Skocz do zawartości
SosnAlthar

od czego zacząć

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądam forum od jakiegoś czasu czytam szukam kombinuje, bo jakiś czas temu doszedłem do wniosku żeby postawić zbiornik słonowodny. jako ze zajmuje się akwarystyką słodkowodną przeszło 10 lat postanowiłem spróbować swoich sił w morszczyźnie.

Jest to mój pierwszy post na forum więc wypadało by się przywitać, więc witam was wszystkich.

Pomyślałem ze obok zbiornika słodkowodnego 500L (plus sump 120L) i kilku mniejszych zbiorników postawie zbiornik słonowodny żeby przekonać się jak to jest. O ile utrzymanie zbiornika słodkowodnego nie stanowi większego problemu, nawet przy wymagających rybach to widzę że w słonowodnym trzeba wystrzegać się mnóstwa rzeczy.

Czytam o dokarmianiu korali, pilnowaniu zasolenia, chemii na odpowiednim poziomie i jest to wszystko dla mnie w miarę jasne i oczywiste.

Ale jak poczytałem wątki na temat "moje pierwsze akwarium" napotkałem na kilka sprzecznych informacji, jedne mówią że śmiało można zaczynać od zbiornika nawet kilkanaście litrów (15-25) inne mówią że 100L to minimum.

Chciałbym jasnej (na ile to możliwe) odpowiedzi czy jest sens zakładać zbiornik ok 50-60L

Na pewno za chwile pojawią się opinie że nie za dużo z tym zrobie, chciałbym na starcie zaznaczyć ze w zbiorniku nie będzie ryb, jeśli to jakaś mała może dwie, na początek na spróbowanie swoich sił chciałbym wpuścić (poza żywą skałą) ślimaki krewety czy ogólnie coś małego.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum :(

Jezeli nie zamierzasz trzymac ryb to nawet 25 litrow mozesz zalozyc,jest tu na forum kilka tematow o pico rafkach.50-60L..hm....kilka dni temu widzialem na forum zdjecia kolegi Jjablonski 45L naprwde mi sie podoba i jest wieleinnych malych zbiornikow tej wielkosci z rybami godnych uwagi.Ale skoro masz akwarium slodkowodne to napewno znasz te sama zasada ze "im wieksze tym lepsze"z wiadomych wzgledow.Utrzymanie stabilnych parametrow, ktore przy prowadzeniu akwarium morskiego sa o wiele wazniejsze niz w slodkowodnym poniewaz wszystkie organizmy sa bardziej wrazliwe.O tym tez juz przeczytales i bardzo dobrze.Do tego dochodza jeszcze warunki lokalowe, no i koszty.Cena zalozenia np l00L nie wiele wieksza niz 60L a wody wiecej.Wg mnie wazne ze czytasz i myslisz.Bo sa przypadki kiedy ktos zasiegnie kilku porad u sprzedawcy w sklepie (a z tym bywa roznie)zalewa,a potem problem i pierszy post na forum.

A w mojej prywatnej opini.Wielkosc zbiornika nie ma wielkiego znaczenia.Troche serca,zamilowania,duzo cierpliwosci i nawet male akwarium moze byc cudem.Z przyjmnoscia zalozylbym wiekszy zbiornik,ale z racji ze wynajmuje mieszkanie jest to nie mozliwe.Wychodze z zalozenia ze jezeli opanuje utrzymywanie stabilnych warunkow w malym akwarium,poznam wszystkie tajniki chemi,filtracji to w przyszlosci zakladanie wiekszego bedzie jak to sie mowi czysta formalnoscia.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SosnAlthar

Podobnie do Ciebie chciałem po kilku latach z Tanganiką i Trofciarnią spóbować morszczyzny a że miałem w pokoju córku 45l pełną szczelinowców (nikt już nie chciał tego brać) postanowiłem spróbować z Nemo i teraz szykuję sie do 2 giego zbiornika 450l, tak więc polecam - tylko z umiarem :( :( co do ilości obsady.

