Skocz do zawartości
tomii

Jak zapobiegać powstawaniu glonów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam akwariu morskie i tutaj moje pytanie jak zapowiedz powstawaniu glonów? duza cyrkulacja, fitr UV(jeszcze dokładnie nie wiem do czego on słuzy ale chyba zapobiega glonom?) czy co tak naprawde pomaga zapobiedz pojawieniu sie tego badziewia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem i nawet miałem podłączoną UV przez kilka miesięcy.......

Ale okazało się że bez UV też nie ma glonów (prawie rok bez UV) i nawet SPS-y mają się lepiej.

Może dlatego że poprawiłem kilka rzeczy : dodałem DI i kupiłem TDS (teraz nie używam wody jesli TDS pokazuje pożyżej 0), dodałem węgiel aktywowany (to raczej zapobiega problemom związanym z posiadaniem koralowców miękkich) i absorbent do fosforanów.

Wg. mnie glony to oznaka że albo jeszcze zbiornik nie dojrzał (znikaja po dojrzeniu), wskazują na problem z fifracją ew. kiepską jakośc wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....hmmm...ach te glony. Ja sie tak wlasnie zastanawiam nad ich zrodlem. I patrzac na moje dalej swierze akwarium ktore czeka likwidacja i zakladanie od nowa:googleye doszedlem do jednego wniosku...ameryki nie odkrylem, ale sa glony ktore plenia sie ze wzgledu na zle wlasciwisci wody i takie ktore rosna tak czy inaczej (przyszly sobie ze skala) i takie ktore pojawiaja nagle i sa wskaznikiem pewnych nieprawidlowosci i znikaja od tak sobie gdy wszysko wraca do normy. Mimo ze stosuje wegiel i Rowaphos mam u siebie kilka rodzajow glonow, nie rosna w zastraszajacym tempie,ale krzewia sie tu i owdzie.Ciekawie maja ksztalty ,kolory nie sa plaga ale rosna i z czasem psuja ogolny efekt akwarium, wiec pewna interwencja w postaci skrobania miejsc gdzie sie pojawiaja jest konieczna.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...jestem w trakcie wyprowadzania zbiornika na prosta,nigdy nie mialem wielu glonow,ale i te co byly denerwowaly mnie,wiec postanowilem powalczyc...sprawe zalatwila "vodka method".Glony ktore byly ,szybko stracily zielone rumience.Wydaje mnie sie ze trzeba sprawdzac nitrat co tydzien,fosforany tez jak ma sie odpowiednie testy...no i bardzo wazne,odpieniacz musi wywalac brud a nie cedzic piane...przekonalem sie o wlasciwosciach dobrego odpieniacza z pompa cyrkulacyjna w srodku.Wczesniej uzywalem skimmera firmy "myszka Miki" i nie dziwie sie czemu azotany "skoczyly" do 20ppm...nie majac wielkiego doswiadczenia moge powiedziec jedno,sprzet a szczegolnie odpieniacz musi byc duuuzo za duzy...u mnie to sie sprawdza...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam - czy koledzy tak ostatnio promując tzw. "vodka method" wiedzą coś o niebezpieczeństwach związanych z tą metodą? Czytam o samych plusach lecz nikt nie wspomina o tych wywalonych baniakach "w powietrze" lub właścicielach lądujących w szpitalu po wsadzeniu rąk do baniaka.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajac o "vodka method" nie zauwazylem by metoda ta byla niebezpieczna pod warunkiem ze sie dozuje wedlug schematu.Trzeba caly czas mierzyc poziom azotanow a kiedy zejda do prawie zera nalezy zmniejszyc dawke o polowe i obserwowac.Ja na poczatku mialem taki bialo-zolty nalot na skalach i szybach,ciagnely sie tez jakies gluty.Kiedy zmniejszylem dawke akwarium wypieknialo,woda nieskazitelna,odpieniacz wywala syf w sporych ilosciach.Nie bede sie wypowiadal o niebezpieczenstwach bo na razie nie mialem zadnego problemu,w moim akwa widze same superlatywylania wody ognistej i mam nadzieje ze tak zostanie.Na moje 160l leje 1ml rano i 1ml wieczorem,wydaje mnie sie ze to jest dawka idealna do mego zbiornika.Rebciu,czy moglbys nam przyblizyc o co chodzi z tymi szpitallami...nigdy o tym nie slyszalem...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu też bym prosiła o wyjaśnienie.

Co prawda nie zamierzam tej metody stosować,

ale jestem 'uczuleniowcem' i każda informacja o zagrożeniach

jest dla mnie niezwykle cenna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca zagłebiłeś się w temat. Ogólnie rzecz biorąc - chcąc usunąc z akwarium azotany i fosforany zwiększamy biomasę bakteryjną ale nie mamy kontroli nad poszczególnymi szczepami bakterii. Są niestety szczepy bardzo silnie toksyczne (niebezpieczne także dla ludzi).


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

heh i myslisz ze z tych wszystkich czasem szkodliwych dla ryb i czlowieka bakterii i innych elementow, ktore posiada kazdy z nas w swoim baniaku akurat vodka wpakuje cie do szpitala..? no zastanawialbym sie nad tym. w zasadzie to same wsadzanie rak do akwa jest niewskazane bez rekawiczek, a zniewalanie ryb w akwarium to meczarnia dla nich, ale kto z nas sie tym przejmuje :) ??

pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.