Skocz do zawartości
Magdalena7

Błazenek-kłopoty

Rekomendowane odpowiedzi

Moich kłopotów z mieszkańcami akwa ciąg dalszy...

Teraz dla odmiany problem ma błazenek.

Zauważyłam, że ignoruje jedzenie, pływa dość dziwnie bo albo w największym prądzie przy pompie albo bardzo blisko szyb. Ciągną się za nim dłuugie przezroczyste miejscami odchody.

Pytanie brzmi czy to nicienie? Czy błazenek jest do uratowania a jeśli tak to jaki preparat zastosować. Nie mam akwarium szpitalnego- w grę wchodzą raczej kąpiele, leczenie w akwa ogólnym lub leczenie z jedzeniem ale z tym jest kłopot- skoro nie ma apetytu. No i skąd te odchody skoro nic nie je..

Drugi błazenek ma się póki co dobrze.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym go karmisz? Zrob mu diete pare dni, powinno pomoc.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karmię je mrożonkami - różnymi rodzajami( artemią, wodzienim i i innymi) Dietę robi sobie sam-zasadniczo kilka dni nie zauważyłam aby interesowało go pożywienie które wrzucam do akwa, drugi -przeciwnie, apetyt mu dopisuje niezależnie od menu


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie chodzi mi o rodzaje tego pokarmu, karmisz go wylacznie pokarmem pochodzenia slodkowodnego? Bo to moze byc przyczyna biegunki, i generalnie jest to blad. W koncu hodujesz stworzenia morskie a nie slodkowodne...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm wiem, że błazenki to zwierzęta słonowodne... karmienie...@Aquaaniac uważasz, że nie należy podawać rybom morskim artemii, wodzienia??? Spirulina im nie odpowiada, podaję im też inne mrożonki wchodzące w skład mieszanki morskich mrożonek ( 7 rodzajów różnych pokarmów) tym niemniej najchętniej jest jedzony wodzień i artemia. Czy aby na pewno jest to biegunka i jest spowodowana karmieniem?

Zaniepokoiłam sie ponieważ to co widzę u mojego błazenka przypomina mi opis objawów choroby pasożytniczej-gdzieś wyszukałam w necie.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jest na pewno biegunka, na pewno jakas niewydolnosc ukladu pokarmowego, czy powodem sa pasozyty czy dieta, trudno rozstrzygnac. Blazenki to twarde ryby ale maja stosunkowo delikatny uklad pokarmowy. Mysle ze jesli nie jest to jakies masywne zrobaczenie to powinno przejsc samo.

Co do karmienia: moim zdaniem podstawa diety ryb morskich powinny byc produkty pochodzenia morskiego. Z pewnoscia nie zaszkodzi od czasu do czasu podanie jakiegos innego pokarmu, ale powinien to byc jedynie dodatek a nie podstawa diety - moze dosc do roznych niedoborow pokarmowych, glownie chodzi o NKT ale nie tylko.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy błazen chudnie ?? I jak długo go masz ? Jeżeli chudnie i nie ma ochoty na jedzenie to warto spróbować wyłowić go i potraktować metronizadolem - dosyć dobry antybiotyk na wszelkie choroby związane z przewodem pokarmowym. Jak zacznie cokolwiek skubać to dodawaj do pokarmu czosnek.

Zakładam, że ryba jest u ciebie doyć długo - jeśli masz ją od powiedzmy 2-3 tygodni to równie dobrze może to być efekt cyjanku czy innego badziewia użytego do jego połowu.

EDIT

zapomniałem dodać ale jeżeli go wyłowisz to daj mu wodę o mniejszym zasoleniu - błaznom to pomaga - coś kolo 1.015 bez problemu możesz dać, a nawet jeszcze mniej.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, błazenki mam ok 3 tygodni, czy chudnie trudno mi powiedzieć, nie jest póki co jakiś dramatycznie chudy, ale jest mniejszy niż ten zdrowy (taki był od początku) jego zachowanie wydaje mi sie dziwne, pływanie bardzo blisko ścian akwa "dziobanie" czegoś z dna-chociaż tam nic nie ma do jedzenie, ignorowanie pożywienia całkowite, pływanie jakby bokiem przy szybie- tak jakby chciał otrzeć się brzuchem o szybę. Kojarzy mi się to z jakimiś zaburzeniami w układzie nerwowym...

Sróbuję go chyba wyłowić, poszukam gdzieś miałam w piwnicy stare mniejsze akwarium, tylko czy da radę w akwa bez odpieniacza i grzałki.. Druga opcja to przetrzymanie błazenka w panelu filtracyjnym wyścielonym jakimś foliowym workiem.

