Skocz do zawartości
wojtas

Sól preis - ilość - zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początek chciałbym się przywitać, bo to mój pierwszy post na tym forum.

Wcześniej byłem tylko czytelnikiem. Ale nadszedł czas na długo wyczekiwane uruchomienie zbiornika więc pojawiają się również pytania.

Mam pytanie odnośnie ilości soli Preis na daną obiętość wody.

Producent zaleca wsypywanie 310g soli na 10L wody co wg nich daje gęstość 1,023 (prawdopodobnie chodzi o gęstość względną, bo nie podają temperatury i jednostek). Gęstość wyrażana w [g/cm3] przy temperaturze w granicach 25 stopni będzie więc jeszcze niższa, a zasolenie - jak policzyłem - wyniesie ok 30 promili. Czy to nie za mało? Jak, przy takim zasoleniu wyglądać będą poziomy Ca, Mg, KH?

Wszyscy piszą o zasoleniu 33, 34 ppt tu wychodzi 30. Zakręciłem się tak, że nie wiem co o tym myśleć.

Będe bardzo wdzięczny za odpowiedzi.

Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy temp. 25 st wsyp tyle żeby uzyskać 1,023-1,024 zasolenia i nie knuj wiecej ;) na starcie zawsze jest wiecej wątpliwości potem przechodzi ... albo i nie potem jest jeszcze więcej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A zeby jeszcze uproscic sprawe przyjmij ze 175 g soli na 5 litrow wody daje zasolenie 1,022 - sprawdzone ;)

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki Panowie za odpowiedzi.

@sigreg - napisz proszę mi jeszcze, jaka to wielość te 1,022. To jest gęstość mierzona w [g/cm3] czy gęstość względna [bezwymiarowa].

BTW.

Gdzieś kiedyś tu na forum widziałem link do fajnej tabeli. W tabeli było zesatwione zasolenie, gęstość, gęstość względna i to wszystko o ile pamiętam uzależnione od temperatury.

Pamięta ktoś gdzie to może być?

Pozdrawiam

EDIT:

Już znalazłem.

Jak by ktoś potrzebował - to jest tu:

http://home.arcor.de/leszek.boleslawski/Density.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wojtas :D

Tak jak napisał Konrad, nie komplikuj sobie życia. U mnie jak przygotowuję wodę na podmianę, na 40 litrów RO przy temperaturze 25-26 stopni wchodzi 5 kubków takich z duralexu :D i mam 1,024. Szkoda energii na takie rozkminki, żeby jeść musztardę nie trzeba znać jej składu :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast odmierzać sól musztardówkami i zastanawiać się czy dodało się odpowiednią jej ilość,nie prościej jest użyć refraktometru?:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tylko z tym refraktometrem też może być różnie niestety.

Jak nie mam pewności co do poprawności kalibracji, to wolałbym bazować na ilościowych przelicznikach.

U mnie jest tak, że w wodzie z RO/DI pokazuje równo 1, a roztworze 1L + 35g soli pokazuje 1,021 w temp 25st C, co daje ok 29 promili zasolenia, a przy tej ilości soli powinno być ok 34 promile.

Gdzieś jest błąd i podejrzewam, że to problem z moim refraktometrem, bo nie chcę mi się wierzyć, że coś nie tak jest z tą solą.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tokiem rozumowania nie powinno się wierzyć etykietom no opakowaniach z solą,pozostaje więc ocena organoleptyczna...


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jesteś jeszcze na takim etapie że musisz komplikować :D ale spoko, przejdzie :) żeby przestało Cię męczyć czy refraktometr dobrze wskazuje nie możesz użyć jakiegoś roztworu kalibracyjnego? Albo sprawdzić u kilku kolegów po kolei na ich wodzie i porównać z ich wynikami?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze prościej,włóż do solanki salimetr taki np.AM:)


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojtas: zawartosc soli w soli (czyli NaCl) rozni sie w zaleznosci od soli nawet o kilkanascie procent. Jak uzywalem soli Kenta to na chyba 20l sypalem jej kolo 900g, teraz Preissa sypie 750-800g i zasolenie mam podobne. Pewnie i w tej samej soli moga zdazyc sie partie o mniejszej lub wiekszej zawartosci, choc nie powinny.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wspomniane 1,022 zasolenia dla 175 gramow soli preis na 5 litrow wody mierzone jest wlasnie .... salimetrem AM.

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i tym mierz i będzie dobrze


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stronie http://www.mathgame.de/RiffACalc.htm jest kalkulator, ktory podaje m.in. ile danej soli (ma chyba wiekszosc obecnie dostepnych) nalezy wsypac na dana ilosc wody zeby otrzymac konkretne zasolenie (przy okazji chyba przelicza jednostki zasolenia w zaleznosci od temperatury)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te przeliczanie ciezaru na zasolenie to komplikowanie sprawy (patrz seb).

Gdy sol troche zwilgotnieje, to juz trzeba bedzie jej dodac (wagowo) wiecej itd. Po co te gramy liczyc, jezeli i tak wystapi blad? Od tego mamy salimetry a dla wygodnych refraktometry :).

Nie przejmuj sie jedna jednostka w gore lub w dol. Wazne, zeby to byla stala wartosc.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.