Skocz do zawartości
smk

Nurkowanie - Marsa Alam, Safaga

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Wróciłem w niedziele z tygodniowego wypadu odstresowującego. Poleciałem tam na nurki w Safadze ale że byłem tam już 9 raz to uznałem że czas najwyzszy na trochę adrenaliny i postanowiłem zrobić sobie mały wypad globtroterski egipskim PKSem z Hurghady 400km na południe w stronę Sudanu do Marsa Alam.

Jakość lokalnego transportu egipskiego i przygody z tym związane to jest temat na dłuzsze posiedzenie, ale w końcu tam dotarłem i chciałem wam pokazać parę fotek z tego wypadu. A Było co oglądać - orlenie, krowa morska, żółwie, delfiny, pływanie w ławicach barakud aachhh... :)

Korale w Marsa Alam to SPSy do 4-5m a poniżej 90% to miękkie, ale za to zwierząt tam jest zatrzęsienie. Dużych, małych, maleńkich (pierwszy raz widziałem 2cm rogatnice picasso i maleńkie mureny - jak wszystko w Marsa występowały grupami)

818-1img_1718.jpg

818-1img_1723.jpg

818-1img_1724.jpg

818-1img_1605.jpg

818-1img_1810.jpg

818-1img_1889.jpg

818-1img_1825.jpg

818-1img_1774_1.jpg

818-1img_1779_2.jpg

818-1img_1520.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro taki duzy odzew na fotki :) to wrzuce jeszcze kilka z Marsa Alam

818-1img_1611.jpg

818-1img_1650.jpg

818-1img_1675.jpg

818-1img_1685.jpg

818-1img_1854.jpg

818-1img_1898.jpg

818-1waz.jpg

Jakby trzeba było jeszcze to zrobiłem w sumie 1000 fotek podczas tego wyjazdu wiec dajcie znac to cos sie wybierze


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super fotki i super przygoda, mozna tylko zazdroscic - mi tegoroczny egipt i wogole dalszy wyjazd pokrzyzowaly powazniejsze plany (ach te baby), ale jak dojde ze wszystkim do ladu to na pewno trzeba bedzie powtorzyc zeszloroczny wyczyn (czyt. "styl pijanego propagatora"):) pozdrowki i dawaj wiecej fotek, delfiny, barakudy i inne paskudy


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz trochę czasu to opisz jak to było z tym PKS ?

Fotki fajne, robiłeś bez czerwonego filtra ? A krowa morska to brzydkie określenie ja wolę syrena :) szkoda tylko jej pleców widziałeś ile ma śladów po motorówkach.

I nie wiem czego Ci bardziej zazdrościć jej właśnie czy pięknych orleni :) ale one już głęboko były ? Bo ze zdjęcia widać wysokie iso.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik ty mnie teroryzujesz :)

Foty pikne


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia robione na automacie w trybie podwodnym Canon G7 z obudową canona, bez dodatkowych lamp itp. W tym trybie on dodaje troche czerwonego automatycznie, jednak i tak trzeba to ostro wyciagac w photoshopie bo jest to wszystko zbyt niebieskie i zamglone. Te fotki sa po obrobce dlatego na niektorych z wiekszych głębokości (ok 30m) jest spore ziarno.

Mam też pare filmikow z krowa morska i z barakudami - wrzuce na youtube i dodam linki. Kumpel z kolei miał kamere Full HD z obudową ale na ten film nie liczyłbym zbyt szybko bo z poprzedniego wyjazdu naszego w maju jeszcze nie miał czasu obrobić filmu :)

A co do wyjazdu z Hurghady do Marsa Alam to wpadłem na ten pomysł tam na miejscu, kupiłem w lokalnym biurze Thomasa Cooka hotel na 3dni (Creative Badawia 4* - bardzo ładny) i dowiedziałem się że busy jezdzą 3 razy dziennie z dworca autobusowego Upper Egypt Bus Company w dzielnicy Dahar, a bilet 50LE kosztuje w jedna strone. O 5 rano był pierwszy Bus więc ok 9 miałem być w Marsa Alam.

Na miejscu sami lokalni i potem przyczłapał się jakiś francuz co to 2 lata mieszka w Egiptowie. Policja turystyczna co chwile podchodziła i się pytała czy wszystko ok.

