Skocz do zawartości
fal

Nowe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

fal :

Dzisiaj dotarl do mnie IKS , z dwoma elektrodami ph , redox , zasolenie , temperatura , trzy listwy zasilające i to chyba wszystko. Zastanawiam się nad pompami cyrkulacyjnymi , ile i jakie ? Jaki ruch w zbiorniku ? 11 tyś litrów wystarczy ?

Zależy to "ściśle" od obsady akwarium i ewentualnych planach na przyszłość. Same korale miękkie - może wystarczy lecz przy większych ambicjach raczej tej cyrkulacji będzie za mało.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fal :

Zastanawiam się nad pompami cyrkulacyjnymi , ile i jakie ? Jaki ruch w zbiorniku ? 11 tyś litrów wystarczy ?

Ja w 280 litrach (prawie sześcian) mam cyrkulację 11500 litrów/h z trzech pomp, oczywiście obiegówki nie liczę. Przy proponowanych przez Ciebie wymiarach baniaka przemyśl cyrkulację jeszcze raz.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waszym zdaniem jaka powinna być cyrkulacja dla tego zbiornika przy większych ambicjach :) , uczę się więc proszę o wyrozumiałość. Dużo skrutów jest dla mnie zagadkę mam nadzieję ,że doczytam wszystko na tym forum. Innymi słowy proszę o podpowiedź jaka cyrkulacja , muszę zamówić pompy a nie chcę zbędnie wydawać pieniędzy , na ulicy nie leżą :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal - wszystko zależy od obsady. Jeżeli podobają ci się miekkie sinularie i takie tam podobne stwory to cyrk na poziomie 20x zbiornik będzie ok - większa tak ponaciąga ci korale, że będą na ciebie złe.

Jeśli myślisz o SPS to i 100x zbiornik nie będzie dużo. Ja mam w 160L 2x4400 i 2x2400 - zmieniam to niedługo na inną kombinację, ale tylko dlatego, że chcę mieć mniej pomp w akwa - 2x2400 zmieniam na 1x5500 z falowaniem.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef czy mozesz podać przykład zbiornika w którym cyrkulacja jest 100x ??


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój zbiornik

160L - 25kg skały to jest ok 130L wody. 2x4400 + 2x2400 = 13.600L

nie liczę obiegowej z odpieniacza (AB2000)


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest 85x a znasz baniak inny niż Twój z cyrkulacją 100x??

Pytam bo jakoś sobie nie wyobrażam w moich 375L trzech pomp Tunze - Turbelle Stream 6101 a i ciekawie by było z piaskeim w baniaku....

więc jeśli ktoś posiada taką cyrkulację w baniaku to proszę o wyprowadzenie mnie z błedu...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał na forum, że ma ponad 100 - chyba Sebastian Wiedeń ale moge sie mylic

Natomiast wazne jest to co napisales: pompy 6101 - co innego jest dać kolejna 6101 a co innego kilka tunze 6045 (sumarycznie dających ten sam obieg) - gdybym wlozyl do akwa pompe 13tys a wyciagnal to co mam to woda by pewnie z akwa wyplynela.

Jako ze mam male szklo to mam małe pompy: dolozenie kolejnej 6045 nie zmieni mi wiele a dolozy kolejne x30 cyrkulacji - tu jest clou problemu.

EDIT:

dlatego mylne jest mierzenie cyrk na zasadzie X tys L na X pojemnosci akwa. Amerykanie robią to lepiej - mierzą czas przepływu wody na określonej odległości - nie ważne jest ile L przepływa tylko jak szybko woda sie porusza i jak to się ma w różnych strefach akwarium. Dlatego 6101 i inne mocne pompy w małych tankach nie mają sensu (i dają mylny obraz co do ilości cyrkulacji w zbiorniku)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od dłuższego czasu staram sie optymalnie ustawić cyrkulację i dochodze do wniosku że idealnie by było mieć pompy o zmiennej wydajności takie jak np.Tunze - Turbelle Stream 6101 (oczywiście mówie o swoim baniaku bo wiadomo że do małego baniaka takiej pompy raczej nie warto wkładać) sterowane np. Profiluxem z zapasem wydajności i możliwością płynnej regulacji wydajności...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym najchetniej dał 10x2500L gdyby były wielkości pięciozłotówki


