Skocz do zawartości
JODLA

Zmętnienie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, ponieważ jestem początkujący mam kilka pytań do bardziej doświadczonych klubowiczów. Na początek może opisze mój zbiornik i podam parametry wody żeby było łatwiej odpowiedzieć na moje pytania. Niedawno bo trzy tygodnie temu wystartował mój zbiornik (245L), po czterech dniach po zasoleniu włożyłem 50 kg i wsypałem żywy piach 12kg, oświetlenie T5 actynic 12 godz świecenia HQI 150W 8 godz, pompa obiegowa AM OR 3500. Testy jakich używam SALIFERT

Zasolenie- 1,026 SG

PH -rano 7,8 wieczorem 8,1

KH- 7,5

CA- 500

NO2- 0,01

NO3- 3

REDOX- 350

Niestety czekam na przesyłkę z testami na PO4 i Mg więc nie winem jaki jest ich poziom.

Moje pytanie dotyczy zmętnienia wody czytałem o tym na forum jednak niema tam jednoznacznych odpowiedzi wiec proszę o opinie czy to może być przyczyną wysokiego CA i jaki wpływ ma na to na przykład niski poziom MGg oczywiście ja nie wiem jaki jest ten poziom bo czekam na test, być może przyczyna leży zupełnie gdzie indziej. Zmętnienie pojawiło się po tygodniu od włożenia skały, zbiegło się to z dwoma sytuacjami pierwsza to źle robiłem test na KH dla lepszych wyników lałem zamiast 4ml to 2ml wody ale nie wiedziałem ze wynik trzeba mnożyć razy dwa, Niewinem czy to moja głupota czy niedoczytanie, więc postanowiłem dolewać kenta techCB AiB to spowodowało wzrost Kh i Ca. Kh wróciło do normy ale Ca jest wysokie. Druga zmiana to modernizacja sumpa musiałem go wyciągnąć na kilka dni włożyłem zastępczy zbiornik a do sumpa musiałem wkleić pułapkę na bąbelki.Zapomniałem dodać sól jakiej używam TM pro reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z podmianami wody??? Dodajesz jakieś bakterię? (biodigest czy tym podobne).

Trochę za szybko dodałeś piasek. Ja dodałem po 3 miesiącach i też trochę za szybko.

U mnie woda zmętniała po dodaniu piasku. Filtrowałem to mechanicznie 2 tygodnie - POMOGŁO:).

Trzeba zachować spokój i pamiętać o podmianach wody, możesz też podmienić na taką z działającego zbiornika (przyśpieszy to dojrzewanie). Ja parametry sprawdziłem dopiero po 2 miesiącach jak chciałem kupić pierwszą rybkę (no idealne to one nie były:))

Pozdrawiam i powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ma dopiero trzy tygodni e więc podmiany nie robiłem, chociaż jak zpowrotem włożyłem sump to dolałem 20L świeżej solanki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jodla: mozesz wlozyc do akwa jakas glowice z duza gabka, i plukac ja codziennie, na poczatku sporo syfu leci ze skaly.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek wsypałem zaraz po włożeniu skały, woda zrobiła się klarowna po dwóch trzech dniach a zmętnienie pojawiło się dopiero po około tygodniu. Przeczytałem chyba wszystkie posty na temat dodawania piasku no i niestety ile postów i klubowiczów tyle różnych zdań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to woda nie jest mętna znaczy jakaś brudna tylko nie winem jak to określić biaława, niestety jestem bardzo Świerzy i jest to mój pierwszy post muszę znaleźć opis jak dołączyć zdjęcie, może to wam bardziej przybliży mój problem. Może to zmętnienie nie jest jakimś dużym problemem ale strasznie mnie irytuje, bo wiadomo każdy chciał by mieć w swoim zbiorniku czysty kryształ, no i te głupie pytania znajomych i rodziny ( ta woda będzie cały czas taka )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może zmętnienie jest wywołane przez jakiś rodzaj pierwotniaków.

Na Twoim miejscu zachowałbym spokój i jeżeli jest możliwość dołożyłbym filtrację przez węgiel (jakieś 150-200g).

Dobrze jest wcześniej pomoczyć węgiel ze 2 doby w wodzie z RO/DI.

Jak bym miał obstawiać, to stawiam, że za kilka dni woda będzie znowu klarowna.

