Skocz do zawartości
shogunpol

Polsko Szkocka Solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów jestem w trakcie projektu nano systemu ,byłbym wdzięczny za komentarze i rady w tej kwestji podaje dane które już zrealzowałem: mam 2 akwa 45x45x65 z dziurami do grawitacyjnych przelewów na wysokości poziomu wody ok 5 cm od górnej kr .akwa (1cal grubości), odpływy do sumpa rurami 22mm. Sump 45x45x70 1komora na pół sumpa na rzywo skałowy gruz , 2przelewy nie wiem jeszcze na co i w ostatniej komorze pompa zwrotna Ocean runner 3500, będzie pompować 1 rurą rozgałęzioną na końcu (zawory, do regulacji) do 2 akwa wode z sumpa . Oprucz tego zakupiłem skimmer Weipro zewnętrzny s-2016 -do niego pompa ocean runner 3500. Zdjęcia wkleje jak wróce z urlopu. Pytanie co wy na to ogólnie?? ,ile rzywej skały tak naprawde nie tak minimum. i jak sądzicie ile rybek na jedno akwarium?? acha zamierzam zainstalować oświetlenie Arcadia 4xt5 zwykłe i jeden t8 actinic, czy to wystarczy do twardych korali. Z góry dzięki za komentarze


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy, ale ode mnie tyle tylko żebyś używał jakiegoś edytora tekstu...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko dzięki ,wiele mi pomogłeś


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to miałem na celu... Zapytaj po polsku, po kolei tak żeby to miało ręce i nogi, a uzyskasz napewno jakąś sensowną odpowiedź, a w tym przypadku nie obraź się ale przeczytanie Twojego posta tak męczy że człowiek nie ma siły na odpowiedź... Wklej może te fotki to będziemy dumać.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na pierwszy żut oka wyglonda dość przyzojicie do takiego akwarium morzesz wrzucic spoko na przykład 10 Hromisów albo pare Nemów tak na poczontek rzywej skały tak gdzieś ze 40 funtów, tylko nie rwij z murków przy pastwiskach bo się Skoci wnerwią acha, oświetlenie jest za słabe proponuje jakies 10xt5 albo 15xt8 pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki Seba

Po pierwsze miało być w tytule : Polsko Szkocka Solniczka.

Po drugie zacząłem budować system.

Na razie jest szafka na szafce mają stać 2 akwa (45x45x65)

Na dole sump (45x45x70)

Hydraulike wodną mam gotową (rury z pompy zwrotnej - Ocean Runner 3500- do akwa , oraz odpływy),

Skimmer - weipro zewnętrzny s-2016 + pompa ocean runner 3500,

tyle gotowe.

I teraz Seba mam pytanie:

Ile żywej skały do akwariumów (minimum i maximum),

Pytanie numer 2 - Seba:

czy ma sens myśląc o twardych koralach w przyszłości instalować oświetlenie T5 (4 zwykłe) ,oraz 1 T8 Actynic

To na początek,

WIęcej grzechó nie pamiętam ,za te i za inne błędy dotyczące mojej rafy serdecznie żałuje i proszę o odpowiedż Seba hehehehehe bez urazy chyba teraz troche lepiej


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ACHA Polsko Szkocka dlatego że mieszkam w Szkocji a mówię po polsku.

Odnośnie T5 ICH długość będzie od początku pierwszego do końca drugiego akwa jakieś 140 cm


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odp. 1. ja nie dawałbym więcej niż 10% w stosunku do litrażu całego systemu

Odp. 2. T5 ma sens, ilość i konfiguracja wykrystalizuje Ci się z czasem

A babole dalej walisz tyle że mniej :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę przydługie te świetlówki (nic nie piszesz jaką moc światła planujesz!)- nie lepiej wziąć 4x (lub więcej) 39W T5? Mają jakieś 90 cm długości, więc będzie w sam raz.

I tak z ciekawości - dlaczego 2 akwaria? Nie prościej będzie zrobić jedno większe i niższe? Tym bardziej, że 65 cm wysokości będzie trudno doświetlić T-piątkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 Akwaria bo kupiłem je za 60 funtów oba z dziurami na przelewy oraz szybami na góre wszystko ze sklepu z rybami bo gość zamyka na koniec za 50 funtów dorzucił sumpa .

Nie mogłem odmówić.

Dopiero potem sie okazało że daje mi to możliwości typu agresywana ryba w jednym z akwa itd...

Acha przepraszam za błąd z wymiarami 65 długie 45 szerokie i 45 wysokie


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle, ale to nie zagra... Jeśli doprowadzisz ten projekt do końca to uderze się w pierś :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co nie zagra??


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa zbiorniki na jednym poziomie z jednym sumpem i w każdym co innego.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o takie sugestie mi właśnie chodzi i to one są na wagę złota , spoko kupie reszte urządzeń wrzuce skałe i pomyśle potem co trzymać dzięki seba


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,pomysl ciekawy,sam mam w planie "podlaczyc" dodatkowe akwa do jedynego,ktore posiadam.Mysle ze jakbys jedno z tych zbiornikow podniosl wyzej,wycial otwor dla rury odprowadzajacej blisko krawedzi by woda w razie czego sie nie przelala a calosc napedzalaby pompa z nizszego zbiornika bylo by to oryginalne.Mozna to fajnie zabudowac i pomalowac w ulubionym kolorze...np.czarny i mialbys takie akwa-mozaike...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj ICEBERG ,

Facet od którego kupiłem akwariumki ma sklep akwarystyczny z tylko morskim asortymentem,

Morską akwarystyką para się od 28 lat,

Reorganizował swój sklep i miał na zbyciu dwa akwa i sumpa właśnie te które kupiłem.

