Skocz do zawartości
Aqous

Nowy zbiornik (planowany ok100l)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Mam zamiar założyć akwarium morskie i podstawową wiedzę już posiadam (teoretyczna). Moje pierwsze pytanie odnosi sie do sprzętu. Korzystając z rad kolegi zaprojektowałem coś takiego (tak właściwie to on zaplanował;)):

Akwarium prawie sześcian 60x60x40cm ma być samoróbka wraz z doklejonym wewnątrz panelem,

Odpieniacz planuję zrobić sam lub kupić Minifiltora

Pompę cyrkulacyjną http://www.allegro.pl/item432548817_pompa_cyrkulacyjna_3000l_h_uchwyt_magnetyczny.html

Światło samoróbka 3x24W:

poleconehttp://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=68077736a68c&UID_p=25d1eecc6ae3&UID=14fa1406913e

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=060bfa68f710&UID_p=ad84dd863e46&UID=14fa1406913e

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=6cb206851472&UID_p=773883ac094b&UID=14fa1406913e

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=70d1ed302da4&UID_p=6e19b48bcc59&UID=a8ffd0a9c2bd

Sól preis'a

15 kg LR

RO http://www.allegro.pl/item438381988_osmoza_akwarystyczna_ro_3_50_gpd_jesienna_promocja.html

hydrometr http://www.erybka.pl/prod...roducts_id=2435 , grzałka z termostatem, termometr i jakaś pompa obiegowa

Powiedzcie co o tym sądzicie, jakieś uwagi itd.


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaplanuj od razu dwie takie pompy po 3000 ltr/h to otrzymasz dobrą cyrkulację. Skała bardzo zakłóca cyrkulację więc dwie są niezbędne


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy dwie... skała za bardzo nie pozakłóca ponieważ będzie ułożona w kącie zbiornika i tworzyła jakby taki trójkąt no dobra zobaczymy ale ten model będzie odpowiedni? Będą odbłyśniki więc nie powinno być źle. Jaki jest powód domniemania o zbyt małej ilości światła?


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqous, nie napisałeś nic o planowanej obsadzie więc spojrzałem na ten zbiornik ze swojego punktu.

Za mało światła i tyle. Powinno być co najmniej dwa razy więcej.

Chyba, że planujesz hodować gatunki nocne ;)

Sześcian ma wszystkie boki równe. Te pionowe też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem??? mi chodzi o wasze doświadczenie, od 2 miesięcy mam słodkowodne akwarium no i podobno małe oswietlenie bo 0,36 W na litr ale rośliny sonie dobrze radzą bo to zależy od wielu czynników, jeszcze jak tam dodam odbłyśniki to już w ogóle będzie super. Jeżeli to będzie 0,72W/l to po dodaniu odbłyśników ok 1W/l odlicz jeszcze panel i jest OK.

Nie gatunki nocne ale koralowce miękkie.

Proszę o wasze opinie na temat sprzętu soli i akwarium, może coś jeszcze warto zmienić?


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aqous :

Akwarium prawie sześcian 60x60x40cm ma być samoróbka wraz z doklejonym wewnątrz panelem,

Napisałem prawie nie szukaj dziury w całym:satisfied


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie robi wielką różnicę ;)

Ok. Doskonały projekt. Zalewaj, nie trać czasu na czytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fundusz dopiero beda nie są ale to taka mała dygresja, jeszcze jakieś propozycje?


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram rs, za mało światła. Zaplanuj 6x24 T5 to będą 144 W i z tym oświetleniem zapewniam cię, że spokojnie sobie zaplanujesz obsadę bez stresu, że czegoś zabraknie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no co ty powiesz ja mam 8x39 i niektorzy twierdz ze jes to za malo na 180L


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqous czegoś nie kumam...prosisz o rady,a jak je otrzymujesz to twierdzisz,że i tak wiesz lepiej.Może jak tak i dobrze rośnie :)to pozostan przy słodkim


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrozum to że nie stać mnie na 6x24W to i tego nie zmienię chyba że wspomożesz mnie finansowo. Przy słodkowodnym akwarium nie zostanę. Mam zamiar wiec miękki korale więc to nie tak tragicznie. Jakoś nikt nie komentuje wymiarów akwarium, które mogę zmienić, bo nie wiem jak tam z praktyka takiego "kwadracika"


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby co to pisz na priv , moze stac cie na 8x39W :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli cię nie stać na 6x24, to czy będzie cię stać np. na regularny zakup soli do podmian, i ewentualnych preparatów?, i co będzie jesli rodzina uzna że jednak rachunek za prąd jest za wysoki?

Mi osobiście wymiary nawet pasują, 60cm to już będzie fajna głębia, a przy 40 cm wysokości nie będziesz miał kłopotów z doświetleniem. Moje ma 36 cm wysokości, i nie wygląda jak kiszka ;). Co do ilości światła - u siebie mam od 78 w porywach do 102W światła (jeśli nie zapomnę włączyć 24W ;)), i miękasy rosną fajnie, a ksenia zaczyna już być plagą.

A, i dwie pompki. 3000l/h na 144l to zdecydowanie za mało. Niezależnie od tego jak ułozysz skałę.

Jeśli masz panel, to przydałaby się jeszcze chyba jakaś pompa obiegowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel będzie dość szeroki więc ostatecznie to nie będzie 144l, co do soli worek na rok wystarczy nie zamierzam mieć twardych tylko miękkie więc mnie będzie z nimi problemu zwłaszcza że te pierwsze mi sie nie podobają jakoś za bardzo. Pompa obiegowa jest w fazie wyboru, jest więc zaplanowana ;)


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli lepiej miec na zapas, nigdy nie wiadomo, może będzie jakaś plaga w akwarium, i będziesz musiał zrobić nagle 50% podmianki - nie zycze ci tego, zdarza się. Aha, i nie dawaj żwiru na dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli kupuje 25kg preis'a

A dlaczego miałbym dawać żwir nad dno??? Nie mam takiego zamiaru... po okresie stabilizacji będzie piach na dno i koniec


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquos, proponuje to:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4445

i to:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=6535

3x24W to za malo

co do twardych to sie nie wypowiadam, bo i tak nie kumam jak moga sie nie podobac SPS'y :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, akurat w kwestii oświetlenia zbiorników teoria wzięła się z praktyki, nie odwrotnie...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mysle ze warto stosowac ta teorie :-)

jjablonski np. ma wyczesane akwa 40l gdzie wychodzi 2,4W na litr, uwierz mi ze nie ma tyle tylko dlatego ze lubi placic wiecej za prad. ;)

Przy tym litrazu to 3x24W jest dobre do slodkowonego biotopu.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki właśnie nad tym myślę i zastanawiam się. dzięki za rady. A przy 4x24 ile h dziennie należy świecić??


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.