Skocz do zawartości
cyganus

glon na piasku i skalach

Rekomendowane odpowiedzi

jaki to glon i jak sie tego pozbc? prosze p pomoc

1399-zdjecie000.jpg1399-zdjecie001.jpg1399-zdjecie002.jpg1399-zdjecie003.jpg


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widac zdjecia


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz sa zdjecia .Dodam tylko ze glan pojawia sie w dzen miedzy godz 8-18 swiatlem swiece od 14 do 20 .walcze z tym syfem od początku akwa tj jakies 7 miesiecy ? A woda oczywiscie z RO.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyganus, masz 7 miesiecy akwarium morskie i nie wiesz co to jest?

W ogole ostatnio zauwazylem cos bardzo niepokojacego: ludzie zakladaja akwaria morskie NIC o nich wczesniej nie czytajac: nie wiedza co to Aiptazja, co to cyjanobakterie, wrzucaja ukwialy do niedojrzalych baniakow dlugich na 60cm... zaczynam powoli tesknic za Adim: biedak nie mial srodkow finansowych ale sie staral, przynajmniej czytal COKOLWIEK, mial jakies pojecie, za to teraz widze wielu ludzi ktorzy robia dokladnie odwrotnie... :) :) :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego aquamaniac akwa morskie ma w sumie jakies 3lata wiec nie pytam o twoje jakies teoretyczne refleksje tylko pytam ludzi którzy spotkali sie z tym prolemem i potrafia go rozwiazac , ty natomiast z tego co widze potrafisz tylko teoretycznie ponasmiewac sie z innych forumowiczów którzy twoim zdaniem zakladaja akwa nie wiedza nic.wiec powiem tak prosze o rade tylko tych ktorzy potrafia pomoc.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego cyganus, jesli po 3 latach prowadzenia akwarium morskiego nie wiesz co to sa cyjanobakterie to mi po prostu rece opadaja. Obecnie jest to bodaj najczestszy problem akwarystow morskich i internet az huczy od dyskusji na ten temat, na tym forum tez przynajmniej raz w tygodniu ten temat sie pojawia od wielu lat. Tak wiec nie czytasz nic o akwarystyce morskiej, a taka postawe potepiam i bede to tak robil zawsze. A wypowiedzi mojej nie zrozumieles zupelnie, bo wcale mi nie do smiechu jesli ktos ma akwarium morskie a nie wie co to sa cyjanobakterie albo Aiptazja. Niestety, akwarystyka morska to zlozony temat i zanim sie zalozy akwarium trzeba troche o niej poczytac, zreszta prawdziwy akwarysta morski czyta CALY CZAS, a nie tylko wtedy kiedy ma jakies klopoty w akwarium. Rozumiem, gdybys zglosil sie z jakims nietypowym problemem, ale miec akwarium morskie 3 lata i nie wiedziec co to sa cyjanobakterie to juz jest lekka przesada.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego aquamaniac powiem tak ze wiem co to sa ciano i wiem jak sie je usowa, rowa mpodmiay itp. ale u mnie to nie dziala wiec piszac tego posta czekam na jakies konkretne porady a nie na wywody typu: rece mi opadaja.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cyganus :

kolego aquamaniac powiem tak ze wiem co to sa ciano i wiem jak sie je usowa, rowa mpodmiay itp. ale u mnie to nie dziala wiec piszac tego posta czekam na jakies konkretne porady a nie na wywody typu: rece mi opadaja.

Hehe. A to dobre. Poprawiłeś mi chumor chłopie :)

BTW. Ja też nie wiem co to ciano i nie wiem jak się je usowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Cyganus - naprawdę jest wiele informacji na forum o walce z cyjano i ich przyczyn.