Takie małe też wygląda super i wg mnie jest łatwiejsze do nauki, szybciej zachodzą zmiany i szybciej i taniej można je odwrócić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Takie małe też wygląda super i wg mnie jest łatwiejsze do nauki' date=' szybciej zachodzą zmiany i szybciej i taniej można je odwrócić.[/quote']

od co nic dodac nic ujac :(


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

No cóż w takim razie nie pozostaje mi nic innego niż startować - zbiornik jest większość sprzętu też tylko zastanawiam się ile skały bym musiał kupić do takich 60L i gdzie jej szukać - na allegro kilka osób wystawia ale ze zdjęć wynika że nie jest to raczej rewelacja, a ze sklepami internetowymi nie mam jakoś doświadczenia w tym temacie (cały sprzęt do słodkowodnego kupuje w cenach hurtowych po znajomości) poza skałą mam pytanie jeszcze jakie światło do tego kupić czy przy 60L 2x24W starczy czy raczej 3x24W a może polecacie jakieś alternatywne rozwiązanie i oczywiście jakie świetlówki kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mojego zdania graniczna wartość bezpiecznego zbiornika to ok 100L; 60L może już być troszke problematyczne a mniejsze nano (10-30L) bez posiadania drugiego, dużego zbiornika są już niebezpieczne.

1. skała: zdecydowanie kupuj w sprawdzonym sklepie internetowym a nie na allegro - skała się stażeje. Reefshop zazwyczaj ma dobrą skałę. 10kg dobrej skały w zupełności wystarczy, chyba że lubisz 'gruzowisko' - wtedy nawet 12-15kg (co wyjdzie zbiornikowi tylko na dobre) ale w takim przypadku musisz się liczyć ztym, że bedziesz miał w akwarium b.dużo skały - efekt wizualny mam na myśli.

2. światło: 2x24 przy miękasach spokojnie wstarczy; jak chcesz coś bardziej kochającego światło (SPS-y) to 3x24 będzie ok. Świetlówki: każdy ma swój gust - mi się BARDZO podoba układ ATI blue plus i ATI special w proporcji 50-50. przy 3 swietlowkach dal bym 2 x blue plus i 1 x special.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

mniejsze nano (10-30L) bez posiadania drugiego, dużego zbiornika są już niebezpieczne.

Alef czy możesz to rozwinąć, dlaczego niebezpieczne ???

Wg. mnie trochę odpłynąłeś.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebezpieczne z bardzo prostego powodu: każda zmiana jakiegokolwiek parametru wody w obiętości 10-30 L zachodzi wielokrotnie szybciej niż w większej obiętości oraz ma wielokrotnie większy wpływ na całą biocenozę zbiornika. Zaczynając od suplementacji czegokolwiek (delikatne przesadzenie z proszkiem na kh w akwarium 100L powoduje skok kh z 6 do 8; w akwarium 10 L z 6 do 16) a kończąc na zmianach azotowych w tak małej ilości wody (ślimak dokonujący żywota powoduje skok nh3, a za nim no2 w górę).

Akwarium morskie to dosyć chwiejna równowaga wielu parametrów - im mniej wody tym równowaga bardziej chwiejna i podatna na wahania.

Taki zbiornik może zabić wysyp cyjano czy przejście kępki caulerpy w stan glutowaty.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba troche przesadzasz, ale może masz podstawy aby tak pisać ....

Wg mnie to jest dokładnie to samo co w większych tyle tylko ze zamiast np 20 ml CA dziennie leje się 2 - 2,5 :(

No i troszeczkę mniej sprzętu na takie litraże, a własciwie to praktycznie wcale go nie ma:)

Co co do proszków to lepiej ich nie mieszać o tej porze :( płyny są bezpieczniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będziemy się spierać. ja twierdze że 10-30 L akwarium bez dostępu do większego zbiornika jest trudne w utrzymaniu i niebezpieczne - ty twierdzisz, że nie jest. Na tym zakończmy.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie 10 litrów:

http://reef.sk/viewtopic.php?t=706&postdays=0&postorder=asc&start=0

Ja uważam, że jeśli znajdziesz znajomego morszczaka, który w jakimś tam stopniu nadzorowałby rozwój akwarium to i w 60L możesz zrobić piękną rafkę. Śmiem wysnuć tezę, iż małe akwaria +/- 100L są dobre dla początkujących ze względu na to, że sam widzisz co Ci się podoba, jakie zwierzęta Cię kręcą, nie wydajesz zbyt dużo pieniędzy i przede wszystkim zdobywasz doświadczenie, które potem w znacznie mniej problemowy i kosztowny sposób pozwoli Ci założyć większy baniak.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.