Skocz do zawartości
answer

Jak oczyścić (100xAiptasia w 60litrach)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Proszę o pomoc. Od 2 tygodni mam akwarium kupione używane

8-miesięczne

60 litrów

7-8 kg żywej skały.

chodził miniflotor, ale wyciągnąłem bo nie wyrzucał piany i czekam na nowy odpieniacz, póki co planuję wymieniać 15 litrów co tydzień, 2 podmiany za mną.

sól to Kent Marin, taką dostałem razem z akwarium, jak się skończy to kupię Tropic Marin Pro Reef.

W środku chodzi AM PF1000 oraz Tunze 6025.

Moje pytanie to jak w tak małym akwarium pozbyć się plagi (PLAAAAAAAGIIIIIIIII) Aiptasi. Jest wszędzie, są 3 skały i wszystkie porośnięte tym syfem :) Znalazło się miejsca trochę na parę miękkich, ale muszę się tego pozbyć.

Wiem jak ją zabić, ale boję się korzystać z tego kwasku cytrynowego, bo mam tak małe akwarium, pewnie jest z 50 litrów wody, a to obniża PH, więc nie chcę ryzykować. Ile dziennie mógłbym zabijać, czy może ile tygodniowo. Bym to robił przed podmianą i wyciągał resztki razem z wodą.

Ale nie wiem, czy żeby to było bezpieczne mogę zabić 5, czy 25 na raz?

Z drugiej strony wurdemanni, które są polecane na aiptasie. Boję się, że w moim akwarium albo zdechną, bo mam je krótko i nie mam jeszcze doświadczenia, ale póki co wszystko żyje :) a po drugie nie wiadomo, czy będą je jadły.

Co mogę z tym fantem zrobić?

Pozdrawiam serdecznie.

Mateusz


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa jeszcze plyny na to paskudztwo,

mozesz tez wyjac skale i ubijac tylko czy da sie to latwo zrobic...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że mam też inne rzeczy na skałach, które pewnie by padły, jakbym wyciągnął skałę z wody.

Czy do ustabilizowanego zbiornika mogę dorzucić za jakiś czas więcej skały? Bo mam tylko 7kg.

A podobno 20-25% powiniennem mieć objętości zbiornika, więc chciałbym z 8kg dokupić.

Ale teraz to już pewnie po ptokach? :)


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20-25% to "stara szkola" teraz robi sie lzejsze zbiorniki 15-20% mysle ze wystarczy

Lepiej pomysl nad zmiana szkla na wieksze,

zmienisz na 126l dolozysz te 8kg i bedziesz mial troche miesca na zwierzatka :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienie z pewnoscia na cos o budowie podobnej do Twojego akwarium. ale jak narazie mam moje tylko 2 tygodnie niecałe więc to za jakiś czas, póki co chcę wybić aiptasię.

czy zaryzykować i kupić 2 wurdemanni

czy może kwasek cytrynowy?

może tak 5 dziennie bym zabijał to za miesiąc będzie chociaż połowę mniej :) ?????????


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze plyn do zabijania aiptasi, pytanie moze on nie obniza ph

Joe's Juice

http://www.seaquestmarine.com/Joe_s_Juice_Aiptasia_Eliminator_p/med_jj.htm


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

answer:odpowiadajac na Twoje pytania osobiscie uwazam ze kolejne 8kg skały to za duzo na akwarium 60l zrobi sie gruzowisko.Dokupił bym żywego piasku o ile go nie masz.Piasek w znaczny sposób stabilizuje parametry.Co do walki z aiptasia to walka chemiczna nie jest taka łatwa i czesto prowadzi jedynie do powiekszenia populacji tego paskudztwa,ja wybrałbym wurdemanni.No i Jestes kolejna osoba narzekajaca na miniflotora,czy wyscie sie uparli!!!To wg mnie idealny odpieniacz do akwarium o tym litrazu.Jesli nie wyrzuca piany tzn ze pompa jest do niczego,kostka zapchana, zle ustawiony poziom w komorze głównej,lub poprostu wyjałowiona woda wiec i nie ma co sie odkladac w kubku.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moje akwarium nie jest za małe na wurdemanni? Bo chyba musiałbym kupić 2 sztuki z tego co czytałem?

Boję się, że kupię i nie będę umiał ich utrzymać. Aktualnie chcę kupić parę ślimaków i małych krabików. Chyba są mniej wymagające?


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do żywego piachu, to nie mam. mam cieniuteńką warstwę grysu koralowego średnio drobnego. Żywego piachu nie mam skąd wziąć a tego po 150-200zł to nie kupie bo trochę żal i podobno on nie żywy, lecz martwy.

Ale jeśli ktoś ma na sprzedaż 2kg piachu żywego to kupię jeśli pomoże mi.


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....po pierwsze widzę że jesteś kąpany w gorącej wodzie...ja też chciałem jak najszybciej założyć i zakoralić akwarium....ryb nie chciałem na początku bo zanieczyszczają wodę odchodami i niezjedzonym pokarmem...a i przez pół roku nie miałem piasku bo nie miałem zwierząt co by go przekopywały...parametry trzymały się w normie....