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej , na początku chciałbym spróbować z miękkimi i trochę ryb , tak żeby nabrać doświadczenia , w późniejszym etapie twarde. Więc cyrkulacja na poziomie 11 tyś jest ok ? do tego jeszcze 4 tyś obiegowa.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc zrobiłem następny krok :) , zamówiłem zbiornik 150 dł x 50 wys x 70 szer , komin wys 45 cm i 15 x 15. Cały czas nie wiem co z tą cyrkulacją jakie zastosować pompy.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie tunze 6100 z porządnym sterowaniem na początek styknie


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że IKS z pompami Tunze 6100 powinien sobie spokojnie poradzić :) , następna sprawa to sól , Aqua Medic ma sól Reef Salt w piatek się wybieram do Poznania , czy macie doswiadczenia z tą solą czy warto sypać ją do zbiornika ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie warto

preis albo tropic marin - inne są problematyczne


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku lepsza jest preis czy tropic , cena jest podobna.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie przyznam szczerze ,ze na początku chcialem bazować na produktach Aqua Medic centrum jest dosyć blisko mnie jakieś 80 km , i nie ukrywam ,że jestem trochę zawiedziony , myślałem że AM ma dobre produkty , a na forach bardzo mało się pisze o tej firmie. Naprawdę jest taka kiepska ? Zbiorniki w ich są duże , wygląda to wszystko naprawdę dobrze.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fal :

Myślę ,że IKS z pompami Tunze 6100 powinien sobie spokojnie poradzić :) , następna sprawa to sól , Aqua Medic ma sól Reef Salt w piatek się wybieram do Poznania , czy macie doswiadczenia z tą solą czy warto sypać ją do zbiornika ?

alef :

nie warto

preis albo tropic marin - inne są problematyczne

a ja bym dodał sól Aqua Craft - Marine Einviroment (z dostępnych w Polsce) i to na pewno przed Tropic Marin

fal :

W sumie przyznam szczerze ,ze na początku chcialem bazować na produktach Aqua Medic centrum jest dosyć blisko mnie jakieś 80 km , i nie ukrywam ,że jestem trochę zawiedziony , myślałem że AM ma dobre produkty , a na forach bardzo mało się pisze o tej firmie. Naprawdę jest taka kiepska ? Zbiorniki w ich są duże , wygląda to wszystko naprawdę dobrze.

Wszystko zależy jakie produkty będziemy brali pod uwagę. Chemii AM chyba nikt Ci nie poleci ale w sprzętowo, chcąc trochę "przyoszczędzić" można pokusić się o kilka produktów. Pompy OR choć zdarzają się czasami awarie, dość kulturalnie pracują, odpieniacze kostkowe do małych zbiorników czy ten ich komputer z modułami (choć tu oszczędności raczej nie będzie :)). Są jeszcze świetlówki, lampy itp. Wszystkie te produkty mają swoje zalety i wady, które pomimo tego, że są :) pozwalają na zrobienie naprawdę niezłego zbiornika. Wady należy poznać i się do nich przyzwyczaić - dotyczy to także produktów innych producentów :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu , czyli najpierw sól Aqua Craft , a później w trakcie podmian Tropic Marin ? Czy tylko stosować Aqua Craft ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu mial raczej na mysli ze AC jest lepsza od TM


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam jeszcze jedno pytanie dzisiaj :) ile do ziornika wsadzić piachu , czy może jest jakiś przelicznik ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką chcesz mieć grubość ,czy ma być to warstwa dekoracyjna czy raczej DSB


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Błazenek :

Zależy jaką chcesz mieć grubość ,czy ma być to warstwa dekoracyjna czy raczej DSB

Ma to być warstwa dekoracyjna


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.