Skocz do zawartości
mateusz

System filtracji-moje takie przemyslenie...

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio, jestem na etapie bardzo intensywnego planowania mojego nowego akwarium. I tak sie duzo naczytałem o róznych systemach filtracji, ze prawde mówiąc, to nie mam pojęcia na jaki sie zdecydować... Dlatego też wpadłem na pewien pomysł... Możnaby zastosować mozliwie dużo róznych systemów w jednym zbiorniku, w koncu każdy spełnia swoją funkcję w inny sposób... Dlatego też chciałbym poznac wasza opinie na temat takiej filtracji w rafce 330 litrów o wymiarach 110x50x60. Chciałbym tutaj zastosować:

1.System plenum na połowie dna

2.System DBS na połowie dna

3.Złoże biobali w kominie około 15 litrów

4.Filtr przepływowy w sumpie z różnymi materiałami filtracyjnymi

5.Refugium około 20 litrów z Miracle Mud i oczywiście glonami

6.Odpieniacz białek do akwa 400 litrów

7.Fluval 204 jako filtr mechaniczny

8.Około 30 kg żywej skały

No i co wy na to?? Ma to jakiś sens, czy jest całkowicie do bani??

Aha! Musze sie was spytać, jaką niedrogą pompe główną polecilibyście mi do takiego akwa...??


3-city pozdrawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę że Marx pisząc "do bani" miał na myśli pkt: 1,2,3 i 7. (zresztą sam się zaraz wypowie)

Jeśłi chodzi :

pkt. 8 - bez komentarzy

pkt. 3 nie jestem pewien ale chyba te biobale nie są aż tak potrzebne

pkt. 5 refugium tak ale czy z Miracle Mud ,słyszałem że nie jest to cudowny środek

pkt 6 - bez komentarzy

Jeśli chodzi o niedrogą pompę to nie weim ,wiem jaką drogą pompę :yes

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko Twoj zapis ma jak najbardzie sens. Odstawilbym jedynie na bok te rozne "materialy filtracyjne" i Fluval 204, ktory bylby po prostu zbedny przy calej reszcie,ktora wymieniles. Ni wiem czy to jest Twoje ostateczne zamierzenie czy nie...ale bedziesz mial tak wiele innych odpowiedzi ilu nas jest na tym forum. Jezeli chodzi o filtracje kazd z Nas cos ma swojego z czym nie nalezy lepiej dyskutowac :yes. Jak dla mnie rozwiazanie ogolnie dobre...gdyby wstawic wlasnie tylko komin, Miracle Mud, odpieniacz...i odpowiedni powrot wody do akwarium. Wiecej nie potrzeba..zacznij od tego,a poznej sam zobaczysz.

Pozdrawiam Michal Dochier


akwarystyka-magiczny azyl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Moje zdanie jest podobne do kolegów, pkt 1, 2, 3 - opcjonalne, lepiej wiecej zainwestowac w skałke

pkt 5 - jak najbardziej sump z refugium :yes jesli chodzi o miracle mud to opini bedzie wiele, sa na forum tacy, co je stosuja i maja piekne akwaria i sa tacy, ktorzy nie stosuja i tez maja czym sie pochwalic :)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-2)dzielenie dna na plenum i DSB nie ma sensu

3)biobale beda produkowac nadmiar NO3

4)rozne materialy filtracyjne w sumpie - ale jakie?

5)refugium ok, ale refugium to nie filtr. Filtr glonowy - ok. Miracke Mud - moim zdaniem bez sensu, to takie DSb tylko drozsze :yes

6)odpieniacz obowiazkowo

7)mechaniczny tylko przy czestym czyszczeniu (bedzie ci sie chcialo?)

8)zywa skala jak najbardziej, rano widzialem 3kg, stad napisalem ze "do bani" )


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zdecyduje sie tylko na jeden typ filtracji "przez" dno i bedzie to chyba cos podchodzace pod DSB. Do sumpa chciałem naładować ceramiki o róznych wielkosciach.Z tego fluvala to chyba zrezygnuje, bo masz racje-nie bedzie mi sie chciało czyscic np. raz na tydzień =). Pisząc refugium moze byłem nieścisły, ale miałem na mysli właśnie filtr glonowy. Czyli filtracja w akwa wygladałaby tak:

1)komin bez niczego

2)Sump z ceramiką około 40 litrów

3)Filtr glonowy około 30 litrów

4)Piach warstwa około 7 cm

5)Zywa skała około 30 kg jak pisałem

Do tego odpieniacz przenaczony do akwa 400 Litrów i pompa główna o wydajnosci 3000 litrów/godzina

no i inne naturalnie niezbedne wyposarzenie, ale o tym nie bede pisac


3-city pozdrawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB w Polsce to ciekawe?? i trudne zarazem

powodzenia życzę

Bartek

ceramikę też sobie daruj jest jeszcze gorsza od biobali

zamiast 40l ceramiki daj 10kg skały albo nawet 20 :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie co. Właśnie dla tego wyglądu bym nigdy nie zrezygnował z podłoża na rzecz berlińskiej metody.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od ponad roku 12 cm DSB w mojej nano 120 litrowej rafce i... jestem bardzo zadowolony, dlatego nie chce rezygnować z podłoza... To co mam włozyć do tego sumpa?? bo ja to już nie wiem... A na tyle skały ile mi polecacie, to-nie oszukujmy się- po prostu mnie nie stać...


3-city pozdrawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa? - odpieniacz, pompę główną, grzałkę. Z czasem wylot z miksera i reaktora.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie, co bedzie mi to akwa filtrować?? Tylko skała, piach na dnie i te pare glonów ?? Matko... I zwierzęta to wytrzymaja??


3-city pozdrawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz i teraz potwierdziłeś że niewiele poczytałeś o różnych typach filtracji. Właśnie piasek w plenum i DSB ma być jedynym filtrem biologicznym i nie skacz na nic więcej! Ja tak zrobiłem i mam ciągły kłopot, otóż do plenum dodałem w panelu 2l Ehfisubstratu. Nie mam problemów z azotanami itp. ale mam kłopot z okrzemkami. Jak tylko konieczne staję się dokonanie kilku podmian po sobie te cholerne gloniska wyskakują dosłownie jak z torprdy a ich rozpędzenie to walka z wiatrakami. Ich usuwanie za pomocą większego ruchu wody powoduje skutek oderotny, najlepiej rosną przy wylocie z pomp. Dlatego daj sobie spokój z ceramiką, biobalami, maszynami do usuwania azotanów itd. Załóż plenum, daj dobry odpieniacz w sumpie i nastaw dobrą cyrkulację w zbiorniku, a skały kup jakieś 10% dla wystroju ale dobrej jakości żeby ożywić piasek.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak zrobie dziekuje wszystkim za zainteresowanie-no i przede wszystkim- ogromną pomoc, której mi udzieliliście. Dzięki!


3-city pozdrawia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za piasek o którym piszecie???

Chyba nie taki zwykły krzemowy. Okrzemki by rosły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie

to musi byc piasek koralowy

Teoretycznie krzemowy tez moglby byc, ale idealnie wyplukany, osobiscie jednak odradzam bo mialem zle doswiadczenia


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.