Skocz do zawartości
dudu

Projekt mojej małej solniczki [28 l]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W mojej głowie powstał szaleńczy plan założenia małej nano rafy. Moja kochana żona nie podziela tego entuzjazmu ale jestem pewien że jak wszystko odpali, dojrzeje, rozrośnie się to nie będzie mogła oderwać oczu od szkła. Mimo iż dużo czytałem, czytam i będę czytał to nadal na nie wiem wszystko na temat morszczaków i ich zakładania. Liczę na waszą pomoc i rady. Sprzęt już zbieram tzn. miniflotor używany już do mnie jedzie, kompletuje filtr RO i na dzień dzisiejszy to tyle ;)

Także mój baniaczek ma być robiony na zamówienie tzn. szkło. Wymiary to 60cm. dł x 45 cm szer x 50 cm wys.

Planuję panel bo nie mam miejsca na sump. Panel taki aby zmieściła się jakaś obiegówka, miniflotor, no i komora na "nano wavebox" DIY. Oświetlenie planuje na rurach 24W T5. Grzałka 100W Skalar z termostatem. Jakieś chłodzenie na wiatrakach. Obudowę zrobię sam ale jeszcze nie wiem z czego. Obsadę planuję raczej standard czyli błazenek, jakieś krewetki czyszczące, wundermari, kraby, rozgwiazda, ślimaki.

Moje pytania jak na razie to:

1. Jakiej wydajności dać obiegówkę i jakiej firmy będzie najcichsza?

2. Wiem już że sam wave box nie załatwi sprawy cyrkulacji i żeby dać ze 2 cyrkulacyjne za skałą. Jakiej wydajności dać te cyrkulacyjne, jak je ustawić za skałą (schować za skałą i skierować wylot na skałę) czy też wysoko i skierować w dół na skałę?

3. Czy taki miniflotor to bardzo hałasuje (nie liczę pompki) i czy faktycznie musi chodzić w nocy? Akwa ma stać w sypialni a żona ciężko zasypia.

4. Czy jest sens robić filtr glonowy do takiego akwarium? Planuje oprócz skałki wsypać LS.

5. Czy lepiej kupić skałkę z frachtu czy też od kogoś z działającego już akwarium?

6. Czy skała taka ładna, różowa to dobra skała? Widziałem taką w reef shop i droga jest więc chyba dobra no nie?

7. Czy w przypadku braku prądu będę miał tragedie w zbiorniku? Jak długo może nie być cyrkulacji w morskim.

Na razie to tyle ale bądźcie pewni że będę pytał jeszcze.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,pamietaj ze decydujac sie na panel,bedziesz potrzebowal miejsca...jezeli zrobisz panel boczny,ktory mozna zabudowac lub pomalowac Twoj zbiornik zmieni sie w sympatyczny cube (prawie)...z tego co moge Ci doradzic,nie zaluj miejsca na panel,musi byc przejzysty,musisz wlozyc reke bezproblemowo w kazde miejsce...ja mam 14 cm i mysle ze to jest minimum...teraz robilbym 20cm...jezeli Twoim zamiarem jest cube to dobrze,jezeli nie zamow akwa o 20cm dluzsze...w moim akwa obieg robi new jet 2300 i wlasciwie moglby byc slabszy,maja chyba 1700l/h.Co do cichosci pracy,to chyba sie nie da zrobic zupelnie bezglosnego akwa,pracuja tam pompy,reaktory...etc...ale ja lubie ten monotonny dzwiek odpieniacza i przelewajacej sie wody...spiac poza domem mam problem z zasnieciem,gdyz przyzwyczailem sie do tego milego dzwieku...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich ;)

Podobnie jak Ty od dłuższego czasu czytam, czytam i czytam i z tego co narazie się dowiedziałem mogę odpowiedzieć na kilka nutrujących Cię pytań. Po pierwsze, według mnie lepiej zrób akwarium głębsze, niż wyższe, tj. 60x40x45wys (podkreślam, że to moje zdanie), zapewni to ładniejszą głębię dla Twojego skrawka podwodnego świata. Po drugie, zbieram sprzęt do akwarium podobnego mniej więcej wymiarami do Twojego (moje ma 90x50x45wys) i pompę mam Aquabee 2000/1, do tego do cyrkulacji Marea 3200 i Marea 4400 (z tego co sprawdzałem wstępnie to są ciche). Na pozostałe zagadnienia niestety odpowiedzi z moim poziomem wiedzy nie znam...

Pozdrawiam

sprawka.