Oczywiście bus się spóźnił 2h i przyjechał tak napakowany że nie chcieli nas wpuścić bo turyści muszą mieć miejsca siedzące i nawet łapówki nie chcieli. Następny bus był dopiero o 8 wieczorem wiec cały dzień miałbym w plecy. Francuz powiedział że mu nie zależy i on poczeka (widocznie czas staje się względny jak się 2 lata mieszka w Egiptowie :) ) ale powiedział mi że jak koniecznie chce się szybko dostać to gdzieś tam na przedmieściach jest dworzec taksówek zbiorczych które jezdzą do safagi, el quiser i marsa alam. Wyjasnil taksiarzowi gdzie to ma byc i dojechałem w jakies slumsy, gdzie ani jednego białego pyska nie ma i nikt po angielsku nie paniemaju. Na migi mi pokazali ktore busy jada do marsa i el quiser, a tam sie okazalo ze do marsa dzis nikt nie jedzie i jedna jedyna do el quiser (200km od hurghady). Wiec czekalem az sie zejda ludzie ponad godzine aby dojechac do el quiser (bo musi sie zebrac min 6 osob zeby taksowka zbiorcza odjechala) a tam przesiasc sie na busa do Marsa Alam. Jak sie zaczelem pakowac do busa z reszta towarzystwa to kierowca zaczal cos tam wykrzykiwac i pokazywac ze mnie nie zabierze, az w koncu jeden z pasazerow mowiacy po angielsku wytlumaczyl ze nie moga zabierac turystow, bo ich trafic control police nie wypusci poza granice hurghady. Zarabiscie ze mi o tym powiedzial francuz lub ten kierowca przy ktorym czekalem godzine.

Nie pozostalo mi nic innego jak wziac taksowke. Targowalem sie z 3 taksiarzami i udalo mi sie wytargowac na 350LE (ok 130zł).

Dotarlem do hotelu akurat na czas (nawet wyprzedzilismy autokar) bo w centrum nurkowym akurat zbierali sie na nurki z krowami morskimi. Okazalo sie ze w Creative Badawia Resort jest... polskie centrum nurkowe 3WILL, wiec nurkowalem z samymi polakami. Nurkowania ogolnie w Marsa są dużo droższe niż w Hurghadzie (36$ za dzien na lodzi) czy Safadze (30 euro dzien + 20euro caly bus z hurghady w obie strony). W Marsa za nurki wychodzi 30 euro za nurka (czyli 60e za dzien) + 35e za dzin na lodzi (jeśli nurkowania nie są z brzegu).

W drodze powrotnej nikt nie potrafil mi powiedziec skad dokladnie odchodza busy do Hurghady i kiedy dokladnie, a wylot miałem dzien pozniej wiec nie ryzykowałem powrotu PKSem i zabrałem się z Tadkiem z centrum nurkowego, który akurat jechał po kogoś do Hurghady. Jak sie okazało słusznie zrobiłem bo zmienili mi wylot z 21:00 na 7:00 czyli o cały dzien krocej, wiec zdazylem sie po przyjezdzie tylko spakowac i pojsc na balety w Ministry Of Sound "The Beach" do 4:00 :) A z baletów prosto na lotnisko

Wiec jak widzicie mimo najszczerszych checi nie udalo mi sie pojechac egipskim PKSem


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze macie pare fotek :)

818-1img_1517.jpg

818-1img_1563.jpg

818-1img_1484.jpg

818-1img_1445.jpg

818-1img_1697.jpg

818-1img_1699.jpg

818-1img_1829.jpg

818-1img_1875.jpg

818-1img_1909.jpg

818-1rurowka.jpg

818-1rurowka2.jpg

818-1sea_whip.jpg

818-1slimak.jpg

818-1img_1768.jpg

818-1chetoniki.jpg

818-1fladra.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to za wrak ? Z Marsa :) czy Safagi (Salem to nie jest :) )

Ta Taeniura lymna piękna ale i tak Aetobatus narinari wymiata :)

Przygody miałeś niezłe - jak byłem w Safadze to też nam coś takiego po głowie chodziło ale odwagi brakło :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne, zapiera dech w piersi... Dzięki za podzielenie się zdjęciami, choć i tak zazdroszczę widoków na żywo

(rozmarzona)


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab - byłem sam bez mojej lubej więc jedna z niewielu szans żeby sobie mini globrtoterkę po egiptowie uprawiać. Z nią bym się na to nie zdecydował.

Wrak jest na Dolphin House w Marsa Alam. Tam gdzie były barakudy (zarówno great barracuda jak i te zwykłe). Delfiny jak sama nazwa wskazuje też były niestety jak już wyszliśmy z nurka. Ktoś krzyknął że są delfiny i hurtem ruszyliśmy do zodiaka ktory nas do nich zawiozl. Nie zdazylem złapać aparatu, ale delfiny i tak nie zabawiły długo.

