Skocz do zawartości
Zatorek

Węgiel i absorbent fosforanów

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam produkty firmy EcoSystem Aquarium

- eco carbon 1000ml - EcoCarbon

- eco phos 500ml granulki 2-4mm - EcoPhos

i nie do końca wiem w jakich ilościach używać. Czy węgla powinno być ok 250ml/miesiąc a absorbentu 250/3 mies. ??

Czy ktoś z Was miał te produkty?

Sam ich nie wybrałem tylko zostały mi polecone przez sprzedawcę ( to na wypadek gdyby się okazało że to kiepskie produkty i chcielibyście po mnie jechać :) )


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wegiel jesli stosujesz na stałe to wymieniaj co 30 dni.

Jesli chodzi o ilośc to zalezy od obsady i jakosci wody , osobiscie proponuje 500gram / 1000 l wody netto.

Jesli chodzi o absorber Po4 to sprawa jest bardziej skomplikowana , ponieaż jego trwałośc jest uzaleniona od poziomu fosfatu w zbiorniku , jesli jest wysoki to absorber jes bezuzyteczny po 3-4 dniach. Proponuje zmierzyc Po4 i wtedy bedzie wiadomo po jakim czasie go wymienić.

Myślę ,że jesli wczesniej nie miałeś zalozonego filterka na PO4 to pierwsza zmiana powinna byc po 1 tyg , kolejna za 3 tyg , a nastepne co miesiąc .

Jesli chodzi o ilość to równiez zalezy od obsady i poziomu Po4 , myslę że 300-350 gram / 1000 litrów wody netto bedzie wielkoscią optymalną.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsadę mam wymienioną w stopce, czyli niewielką. Akwarium też do gigantów nie należy :) PO4 mam na poziomie - 0,01 .

Używać w/w produktów czy jak się skończą to zmienić?

Te dwa preparaty mogę włożyć bezpośrednio do akwa albo do odpieniacza (oczywiście w jakichś siatkach)? Nie są potrzebne jakieś specjalne urządzenia?

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zatorek, ja właśnie brnę przez dział "chemia" pod kontem stosowania węgla i absorbera. z tego co wyczytałam nie do końca sprawdza się wrzucenie/powieszenie w sumpie/akwarium.

musi być odpowiedni przepływ wody przez złoże. inaczej się zbryli lub nie bedzie funkcjonowało należycie.

próby pończoszkowo-woreczkowe podobno średnio się sprawdziły. zaleca się stosowanie filtrów przepływowych.

tu znalazłam projekt jednego z forumowiczów na takie "DIY" i dumam sobie nad nim na razie :)

filtr DIY


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po ile kupujecie absorbery i skad.Gdzie najtaniej? Duze opakowania wychodza najkorzystniej, ale i tak co niektorzy sprzedawcy chyba troche przeginaja.Co polecacie???


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika Jak powieszę jeszcze jeden filtr w akwarium to nie będę miał miejsca na obsadę a sumpa niestety nie mam :) Nie wiedziałem, że tak szybko będę chciał powiększać akwarium. W następnym na 100% zrobię sump i tam będę wkładał różne cuda :)


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zatorek :

@nika Jak powieszę jeszcze jeden filtr w akwarium to nie będę miał miejsca na obsadę a sumpa niestety nie mam :) Nie wiedziałem, że tak szybko będę chciał powiększać akwarium. W następnym na 100% zrobię sump i tam będę wkładał różne cuda :)

skąd ja to znam? :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nika :

@Zatorek, ja właśnie brnę przez dział "chemia" pod kontem stosowania węgla i absorbera. z tego co wyczytałam nie do końca sprawdza się wrzucenie/powieszenie w sumpie/akwarium.

musi być odpowiedni przepływ wody przez złoże. inaczej się zbryli lub nie bedzie funkcjonowało należycie.

próby pończoszkowo-woreczkowe podobno średnio się sprawdziły. zaleca się stosowanie filtrów przepływowych.

tu znalazłam projekt jednego z forumowiczów na takie "DIY" i dumam sobie nad nim na razie :(

filtr DIY

znalazlem stronke na ktorej opisane jest jak stosowac Rowa phos napisane zeby umiescic to pomiedzy 2 filtrami,gabkami w filtrze przeplywowym daje linka http://209.200.81.32/scripts/prodView.asp?idProduct=963 wiem ze to pewnie nie nowosc ale moze pomoze