Akwa 180l, sump 60l, 2xATI Blue Plus i 2x10000K, AquaBee 2000/1, Marea 3200, Marea 4400, odpieniacz Weipro 2012 z Aquabee 2000/1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dałem rady zasnac przy odpieniaczu ;) i od czerwca 2007 odpieniacz sie wyłacza na noc, tyle tylko że mój odpieniacz jest troche przewymiarowany i troche bardziej skuteczny niz miniflotor.

Jak zdecydujesz sie na wyłaczanie odpieniacza w nocy podobnie do mnie to może się okazac że mini nie da rady nadrobic zaległości w ciągu dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dudu, napisz jak chcesz zrobic wavebox.

Jakiej pompy chcesz użyć.

Jak planujes wykonać sterowanie.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem wczoraj w nocy spać bo ciągle rozmyślałem co i jak zrobić ze szkłem. Niestety nie mam dużo miejsca w pokoju (mieszkamy z teściami na razie) i akwarium musiało by stać tam gdzie w tej chwili słodkowodne 50l. Szafka na której to jest ono ustawione to ta z tej gazetki. Na stronie 2 jest taka komoda za 425 zł. Taka w kolorze wenge z 6 szufladami. Wykonana jest z już nawet nie z płyty wiórowej ale z czegoś podobnego do sprasowanej tektury czy coś. W każdym razie boję się na niej stawiać czegoś bardzo ciężkiego. Szeroka ona też nie jest bo ma ok. 43 cm więc akwa musiało by trochę wystawać. Co do długości akwarium to olśniło mnie że jak zrobię 60 cm i wstawię panel z boku to będzie się sporo światła marnowało bo przecież 24 W będą na cała dł. akwarium (czyli wraz z panelem). Jeśli dołożę na dł. tak żeby mi 24W nie oświetlały panela to akwa wydłuży się o jakieś 15-20 cm. A to dodatkowe litry (co mnie cieszy) ale i niestety ciężar. No i miniflotor nie wydoli raczej. Jeśli dł. nie zmienię to zostają Power compacty do wyboru No i akwa robi się coś jak cube. Najpierw muszę rozwiązać problem z szafką. Albo ja rozbiorę i troszkę wzmocnie od spodu jakimiś płaskownikami czy kątownikami albo kupie blat z grubego twardego drzewa (płyty), okleję okleina i wstawię pod akwarium. Jeśli ustawiłbym taki blat na jednej połówce ściany to on usztywni tą szafkę.

Panel boczny planuje zrobić generalnie tylko dlatego że chce w nim zrobić komorę ala Nano wavebox. Z tym jednak jest kolejny problem. W tym topicu wrzuciłem linka z wave boxem DIY zrobionym z plexy i z jakiejś pompy. Ale tamto akwarium miało pojemność ponad 400l. A pompa i tak krótkie cykle wykonywała. Jeśli się nie mylę to musiałbym zastosować pompę albo o b. małej wydajności albo jednak 12V. Jak 12V to już wole trochę dołożyć i kupić zestaw BOYU z 1 pompa i sterownikiem i panel zrobić z tyłu a nie z boku. Jeśli jednak udało by mi się znaleźć pompę o odpowiednio małej wydajności i wysterować ją odpowiednim sterownikiem soft-start (bez zmiany obrotów) to robię panel z boku. Zwłaszcza że w przyszłości takie małe akwarium można by wstawić w ścianę i widok byłby z 2 stron.

@sprawka podzielam twoje zdanie że im głębsze akwarium tym lepiej. I to jest kolejny plus dla panela z boku w moim przypadku.

@Marti701 jeśli boczny panel wypali to będę musiał nieźle nakombinować aby zmieścić tam obiegówkę, odpieniacz i jeszcze komorę pod wave boxa. Jak znajdę jakieś odpowiednie pompy to dam znać ale to wszystko jak nawet się zmieści to będzie na styk. Dlatego zastanawiam się nad tym BOYU z 1 pompą i sterowaniem. Popytam na elektrodzie czy pompa na 230V zabezpieczona jakimś układem soft-start będzie działać w miarę bezawaryjnie.

Panowie a co to jest to "odgazowanie" skały z frachtu? Bo nie za bardzo "kumam".