Płaszczek, skrzydlic, pufferfishy itp było tam jak psów, więc nawet już ni włączałem nawet aparatu jak się pojawiały.

Specjalnie dla ciebie wraczek na tle ławicy barakud i płaszczka przy posiłku.

818-1img_1895.jpg

818-1img_1908.jpg

818-1img_1824.jpg

818-1plaszczka.jpg

818-1img_1455.jpg

818-1img_1463.jpg

818-1img_1760.jpg

widok z tarasu bungalowu w Marsa Alam - fajny nie? :)

818-1img_1923.jpg

autor fotek na safety stopie :)

dobra fotek starczy - obrobie ze 2 filmiki to wrzuce na youtube


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taras jak taras - daleko do morza :)

wrak wypasiony - taki "starodawny" a nie to co większość -czyli rozwalone łódki :)

Ale na Twoim zdjęciu to widać że sporo Ci jeszcze zostało w butli - długie miałeś dekompresje czy nie przekraczałeś czasów i robiłeś je dla spokoju.

Ogólnie już nie zamęczam, ale woda i morze się mi śnią ostatnio i pewnie dlatego tak mam. :)

Zresztą dziś miałem jechać się wspinać ale kumpel się pochorował i odwołane więc mnie nosi :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 bar zostalo jak widac na zdjeciu. A jak długo to zależy od głębokości, jak do 15m to ok 65 min zawsze nam nurki wychodzily, a jak w okolicach 30m to 45-50min.

Fajny ten galeon nie? :) Brakuje tylko złota i dział :)

Tez zdziczałem jak sie dowiedziałem że to.... łódka do Safari Nurkowego i zatoneła całkiem niedawno

Link do filmiku z krowa morska


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wraczek pierwsza klasa :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

tu jeszcze filmik z barakudami -

filmiki w porownaniu do zdjec zadna rewelka, ale to aparatem złapane :)

a że człowiek nie robot i po ciężkim nurkowaniu musi wypocząć to sie chodziło do:

Hedkandi Beach Bar - Club plażowy z DJ i muzyczka house w ciagu dnia i wieczorami. W dzień bardzo przyjemna muzyka beach house i beach party. Są miejsca na leżaczkach, na poduchach, pod parasolem lub daszkiem, a także w środku w barze. W środku dla zmęczonych słońcem nawet loze z łóżkami :) . Oczywiście dla spragnionych ruchu przy rytmie muzyki jest też parkiet z osprzętem na przeciwko DJ'ki

Wjazd gratis, drinki bezalkoholowe ok 6zł , procentowe ok 15 zł

818-1img_1948.jpg

a w nocy Ministry Of Sound "The Beach" - disco znanej sieci na plaży. Naprawde bardzo fajne i z rewelacyjną muzyką. Codziennie inne tematy muzyczne, oczywiście wszystko w rytmie house (housexy, electric house itp itd.)

Wjazd 80LE (ok 38zł) w tym 3 lub 4 żetony na drinki. Sziszka 6zł, napoj 6zł, browar 10zł, drink 16 zł.

818-1img_2010.jpg

818-1img_2032.jpg

pani ze szlifierką (bez jaj) :)

a tu filmik z baletów -

akurat grali electric house, zobaczcie jak sie poswięcały tancerki :)

.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remix, ja nie wiedziałem ze lubisz klimaty typu panie w skórzanych majtkach ze szlifierką...

Zdjecia boskie, troche wialo w tym Marsa? :) A my cholera chyba nie polecimy w listopadzie, budowa nam sie przedluza i wyglada na to ze mniej wiecej w tym terminie mamy sie przeprowadzac...:) Za 2,3 tyg. bede juz chyba wiedzial na 100%, caly czas mamy jeszcze nadzieje...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm te panie to taka .... ciekawostka :) Choć ta ze szlifierką fajniutka była (jakaś taka azjatka - pewnie import z Pattaya :) )

Ja tez chyba listopad odpuszczam bo nie wytrzymalem i polecialem teraz (a to juz 2 wyjazd do egiptowa w tym roku). Olimpia z kolezanka miały zrobic Egipt w listopadzie ale tez nie dotrwały i 2.10.08 leca na szybkiego do Tunezji.

Tez akurat konczymy remont, ktory nam sie przedluzył i mam nadzieje ze koniec bedzie max do listopada. A do tego w marcu ślub więc i tak już przegieliśmy z wyjazdami i trzeba odlozyc troche grosza bo nam na ślub nie starczy. Tak wiec chyba tez juz nie polece w tym roku nigdzie (choć nigdy nie mów nigdy :) )


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.