BTW. Ładna skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, poczekam jeszcze kilka dni jak nie zejdzie to zastosuje węgiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja węgiel bym przyjął na twoim miejscu ale doustnie na wstrzymanie :(. Masz zbyt świeży zbiornik żeby cokolwiek kombinować przy nim. Ca na razie się nie przejmuj bo nie ma tragedii, z czasem ci zejdzie. Na razie to możesz co jakiś czas wody trochę podmienić, bo tak na prawdę to ci się chyba jeszcze dojrzewanie na dobre nie rozpoczęło. Oprócz podmianek to możesz co najwyżej biodigest dodać, całą resztę sobie odpuść. Testy to jak lubisz sobie rób ale na razie nie poprawiaj parametrów w żaden sposób. Możesz szczególnie przyjrzeć się wynikom testu na amoniak, azotyny i azotany. Jak te pierwsze dwa będą na "0" przez dłuższy czas to będziesz miał za sobą wstępną fazę dojrzewania. Dopiero po 3 miesiącach funkcjonowania jeżeli coś będzie nie tak to możesz coś kombinować i to też w zależności od tego co będziesz chciał w akwa trzymać. A na razie węgiel doustnie!!!


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jodla! skad jestes dokladnie?, a zmetnieniem sie nie przejmuj kompletnie,mozesz wrzucic wate filtracyjna do jakiego wewnetrznego filtra i plukac ja codziennie,tak jak koledzy napisali podmianki,bakterie,raczej wstrzymalbym sie z dodatkami do wody,uzbroj sie w cierpliwosc,masz troszke zielonych glonow,czyli akwa jeszcze nie skonczylo dojrzewac,a jak masz troche czasu (ktorys weekend) to zapraszam do Londynu


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam pod menczesterem, wydaje mi się że zaczyna się klarować chyba trochę jestem w gorącej wodzie kąpany. Wycieczki do Londynu nie wykluczam, ale chyba w okresie letnim. Pozdrawiam Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna skała...


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wcześniej nie napisałem że dodałem PRODIBIO START UP i większość z was napisała żebym dodał jakieś bakterie, chyba że proponujecie żeby dodać coś jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój zbiornik dopiero co wystartował, a ty już zachwiałeś parametry.

Musiałeś szybko podbić to wapno i kh,a dopiero mineło 3 tygodnie.

U mnie piasek wsypany był po paru dniach od zalania i woda się wyklarowała po 3 godzinach.

Moja rada:

daj na wstrzymanie z testami (możesz jedynie poćwiczyć dla nabrania wprawy)

podmiany raz na 2 tygodnie ok 10%

nic nie dodawaj i nie dozuj, żadnego węgla.

Po 2-3 miesiącach zrób testy sprawdzające.

POPROSTU NIE SZALEJ !!! bo zalamiesz system zanim dojrzeje, a sam osiwiejesz.

Siedź spokojnie i podziwiaj rozwój zielonych.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:( Marti

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez od nich kupilem i musze musze przyznac ze skale maja Pierwsza Klasa :(

Co do Twojego zbiornika to naprawde spoko jak na nowicjusza.Po pierwszym poscie od razu widac ze poczytales. Na razie przy akwa nie rob nic oprocz czekania i obserwacji tak jak napisali powyzej koledzy. Testy na Mg Ca Kh mozesz sobie robic by sobie pocwiczyc mierzenie kiedy przyjdzie na to czas.Pomiary NO2 NO3 pozwola Ci sledzic przebieg dojrzewania.

Mi tez koledzy pisali zebym bral wegiel na wstrzymanie,a osobiscie nie widze powodow dlaczego pisza zeby nie dawac wegla przy starcie zbiornika.To co obumarlo na skale i schodzace gloniska sa zrodlem zwiazkow organicznych ktora wegiel wylapuje. U siebie wegiel i rowaphos dalem po trzech tygodniach i po kilku dniach i jednej podmiance byla poprawa.

Jaki zastosowales zarnik o odpieniacz?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żarnik 14tyś K obudowę i balast kupiłem w screwfixe, odpieniacz zrobiłem sam (ala deltec)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jodla :

żarnik 14tyś K obudowę i balast kupiłem w screwfixe, odpieniacz zrobiłem sam (ala deltec)

Również jestem nowy i miałem podobny problem który nie ustąpił aż do podłączenia UV. Po trzech dniach było klarownie. Poradzili starsi doświadczeniem - więc nie powiem czy to był dobry ruch czy nie, ale zmętnienie ustąpiło, a UV chodzi do dziś tzn. 2 m-c od wpuszczenia ryb.


900l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.