Skocz do zawartości
dorota

Akwarium dla początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Już od dawna marzy mi się akwarium morskie, ale nie wiem od czego mam tak wogóle zacząć. jak czytam te wszystkie opisy to wydaje mi sie ze nic nie rozumiem jakies odpieniacze i te rzeczy, czy moze ktos mi to wytlumaczyc tak konkretnie i jaki bedzie koszt utrzymania akw. okolo 100 l? Jakie sa ceny calego sprzetu i rybek. Jestem zainteresowana błazenkami, a nie wiem o nich zbyt wiele. Co do informacji o ukwiałach, tez chetnie dowiem sie czegos nowego. Mam nadzieje ze ktos mi ułatwi zadanie :( pozdrawiam wszystkich


___________________________________ wielkie plany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. O akwariach morskich napisamo mnostwo ksiazek, temat jest tak obszerny ze trudno go strescic w jednym poscie. "jakies odpieniacze i te rzeczy".... hm.....

Nie obraz sie ale musisz sporo poczytac o rafie koralowej i ogolnie o biologii morza jesli chcesz uprawiac to hobby.

Te wszystkie odpieniacze i filtry sa tylko srodkiem do celu, jakim jest dobrze funkcjonujacy ekosystem akwarium morskiego. Bez zrozumienia zasad jakie nim rzadza nie ma mowy o uprawianiu akwarystyki morskiej. Jak wyglada krazenie azotu, fosforu czy wapnia, jak odzywiaja sie korale czy ukwialy, jaki jest ich cykl zyciowy, dlaczego

utrzymanie pH jest tak wazne i od czego ono zalezy....

Piszesz, ze chcesz trzymac ukwialy, wiesz o tym jak bardzo wymagajacymi zwierzetami sa ukwialy? Co wiesz o ich biologii?

To sa pytania na poczatek a nie jaki odpieniacz uzyc.

A na poczatku jest w ogole inne pytanie: czy naprawde kocham tak bardzo rafe koralowa, ze chce miec jej kawalek u siebie w domu wiedzac, ze wymaga to wiele czasu, pracy, uwagi, cierpliwosci, ciaglego poszerzania wiedzy i sporych inwestycji???

Jesli tak, to witamy serdecznie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie, tez jestem b poczatkujacym w temacie morskie,ze slodkowodnymi bawie sie od parunastu lat, i faktycznie musisz wiele poczytac, wpisz w przegladarce "akwarium morskie" a samo poleci :(, - kup sobie jakis zeszyt i notuj bo jest tego b duzo do zapamietania :)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym slowem

czytac

czytac

czytac

i jeszcze raz czytac.

Jacek dobrze radzi, wszystko jest na forum, skorzystaj z wyszukiwarki.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak ja siedze przy kompie codzienie po pare godzin dokladnie 2004.10.10 stronki z akwarystyka morska przegladam czytam i podziwiam a tym wszystkim zarazil mnie Roman Rozek bo to on jako pierwszy pokazal mi swoje akwa i powiedzial naczym to polega .Bardzo mu zato dziekuje .


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panie Rafał aż się czerwony zrobiłem ze wstydu :(, no ok cos tam chlapnołem coś opowiedziałem ale tak naprawdę bedę zadowolony jak na podstawie tych wiadomosci i tego co tutaj wyczytasz machniesz porządne akwarium morskie.

@dorota zbieraj informacje ale nie tak że tylko przeczytasz i następne i następne bo faktycznie dostaniesz kaca morskiego, zrób sobie mały podział główny czyli:

1. akwarium

2. filtracja

3. oświetlenie

4. odpieniacze

5. RO

6. no i coś tam jeszcze znajdziesz :)

a potem przy każdym z tych działów zapisuj "wszystkie" metody jakie poznasz potem zobaczysz która jest najbardziej popularna, a na końcu sprawdzisz ceny :szok i stwierdzis czy cię na nią stać.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytaj czytaj, ale nei za dlugo, jak juz wystartujesz to z gorki...no prawie... :(


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety się nie udalo z odpieniaczem, ale zapraszam na AKWARYSTYCZNY KOMUNIKATOR ZAUFANIA czyli na moje gg:yes

gg:5097980:)

Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za dobre rady :)

Na pewno zanim zacznę myśleć o kupnie jakiegoś sprzętu przewertuję wszystkie informacje. Mam nadzieję że mi się uda. :(

3majcie kciuki :)

Pozdraiwam wszystkich


___________________________________ wielkie plany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na naszym rynku jest sporo książek na ten temat, tyle że jest poważny problem, każdy z autorów ma własny pomysł na akwarystykę morską i po przeczytaniu 4 książek będziesz miała mętlik w głowie. Poważnie. Czasem są opinie na dany temat skrajnie rozbierzne. Dlatego sądzę że trzeba mnóstwo przeczytac i wyrobic sobie własne zdanie na dany temat. Wystarczy spojżeć jak odmienne są opinie na temat filtracji.

Na podsumowanie motto zaczerpniętne z Monty Pythona:

"Adoptuj, adaptuj i ulepszaj"

chyba idealnie pasuje do akwarystyki morskiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest fakt, akwarysci morscy nie sa zgodni w wielu kwestiach, jaki system filtracji stosowac, jak czesto podmnieniac wode, jaka metoda dozowac wapn itd... itp....

Tak wiec malego krecka mozna dostac :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie to zauważyłam. po przeczytaniu paru artykułów i przejrzeniu jakiejś ilości materiału na temat stwierdzam, że każda jest inna :(

własne zdanie...hmm...a jesli okaze się niepoprawne?


___________________________________ wielkie plany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to bedzie kosztownie :(

najtaniej skopiowac czyjs zestaw kropka-w-kropke

wszyscy o tym wiedza ale nikt tak nie robi :)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx ma dobry pomysł. Znajdź sobie w okolicy jakiegoś mistrza w tej wiedzy tajemnej i spróbuj przenieść na własny grunt jego doświadczenia. To powinno wypalić a ciebie uchronić od gubych błędów, bo drobne się na pewno przydarzą :-)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też o tym myślałam i chyba tak zrobię :(

to się nazywa pójscie na łatwizne :)

pozdrawiam


___________________________________ wielkie plany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, ja to nazwę korzystaniem z doświadczeń innych. Sam uparłem się, że zrobie wszystko od początku (kominy, sumpy, grzebienie, komory,...) no i nie obyło się bez błędów mimo gruntownego 2 letniego przygotowania teoretycznego, dlatego też polecam ci wybór tekiego rozwiązania: wykorzystaj kogoś bardziej doświadczoengo i kup akwarium "reef ready".


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.