Skocz do zawartości
MateuszD

Problem z NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przez poltora roku mialem NO3 na poziomie niewykrywalnym testami (Salifert), a ostatnio (od jakiegos miesiaca), azotany skoczyly na poziom 5mg/l. Nie padlo nic widocznego, nie wprowadzilem nic nowego (poza 2 malymi krewetkami, ale one sa z punktu widzenia przemiany materii chyba pomijalne).

Karmilem raczej obficie, szczegolnie korale, ale azotanow nie bylo - nawet sie kiedfys zastanawialem nad sztucznym ich podniesieniem, ale na szczescie nie zrealizowalem tego.

Jedyne co mi przychodzi do glowy co sie zmienilo, to zmienilem artemie z mrozonek IchtioTropica na GoldenGate - i choc powinna byc ona lepsza, to moglem mimowolnie zwiekszyc karmienie - polamane kawalki sa roznej wielkosci, i zawieraja chyba wiecej 'artemii w artemii'. Ale od jakichs 2 tygodni ograniczylem karmienie, plucze mrozonki (wczesniej nie robilem tego, skoro nie bylo azotanow, a fosforany byly na poziomie 0.008 lub nawet troche nizej - test ROWY). Ale azotany utrzymuja sie na tym samym poziomie 5mg.

Czy cos w akwarium moze absorbowac azotany i oddawac potem do akwa? (jak fosforany)?

Pozostale parametry sa raczej bez wiekszych zmian (pH 7.8-8.2, kH 7-8, Ca 420, Mg 1350-1400, zasolenie 1.024).


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja sie nie martwie za bardzo samym poziomem, ale dziwi mnie co moglo tak nagle podniesc poziom azotanow - i dlaczego mimo 2-3krotnego ograniczenia karmienia nadal nie spadaja.

Nie wiem co u mnie bylo glownym absorberem azotanow, albo glony spagetti (rosna na oko bez zmian), czy DSB - tez nie wydaje sie zmienione z zewnatrz - wczoraj dodalem cyrkulacji nad DSB na wszelki wypadek, ale cos sie musialo zmienic.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez te poltora roku wzrosla na pewno przemiana materii w tym zbiorniku, system ma wiec wiecej do przerobienia i moze nie wyrabia powoli. Miejmy nadzieje ze to nie cos z DSB, bo generalnie przy malej obsadzie DSB powinien wyciac NO3 prawie do zera.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że z biegiem czasu możliwości filtracyjne skały się zmniejszają i moim zdaniem właśnie to może być przyczyną. Ograniczenie karmienia oraz płukanie mrożonek z pewnością pomoże w takiej sytuacji, a na spadek NO3 trzeba poczekać bo nie spadnie z dnia na dzień. U mnie na początku roku miałem przyłamanie systemu po "podnięciach" i NO3 podskoczyło gwałtownie z ok. 0,2 do 5 mg/l i niestety skończyło się to nieciekawie dla SPSów. Oczywiście w mojej sytuacji "gwałtowność" miało zgubny wpływ na zbiornik. Powrót do normy czyli 0-0,2 mg/l trwał jakieś 1,5-2 miesiące.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSB wyglada tak:

link

dziwilem sie ze takie czyste - mozna jakos je sprawdzic? Staralem sie nie ruszac DSB, piasek na wierzchu jest sypki (kiedys na poczatku sie dosc mocno zbrylal, ale samoistnie to przeszlo)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzis wreszcie test na NO3 wyszedl jak powinien - tzn nie jestem w stanie zauwazyc nawet delikatnego rozowego koloru :). Trwalo jakies 3-4 miesiace, ale azotany spadly do poziomu w ktorym byly wczesniej, choc szczerze mowiac nie wiem dokladnie dlaczego - spadek zaczal sie jakies 3 tygodnie temu, w czasie ktorych spadly z poziomu 4-5 do biezacego bliskiego zeru.

Jedyne co zmienilo sie w systemie, to lekkie zmniejszenie karmienia ryb, i wymiana jakiechs 15% skaly na nowa - ktora wyglada duzo lepiej niz moja poprzednia, i zastanawiam sie nad stopniowa (nie wiecej niz 10% miesiecznie) wymiana skaly, szczegolnie tych obrosnietych czerwonymi nitkowatymi glonami, ktorych nie jestem w stanie zwalczyc na nowa skale.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minal prawie miesiac, i mimo duzego zwiekszenia obciazenia biologicznego (Hepatus kolo 9-10cm i wargatek) poziom No3 utrzymuje sie praktycznie zeorwy (moze max 0.5) - nie wiem co wplynelo tak korzystnie na akwarium, ale niezaleznie co by to nie bylo jestem zadowolony ze stanu w jakim sie znalazlo ;)

Wiem ze 2 pokolce to sporo w takim akwa, ale przynajmniej corka zaczela dostrzegac ryby ;)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisales ze zwiekszyles cyrkulacje nad DSB, to moze byc klucz do rozwiazania zagadki ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nad DSB mam wieksza czesc powrotu z akwa (pompa AB3000, czesc idzie do odpieniacza), + marea 1000 + marea 2400 - wszystko w kilkunastu litrach wody nad DSB.

Dorzucilem tez do DSB rozgwiazde piaskowa i kilka nassariusow, ale DSB nadal wyglada jak wygladalo (link kilka postow wyzej) - tzn bialutkie jak swierzo zalozone, zadnych babelkow ani czarnych sladow - choc ma juz sporo ponad rok chyba.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu, w kilku artykułach czytałem (m.in. chyba tutaj http://www.reefkeeping.com/issues/2003-06/rs/feature/index.php ), że nie powinno się wpuszczać dużych rozgwiazd piaskowych do komór z DSB, które to rozgwiazdy wywierają dużą presję jako drapieżniki na wiele pożytecznych organizmów zamieszkujących górną warstwę piasku (pełniących rolę "przekaźników" materii organicznej w głębsze warstwy DSB); do przekopywania polecane są natomiast niedrapieżne ślimaki takie jak Strombus, nassarius.


250L / 96L sump - Eheim 1250 - Tunze 6055,6045 - Profilux - Midiflotor - HQI+T5

moje zwierzaki: http://www.nano-reef.pl/plug.php?e=gallery&u=2265

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bazalka: rozgwiazda trafila tam, bo w glownym akwa byla juz za duza - tam mam tylko cienka warstwe piasku z przodu akwa i rozgwiazda sie po prostu nie miescila - trafila na emeryture do DSB ;).

Btw - czy ktos wie jak dlugo zyja rozgwiazdy piaskowe? Ta juz ponad poltora roku ma i ma sie dobrze.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.