Skocz do zawartości
kaziko

Z innej beczki... piaskowy filtr wody pitnej

Rekomendowane odpowiedzi

nie jak DSB.

DSB, PLENUM opierają się na pracy bakteri i warunkach jakie piasek może im zapewnić.

W tym przypadku zasada działania filtru opiera się na jego właściwościach fizycznych. Działa jak zwykły filtr mechaniczny.

W akwarystyce pojawił się taki filtr oparty na ziemi okrzemkowej. Szukaj: filtr diatomowy.

Piasek jest bardzo drobny, więc bez problemu zatrzymuje wszystkie zanieczyszczania mechaniczne, a wraz z nimi nawet pierwotniki.

tyle że taki piasek należy często wymianiać.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam , to w stolicy , te XIX wieczne , czy jeszcze starsze filtry są właśnie zbudowane jako filtry piaskowe , gdzie woda wolno przesącza się przez złoże , więc to będzie DSB:)

Tutaj woda za szybko przepływa więc jest to filtr tylko mechaniczny , ale jakby zmniejszyć przepływ lub zrobić stały przepływ to i biologiczny by z niego był , coś ala FBF:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Danielj :

Z tego co pamiętam , to w stolicy , te XIX wieczne , czy jeszcze starsze filtry są właśnie zbudowane jako filtry piaskowe , gdzie woda wolno przesącza się przez złoże , więc to będzie DSB:)

Proponuję jeszcze raz przeczytać to co napisał wyżej Nurosław.

Działanie DSB nie opiera się na wolnym czy szybkim przepływie(przesiąkaniu) wody przez złoże piaskowe.

Przepływ wody (cyrkulacja) jest niezbędna ale nad piaskiem.

Szczegóły działania DSB opisane są np. w 3 numerze kwartalnika "Koral".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadziwia mnie powaga z jaka wyjasniacie co to jest dsb... wyraznie w swoim poscie puściłem oko pisząc dsb w cudzysłowiu... troche dystansu i poczucia humoru panowie... to dział offtopic.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

zadziwia mnie powaga z jaka wyjasniacie co to jest dsb... wyraznie w swoim poscie puściłem oko pisząc dsb w cudzysłowiu... troche dystansu i poczucia humoru panowie... to dział offtopic.

Rozumiem, że piszesz też w imieniu Danielj.

Jeżeli nie, Twój wysiłek poszedł na marne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) @kosek, chyba nie jestem w temacie... ale bez wątpienia piszę w swoim imieniu.

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kosek :
Danielj :

Z tego co pamiętam , to w stolicy , te XIX wieczne , czy jeszcze starsze filtry są właśnie zbudowane jako filtry piaskowe , gdzie woda wolno przesącza się przez złoże , więc to będzie DSB:)

Działanie DSB nie opiera się na wolnym czy szybkim przepływie(przesiąkaniu) wody przez złoże piaskowe.

Przepływ wody (cyrkulacja) jest niezbędna ale nad piaskiem.

Pomijając to co pisał Kaziko:) Też to wziąłem z przymrużeniem oka:)

@Kosek więc jeśli woda nie będzie przepływała przez piasek tylko nad nim wtedy co będziesz miał w piasku?

Musi być przepływ przez piasek , wolny , ale musi być.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Danielj :

Pomijając to co pisał Kaziko:) Też to wziąłem z przymrużeniem oka:)

@Kosek więc jeśli woda nie będzie przepływała przez piasek tylko nad nim wtedy co będziesz miał w piasku?

Musi być przepływ przez piasek , wolny , ale musi być.

W takiej sytuacji nie mogę już odpowiadać poważnie, bo piszesz kolejne bzdury, a potem i tak napiszesz, że było to z przymrużeniem oka.

Życzę miłego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kosek :

W takiej sytuacji nie mogę już odpowiadać poważnie, bo piszesz kolejne bzdury, a potem i tak napiszesz, że było to z przymrużeniem oka.

Życzę miłego dnia.

Proszę wytłumacz mi jakie bzdury napisałem , bo na razie zachowujesz się jak przedszkolak , obrażając mnie , a nie podając jakichkolwiek argumentów , na poparcie Twojej tezy , że przy DSB woda nie przepływa wolno przez piasek.

Nie mając argumentów łatwiej obrażać?

Proszę dokładnie przeczytaj co to DSB:)

Miłego dnia także.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę wytłumacz mi jakie bzdury napisałem , bo na razie zachowujesz się jak przedszkolak , obrażając mnie , a nie podając jakichkolwiek argumentów , na poparcie Twojej tezy , że przy DSB woda nie przepływa wolno przez piasek.

Nie mając argumentów łatwiej obrażać?

Proszę dokładnie przeczytaj co to DSB:)

Miłego dnia także.

Moje argumenty na nic się nie zdadzą, bo przecież piszesz "z przymrużeniem oka".

Przedszkolak pozdrawia.

P.S.

Proponuję zastanowić się tylko nad zagadnieniem na jakiej głębokości w warstwie DSB możemy mówić jeszcze o jakimkolwiek przepływie. I co ewentualnie miałoby wymuszać ten "wolny" przepływ przez głębsze warstwy.

