Skocz do zawartości
Fajfer

Co to za glon i jak z tym walczyć??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Akwa ma 6 miesięcy. Jest już po procesie dojrzewania. Wszystko szło bardzo dobrze, dlony zeszły ze skał. Aż tu od miesiąca zaś mam wysyp czerwonych glonów, które tworzą zbite kłęby. Porastają w tym momęcie ok 50% skały. W akwa z życia jedynie 5 miękkich, 3 SPS i dwa ocelarisy. Używam sól Kenta, woda RO/DI. Parametry wodu mierzone testami Salifert:

Mg 1380

Ca 420

KH 8

NO3 0

PH 8,3

PO4 nie mierzyłem.

1773-dsc03581.jpg

1773-dsc03582.jpg

1773-dsc03583.jpg


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glon to Asparagopsis. Bardzo ciezko sie go pozbyc. Julian Sprung w swojej broszurze ''Algae a problem solver guide'' pisze ze glon jest nieatrakcyjny dla wiekszosci ryb. Powstaje on w odpowiednich warunkach, a odpowiednie dla niego to wg Sprunga nagromadzenie azotanow, zapewne tez fosforanow itp.

Dziwne bo piszesz ze NO3 -0 ??? Jak walczyc? Jeszcze do konca nie wiem, choc walcze z tym juz ponad dwa dobre miesiace. Na razie zaladowalem absorber fosforanow, stosuje podmiany wody chodz dotad chyba zbyt zadko bo raz w miesiacu. Dzis zamienilem swietlowke Fiji Purple (korallen zucht) - jedyna jaka mialem w tej barwie na ATI Aquablue specjal, a wiec pozbylem sie czerwonego widma calkowicie, choc strasznie mi sie podobaja te swietlowki. Ale trzeba sprawdzic czy to cos da. Zakupilem tez jakis czas temu jezowca. On wciaga konkretnie wszystko co jest glonem i tnie do golej skaly, ale niestety nie wszedzie moze wlezc ze wzgledu na dosc nieznaczna elastycznosc korpusu 8-)

dlatego glon ten caly czas wzrasta, bo on nie jest w stanie zjesc go z kazdego miejsca. Poza tym stosuje usuwanie reczne. Bardzo upiardliwe ale jak dotad najskuteczniejsze. Lecz to syzyfowa praca. Dzis wytargalem dwie pelne garscie odsaczonego glonska. Mozna tez sciagac to rurka przy podmianie wody (dosc skuteczne). Niestety nie wiem jak sie tego pozbyc do konca. Pewnie trzeba mocno nad jakoscia wody popracowac. Sprung w swojej ksiazce pisze o slimakach Aplysia i Hermaea ale jak je dostaniesz w Polsce to pogratulowac. Lukasz z acropory mowil ze stado pokolcow zoltych sprawilo sie dzielnie z tymi glonami u niego w sklepie. Ale ja mam 150 l. netto wody do plywania dla ryb dlatego pokolce nie wchodza w gre. Mam za to jednego Esceniusa malutkiego ktory zjada te glony rowniez ale jego maly pyszczek to zbyt licha bron na to dziadostwo. W pszyszlym tygodniu odbiore od Lukasza slimaka Dolabella (mam nadzieje) to zobaczymy jak jemu pojdzie. Jak da rade to napisze sprawozdanie. 8-)

To tyle mojego przydlugiego elaboratu. Sprawa jest mocno beznadziejna. Na necie gdzie nie znalazlem ten watek to wszyscy zalamani i ogolnie ciezko znalezc na to lekarstwo. Mysle ze trzeba podejsc do sprawy kompleksowo i zastosowac jak najwiecej srodkow obrony 8-)

pozdrawiam

Zbyszek


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie nie pocieszyłeś :) Już chodzi mi po głowie restart zbiornika.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Restart zbiornika??? To znaczy wywalisz wszystko i kupisz nowe? A co to da? Skoro u ciebie pojawilo sie to po pol roku. I pisales ze juz bylo po oznakach dojrzewania i ze wszystko bylo OK... Jak szperalem po necie to na jakims amerykanskim forum znalazlem watek o tym glonie napisany przez czlowieka ktoremu to wystrzelilo w kilkuletnim !!!! haj-tech odstawionym zbiorniku z totalna obsada sps-ow. Pokazywal zdjecia. To bylo naprawde piekne akwa. I gosc mial idealne parametry wody od paru lat bez zadnych problemow. Jak widzisz nie ma na to reguly. Gadalem jakis czas temu z Rebciem na ten temat, mowil ze u niego tez byly ale same znikly.... To tym bardziej wskazuje na parametry wody. Musza byc idealne i pozbawione skladnikow pokarmowych dla glonow... Choc z drugiej manki u tego amerykanina byly idealne.. 8-(

Mysle ze nie ma zadnej gwarancji ze nie pojawia sie u ciebie po tym ''restarcie'', choc oczywiscie moze i tak byc. Przeciez niektorzy z nas nie maja takiego pecha 8-( Zakladaja akwa i wszystko jest OK.

