Skocz do zawartości
Szymon

do uzytkownikow "plynow"

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do tych, ktorzy leja Ballinga przez grotecha w roznych konfiguracjach - jakie macie spostrzezenia, jakie zalety\wady w stosunku do uzywania reaktora. Jestem ciekaw waszych opini:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największy plus to możliwość regulacji każdego parametru (Ca, Mg, KH) z osobna:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie przytoczyć słowa Gościa :kapelusz , którego akwarium osiągnęło poziom, do jakiego wielu z nas dąży:

" ... During the first 12 months, the calcium reactor was responsible for dosing the coral-building elements. The results were good, but sometimes the water parameters didn’t seem stable enough. That is one of the worst things as far as SPS (small polyped stony) corals’ health is concerned. A few months ago I changed to the Balling method.* Now, three solutions are being dosed via a Grotech TEC III pump. In my opinion, it is very convenient as all we have to do prior to ”the balling method” is measure the water parameters to determine corals’ daily demand for calcium and alkalinity and set up the dosing pumps accordingly. It guarantees 100% stability and, above all, peace of mind. Any possible changes in demand can be corrected quickly and trouble-free. Preparing the Balling solutions is no problem either; I use 29-liter (7.25-gallon) containers, so I can forget about it for a long time. ..."

Nie mogłem sobie darować żarciku :-)

BTW. Szymon. Twój zbiornik to nasz najlepszy towar eksportowy. I pewnie nie tylko ja tak uważam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozowanie płynów ma swoje zalety i wady.

Przy ballingu woda nie jest tak klarowna jak przy reaktorze. Przy reaktorze ma sie wrazenie , że wody nie ma i ryby pływaja w przestrzenie ( tego najbardziej mi brakuje ).

Podczas dozowania płynów wystepuja gwałtowne skoki paramertów ( najbardziej KH ) , przy reaktorze nie ma tego zjawiska.

Wiadomo ze wszelkie gwałtowne zmiany nie sa lubiane przez korale.

Kolejna sprawa to zasolenie , te płyny wiadomo sa słone wiec podając je podnosimy zasolenie i ingerujemy w równowage jonową , dlatego trzeba pilnowac aby codzienna porcje wody ze zbiornika wylac i uzupełnic sola bez NaCL.

Przy dużej obsadzie koralowców powstaje kolejny problem proporcji CaCl2 do NaHCo3 , po prostu sie rozjezdza. Podając równe porcje Ca i Kh równowaga alkaliczna bedzie przesunieta.

Reasumując , metoda wygodniejsza niz obsługa reaktora , jednak ja ciagle rozważam powrót do reaktora i nie tylko dlatego że przy zeo balling nie jest zalecany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie posiadam żadnej pompy dozującej to co będzie wygodniejsze ?Reaktor czy jednak płyny ?


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie, dlaczego przy ZEO zalecany jest reaktor. Czy jest na tak postawione pytanie jasna i klarowna odpowiedz ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasnej odpowiedzi nie znalazłem , ale skoro nie polecaja ballinga to widocznie musieli to sprawdzic doswiadczalnie. Napewno nie chodzi o sprzedaż wkładu do reaktora , bo Ballinga równiez sprzedają.

Myslę ,że przyczyna może byc duza ilośc sodu , która trafia do zbiornika codziennie w formie NaHCo3 moze reagowac z którymś preparatem zeo.

U siebie negatywnych skutków narazie nie zauwazylem przy połaczenie zeo + balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przerabiałem najpierw płyny potam reaktor i wróciłem do płynów z powodu wiekszej kontroli, prostoty, i zminimalizowaniu ryzyka ze sie cos spi.........doli poza tym miałem dość zarypanych pomp od kH . leje płyny zawsze w równej objetości zwracając uwagę na Ca i Mg , Ph i kH samo sie ustawia. Przy reaktorze wiecznie miałem problemy z kH i pH a Mg sami wiecie ze ciezko wyciagnac z reaktora wiec dla samego Ca nie bede trzymać :-)

Ps. szymon znalazłem na pomoście wiadro po soli TM, nęciłeś?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie - to miala byc kotwica:):(:)

jaka metode stosujecie - lejecie rowne ilosci czy regulujecie sobie sami stezonymi na maksa roztworami?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker tyś to wymyślił?

A kto to przywiózł?

Ja leje równe ilości 3 płynów i mam Ca razem Z Mg w jednym roztworze


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sobie właśnie buduję reaktor :( bo z płynami to jest ten problem że trzeba mieć pompy albo lać ręcznie :( a z reaktora sobie powolutku będzie samo ciekło :D leniwy jestem.

Co do zeo to mam podejrzenia zbliżone do Andrzeja.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab ze tak sobie bedzie powolutku z reaktora samo ciekło to mozesz zapomniec


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a niby dlaczego ? buduję mały to i będzie pomalutku :(

Tak sobie myślę, że przewymiarowanie sprzętu które dominuje w naszym podejściu często jest powodem kłopotów.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze sie cos spartoli z reaktorem: albo sie skonczy co2, albo nie kapie tak jak chcesz, albo nie tyle ile chcesz albo , albo , albo ciagle cos a zwłaszcza jak cie nie ma kilka dni w domu to sie cos stanie i pH na morde poleci no te wiecznie zawalone przez kH pompy


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się skończy CO2 to nic się nie stanie :(, kapanie ustawię sobie kulturalnie (tak planuję) na dobrym zaworze, a ponieważ planuję tak zrobić żeby kolumna druga była przewymiarowana (tu akurat specjalnie) to pH nie skoczy, dodatkowo jak się w końcu zbiorę w sobie to na reaktor puszczę wodę z siarkowego i wtedy to nawet jak CO2 braknie to i tak będzie działać :(


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab w ostatnim czasie zwiększyłeś oświetlenie ,dołożyłeś LR i teraz ten reaktor...czyżbyś szykował się na SPS ? :(

A co do płynów i reaktorów to teraz sam już nie wiem :( .


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPS' już są na próbę :( (choć nie wiem czy przetrwają), ale kranówki nie zamierzam zmieniać :(

a oświetlenie muszę zmodyfikować (barwę) bo nie ładnie to wygląda. (poprawiłem stopkę bo oświetlenie znowu zwiększyłem :D )


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak przedstawia sie sytuacja zmiany stabilnosci przy podawaniu plynow? utrzymujecie rowne parametry i nic sie nie dzieje, czy ciagla kombinacja i testy?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leję jak popadnie, tj. staram sie zeby bylo wedle przepisu, jednak mam jakos bardzo rozne zuzycia Ca i Mg, notuje to sobie, analizuje, wykresy robie ale nic z tego nie wynika. Tak wiec po prostu robie co pare dni testy, i leje tak Pi razy oko. Tak wiec parametry sobie troszeczke faluja, ale oczywiscie nie dopuszczam do jakis ekstremalnych sytuacji. Rownowagą jonową przy podmianach rzedu 10% tygodniowo w ogole sie nie martwie, mozna sobie policzyc jak niewielkie podmiany wystrcza zeby sie jony chlorkowe nie gromadzily.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piszecie ze lejecie rowne ilosci to nalezy rozumiec ze rowne molowo?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja leje wg przepisu Qbaba z artykulu w Morszczakach - wychodzi na to, ze rownomolowe ilosci. Wydaje mi sie, ze rownowaga w tej metodzie jest bardzo wazna i slyszalem opinie, ze wrecz nie wolno rezygnowac z soli bez NaCl, podmiany niewiele wlasnie daja


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.