Skocz do zawartości
cienias78

Nowa mini--solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy więc będę zadawał pewnie dla was wiele głupich pytań, więc z góry proszę o wyrozumiałość. Postanowiłem spróbować sił w akwarystyce morskiej, 2 dni temu zalałem swoje 22 l. (netto wody) mini akwa, ale chyba zawaliłem bo wsypałem od razu 2 kg żywego piach. Powiedzcie- może tak zostać czy lepiej usunąć ten piach aby dojrzewanie przebiegało bez problemu./ niestety dopiero teraz doczytałem że piach to dopiero po kilku tygodniach/ W akwarium jest pompa cyrkulacyjna Hydor Corallia Nano, mała estakada i lampa PC 18W Atmana. Będzie docelowo 26W blue/white (30,000 i 10,000K)


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barwa 30000 K ? Nie spotkałem się jeszcze z tym w akwarystyce:reading Nie chodziło Ci aby o 20000K ?


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep//thumbnails.php?sizeX=500&sizeY=500&img=images/aquatic_nature/solar_por26.jpg

Takie coś znalazłem /chodzi o tą blue/white/ o ile producent podaje prawdziwe parametry. Ale bardziej chodzi mi o ten piasek czy może zostać, no i skoro o lampie to czy taka wystarczy?


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już wsypałeś ten piach to go tam zostaw. Są dwie szkoły 'piachowe' :) od razu i na końcu

piach nie zaszkodzi w dojrzewaniu a wręcz pomoże. Efekt ujemny to brudzenie się piasku podczas dojrzewania (i trudności ze zbieraniem syfu z dna itp)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może znawcą nie jestem ale zdecydowanie najpierw bym poczytał forum i popytał ludzi.

Dużo się dowiesz, a przede wszystkim to nie boli - mieszkańców przyszłego zbiornika.

Mimo wszystko życzę powodzenia.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam cały czas, i czytał bym więcej tylko czasu mało. Ale wszystkie odpowiedzi i opinie mile widziane.

W miarę rozwoju mojej wiedzy pewnie będę zadawał coraz więcej pytań bo wiedza ludzi na tym forum jest naprawdę imponująca, pełny respekt Pozdrawiam


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już wsypałej to proponuje bys przerzucał codziennie wiezchnia warstwę-a nawet 2 * dziennie,kup nitrivec i dodawaj codziennie 2-3ml(przez 10dni).Jeszcze jedno,jakiś nano odpieniek?


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tego piach to może jednak go usunąć żeby nie było problemu z dojrzewaniem jak dodam skałę bo wiem że trzeba często sprzątać a przy piachu będzie mały problem.


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie miniflotor (już jest tylko dostałem ze sklepu internetowego bez kubka) więc trochę nie działa. ale jak tylko doślą kubek to od razu rusza. Czy wystarczy jak będzie działał tylko w nocy?


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to w takim razie dosc dziwny sposób?najpierw piasek potem skała??????? odpieniek zostaw na 24/h i wrzucaj tą skałe jak naj szybciej,najlepiej żeby była od kogos z akwa


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety ale skała będzie ze sklepu więc nie wiem czy nie usunąć tego piasku coby się nie pochrzaniło wszystko. Miałem plan tak jak wyczytałem na forum żeby poczekać ok 4 tygodnie , pomierzyć parametry czy dojrzało i wtedy zapodać skałę ( ok 5 kg) ze sklepu w Zabrzu bo to chyba najbliższy w tej chwili w okolicach Krakowa (chyba że ktoś zna jakiś godny polecenia sklep w Krakowie bo ja nic nie namierzyłem)


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke przekombinowałes :) Nie wpadl bym na to odpisując ci w tym wątku pierwszy raz ze w tanku nie ma skały :) Troche niedobrze jest odsysać teraz żywy piasek który poleżał sobie kilka dni w wodzie i przemiany biologiczne już w nim zaczely dzialać. Jak go teraz odessiesz to sie moze zakisic.

Ja bym zrobił tak:

1. tak jak pisze tomek-nemo: mocny odpieniek już i pełne odpienianie

2. jak najszybciej żywej skały do zbiornika (tomek z erybki ma dobrą skałe)

i niech to wszystko razem dojżewa

pozdr.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale zbiornik stoi dopiero dwa dni i co już żywa skała - nie za wcześnie. Jak to coś da to wolę wywalić do kosza piasek i niech się dzieje co chce. Wolałbym żeby trochę pochodziło przed włożeniem skały. Więc może usunę piasek i postawię wszystko od nowa czy raczej zostawić piasek i dać żywą skałę. Skałę od Tomka można przesłać czy lepiej po nią jechać osobiście.