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co ile wymieniacie wklad raz na miesiac czy czesciej


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

andmiew juz chyba odpowiedzial na to pytanie.. sprawdzaj jakosc wody (zawartosc PO4)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hajtaler :

znalazlem stronke na ktorej opisane jest jak stosowac Rowa phos napisane zeby umiescic to pomiedzy 2 filtrami,gabkami w filtrze przeplywowym daje linka http://209.200.81.32/scripts/prodView.asp?idProduct=963 wiem ze to pewnie nie nowosc ale moze pomoze

odświeżę troszeczkę ten temat, bo nurtuje mnie kwestia gąbek... zakupiłam filterek co by absorbera i węgla nie trzymać w pończochach :). nie jest to typowy filtr przepływowy, ale wewnętrzny z dwoma pojemnikami.pomiędzy kubkami są gąbki.

i teraz tak, czy i jak często te gąbki płukać? przy wymianie wkładów czy częściej?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm. No i tu pojawia się kolejny problem, jeśli będziesz je płukał raz na miesiąc to z pewnością będą na nich już zasiedlone bakterie i te gąbki będą sobie pracowały joko filtr bio. Jeśli chcesz je płukać tylko raz miesięcznie to wyłącznie wodą ze zbiornika np po podmianie. Nie zlikwidujesz w ten sposób bakterii i nie nastąpi skok parametrów - azotanów. Albo myj częściej np raz w tygodniu wodą z RO i w ten sposób na gabkach nie osiąda bakterie i nie będzie to filktracja bio wtedy. Myślę że ten drugi sposób będzie lepszy, chociaz bardziej pracochłonny.

Taka jest moja opinia.

pozdr


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, na tych gąbkach zgromadzą się nie tylko bakterie... i mogą się zacząć problemy (chociaż to są dwie malutkie gąbeczki). będę więć płukała co tydzień pry podmianach, bo niestety gąbki muszą pozostać...


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika a jaki filtr kupiłaś na węgiel i absorber ?? Bo ja się zastanawiam czy mógłbym wykorzystać filtr Weipro serii TC-xxx . Powyciągać gąbki które zapewne są w środku i włożyć tam pończochy :)

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zatorek, jak wyżej pisałam nie kupiłam typowo przepływowego. posiadam taki Aqua szut turbo 550 :D

dodałam drugi kubek i jest jak na razie o.k. te kubki są o tyle fajne, że już i pończoch nie trzeba :D a gąbkę mam poiędzy kubkami czyli pomiędzy węglęm a absorberem :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika jak Ci się sprawuje ten filtr? Gąbki czyścisz co tydzień? No i zawsze to dodatkowa cyrkulacja :)

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zatorek, jak na razie to jestem zadowolona :) i te trzy lata gwarancji :D

gąbki czyszczę co tydzień, bo i tak absorber wymieniam co 7 dni. oglądałam kilka różnych taki filterków, ale ten miał najlepsze (moim zdaniem) pojemniki na wkłady. w stosumku do ceny oczywiście :D.

typowy filtr musi poczekać, po pierwsze fundusze, po drugie to jak na razie wkładam 50g absorbera i 100g węgla -te wkłady zginęły by mi w typowym filtrze :D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bigwalker mozesz podac jakiegos linka, bo nie moge znalezc w necie tych filtrow :)

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, niedawno dotarły do mnie dwa, na konkretny wymiar, jakość wykonania i precyzja na najwyższym poziomie, hulają aż miło, generalnie bomba! Nie wspomnę o tłumiku do BM 250, również według konkretnych wymagań, wygląda przekozacko, a działa hmmm... Wreszcie w sumpie nastała cisza :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Nie załapałem. Widziałem już sprzęt THC. Ale do mojego baniaczka nie potrzebuję na razie takiego wypasionego sprzętu :) Zacznę od filtra jaki ma nika :D

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam małe pytanko - może banalne, mianowicie czym zabezpieczacie absorber po4 rowy w "kubeczku" filtra przed wydostaniem się?

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mój filtr jest wyposażony w cienką gąbkę,która zabezpiecza przed wydostaniem się absorbentu,no i oczywiście reguluję przepływem wody


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.