No chyba, że uznamy, że "przepychanie" niewielkich ilości wody przez robaki kopiące nazwiemy przepływem. Ale to by było już "z przymrużeniem obu oczu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kosek :

Moje argumenty na nic się nie zdadzą, bo przecież piszesz "z przymrużeniem oka".

Przedszkolak pozdrawia.

P.S.

Proponuję zastanowić się tylko nad zagadnieniem na jakiej głębokości w warstwie DSB możemy mówić jeszcze o jakimkolwiek przepływie. I co ewentualnie miałoby wymuszać ten "wolny" przepływ przez głębsze warstwy.

No chyba, że uznamy, że "przepychanie" niewielkich ilości wody przez robaki kopiące nazwiemy przepływem. Ale to by było już "z przymrużeniem obu oczu".

Teraz na serio:)

DSB , działają nie tylko w akwariach morskich.

Tam nie ma żadnych robaków , do "przepychania" wody , a przepływ jej jest,minimalny , ale jednak.

Pewnym rodzajem DSB , jest także plenum , z tym , że tam pod piaskiem mamy wolną przestrzeń i choć nie ma tam żadnej pompy , woda jednak przepływa.

Jak ?

Nie powiem Ci dokładnie , musiałby to wyjaśnić pewnie jakiś fizyk lub chemik , ale fakt przepływu jest.

Pozdrawiam Danielj:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Danielj :

Teraz na serio:)

DSB , działają nie tylko w akwariach morskich.

Tam nie ma żadnych robaków , do "przepychania" wody , a przepływ jej jest,minimalny , ale jednak.

Pewnym rodzajem DSB , jest także plenum , z tym , że tam pod piaskiem mamy wolną przestrzeń i choć nie ma tam żadnej pompy , woda jednak przepływa.

Jak ?

Nie powiem Ci dokładnie , musiałby to wyjaśnić pewnie jakiś fizyk lub chemik , ale fakt przepływu jest.

Widzisz. Niestety znowu mam inne zdanie. Albo się nie rozumiemy.

Chyba, że tak jak już pisałem za przepływ uznamy ruch poszczególnych drobin piasku wywoływany przez przemieszczające się w złożu organizmy, który mimowolnie wywołuje jakiś ruch wody. Tylko to jest tak, jakby uznać jeziora za wody płynące, a nie stojące (oczywiście porównując ten przepływ do przepływu w dziewiętnastowiecznych filtrach działających w stolicy).

W grubym złożu DSB jak również we wspomnianym przez Ciebie plenum różnica potencjałów redox mierzonych przy powierzchni i w głębszych warstwach jest naprawdę duża. Czy uważasz, że gdyby był w złożu jakikolwiek realny przepływ wody między poszczególnymi warstwami, redox nie dążył by do wyrównania.

Można jeszcze mówić o warstwach różniących się zawartością tlenu, co też pośrednio doprowadzi nas do wniosku o praktycznie niezauważalnym przemieszczaniu się wody wewnątrz złoża DSB.

Wracając do genezy naszego sporu.

Tak czy siak, nie można porównywać działania DSB do jakiegokolwiek filtra opierającego swoje działanie na wymuszonym przepływie/przesiąkaniu wody (nawet gdyby to był denitryfikator o bardzo powolnym przepływie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kosek :

Tak czy siak, nie można porównywać działania DSB do jakiegokolwiek filtra opierającego swoje działanie na wymuszonym przepływie/przesiąkaniu wody (nawet gdyby to był denitryfikator o bardzo powolnym przepływie).

Witam:)

Pod tymi słowami podpisuję się obiema rękami:)

Widocznie się nie zrozumieliśmy od początku:)

Wolny przepływ o którym piszę , pasuje jak ulał do Twojego porównania do jeziora.

Porównując filtry do DSB mogłem się zagalopować , lesz filtrami biologicznymi są one na pewno.

Piasek jest tam złożem biologicznym i woda przepływając przez to złoże oczyszczana jest biologicznie.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj jeszcze raz, co napisałem.

Tłumacząc inaczej. Bakterie nie mają szans tak szybko zadziałać.

Bakterie nie klarują tak wody.

To co pokazane na tym filmie, opiera się wyłącznie na fizycznym działaniu piasku.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Danielj :

Tutaj woda za szybko przepływa więc jest to filtr tylko mechaniczny , ale jakby zmniejszyć przepływ lub zrobić stały przepływ to i biologiczny by z niego był , coś ala FBF:)

@Nurosław:)

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem w swoim pierwszym poscie:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Danielj :

Wolny przepływ o którym piszę , pasuje jak ulał do Twojego porównania do jeziora.

Porównując filtry do DSB mogłem się zagalopować , lesz filtrami biologicznymi są one na pewno.

Piasek jest tam złożem biologicznym i woda przepływając przez to złoże oczyszczana jest biologicznie.

tak się zakręciłeś i Kosek, że tą wypowiedź przyjąłem jako odniesienie do tematu filmu.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.