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dudu: dzialnie waveboxa jest uzaleznione od dlugosci akwarium - do niej trzeba dopasowac czestotliwosc wlaczania pomp - im krotsze akwa tym czestotliwosc musi byc mniejsza. Do tak malego akwa ciezko bedzie waveboxa chyba skonstruowac - tamten topic rozpoczalem bo obawiam sie czy moje 90cm nie bedzie za krotkie do Nano Waveboxa. A generalnie w waveboxach stosuje sie pompy o calkiem sporej wydajnosci - zwykly wave Tunze ma chyba pompe 12 tys l/h albo wieksza - chodzi o to, zeby w krotkim czasie wprawic w ruch jak najwieksza ilosc wody.

Co do szafki - jak na niej postawisz solidna polke (np z wodoodpornej sklejki) i oprzesz ja na sciankach bocznych szafki to powinno wystarczyc do kilkudziesieciu litrow.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilkadziesiąt litrów to już na niej dziś stoi. Właśnie jak rozwiąże problem z szafką i jej wytrzymałością to zacznie się prawdziwe projektowanie. Z dnia na dzień powiększam w myślach swoje akwarium i żona jest już przerażona. No ale cóż się nie robi dla żony. Otóż wytłumaczyłem że w akwarium jakie na dzień dzisiejszy jest w planach (75x40 szer x 50 wys.) nie będzie 150l ale ok. 120l. Bo:

1. Panel ( w panelu będzie mniej wody niż w reszcie baniaka)

2. Wysokość słupa wody planuje ma max 40cm. ze względu na planowany system falowania a nie chciałbym aby mi się woda z akwarium na meble wylewała.

Do tego skała która w wodzie trochę mniej waży niż na sucho.

Także sądzę iż ten planowany baniak nie przekroczy 200kg. A jak mi się uda rozwiązać problem szafki to jestem "w domu".

@MateuszD co do nano Wave boxa to wiem że działanie jego polega na rezonansie zbiornika i masz w 100% racji o do tego że trzeba dobrać pompy. Dlatego chyba jednak pomysł waveboxa zostanie zamknięty a po prostu zainwestuje w system falowania BOYU lub Resun. Koszt to ok. 200-300 zł. A miejsce zaoszczędzone w panelu wykorzystam na filtr glonowy ( o ile wejdzie). Panel na 100% będzie z boku, wymiary to 15 cm szerokości więc dla rybek i koralowców będzie jakieś 60cm. Zmieści się więc świetlówka 24W. Moim zdaniem właśnie planując akwarium trzeba zacząć od oświetlenia. Także wolnej przestrzeni do pływania będzie 96l. Sądzę że 4x24W wystarczą i dla LPS jak i dla późniejszych SPS.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dudu :

Do tego skała która w wodzie trochę mniej waży niż na sucho.

skala wazy tyle samo ;) - w wodzie wydaje sie lzejsza, ale musisz dodac wage wypartej przez nia wody.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie masz racje. Jutro jadę do Krakowa do oceanarium z żoną. Muszę ją trochę do tego wszystkiego przekonać. Mam nadzieję że złapie bakcyla i będziemy razem budowali kawałek rafy w naszym domku. Dzwoniłem do tych Franuzów i niestety z racji tego iż się przeprowadzili to na razie nie mają jakiś ładnych wystawowych zbiorników. Tak to już dziś byśmy podjechali.

A i ile l/h łącznie cyrkulacji planować?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć dudu:)

Na Twoim miejscu przy takiej wielkości zbiorniku mocno zastanowiłbym się nad sumpem, moim zdaniem jeśli zrobisz zbiornik z panelem to przy Twoich planach (lps, sps) prędzej czy później pożałujesz że nie zdecydowałeś się na zbiornik z sumpem.

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gdzie postawić sumpa. Najwyżej lpsy i spsy będą tylko marzeniem w głowie.