Najczęstsze przyczyny:

1. Kiepskie parametry wody.

2. Mocno zachwiana równowaga między fosforanami, a azotanami

Moim zdaniem są to najczęstsze przyczyny powstawania cyjano. Jest jeszcze teoria o zbyt czystej wodzie ale ja bym ją raczej podciągał pod zachwianie równowagi choć w naturze można zauważyć czasami plamy cyjano, a tam jest woda czyściutka w porównaniu do naszej w akwarium :)

O walce doczytaj - ciągłe pisanie w kółko tego samego może powodować wrażenie, że niektórzy są "monotematyczni" :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cyganus, zapodaj sobie dollabelle - na prawdę, jeżeli masz wszystkie poarametry w normie i nie możesz tego zwalczyc to "zając morski" (dollabella) jest dobry na te glony i inne również. Tu sprawdzona wiedza, miałem to gó... no przez kilka dni, ale ten slimak wszystko zjadł, zreszta je wszystko co sie pojawi jako glon "niepożądany". Polecam i pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyganus jesli szukasz porady to zglos sie na forum jasnowidzów, bo oni pewnie od razu beda wiedziec jaki to baniak, jakie parametry wody, jaka obsada...

Jak mamy Ci pomoc skoro Ty nie piszesz nic o tym akwarium??? Zebys chociaz parametry podal to cos by mozna bylo kombinowac, jaka jest przyczyna, a tak.. skad my mamy wiedziec co tam sie dzieje w tym baniaku? Napisz cos o nim to sie cos pokombinuje.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cyganus :

kolego aquamaniac akwa morskie ma w sumie jakies 3lata wiec nie pytam o twoje jakies teoretyczne refleksje...

Jeśli coś piszesz to bądź dokładny. Ja doczytałem z Twoich postów, że zbiornik (ten nowy 450l) powstał na początku tego roku, a poprzedni (mniejszy) jakieś dwa lata wcześniej.

Ja stawiam na "nieciekawą" jakość wody.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie napisze to, iż nie dołożę przysłowiowych 3 groszy do kolejnej jatki (w sumie o pietruszkę) i będę się starał pisać rzeczowo :) Niby temat się faktycznie co jakiś czas powtarza, ale cały czas zdaje się nie postawiono kropki - stąd każdy widzi problem inaczej, no i rozwiązanie inaczej. Może przypadkowo, może celowo, ale Rebciu ujął w całość możliwe przyczyny pojawienia się cyjano. I nie wiem czy intencją akurat porady było wywołanie teorii Staniego o zbyt czystej wodzie, ale moim skromnym zdaniem też coś w tym jest. Dwa, trzy dni temu też mi się pojawiły "nagle" cyjano (ciekawe czy wszyscy się tak ochoczo przyznają do tego, bo przecież to wstyd i hańba jak się ma prawie TOTM, a w zbiorniku cyjano):) Pojawiły się, a ja sobie akurat zerkam na ekranik komputera : Redox 452 ! ....hmmm...hmmm. Coś w tym jest..a woda kryształowo czysta, wsjo w akwa pływa i czuje się nieźle. Oczywiście chcąc nie chcąc teoria niewłaściwej wody jest prawdziwa - bo jasne : fosforany, azotany, czystość itp. to nic innego jak parametry. Coś nie gra i przyroda to wykorzystuje. Optymistyczne jest natomiast, że coś się pojawia i coś znika. To kwestia czasu, zastosowanych metod i czasem przypadku. Dodałbym do ww metod uzdatniania parametrów wody jeszcze konieczność wyłączenia (lub ograniczenia do minimum czasu świecenia) świetlówek czy też żarników HQI. To sprawdzona już metoda (lub jeden z ważnych elementów) w walce z cyjano akurat. Pozostaje też mechaniczne ich usuwanie z akwa (np. z piasku, skałek). Życzę powodzenia.

@ Rebciu

Czarku widzę, że zmieniłeś awatar - moim zdaniem to dobrze, bo poprzedni mi jakoś do Ciebie nie pasował, a zawsze sie potem zastanawiałem jak naprawdę wyglądasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamten awatar był dla "jaj", które może trochę za długo trwały:D

Aby wszystko było jasne - ja nie pije do Staniego czy "coś". Uważam tylko, że zbyt bestrosko padały tu na forum rady o " trzeba pobrudzić wodę" nie wnikając w szczegóły "setupu". Staszek się na mnie obraził i przestał pisać. Mam nadzieję, że mu przejdzie bo wnosił bardzo dużo na forum i z powodu jednego nieporozumienia (które można przecież wyjaśnić) nie powinno się "wypisywać" z naszej społeczności.

