Skocz do zawartości
sigreg

Pierwsza solniczka - 50l, bez pospiechu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Temat posta jak setki innych, jednak podobnie jak w wypadku kazdego poczatkujacego nawet po przebrnieciu przez mase wiedzy mam wciaz nieco watpliwosci.

Z akwarystyka ostatni kontakt mialem grubo ponad 20 lat temu, byly to jednak calkowicie inne czasy i inne realia. Akwarium z solidna stalowa rama, proste ryby slodkowodne i oswietlenie z uzyciem zwyklych zarowek bo zdobycie "profesjonalnych" bylo bardzo trudne. Teraz chcialbym wrocic do tego tematu, zamieniajac przy okazji wode slodka na slona :)

Po przeczytaniu znalezionych artykulow wiem ze maly zbiornik jest zbiornikiem trudnym, jednakze planuje bardzo powoli wdrazac sie w temat zdobywajac doswiadczenie. Nie moge sobie pozwolic na zbiornik wiekszy niz 50 litrow (byc moze nawet 40 litrow, jednak nie mniej niz 35) z powodu ograniczonego miejsca. Zbiornik chcialbym wykonac jako stricte "rafowy", z jednym wyjatkiem. Mianowicie przez pierwsze miesiace po dojrzeniu baniaczka bazowalbym wylacznie na zywej skale i ewentualnym zyciu ktore w niej przybedzie, + zywy piach na dnie. Czas ten poswiecilbym na nauke "obslugi" solniczki, nauka badania i utrzymywania parametrow itd. Drugim etapem byloby wprowadzenie "ekipy sprzatajacej" w postaci slimaka (jeden lub kilka), krewetki, mysle rowniez o rozgwiezdzie, ale to uzaleznione jest od ilosci przestrzeni ktora pozostanie. I tu rowniez zatrzymalbym sie na jakis czas pozwalajac swojemu malemu "ekosystemowi" ustabilizowac sie, badajac jednoczesnie wplyw nowego zycia na parametry zbiornika. Trzecim i ostatnim etapem jaki planuje jest wprowadzenie koralowcow miekkich i ewentualnie ukwialow, wiecej form zycia jak na razie nie przewiduje.

Majac w zamysle powyzszy plan, stoje przed kwestia wyboru sprzetu i wyposazenia. Zbiornik tej wielkosci planuje zrobic bez sumpa, bazujac na dolewkach w razie odparowywania i tygodniowej podmianie czesci wody. W zbiorniku 50L planuje rozmiescic 10kg zywej skaly "wspomaganej" warstwa zywego piasku na dnie. I teraz pojawiaja sie pytania

1. Bardzo niejasna jest dla mnie kwestia odpieniacza, czy przy tak zaplanowanym zbiorniku jest konieczny ? Opinie na forum sa podzielone, jesli bylby konieczny to czy powinien dzialac od poczatku czy tez mozna go wprowadzic dopiero po wprowadzeniu obsady czyszczacej albo koralowcow ?

2. Oswietlenie, przyjmuje wspolczynnik 1W/L co oznacza okolo 50 Watow mocy swietlnej. Bazowac raczej bede na swietlowkach T5 do ktorych bede musial wykonac wlasnoreczie oprawy, dokupic odblysniki itd. Nie sadze zeby "fabryczna" pokrywa akwarium pozwalala na montaz takich swietlowek w ilosci zapewniajacej 50W, stad tez z gory zakladam modyfikacje pokrywy i jej "uzbrojenie". Nie wiem niestety jakie swietlowki powinienem wybrac, o jakich barwach.

3. Pompy wodne (glowiczki ?), wacham sie miedzy jedna a dwoma zeby zapewnic dobra recyrkulacje wody w baniaku. Tutaj niestety nie jestem w stanie wybrac lepszego rozwiazania bez opini doswiadczonych fachowcow :) Jakie urzadzenia dobrze spelnialyby role w zbiorniku 50 L ?

Do tego oczywiscie testy wody + sol. Nie mam dostepu jak na razie do filtra RO, wiec bazowac bede na wodzie destylowanej. Czy jest cos jeszcze o czym zapomnialem, cos pominalem ? Lapiej znalezc blad teraz niz pozniej w trakcie odpalania zbiornika albo jeszcze gorzej gdy juz bede odpowiedzialny za zycie krewetki i slimaka :)

Z gory dzieki za wszelka pomoc

Grzesiek (Zabrze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. odpieniacz: odpieniacz zasadniczo jest bardzo potrzebny, aczkolwiek istnieją zbiorniki oparte na innym rodzaju usuwania białek. Chyba jedyne w miarę sprawdzone rozwiązanie to gruba warstwa piachu (DSB) - w twoim przypadku bardzo trudne do realizacji bo nie przewidujesz sumpa a zbiornik główny jest mały. DSB żeby miało sens musi mieć conajmniej kilkanaście cm grubości - bliżej 20 niz 10 cm.

2. oświetlenie uzależnione jest od wymiaru akwarium - jeśli ma na długość 60 cm to dajesz rury T5 24W - kombinacja ati blue plus i ati blue special daje wg mojego pojęcia gustu niesamowicie fajne światło.

3. licz 40-50 razy obiętość ziornika - pomyśl o koraliach - najlepiej dwie.

4. jak nie chcesz robić wody osmotycznej to kup sobie przynajmniej żywicę MB20 i tą wodę destylowaną, którą masz przepuść przez tą żywicę - uchroni cię to przed różnymi plagami egipskimi - aczkolwiek zakup osmozy to nie jest jakiś wielki koszt (200 zl).

Pomyśl nad biostar flotorem - na tą pojemność odpieniacz idealny - tylko ta wielka pompa ehh - ale idzie się przyzwyczaić. I na koniec - podczas dojżewania odpienianie jest BARDZO ważne - tak samo jak cyrkulacja. Więc staraj się iść drogą 'najpierw kompletny sprzęt, potem zalewam'.

pozdrawiam i powodzenia życzę


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie ukwiala darował, chyba ze jakiegos naprawde malego (dal malutkich nemo). Wzialbym pare rybek. okolo 6. Polecam nemo i kilka innych które nie beda zbytnio obciazac systemu (tutaj juz zalezy od gustu). Do tego dwie krewetki, slimaki ze 3 sztuki, jakies krabiki, rozgwaizda na piach lub slimak.

JEsli beda rybki to musi byc odpieniacz. Jesli natomiast bedzisz mial tylko zbiornik rafowy to same podmianki i u zupelnianie wody wystarczy i odpieniacz nie bedzie potrzebny ale wtedy regularna podmniana wody co tydzien po ok 10%

Pozdrawiam

No i zgadzam sie w zupelnosci z przedmowca :)


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werner do 50 litrów 6 szt ryb ? ja bym nie dał ani jednej.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak zaraz bedzie o meczeniu zwierzat w akwa

psokojnie malutkie rybki sie zmieszcza no moze nie 6 :) ale 4 powinny

ja bym akurat dał bo dla mnie akwa bez rybek to jak nie akwa no chyba ze piekny zbiorniczek z SPSami :)


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o męczenie tylko o obciążenie systemu - 6 ryb wyprodukuje dużo amoniaku - za dużo.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze nie zapomnij drobiazgach:satisfied: grzałce, termometrze, czyścikach- te na kiju z żyletką są fajne, karnistrze na wodę do dolewek , a może zaszalejesz i postawisz na dolewkę automatyczną:)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli bedzie biostar flotor to spokojnie sobie poradzi plus podmiana 10% co tydzien


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.