Pojechałem z żoną specjalnie do Krakowa zobaczyć to ogromne oceanarium (podobno jedno z 2 w Polsce) i.... pocałowaliśmy klamkę ;)( Po trochu to moja wina bo na głównej stronie jest napisane że otwarcie jest przesunięte ale w zakładce "godziny otwarcia" już nie. No ale pospacerowaliśmy sobie za to po rynku, zwiedziliśmy wawel i zjedliśmy pyszne pierogi. Potem rundka po Ikei i do domu. Tak w ogóle to za 2 tyg. w weekend jadę ze swoja piękną do Warszawy. Poleca ktoś jakieś sklepy z akwarystyką morską? Przede wszystkim takie gdzie można obejrzeć jakieś ładne akwaria rafowe. Chcę pokazać na żywo żonie jakie to wszystko piękne jest. W Kielcach jest w jednym sklepie morskie akwarium ale dopiero założone i sporo czasu minie zanim będzie olśniewać swoim blaskiem.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dudu, nie mów że nie masz miejsca na sump, bo jeśli masz na akwarium to na sump się również znajdzie, nikt nie każe Ci robić sumpa większego niż akwarium, czy nawet takich samych wymiarów. Potraktuj sump jako zbiornik na sprzęt, który musiałbyś upchnąć w panelu, a taką rolę w zupełności spełni Ci sump dwukomorowy, tzn komora na pompę obiegową niewiele większa od samej pompy, a cała reszta sumpa może stanowić drugą komorę w której spokojnie zmieścisz sobie odpieniacz taki jaki chcesz, a nie taki jaki musisz bo większy się nie zmieści i resztę gratów które uwierz mi że z czasem będą się gromadzić typu jakieś filtry na absorbery itp. Ewentualnie możesz sobie jeszcze wzdłuż przy tylnej ściance wydzielić płaski zbiorniczek na wodę do dolewek, lub postawić go gdzieś jako osobny zbiornik. Uwierz mi że prędzej czy później zapragniesz mieć twardziele i będziesz żałował że nie postawiłeś możliwie największego obiegu jaki się dało. Na Twoim miejscu postawiłbym baniaczek nieco głębszy (jeśli się da) i wyższy, tak żebym w zbiorniku głównym mógł sobie zrobić DSB, do tego silne światło, cyrkulacja, sump tak jak napisałem wyżej i jazda ;) Pogrzeb trochę na Nano-reef.com, może coś Cię natchnie.

Edit. Tu masz coś podobnej wielkości co Twoje planowane, może trochę inne proporcje zbiornika głównego, ale proporcje sumpa do zbiornika głównego świetnie obrazują to co pisałem ;)

http://www.nano-reef.com/gallery/showphoto.php?photo=10153&cat=504

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb gdybym miał miejsce na sumpa to nie zawracałbym sobie głowy panelem. Akwarium będzie stało na komodzie z 6 szufladami. W żaden sposób nie jestem w stanie postawić sumpa pod akwarium. Obok też nie bo szafka może nie wytrzymać. W tym akwarium bede musiał sobie tylko miękasy trzymać. Planuje budowę domu jednak przy obecnych problemach na giełdach i w bankach to na razie się chyba trochę w czasie odłoży. W nowym domu akwarium będzie na 100%. Nawet jak szukamy projektu to planujemy gdzie można postawić baniak.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jjablonski :

Wal prosto do Lukasza (www.acropora.pl), tylko nie pytaj o ceny przy żonie :)

Heheheh byłem z żoną i faktycznie trochę się tych kosztów wystraszyła. Gdy rozmawiałem z Lukaszem o pompach i brzęczykach do Miniflotora wpadł tam jeden z klientów tego sklepu. Okazało się iż akurat ma na sprzedaż taki brzęczyk (Ikola 250). Łukasz zachwalał ten napowietrzacz więc zdecydowałem się na kupno. Z racji tego że ja jestem z Kielc to po załatwieniu swoich spraw umówiłem się z tamtym klientem u niego pod domem i kupiłem brzęczyk. Już na początku wydawał mi się podobny do brzęczyka który mam w domu. Po powrocie do domu okazało się .... że już mam Ikole 250 w szufladzie :D Nie wiedziałem że mam Ikole bo kupowałem ją bez pudełka. W tym momencie jestem posiadaczem 2 szt. cichych (żonie i tak dalej przeszkadza) pompek. Od razu oświadczam że nie mam tu do nikogo pretensji. 2 pompki zawsze się przydadzą. Np. do hodowli artemi. Szkoda że nie widzieliście miny żóny mojej jak się okazało że kupiłem pompkę która już mam :D pozdrowienia dla Łukasza, jego żony oraz Marcina.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dudu, tez mam akwa 60cm szer,

jak masz mozliwosci i i tak robisz na zamowienie to dodaj 5 cm glebokosci - niby nic a jednak

polecam 60x50x45

no i pewnie nie bed pierwszy jak ci polece sumpa zamiast panelu.

