Skocz do zawartości
bigwalker

Slimaki nagoskrzelne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Od miesiąca walczę ze ślimakami nagoskrzelnymi,które zadomowiły się na trzech montiporach talerzowych.Moje działania ograniczały się do odsysania ich strzykawką,ale widzę żę jest to walka z wiatrakami.Po tygodniu pojawiają się nowe:O_oMoże znaci jakąś skuteczną metadę na walkę z tym dziadostwem?Słyszałem o jakimś lekarstwie,w którym można płukać korale.Wdzięczny będę za każdą pomoc.

Pozdr.Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odssysanie nic nie da , bo co 2 tyg wylęgala sie młode.

Muszisz koniecznie zrobic kompiel korala w nadmanganianie potasu ( tabletka na 2 ltry wody z akwa ) , moczyc 2 godzi.

Po dwuch tyg zabieg powtórzyc , bo wylęgnie sie nastepne pokolenie.

Po kapieli korale wygladaja okropnie , ale sie nie przelmuj , po kilku dniach wróca do normy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej - czy tabletka na dwa litry wody to nie za duzo, nie bedzie zbyt stezony roztwor, ktory zabije korale? Probowales juz tego i z koralami sie nic nie dzialo? Z tego co ja wiem do wszelkiego odkazania i zabijania bakterii i wiekszych organizmow uzywa sie roztworu lekko rozowego (maly krysztalek w sporej ilosci wody), tabletka jest dosc duza i w 2l to bedzie konkret. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...od niedawna mam takie same pasożyty i zanim spróbuję z nadmanganianem potasu to zakupiłem dziś Tech-D Kenta...

Moczenie korali nie powinno przekraczać 7 min. a dawka wynosi 30 ml na 6 litrów wody pobranej z akwarium...

Dziś też będę kąpał korale i niedługo opiszę jak się zachowywały,czy przeżyły i czy pozbyłem się białego nagoskrzelnego problemu...

Kąpiele postanowiłem powtarzać co 7 dni przez trzy może cztery tygodnie....no ale zobaczymy jak szybko problem ustąpi...

Szerokiego i głębokiego....


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a ja za radą Andrzeja wykąpałem swoje w nadmanganianie potasu,przeżyły i czują się dobrze:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety KENT Tech D nic na to nie da za to super płukanka doświerzych korali . Na nagoskrzelne ślimaki najlepiej działa nadmanganian.

Nie stosuje tak drastycznej metody jaką podaje Andrzej. W mojej wersji wygląda to tak że wszystkie zainfekowane montioopry wyciągam i smaruje zainfekowane miejsca pędzelkiem namoczonym w nadmanganianie , znaczy że najczęściej całe spody koralowca , należy tez usówać składane jaja mocnym roztworem. Metoda mniej drastyczna wymagająca więcej systematyczności i pracy, ale koralowce po wyglądają jak koralowce. Jak masz tylko na jednej Montiporze ślimaki a masz wiecej Montipor tą ją wywal (szybciej , zdrowiej i taniej) choć po miesiącu to raczej są już na wszystkich Montiprach.

Jak będziesz miał mnóstwo szczęścia może zacznie ślimaki skubać jakiś mandaryn lub wargacz ale to znaczy mnóstwo szczęścia...

pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukaszu zastanawiam się czy drastyczna metoda Andrzeja nie jest skuteczniejsza.Wydaje mi sie ,że trudno jest usunąć wszystkie jaja pędzelkiem z zakamarków montipor.

Dzisiaj mijają dwa dni od kąpieli i korale odzyskują kolorki:)

pozdrawiam Marek

P.S.

...a może trzeba mieć wiele cierpliwości,której miestety mi brakuje:O_o


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha jeśli chodzi o moją cierpliwość , to gdyby nie moja Katarzyna to wróciłbym do metody z przed 4 lat, to znaczy usówania zatakowanych osobników. Artykuł Bornemana o nadmanganianie który kiedyś znalazł na Reefcentral Ocelocik pojawił się ze 2,5 roku temu.