Facet w tym sklepie ma 3 takie systemy ale nie z dwoma tylko z trzema akwa( 3 akwa równolegle, sump pod spodem),

50kg żywej skały w sumpie i super wielki skimmer, niezłe światło i tyle!!!

Z całym szcunkiem do Guru akwarystycznych na tym forum,

nie muszę się zastanawiać czy to zadziała bo widze to prawie na codzień (bo nie mogę sobie

odmówić wizyty w tym sklepie co najmniej raz na tydzień.

Pytanie moje dotyczące oświetlenia naprawdę mnie nurtuje bo wszędzie piszą co innego, spodkałem się nawet z

opiniami że T5 wogule nie wchodzą w rachubę przy twardych koralach, a druga rzecz to nie ile skały w akwa minimum ale ile maximum mogę wrzucić.

A po trzecie miło pogadać o nowej pasji w rodzinnym Języku, choć naprawdę szanuje faceta z mojego sklepu akwarystycznego.


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shogun,nie wiem co Ci doradzic,wiesz akwarystyka morska to nowa dziedzina i to co dzisiaj jest dobre jutro bedzie przezytkiem.Ze swiatlem to tak...na rafie jest 750watt na metr kwadratowy.W akwarystyce morskiej zazwyczaj sie mowi o 1watt na litr co wydaje mnie sie sensowne.Nigdy nie mialem T5 tek,mam HQI i zostawiam,do tego dwa razy T8 osram 67 i jestem zadowolony.Do tego ze wszedzie pisza co innego musisz sie przyzwyczaic,wlasnie dzisiaj sie zalamalem jak poczytalem o weglu,moje akwa jest w trakcie "vodka method" i czytalem ze jezeli sie nie uzywa ozonu to trzeba uzywac wegiel...dzisiaj wszedlem na inna strone i tam nakazuja by wegla nie uzywac przy tej metodzie...zywa skala to od 10ciu do 25ciu procent,ale jezeli lubisz zbiornik zaladowany skala to i wiecej wepchniesz,jednak wez poprawke na to ze bedziesz kupowal korale ze skala i moze sie okazac ze masz jej za duzo...ja w 160l mam jakies 14 kg...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jeszcze na pewno ja planuje wrzucić po 20kg do akwariumków i 30 gruzu żywoskałowego do sumpa,

co do oświetlenia prawdopodobnie 4 zwykłe 39wat i jedna aktynika ( wszystko T5-tki z firmy Arcadia),

albo 2 T5-tki i aktynika ,plus 150wat HQI (tylko do drugiego akwa),zobaczymy.

W pirwszym plasnuje trzymać miękkie korale i jedną rybę (Lion Fish), w drugim twarde korale i 4 do 5-ciu

małych rybek takich jak gobi itd... nie większych jak 2,3 cale.


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.Calkiem fajny pomysł z tym szeregowym ustawieniem.Jeśli chodzi T5 to nie masz się czego obawiać, sam świecę HQI ale widziałem naprawdę fajne zbiorniki na T5.

Życze powodzenia Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po tak długim czasie .

Nareszcie mogę coś pokazać z moich planów.

3109-całe.jpg

3109-pierwsze skała.jpg

To pierwsze akwarium.

3109-drugie skała.jpg

To drugie.

Teraz troszkę techniki:)3109-sump.jpg

Oto mój sump.

Teraz będzie troszkę łatwiej wyobrazić sobie jak to wygląda.

System ma 3 miesiące .Parametry wody:

nitrate - 20

nitrite - 0

kh - 300(17.0)

Ph - 8.2

sól - 1,024

Więcej testów nie mam.

W systemie jest 380 litrów wody brutto (w praktyce ok 300),

60 Kg żywej skały .

Oświetlenie To 2x54W ArcadiaT5 (jedna Aktynika druga zwykła),dodam jeszcze dwie zwykłe.

Mam już jakieś zwierzaki:

1Akwa:

- 2 chromiski

- 2 błazenki

- 2 ślimaczki

- 2 rozgwiazdy

- 2 korale nawet nie znam nazwy,

2Akwa:

- 1Damselfish

- 1Krewetka boksująca

- 2Wężowidła,

Mam oczywiście pytanie :co wy na ten mój nitrate = 20?

To wszystko jest w trakcie budowy więc sory za roboczy wygląd i oczywiste braki.


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki seba za pozdrowienia co powiesz na pomysł 2 akwa szeregowo,:googleye

no i co z tym nitrate - 20?


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nitrat 20 to pryszcz. Gorzej, ze Po4 moze byc za wysokie. Gdybys kupowal testy na PO4 to pomysl o tych drozszych:D

Zdjec zbiornikow nie widac:(

Tam gdzie chciales miec twarde korale nie wpuszczaj gobi. Zloza na acroporach jajeczka i po koralach.:googleye

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiorników nie widać bo wstyd pokazywać samą żywą skałe hehehe.


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komentujcie ile wlezie będe wdzięczny


2x130l równolegle,sump140.Skimer:Weipro,2xOR3500 Baniaki:Ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.