Jak długo powinna trwać kuracja? Czytałam także o levamisolu, co lepsze?


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"dziobanie" czegoś z dna-chociaż tam nic nie ma do jedzenia - jak to NIE MA NIC DO JEDZENIA? :))) Tam jest tyle do jedzenia, ze ja swoje ryby moge spokojnie zostawic na 2 tyg. i wyjechac na urlop, one wyzywia sie same :) Dobra, u Ciebie moze jeszcze jest tej mikrofauny duzo mniej niz w dojrzalym zbiorniku, ale mimo wszystko jest jej od groma.

Co do kuracji: weterynarzem nie jestem, napisze z wlasnego doswiadczenia: 2x mialem identyczna sytuacje, identyczne objawy, no moze bez tych "neurologicznych" - pacjent po kilku dniach glodowki zaczal normalnie jesc, w tej chwili jest zupelnie zdrowy. Slysze tez od innych znajomych akwarystow ze miewaja podobne klopoty z blazenkami. Ja mojego nie chcialem stresowac kuracja, zreszta z leczeniem ryb domowymi sposobami to jest IMHO troche rosyjska ruletka, jesli mialbym sie brac za leczenie ryby morskiej to bym sie najpierw skonsultowal z weterynarzem.

Chcialbym jeszcze raz powtorzyc: blazenki maja dosc wrazliwy uklad pokarmowy i szczegolnie przez pierwsze tygodnie po wpusczeniu, moga miec problemy zdrowotne.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to zapalenie układu pokarmowego spowodowane zbyt "treściwą" dietą. Podobne objawy są przy zarobaczeniu, z tym że w tym stadium ryba jest już prawie na tamtym świecie, przy zapaleniu, objawy potrafią ustąpic samoistnie po kilku dniach, kiedy ryba sama się "przeczyści". Ja nie leczyłbym jej w żaden sposób, jeśli trwa to kilka dni to gdyby to było ostatnie stadium ostrego ataku pasożytów, ryba już by nie żyła, przy zapaleniu spowodowanym karmieniem, powinna nastąpić poprawa. Nie bierz tego jako wyroczni, ja bym tak zrobił, co Ty zrobisz, Twój wybór. Na pewno powinnaś całkowicie usunąć z diety pokarmy typu wodzień, ochotka, i wszelkiego rodzaju "słodkie" robactwa, po pierwsze dlatego że w naturalnym środowisku błaznów nie występują i pomimo przyzwyczajenia ich do tego pokarmu, uwarunkowania genetyczne nie pozwalają im w pełni przyswajać tych pokarmów, a po drugie dlatego że są to pokarmy zbyt treściwe. Powinnaś wzbogacić dietę ryb w pokarmy bardziej objętościowe, z większą zawartością składników balastowych, jak wszelkiego rodzaju skorupiaki, dobrej jakości pokarmy suche z zawartością spiruliny itp. I nie sugeruj się tym że coś jedzą chętniej a coś słabo, dzieje się tak ponieważ dajesz im prawo wyboru, które nie do końca wychodzi im na zdrowie. Wprowadź im do diety cyclop mrożony, moinę, czerwony plankton, artemia może zostać. Błazny nie są wybredne, po jakimś czasie bedą się zabijały o takie jadzenie, a zobaczysz jak to się pozytywnie odbije na ich zdrowiu i... wybarwieniu :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieci jak im się da prawo wyboru to też by jadły tylko lody i czekoladę :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No hmm zobaczymy co będzie...może faktyczne zastosować zasadę "po pierwsze nie szkodzić" wstrzymam się więc z leczeniem przeciwpasożytniczym.... Wodzień idzie więc w odstawkę, chociaż pterapogon bardzo go lubi. Na dwoje babka wróżyła błazen wyzdrowieje albo i nie...


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czosnek - czosnek - to napewno nie zaszkodzi.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze jeden objaw-pływanie przy szybie w pozycji głową w dół


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic sie nie zmienia od tego czasu jak pisałaś pierwszy raz ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano nic...no może poza tym, że kiedy wrzucam żarcie do akwa błazenek okazuje ożywienie, natomiast nie zauważyłam aby coś łapał


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowalaś Spiruliny i D-allio Tropicala? nic nie pobiera pomimo 2-3 dni głodówki? masz może Cyclop-eeze lub Omega One? tym pierwszym mogę się podzielić, ryby naprawdę dobrze na niego reagują


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spirulina generalnie w ogóle nie interesuje moich błazenków, może spróbuję tych omega lub cyklopa....


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.