Tak jak pisałem wcześniej - w naturze można zaobserwować cyjano i to w różnych warunakach (0,5m pod wodą jak i 30m), a przecież woda jest czystsza niż u nas. Metod walki jest wiele tak samo jak możliwych przyczyn powstawania tego badziewia. Ja miałem u siebie nie tak dawno przedziwną sytuację - zrobiłem szczepkowy na DSB i zrobiła się cyjanowo-glonowa "masakra" ale tylko w szczepkowym. Wszystko na jednym obiegu i w zbiorniku główny cyjano ani ataku glonów nie było. Wręcz przeciwnie - taki trochę szpital :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyganus.

Zrób totalne zaciemnienie w akwarium, łącznie z owinieciem go kocem od światła dziennego przez 2 dni.

W tym okresie filtrój wode węglem i mechanicznie.

Przez kolejny tydzień, światło na 4 godziny dziennie.

Tylko ta metoda pozwoliła mi i innym pozbyć się badziewia.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusje o cyjano są w mojej opinii ważne ponieważ chyba nikt tak na 100% nie wie dlaczego się ono pojawia. Każdy ma jakieś tam metody - u jednych pomaga zmiana (wzmocnienie) cyrkulacji, u innych zmiana oświetlenia, u innych chemia a u jeszcze innych zwierzaki (dolabella). U mnie najazd cyjano pojawił się w momencie gdy zmieniłem oświetlenie (dołożyłem FijiPurple). Parametry azotowe były zerowe (Salifert) a po4 nieznane (nie mam wiarygodnego testu). Zgodnie z teorią 'czystej wody' oraz 'równowagi azot-fosfor' zrobiłem rzecz następującą:

- włożyłem absorber po4 (aby obniżyć PO4 ponieważ NO3 = 0)

- wyłączyłem odpieniacz na 7 dni (aby 'wybrudzić' wodę)

Efekt: cyjano umocniło się na swojej pozycji - pojawiło się go więcej - teoria czystej wody u mnie nie zadziałała.

Próba nr 2:

- odpieniacz wrócił do łask (mam MCE600 na 160L wody więc wydajność jest ok)

- dokupiłem kolejną nano6045 (cyrkulacja 14tys litrów na 160L wody)

Efekt: cyjano przestało się rozprzestrzeniać ale nie miało zamiaru znikać.

Codzienne dmuchanie w skały, przestawianie cyrkulacji na wszelkie możliwe sposoby - efekt zerowy

Usunąłem FijiPurple: - cyjano dalej jest - wyraźnie mniej ale jest (a więc znak nr 1: czerwone widmo - coś jest na rzeczy). Przestałem także dawać prodibio (biodigest plus bioptim w lekko zwiększonej dawce) - mikroelementów nie podaje już bardzo dawno więc jedyne co wlewam do akwarium to lugol, amino acid i vitamino z grotecha (plus balling) - cyjano dalej jest - ale się nie rozprzestrzenia.

Mija kolejne 2-3 tygodnie - nic się nie zmienia - robię dużą podmianę (zawsze robię 15L tygodniowo a tym razem zrobiłem 30L bo akurat miałem za dużo osmozy zrobionej) budzę się rano - cyjano wcieło - całkowicie. Mija drugi tydzień i nie pojawia się. Czy ktoś mi może powiedzieć, czym usunąłem cyjano ?:))

Wydaje mi się, że z tym cyjano to jest tak, że nikt do końca nie wie dlaczego się ono pojawia i dlaczego znika. Metod jest wiele, teorii jeszcze więcej ale czy ktokolwiek tak na 100% jest w stanie opisać ten proces (pojawiania się i znikani cyjanobakterii)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim akwarium cyjano pojawia sie co jakis czas, ale ja nic z tym nie robie .

Samo znika po paru dniach , by w przyszlosci odrodzic sie ponownie.

Zastanawiam sie czy walka wogole ma sens, czy starania sie by sie tego pozbyc przynosza jakies rezultaty ?

Pomimo roznych zabiegow wydaje nam sie ze znalezlismy jakis srodek , a moze poprostu minal czas i cyjano tak jak u mnie samo znika.


