Skocz do zawartości
tomii

Obsada zbiornika 70l+sump oraz pytanie co do wyboru skały

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie jaka najlepsza,najbardziej optymalna a zarazem efektywna wizualnie by była obsada do zbiornika ponad 70litrów dla początkujacego akwarysty?

Oraz przy zakupie skały na co zwracac uwage? brać raczej te większe kawalki czy mniejsze?

Oraz jeśli mam w sumpie 3 przegrody to zagospodarowywać jakos ta przegrode środkowa biobalami czy czyms innym? czy narazie zostawic ja poprostu pustą?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Tomek!

Chyba latwiej bedzie cos ulozyc z trzech wiekszych kawalkow niz z 9-ciu malych. Troche ksztalt akwarium tez bedzie mial wplyw. W szescianie ustawilbym kolumne w srodku z jednego kawalka i po sprawie.

Na temat ryb, jakie tam mozesz wpuscic, mozna dlugo dyskutowac. Powinno ich byc malo i male, odpowiednie do wielkosci akwarium. Ale najpierw wstawia sie korale. Ryby zawsze na koncu.

Zreszta, po zalaniu skaly bedziesz mial sporo czasu na rozpracowanie pytania. :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha a jak wezmę wodę i skale z już dojrzałego zbiornika to czy również będę musiał czekać na dojrzenie mojego czy będę mugl odrazu zasiedlac zbiornik? Czyli polecacie raczej wstawić do takiego zbiornika 1 lub 2 duże kawałki skały zamias większej ilości małych kawałków tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od ciebie jak pisał wcześniej Stani z większych kawałków masz możliwość ustawienia

lepszych aranżacji.Można zrobić np. " półki " gdzie pużniej poustawiasz korale.

Z mniejszyni kawałkami będzie problem.

Co do wody i skały z dojrzałego zbiornika to na pewno zmniejszy się okres dojrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha ale po wzięciu odgazowanej skały i dojrzalej wody ile około będzie odbywał się proces dojrzewania u nie? Oraz jak można zrobić te polki tzn chodziło ci o to aby przyklejac kawałki skały z koralami do głównej skały prostopadle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, ze jak polozysz w pewnej odleglosci dwa spore kawalki skaly i na nie polozysz trzeci, to juz powstanie jakas kompozycja z jaskinia itp. Z malych kawalkow ulozysz mur...

Osobiscie zawsze odrywalem szczepki korali od ich kamieni na ktorych byly przyklejone i przyklejalem "prostopadle" lub nie do skaly w akwarium. Ale to robi sie z SPS-ami. Miekkie latwiej ustawiac z kamieniami, do ktorych juz przyrosly.

Nawet jak kupisz odgazowana skale i wode z dzialajacego zbiornika to dojrzewanie tez potrwa, choc napewno krocej. Ale ze dwa miesiace bym z koralami odczekal. Przeciez Ci sie chyba nie spieszy.

Krabiki i slimaki mozesz wpuscic wczesniej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok ale moge kupić skałę porosnieta koralami miekkimi oraz grzybkami bo taka mam do kupienia? Skala wraz z tymi zwierzętami oraz woda była by z jednego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz, nie ma gwarancji ze sie uda choc szanse sa. Ja mialem tez skale odlezana i czesc wody z dzialajacego zbiornika i w zasadzie juz od 1-go dnia mialem zerowe azotany, nie mowiac o azotynach czy amoniaku. Pewnie lepiej byloby jednak poczkeac ze 2-3 tygodnie i potem dolozyc te skale - skoro jest porosnieta zyciem to pewnie ktos ma ja w akwa to moze troche poczekac.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha a czy ktoś z was próbował wsadzić naraz do zbiornika wodę i skalę z innego ustabilizowanego zbiornika? Bo po skalę i wodę muszę jechać dość kawałek i raczej by było ciężko żeby jechać tam 2 razy no chyba ze naprawdę ma to duże znaczenie to muglbym sie poświęcić i jechać 2 razy, druga opcja to wziąść wodę z jednego zbiornika od innej osoby a skalę dopiero za 2 tyg od tego znajomego tylko co lepiej wybrać która opcja będzie najlepsZa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może byc(ale nie musi)NO2 oraz NH4.Za kazdym razem przy ruszeniu skały obserwuje wzrost tych parametrów,myśle ze jest to nie do uniknięcia.Stabilizacja jest z reguły po ok 3-4 tyg.

Ale to zależy jeszcze od wielu rzeczy ,np.od tego czy lejesz jakies bakterie...

Ja bym wziął wode i skałe już odgazowaną,ale poczekał na właściwe parametry i lej jakieś dobre bakterie!