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale co ma ci pochodzic skoro chcesz wyjac piasek - bez sensu.

woda ro i sol ma ci dojrzeć ? :)

wkladaj skale i nie marudz :)

pytanie tylko co ty tam wlales ? moze wode kranowke + sol kuchenna? (bo o tym nie piszesz )


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z RO i sól Kenta od Tomka właśnie z Erybki


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ale gdzieś czytałem że woda powinna być w zbiorniku sama przez ok 4 tygodnie i dopiero potem skała. No to jak ma to być. Wlałem wode + sól , piasek i skałę też odrazu trzeba dać i to dopiero ma dojrzewać przez ileś tam ??? sorki ale chyba się zamotałem proszę o pomoc please


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no troszke tak

sama woda z solą powinna się mieszać na tyle długo, żeby sól rozpuściła się w 100%. 24 godziny to wystarczający okres. W tym czasie warto napowietrzać wodę zwykłym brzęczykiem i kostką (lub odpieniaczem - jak kto woli) - natleni ci wodę i ustabilizuje ph solanki.

potem skała i tyle


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli jutro jadę do Tomka z erybki po skałę . Ile skały na zbiornik 30*30*30 ok 22litry wody.Czy 5 kilo wystarczy czy za dużo na pierwszy raz. Jaką tą skałę kupić czy wiesz może jaką ma Tomek.


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie czy na tą skałę wziąć jakiś pojemnik czy w sklepie jakoś to pakują. Dodam że nim będę w domu to zejdzie mnie jakieś 8-10 godzin bo będe w pracy.


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Tomek ma skałę z Bali i Indonezji waszym zdaniem która lepsza?


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będziesz u Tomka to:

1. bierz tą która jest lżejsza

2. bierz tą która ma ładne kształty (ustawne)

3. bierz tą która pachnie morzem a nie kiblem

pkt nr 1 jest najważniejszy - im bardziej porowata skała (duża objętość - mała waga) tym lepiej


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za rady, jak wspomniałem wcześniej jestem zielony w tym temacie więc każde porady są dla mnie cenne.

czy po włożeniu skały jak się wszystko ustabilizuje to coś na niej powinno wyrosnąć czy od razy trzeba coś dokupić a jeżeli tak to co do takiego kotnika można wsadzić, Chciałbym jakąś chociaż jedną małą rybkę ( Blazenka albo garbika) jakąś krewetkę no i może jakiegoś kraba bo zdaje sobie sprawę że wszystko ponad bedzie za bardzo obciążać cały system.


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niedawno z pomoca Tomka (i jego personelu) z erybki wystartowalem swoj pierwszy zbiornik. Nieco wiekszy, 35 litrow, ale to wciaz wielkosc mniej niz mikro w akwarystyce morskiej. Nie zaprzataj sobie glowy piachem czy tez jego brakiem - tyle z mojego skromnego jak na razie doswiadczenia;)

Tomek ma bardzo dobra skale, jesli sie da popros o skale ktora jakis juz czas "dziala" w jednym ze sklepowych zbiornikow. To czy pochodzi z indonezji czy bali ... "dojrzala" skala z dzialajacego zbiornika moze znacznie przyspieszyc dojrzewanie Twojego zbiornika i taka bym zakupil nie baczac na jej pochodzenie :) Skala to cos co musisz miec, piach to sprawa drugorzedna.

Do mojego zbiornika wlozylem 5 kg skaly i juz wydaje sie ze jest jej za duzo, jednak w moim wypadku to koniecznosc, zbiornik pracuje jak na razie bez odpieniacza a w tym wypadku z tego co doczytalem im wiecej skaly tym lepiej. W akwarium 22 litry 5 kg skaly zajmie Cie bardzo duzo miejsca, za duzo.

Piasek nie przeszkodzi Ci w dojrzewaniu, dokup ampulke bakterii nitryfikacyjnych do startu zbiornika, erybka ma to w swojej ofercie. Zbiornik zalalem woda z dojrzalego akwarium - tez z erybki, testy wykazaly zawiazanie cyklu nitryfikacyjnego w czasie ponizej 2 tygodni, pomimo a moze "bez wzgledu na" obecnosc piasku od samego poczatku. Minusem jest rzeczywiscie utrudnione oczyszczanie dna, ale za to akwarium z jasnym piaskem na dnie moim zdaniem prezentuje sie znacznie lepiej niz bez piasku. Pozdrawiam i powodzenia zycze !

Rowniez poczatkujacy

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.