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tez to mialem przez jakis czas, a teraz coraz mniej, jakos samo znika.. ale tez mnie wnerwiaja czasem puste teksty tych ktorzy maja sie za znawcow tutaj bo lepiej byloby juz chyba nic nie pisac niz odpowiedzi typu "rece mi opadaja "lub "sprzedaj akwarium".. bo to tragedia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

aaa no i slimakow i krabow dokupilem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego tragedia to jest wtedy, kiedy ktos wklada zywe stworzenia do baniaka nie majac zielonego pojecia o akwarystyce morskiej. I pogodz sie z tym ze ZAWSZE bede reagowal w takich sytuacjach, bo nie moge patrzec jak ktos meczy zwierzeta.

Co do moich kompetencji, jesli masz wieksze to wielka szkoda ze nie dzielisz sie swoja wiedza z resztą forum, nie zauwazylem zebys kiedykolwiek komus tutaj pomogl, co ja staram sie niemal codziennie robic od paru lat.

A jesli tekst czlowieka zatroskanego o zywe stworzenia, ktore w wyniku czyjes niewiedzy/lenistwa/whatever cierpia, uwazasz za "pusty tekst" to faktycznie nie mamy o czym mowic. Mam nadzieje tylko ze mi kiedys pomozesz jak mnie cyjano dopadna, sorry MSPANC :)

i prosze edytuj posty.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam rowniez te niemile doswiadczenia z tym uporczywym glonem

z mojej strony moge dodac za poradzilem sobie w nastepujacy sposob

po pierwsze podmiany wody wraz z przedmuchiwaniem skal dodatkowa pompa przed sama podmiana co tydzien po 20% wody oraz odsysanie go mechaniczne

wymiana jarzeniowek na nowe (stare mialy 8 miesiecy) - mialem 2x ati special oraz 2x ati blue plus, wymienilem na pare ati special oraz plus i KZ special oraz fuji purple, wiec to ze niby pomagaja w rozwoju cyjano zgodzic sie nie moge.

nastepnie ograniczyc dozowanie mikroelementow (na osobnym watku mowi sie o szkodie przedakowania JODu) cyba cos w tym jest bo ostatnio dodalem PRIDIBIO LODI i sie troche ich pojawilo.

Dołozylem cyrkulacje. Mialem 2x OR 3500 oraz 2x pompku jakies aqubel czy cos na 240litrow. Wymienilem na dwie MAREA 6000 jednak nadal widze ze jest to za malo i przymierzam sie do kupienia TUNZE albo dokuepineia jakis nanostrem na gorna czesc zbiornika.

Pozdrawiam

TERAZ walcze z aptasia i chyba musze jak njaszybiej zamowic sobie chelmona. Znacie moze jeszcze cos prócz wundermani co zjada to badziewie


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wener berghia snails, najlepsze z tych wszystkich wynalazkow, ale podobno padaja gdy cala aiptasia wyzra, chyba ze oddasz komus kto dalej walczy ze szkodnikiem


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu jest problem bo nie wyzra wszystkiego zanim padna, zawsze sie jakies mikroskopijne Aiptazje uchowaja. Trzeba miec hodowle Aiptazji i hodowle Berghii, a to juz jest troche zachodu.

Wurdemanni sa niezle, tylko trzeba im dac czas i je przeglodzic, rzadko tez zjadaja wieksze Aiptazje, te trzeba potraktowac np. Ca(OH)2 a Wurdemanni przewaznie chetnie zjedza reszki. Wurdemanni po prostu nie lubia jak je Aiptzja parzy :) dlatego wola te mniejsze, ew. jesli wieksze to martwe. Musze przyznac ze na poczatku nie wierzylem w Wurdemanni ale z czasem Aiptazje zaczely naprawe znikac, powoli to sie dzieje, bardzo powoli ale dziala, bo ja juz mialem niemal plage, a w tej chwili moge je (odpukac) bardzo dobrze kontrolowac.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sam zakupilem sobie 4 wurdemanni, mysle sobie ktorys z nich pewnie sie skusi, ale poki co aiptasia jak byla tak jest. Myslalem nad chelmonem, ale jakos mnie nie kreci ta ryba, poza tym boje sie o swoje lps. Zobaczymy, moze krewetki sie przebudza :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem moderatorem, ale każdy chyba zauważy, iż autorem tematu i pierwszego posta jest kolega cynagus. Jego intencją było się dowiedzieć o problemie glonowym, a jak widać rozjeżdżamy temat całkowicie. Myślę, że trzeba uszanować Jego problem i trzymać się meritum. Skupmy się zatem na...cyjano i walce z nimi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.