Niestety jeżeli to jest duża Montipora foliosa czasami trzeba ją połamać.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , a moze zapodajcie jakas fotke tego badziewia .. i pytanie czy taka kapiel mozna uskutecznic z akroporami , juz nie mam sily praktycznie od lata cos dziwnego sie dzieje z nimi zaczynaja najpierw bielec potem padaja padlo mi tak ze 4 akry w przeciagu 2 miesiecy praktycznie nic nie dalo ani lamanie na szczepy no nic .. jedyne co mi przychodzi teraz do glowy to jakis pasozyt .. niektore pieknie sie rozwijaja maja wypuszczone pieknie polipy a inne obok ledwo co .. kiedys byly az puszyste teraz takie patyki , blade .. wiem ze mam jednego duzego nagoskrzelnego takiego czernego slimaka wielkosci prawie dloni i zastanawiam sie czy nie tu szukac przyczyny .. czy takaie kompiele z nadmanganianu potasu tez sie stosuje w przypadku akr.. Parametry wody sa raczej ok , temat juz poruszalem na forum wiele razy ..


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem problem ślimaków nagoskrzelnych dotyczy tylko montipor talerzowych.Na zdjęcia już za pózno-wytępiłem dziadostwo:)Poszukaj w necie,to takie małe (2-3mm)białe "stonogi"


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ach te !! to je widzialem ale gdzies na poczatku uruchomienia baniaka jakies 1,5 roku temu jak byl w fazie dojrzewania .. teraz ich nie widzialem ..


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powracam do tematu....

Faktycznie Tech-D Kenta nie podziałał na ślimaki (może zbyt złożone organizmy), ale trafił parę wirków (w czasie odosobnionej kąpieli,oczywiście) ,które występują u mnie w ilościach śladowych...

Więc za radą pozostała kąpiel w nadmanganianie potasu...100mg na 2 litry wody...

Saszetki z apteki mają 2 gramy,więc wysypałem na kartkę na stole i zacząłem dzielić kartą pierw na pół,i jeszcze raz na pół przez co uzyskałem cztery kupki po 500mg...

Nie pamiętam jak to było dalej ale zrobiłem trochę za silny roztwór w 10 litrowym akwarium...w sumie wyszło coś koło 200mg na 2 litry wody z akwarium...

Kąpałem wszystkie montiporki i podejrzane koralki o infekcje (paręnaście sztuk) przez ok.2 godziny z pompą cyrkulacyjną co by środek wszędzie dotarł...

Efekt...tkanka na koralkach dochodziła do siebie od 3-4 dni do 9-10 dni...część korali straciła część tkanki (ale mam nadzieję że się odbuduje,z pomocą dodatków) i niestety jeden odszedł na wieczną rafę,

jeden stracił ok.80 % swojego poszycia,

Talerzowa ok.50 % tkanki,ale wcześniej ślimaki zjadły jakieś 30 %...

Teraz tworzę zbiornik (sanatorium koralowe) specjalnie dla nich ,gdzie będą miały warunki najbardziej optymalne jakie są wymagane przez sps-y ...

Jak uda mi się je przywrócić do dawnej świetności to zamieszczę link do zdjęciowej historii powrotu do zdrowia...

Pozdrawiam wszystkich Morszczaków z kraju i ze świata...

PS. Chyba sobie kupię jakąś wagę miligramową...na pewno do czegoś się przyda ...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elwis - jak byś rozpuścił 2 g w 2 litrach (dokładnie) to biorąc z tego roztworu 100 ml i dodając do 1,9 litra wody uzyskał byś odpowiednie stężenie, warto czasem pomyśleć ;) i nie spać na lekcjach chemii.

(w roztworze 2g na 2 litry, każdy 1 cm3 czyli 1 mililitr zawiera 1 miligram substancji rozpuszczanej)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręce opadają...dzisiaj znow zobaczyłem na montiporach te białe stwory:O_owięc cała zabawa z odrywaniem i moczeniem korali od początku


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Operacja się udała,ale pacjent nie przeżył...Wszystko robiłem jak poprzednio,a wszystkie montipory talerzowe po wymoczeniu padły:O_o Niczego nie można przewidzieć.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.