Skocz do zawartości
Mariusz L

Baniak od nowa poraz drugi.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.od kilku lat mam akwarium morskie.Od dość długiego czsu mam też problem z glonami.Nie mam już siły i chęci z tym walczyć ( http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=141086#141086 ). Doszedłem do wniosku że prościej i lepiej będzie założyć baniak od nowa(zważywszy na to że mam mało zwierząt).W związku z tym proszę o radę: czy wywalić całą skałę i kupić nową, czy wybrać ładniejsze kawałki ,a wywalić tuf wapienny i gorsze kawałki(mniej porowate).Proszę o radę jak byście postąpili na moim miejscu .Pozdrawiam Mariusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywal tuf , nie wiadomo co to dziadostwo ma wewnątrz, powybieraj ładniejsze kawałki ewentualnie dokup pare kg nowej skały.Musisz sobie wybtac metode filtracji np czy zeo,dsb,błotko,jest kilka sposobów filtrowania , a w szególnosci chodzi o to aby filtracja dawała rade pozbyc się NO3 i PO4 .Ja miałem kiedys bardzo dobre rezultaty przy filtracji metoda berlińską, ale taraz tej metody się nie stosuje czasy się zmieniaja. Nie pakuj za duzo skały lepiej bedzie opłukiwana ,zapakuj dobry odpieniacz(nie wiem co aktualnie masz na stanie) no i dobra cyrkulacja w samym akwarium woda nie może stać.Zadnych lamp uv czy ozonu, te zeczy zabijają całą folre bakteryjną.Sól jakiej dobrej firmy, a najlepiej to Preisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu piszesz ze nie stosuje sie metody berlinskiej? Czy nie polega ona na filtracji glownie przez zywa skale? I czy aby 90% zbiornikow w Polsce nie jest na niej oparte?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym obecny TOTM na reefcentral :)

Co do błotka to opinie są właśnie różne :)

A sól, hmmmm.....tak z mojego doświadczenia to wychodzi że na dobra sprawę - jeden pies. No, chyba że sól wielicka ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy wspomaganie żywej skały prodibio, absorberami fosforanów i węglem można jeszcze uznać za metodę berlińską.

Swoją drogą ja również przy zakładaniu nowego zbiorniczka miałem troszkę skały nieciekawej jakości, mimo wszystko zdecydowałem się ją włożyć i wyobraź sobie, że tylko na niej rosły glony takie długie włosowate i owszem było troszkę ich na nowej skale, jedankże można było zaobserwować iż ogniskiem były stare kawałki a na nowe tylko lekko przeszły. Po wywaleniu ok 15kg tej skały nic już nie rośnie jedynie na jednym z kawałków coś tam próbuje odżyć, chyba i on pójdzie do kasacji. Ktoś na forum pisał, że możliwą przyczyną powstawania tych glonów na poszczególnych kawałkach skały jest kumulacja w nich PO4 w przypadku gdy pochodzą one ze zbiornika gdzie stosowano kalkwasser może i coś w tym jest, przynajmniej u mnie to tak wyglądało a skała, rzeczywiście w przeszłości zaznała mixera. W każdym razie ja w kolejnych zbiornikach na pewno nie odważę się wsadzać takich niepewnych kawałków bo oszczędza się niewiele a nerwów które zmarnujesz na obserwację glonów nie kupisz:).

BTW Orientuje się ktoś może, co powinienem zrobić z taką skałą? Znajomy podsunął mi pomysł aby ją porozwalać na kawałki i sprzedać/oddać jako podstawki pod szczepki- skała już jest sucha, myślicie, że przyda się piekarnik?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy piszesz i swoim akwarium, chyba nie .Fakt berlińska opiera się na skale , ale nie na piachu dno powinno byc czyste, a te 90% baniaków w Polsce to może 50/50 berlinska/piach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ten piach w wiekszosci zbiornikow pelni funkcje dekoracyjna a nie filtracyjna