Na początku uzupełnij profil przynajmniej o miasto z którego jesteś , to oszczędzisz pytań osobom chcącym oddać lub sprzedać Ci piasek...a jak dorzucisz nr.tel. albo GG to już będzie komplet kontaktowy....

Z krótkiego doświadczenia wiem że mając tyle aiptasji to chyba pokusiłbym się o wymianę tej skały...albo tak jak ja robiłem gdy się ona pojawiała to zapamiętywałem miejsce gdzie siedziała i wyciągałem skałkę i wydłubywałem ją z zapasem skałki wokoło uważając aby nie uszkodzić szkodnika...następnie miejsce po, przemywałem wacikiem do uszu nasączonym spirytusem i noże,dłutka i pincete również ...

Z kwaskiem jeszcze nie próbowałem więc nie wiem jak on wpływa na korale obok i co dzieje się później z teoretycznie martwą aiptasią...

W moim baniaku 150 l krewetkę widzę średnio raz na tydzień i czasem mogę ją zobaczyć w nocy...czasem nawet widząc wylinkę myślę że już po niej,ale za tydzień znowu się pojawia...

Mam obok xenii jedną małą (1,5 cm) aiptasię i czekam już z półtora tygodnia aż ją pożre wundermanka...i nic...więc wyciągnę skałkę i ją wyskrobię bo nie mogę czekać aż z jednej zrobi się ich więcej...

W małym zbiorniku mam ze cztery sztuki z tego jedna tak ze 4-5 cm i tam zamierzam zastosować metodę z kwaskiem cytrynowym...co się stanie to dam znać...

Pozdrawiam serdecznie.....


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwasek dziala OK, u mnie przynajmniej, teraz mam 1 apatsie ktora przyszla ze szczepka ze sklepu :-(

ale jeszcze sie za nia nie bralem...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę zabijać po kilka sztuk dziennie kwaskiem cytrynowym.

Profil uzupełniłem.

U mnie jest dużo 4-5cm aiptasii i w ogóle jest ich od cholery i widzę też pełno malutkich. niestety nie mogłem nic na to poradzić bo takie akwa kupiłem. jakbym miał od początku to eliminowałbym pojedyncze sztuki od razu. a tak to d*pa.

na wymianę skały się narazie nie zdecyduję, ale skoro nic lepszego nie można zrobić, to będę zabijać te szmaty kwaskiem cytrynowym. jak mi zaczną umierać inne zwierzaki to przestanę.

no jak nic znalazłem malutką małżę

gra gitarka, tylko te aiptasie


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest spora szansa że usmiercając kwaskiem istniejące aiptasie, spowodujesz to że ich kawałki rozfruną się po całym akwarium, i będziesz miał 50 nowych :). U mnie własnie działalność kwaskownicza tak się zakończyła :).

Ale je polubiłem moje aiptasie. W końcu tez mają jakies pragnienia, uczucia i chcą żyć. Zresztą póki co i tak zarasta je ksenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dam sobie spokój z tym kwaskiem.

W takim razie, czy akwarium 60litrowym mogę trzymać wurdemanni?

nie będzie za małe? :)

bo bym chciał zobaczyć więcej rzeczy na tych skałkach, a teraz sam ptasie

pzdr.


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz ryb to kup dwie wurdemanni,a opędzlują ci migiem te skałki. Jeśli coś dokarmiasz to może być ciężko, chyba, że pilnujesz, żeby tylko ryby zjadały. Te krewetki łatwo dowolną mrożonką nakarmisz więc jeśli wszystko zjedzą to nie ma problemu z karmieniem.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w akwarium nic poza żywą skałą. 7kg

Czy 2 wurdemanni to nie za dużo na 60litrów?


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będą miały raj wśród jedzenia :) Poza tym akwa i tak zmienisz na większe :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zadzialaly wurdemanni, zadne kwaski, i inne joe's juice na dluzsza mete u mnie nie zdaly egzaminu. Na dodatek moje zooa'sy bardzo tego plynu nie lubily, i tylko niepotrzebnie musialem pakowac lapy do zbiornika, u mnie krewetki zrobily swoje. Kup 2 kurduple, powinno byc ok.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wymiana zbiornika, to jeszcze długo, długo. Póki co to mam akwarium 2 tygodnie, więc zmieniać nie będę. Właśnie widzę na allegro wurdemanni w rozmiarze M. Zastanawiam się nad kupnem.

A co myślicie o tym?

http://pl.youtube.com/watch?v=oo3DZYdAD2Y kupić może to?


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M... troche duza jak na twoje akwa,

a co do akwa, jak bedziesz zmienial za pare miesiecy to daj znac,

bo ja tez bede azmienial na wieksze wiec to bede mial wolne :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja nic już nie rozumiem. Skoro M jest za duża, to nawet jeśli kupię jakieś super małe te wurdemanni, to i tak za jakiś czas będą za duże na moje akwarium i będę musiał się ich pozbyć?

:)


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.