Jak czytam ciebie to jakbym przypominal sobie swoje poczatki, na szczescie pare osob odwiodlo mnie od panelu.

a nawet za pare godzin bede mial wolny jeden sump :_)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co jednak moja rafka będzie b. mała. Ze względów finansowych zrobię jednak 30x30x40 gdzie 40 to wys. Właśnie wypadły mi niespodziewane wydatki (kupuje projekt domu) i na wiosnę chcemy z żoną zacząć zalewać fundamenty. Więc inwestowanie w większe akwa mija się z celem. Mój mały zbiorniczek będzie oparty na tym baniaczku. Kaskade dam Aquaela FZN 2 o wydajności 800l/h i do tego koralie nano. Pan z Acropory przekonał mnie ze nie ma sensu marnować kasę na chiński sprzęt. W kaskadzie zamontuje jakiś odpieniacz DIY. Mam problem z oświetleniem. W wzorcowym baniaczku autor zamontował 2x11W kompakty. A ja bym potrzebował 2x18W. Aktynika nie problem gorzej z 18W o barwie 10000K. Czy wie ktoś gdzie takie cudo kupić? No i czy ma ktoś na sprzedaż używaną koralię nano? I jakie odbłyśniki będą pasowały pod te świetlówki?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nikt nie wie gdzie kupić 18W 10000K kompakt czy też takich nie produkują? I jakie odbłyśniki do tych źródeł trzeba kupić? Obudowę zrobię sam ze spienionego PCV.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się ostatnio czy nie dać jeszcze jakiejś małej głowicy z pojemnikiem zaraz za skałą w której trzymałbym jakiś absorber fosforanów np. Rowaphos. Jaki musi być przepływ przez taki absorber aby spełniał swoją rolę? Czy taka głowica będzie dobra?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no co do chinskiego sprzetu to jestem nawet zadowolony, jest dosyc cicha, fakt ze komora nie jest najwieksza, ale gabka i wloknina sie miesci, zmiesci sie nawet wegiel jak bedzie trzeba.

Dobrze ze robisz wyzsze, wiecej piachu zmiescisz.

Oswietlenie - dodaj jeszcze jedna 11 W (10000K) bedziesz mial wtedy 33 W i spokojnie styknie.

Odblysniki wzialem do zwyklych swietlowek i przecialem na poł, wiec zrob analogicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miało być 2x18W ale w końcu będzie chyba 1x18W aktynika i 1x11W 10000K. Obudowa DIY ze spienionego PCV. No i oczywiście otwarte. Zastanawiałem się nad opti white ale przy 4mm szybach to chyba nie warto. Będzie kaskada Aquaela FZN3 z wbudowanym odpieniaczem DIY oraz komorą na glony. Za skałkami głowica aqua shuta ze złożem rowaphos. Teraz pytanie do tych co używali rowy. Jaki przepływ musi być przez złoże, jaka ilość rowy na 36 l i czy wkładać już od początku czy dopiero po dojrzaniu? Czy 9 kg LS wystarczy do wspomagania filtracji? Teoretycznie dla 10 cm warstwy piasku potrzebowałbym 9 litrów. Ale czy 9 l to to samo co 9 kg?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już kupiłem szkiełko. niestety ze szkła float ale stwierdziłem że nie ma co przepłacać przy tak cienkiej szybie. Kupiłem też kaskadę aqua Clear 200 (używana) i teraz czaję się na Koralie Nano. Oświetlenie będzie jednak 4x11W kompakty z Narvy bo 18 mi się nie zmieści. 2xBlue czyli aktynic oraz 2x10000K. Każda osobno włączana. Balasty będę miał może z pracy. Jak tylko zrobię lampę lub pokrywę (jeszcze nie wiem) to odpalam. Już umówiłem się z panią z jednego sklepu że dostane od niej wodę z działającego zbiornika a i te 3 l. tygodniowo się znajdzie wody z RO. W międzyczasie skompletuję sobie do końca zestaw do RO+DI. W zbiorniczku ma być warstwa żywego piachu. Czy jeden worek tego wystarczy aby funkcjonowało jako DSB? Powinno dać ok. 10 cm. warstwę. I czy skałę postawić na piasku czy też na dnie i obsypać ja piaskiem? Proszę o jakieś rady bo nie chcę czegoś zepsuć.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 40x40x35 i mam 3x11w w tym jedna aktyniczna wszystko w pokrywie i światła jest dosyć, a mam same miękasy. Skałe mam na szybie i chyba lepiej na szybie połozyć, bo jak piasek spod skały sie wypłucze to skała uderzy w dno, chyba że coś podłożysz pod skałe.


Pudełko 56 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowo po odjęciu warstwy piachu będzie 27 l. Każdą świetlówkę będzie można osobno zapalać także będę miał sporą regulację. W takim razie dam skałę na jakąś płytę PCV i obsypie ją piachem.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.