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90% akwariów to skała i 1-3 cm piachu. Taka warstwa piachu poza kumulacją syfu nie wnosi nic do filtracji.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie może gdzie można kupić skałę dobrej jakości za dobrą cenę.Najtaniej widziałem w erybce i mozna negocjować ceny przy zakupie powyżej 50 kg.Myślicie że 50-60 kg na 550 l starczy. Są różne opinie na forum spotkałem się z opinią że powinno być 20% skały czyli wychodziło by około 100kg ale to chyba przesada.Jeśli chodzi o rodzaj filtracji to chciałbym oprzeć się głównie na skale i do tego refugium z glonami około 60l pojemności, plus odpieniacz( narazie mam berlina red sea ale może zmienię chociaż wydaje mi się że ten da radę).Z podłoża chyba zrezygnuję ewentualnie może dam troche żywego piachu w miejscach gdzie nie będzie skały, dla ozdoby.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

90% akwariów to skała i 1-3 cm piachu. Taka warstwa piachu poza kumulacją syfu nie wnosi nic do filtracji.

Własnie czym grubsza warstwa piachu to ma wieksza zdolnośc do gromadzenia syfu , nie jest tak że cała organika znika w warstwie DSB , ona poprostu się kumuluje aby kiedyś wybuchnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rzeczy samej :) Chodziło mi o to, że 1-3 cm kumuluje syf I NIE wnosi nic do filtracji, natomiast 15 cm również kumuluje syf ale wnosi znaczący wkład do filtracji. Przynajmniej tak to widzę.

Grubo się zastanawiam nad czymś zastępczym zamiast piasku typu aragonit-mąka. W akwarium takim jak moje nie da się tak zrobić cyrkulacji aby piach w całości był obmywany przez prąd wody i się nie unosił w górę (pompy 2500L są za słabe i musiałbym mieć ich w akwarium kilka, pompy 4500 są za silne na 80x40 powierzchni dna) - a nawet jeśli się da to ja tego zrobić nie potrafię. Piach z każdą podmianą powoli odsysam - jeszcze pewnie 2-3 podmiany i piach zniknie całkiem - i co w zamian ? Myślę o grubym żwirze koralowym (2-3 mm) który będzie można co jakiś czas odessać, wypłukać i wsypać na nowo ale czy to jest dobry pomysł - nie mam pojęcia.

Myślę też o takim nowatorskim pomyśle, aby wykonać u naszego forumowego kolegi płytę z ceramiki i położyć ją na dno - ale czy ten pomysł również ma sens, czy nie ma - nie mam pojęcia - trochę jestem w kropce z tym wystrojem dna, a gołej szyby nie zniosę.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef , Dlaczego odsysasz piach???

Szczerze mówiąc , czy też pisząc to moim zdaniem można tak ustawić cyrkulację aby nic nie zalegało.

Ja mam od 3 do 8 cm piachu (Nature's Ocean - Bio-Activ Live® Aragonite) i nawet jakbym chciał coś odsysac to poza piachem nic bym nie zebrał, od roku jest biały i rozgwiazda piaskowa trochę chodzi po szybach bo jest głodna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef, zbiornik bez piachu wygląda nieładnie , ja bym nie rezygnował z piachu. Jesli zostawisz niewielka warstwę 1-2 cm zbiornik zachowa swój naturalny wygląd. Jesli chodzi o ceramike to zamiast skały zdecydoanie polecam , ale na płyta ceramiczna na dnie to co innego. Pod taka płytą bedzie sie gromadził siarkowodór, poniewaz nie zapewnisz tam cyrkulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka plyte z ceramiki mozna wkleic na dno i woda nie bedzie tam wplywac (chyba)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odessam to co mam i kupie inny piach. Coś grubszego - z tego co piszą w sklepach netowych to Samoa Pink jest grubszy. Jest na rynku piach aragonitowy który nie miał by w sobie tej 'mąki' ?


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy to nie jest to samo co zwykły żwir koralowy ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.