845l. + 220 sump,8*24W + 6*80W + 3*150W HQI,6500l/h + 2*10000l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze te miekkie przezyja, jak rzeczywiscie wszystko bedziesz mial z dzialajacego zbiornika (tylko piachu nie bierz).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli podłoża mam nie brać? bo znajomy proponuje mi abym razem ze skałą wzioł sobie żwirek koralowy od niego czy jest to dobre rozwiązanie czy lepiej wziaść sama skałe z jakimis grzybkami i miekkimi i woda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli skała będzie odgazowana i woda z działającego zbiornika to ja wsypałbym na dno jeden worek dobrego żywego piasku (Nature's Ocean). Jeżeli skała nieodgazowana - poczekałbym z piaskiem aż zbiornik dojrzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomii: wez wode + skale z ewentualnymi miekkimi i grzybkami, a z piaskiem poczekaj z miesiac lub dwa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze takie pytanie bo w zbiorniku tej osoby od której biorę skalę nie ma aiptasii ale pisał mi ze ma tam czerwone glony wapienne i podwyższone no3 około 20-30mg zbiornik ma około 2 lat ale pisze również ze w sumpie gdzie ma 60kg żywej skały w celu filtracji poziom no3 wynosi 0mg co o tym myśleć czy te czerwone glony wapienne i podwyższone no3 mogą stanowić problem oraz czym z tym walczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, jesli ma jakis wspolny obieg wody, to NO3 jest takie same w obu zbiornikach - poziom 20-30 to dla morskiego juz bardzo wysoki. Glony wapienne to nie problem.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha rozumiem a co może być powodem tak wysokiego no3 zbiornik dojrzały ma około 2 lata 700l+ sump i on sam nie wie co jest tego powodem... Więc jeśli wezmę od niego skalę i wodę to jak będę mugl zbić ten poziom no3 czy lepiej poszukać skały i wody od kogoś innego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze wez skale i wode z jego sumpa? :)

Wysokie NO3 moze byc spowodowane zla skala, zlym systemem filtracji, slaba cyrkulacja, przerybieniem, przekarmieniem, slabym odpieniaczem i pewnie te liste mozna rozwijac b. dlugo...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo z sumpa bo tam ma sama skałe bez zadnych miekkich grzybków itp a w głównym ma juz fajnie obrośniętą tą skałe, czyli to no3 nie będzie duzym problemem w zbiorniku? oraz jak sobie z nim poradzic bo nadal nie wiem:)? wy osobiscie wzieli byscie skałe i wode ze zbiornika w którym jest to no3 na poziomie 20-30mg? oraz nie odpisaliscie mi jeszcze na pytanie co lepiej wybrać zywy piasek czy zwir koralowy gdyż on mi proponuje abym wraz ze skała i woda wzioł sobie od niego zwirku koralowego na dno czy jest to dobre rozwiazanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybierz zywy piasek,

co do skaly to ma ona mniejszy wplyw na NO3, raczej wazniejsze jest czy cos zyje w tej skale czy nie, czy nie jest wyjalowiona - tak naprawde sprawdz ile lat ma ta skala, czyli ile lat juz ktos ma ja w zbiorniku.

Jak wiecej niz rok to mozesz sie nad nia zastanawiac ale za min polowe ceny...

Ja i tak kupil bym skale swieza...

Co do azotanow to poczytaj sobie skad sie biora np. tutaj...

http://www.mojeakwarium.pl/Asp/Opt/tetra_analyset.asp


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ci woda? Wg. badan woda nie zawiera takiej kultury bakterii dla ktorej warto by bylo ja brac.

Lepiej zrob sobie czysta solanke, a od czlowieka wez np. zywy piasek ktory jest juz "dojrzaly"

Wody bym nie wozil....

Co do skaly , tak jak pisalem zalezy jak jest stara...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smithpl a gdzie najpewniej kupić dobrą skałę w niezłej cenie? Planuje do baniaka włożyć też trochę martwej skały aby po jakim czasie i i ona ożyła. Jak się transportuje taką skałę? Jakieś pompy muszą chodzi w zbiorniku z nią czy wystarczy że mokra będzie? I na czym to odgazowanie polega? Wiem że to taki OT ale sądzę że i autorowi tego topicu się przyda.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no sklepow jest mnostwo, w Wawie mam Focus Zoo, Aquamedic sprzedaje tez dobra ( bo w sumie on ja importuje :-) )

reefshop.pl tez ma fajna i to nie koniecznie indonezyjska...

sam sie zastanawiam czy w nowym akwa nie strzelic sobie troche takiej skaly ;-)

http://www.reefshop.pl/eshop/zywe-zwierzeta_zywa-skala_ywa-ska-a-papua-nowa-gwinea-super-jako.html

Transport masz w styropianowym pudelku.

Ja jednak uwazam ze skale najlepiej brac osobiscie, pojechac nawet ..dziesiat kilometrow,

poukladac sobie, powybierac kawalki pasujace do twojej koncepcji....

Odgazowanie polega na tym ze skala po tym jak trafia do polski, trafia tez do akwa ( np. w sklepie )

w ktorym to przebiega wstepny proces jej oczyszczania, odpadaja martwe organizmy, skala jest przedmuchiwana itp...

czasami usuwane sa zlapane na szybko "nie przydatne" organizmy.

Dzieki temu szybciej dojrzeje w twoim akwarium...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.