko co trafia do wokra jest pozniej tylko zrodlem pierwiastkow ktorych nie potrzebujemy.

Przyspiesza dojrzewanie??? z tym moze sie zgodze sie bo moze byc zrodlem amoniaku ktorego potrzebuja bakterie w calym cyklu azotowym


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie, piasek zawiera duze kultury bakterii i o to chodzi. To tak jakbys negowal Nitrivec, to tez jest roznie przechowywane a jednak jest skuteczne bo... zawiera duze kolonie bakterii..

A baktrie jak wiemy.... umieja dlugo hibernowac by przeczekac okres warunkow nie sprzyjajacych rozwojowi.

Zobacz , to tak jak ze skala , niby na tankowcach plynie, smierdzi, syfi sie warunki nie sprzyjajace zyciu rafowemu .... a jednak jak umiescisz ja w akwa i dasz odpowiednie warunki to mnostwo zycia wychodzi ci ze skal. A naprawde musialy duzo przetrwac...

To tak podsumowujac kwestie piasku. :)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała w tankowcu? Ktoś Ci takich bajek naoopowiadał, czy sam wymyśliłeś? Inna rzecz, że wielu neguje Nitrivec, Cycle i tym podobne jakoby miały zawierać bakterie. Zawierają raczej pożywkę dla bakterii nitryfikacyjnych. Ale tego akwarysta nie jest w stanie sprawdzić. Chociaż, tak pod rozwagę, bakterie nitryfikacyjne, nie mając dostępu do tlenu giną w akwarium w przeciągu kilku godzin.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.