Ja tam sprobuje jeszcze troche powalczyc. Zawsze to jakas nauka. Zwlaszcza ze moj zbiornik z zalozenia mial byc poletkiem doswiadczalnym. Bo za rok bedzie zupelnie inny (duzo wiekszy) i wtedy chce juz byc gotowy na takie wyzwania 8-)

pozdrawiam i zycze wytrwalosci

Zbych


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także z tym walcze i jak narazie 1:0 dla tego badziewia, chociaż jest tego troche mniej. Zauważyłem, że u mnie nie lubią silnej cyrkulacji.


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym restartem to tylko mnie nachodzi myśl w chwilach słabości.

@zegeye masz rację nie należy się poddawać. Ja w swoim zbiorniku robię podmiany co tydzień po 10&.

Ale tem badziew się rozrasta. Zaczął od jednej skałki teraz już 50% zbiornika. Choć zauważyłęm podobnie jak S_Y_N_E_K, że w miejscach, które znajdują się blisko wuloty pomp ustąpił. Czyli silna curkulacja mu nie pasuje.

Zobaczymy co się będzie działo dalej. Dzięki za odpowiedzi.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to wrangelia argus?


Carpe diem... za gardlo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

@Fajfer sprawdz poziom fosforanów i krzemianów?Regularne podmiany zgoda pod warunkiem ze woda uzyta do nich jest wolna od tych zwiazków..Jesli jest inaczej to tylko dostarczasz im pozywienia.Osobiscie od sprawdzenia tych wartosci bym zaczał.Sprawdz równiez poziom No3.Pozdrawiam Roman

Ps:Wg mnie przerywanie ich jeszcze bardziej je pobudza do wzrostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@roman763

Nie mam testu na PO4, woda powinna być O.K. Trzy tygodnie temu zmieniłem membrane, filtry i DI.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też to mam.Przywlokłem to ze skałą i nim sie zorientowałem było już wszędzie.Kiepska sprawa.Siłuję się z tym już 3 miesiące.Mam tylko die ryby,więc prawie nie karmie.Podmiany co tydzień,absorber fosforanów,RO po di 0ppm.Włożyłem część skały do sumpa gdzie jest ciemno,ale tam glon tylko zmienił kolor na ciemniejszy.Kupiłem jeżowca,ale ten woli alge wapienną z tlnej szyby obgryzać.Najgorsze,że to się przyczepia do spsów i je porasta.Wyrywanie na niewiele się zdaje.Powiem szczerze,że już nie wiem co z tym fantem zrobić:)


330l rafy + 180l szczepek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec jedynym i najlepszym ratunkiem jak sie wydaje na tego typu glony czerwone jest....slimak 8-) Juz wczesniej o tym slyszalem lecz teraz jeszcze powertowalem siec i znalazlem. Slimak ten to Mexican Turbo Snail (Turbo fluktuosus). Wciaga wszystko co czerwone z wielkim apetytem i zastraszajacym tepie... Problem tylko jak go sprowadzic do Polski???

Rozmawialem z Lukaszem i nawet niemcy go nie sprowadzaja.... 8-( W Stanach one kosztuja grosze i sa dostepne w kazdym sklepie 8-( A u nas....nie. Coz jak macie pomysl jak sciagnac kilka tych turbiakow do kraju to slucham 8-) Nawet moge sie przyznac ze mam rodzine w Meksyku 8-) Tylko jak przywiezc te slimaki??? zeby na lotnisku nie zatrzymali i zeby zywe dojechaly????? Nie wiem czy to mozliwe...

pozdrawiam

Zbyszek


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że jak większość zwierząt morskich jest objęty CITES. A jeśli tak to tak po prostu go nie przewieziesz przez granicę.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w Uk te slimaki sa dostepne bez problemu cena pomiedzy 3 a 5 Funtow, (to znaczy w sklepie ich nie widzialem ale firmy wysylkowe je maja na stanie) samolotem moga sie doczepic,ale autobusem 99 procent zadnej kontroli,mozna nadac przesylke z Londynu,i ktos musi ja odebrac z autokaru w Polsce czas przejazdu ok 20 godzin,jak beda dobrze zapakowane nic im sie nie stanie,pozdrawiam


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po długiej przerwie, chcąc nie chcąc musiałem poszukać porady po również mam problemy z tym dziadostwem:O_o.Rośnie to jak na drożdżach,solidnie trzyma się skał,wrasta pomiędzy koralowce ,normalnie masakra.

Ja walczę z nimi już 6 miesiąc,zastanawiałem się nad jakąś rybką,ale dla przypomnienia mam tylko 112l akwa.Ślimaczek też wchodzi w rachubę,ale jak czytam o problemach z zakupem odpowiedniego mięczaka to już sam nie wiem co mam zrobić.Czy zastosować jakiś absorbent do usuwania PO4.

Jutro zapodam swieże testy wody,ale praktycznie stale są w prawidłowych wartościach.

Wklejam fotkę poglądową ,czy to to samo glonisko co u kolegi ,który zakładał temat,a może coś jeszcze innego.

img2070jx1.jpg


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w końcu kupilem test na PO4 Deltec. Z pomiaru wyszło 0,25 normalnie kosmos.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.