Skocz do zawartości
answer

Glony wapienne znikają ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Wydaje mi się, że znikają mi ze skał glony wapienne ;) tragedia bo nie mam testów ale jestem zdziwiony, bo stosuję Tropic Marin Pro Reef, na której podobno niektórzy utrzymywali twarde koralowce, a ja nie mam żadnych twardych, same miękasy, trochę ślimaków i 5 krabików malutkich.

Podmieniam co tydzień czasami 5, czasami 9 litrów wody. Woda po RO/DI i sól TM-PR.

No i coraz mniej fioletowo w akwarium.

Pozdrawiam

Mateusz


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Mateusz.

Chyba bedziesz jednak musial sprawdzic kika podstawowych parametrow np: Ca, Mg, kH. Troche szkoda, ze nie testowales bo teraz nie wiadomo ktory lub ktore sie zmienily i w ktora strone. Mozesz miec np: kH = 5 , Mg = 1100 itd.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też żałuję, żyłowałem na tych testach, bo drogie, a wydatków miałem z tym akwarium co nie miara. Motyla noga...Myślałem, że dobra sól i dobra woda załatwią sprawę :/

Czy zestaw testów Tropic Marin EXPERT-TestSet w skład którego wchodzą testy na ph, KH, NH3/NH4, NO2, NO3 będzie dobry? Nie ma w zestawie niestety testu na Mg :/ ale cena mniej odstrasza.


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ale musisz mieć też test na CA i Mg inaczej pu......... a trzeba by i na PO4


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jestem upupiony. A może starczy w obecnej sytuacji Mg/Ca samo? Bo o azotany, azotyny nie martwię się, nie mam plag glonów, ani żadnych problemów tego typu. Jedynie te glony wapienne mnie martwią, które się kurczą. I plaga Aiptasji, ale na nią przyjdzie pora. Taki kombi test Tropic Marin Ca/Mg może być?


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć ten kombi TM mam Ca pokazuje dobrze Mg zawala totalnie u mnie pokazuje ciągle 1680-1700 gdzie 2 inne testy w tym salifert pokazują ~1290 , powiem tak zoolek za 15 zł i salifert za 50 zł pokazuja tak samo Mg w mojej bańce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gregorowicz

tak z ciekawosci - po co na PO4 ?

NH3/4 i NO2 niepotrzebne, wogole caly ten kombipack niepotrzebny. kup sam KH z Tropica. Test Mg w przypadku wapiennych - niezbedny bo jak za niskie to nie tylko nie rosna ale i sie cofaja. No i Ca bo jak sama nazwa wskazuje, potrzebuja tego wapnia. Polecam Saliferta. Jakas oszukana ta PROREEF chyba, tez jej uzywam, odbiorcow mam w akwa "troche" wiecej od Ciebie i nie musze wcale podbijac sztucznie Mg. Przy Twojej obsadzie to wlasciwie tylko KH , Ca i MG (Salifert) wypadaloby co jakis czas sprawdzic, reszta parametrow krabikom i miekkasom "wisi i powiewa" ;)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurka wodna. No ja też się dziwię. Myślałem, że jak kupiłem RO/DI i taką sól, to nie będę musiał testów kupować. I jeszcze zbił mi się hydrometr w mordę kopany.


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma lekko ;). testy wypada miec, przynajmniej te podstawowe (kh, ca, mg). reszte parametrow widac "na oko"

Tak na marginesie, to chyba nie jestes tu jedyny z Torunia - pomyslcie moze zeby sie na testy "zrzucac". przy normalnej kontroli i tak nie zdazysz w pojedynke zuzyc calego zanim sie kompletnie "rozjedzie". jak test napoczety jest to po kilku miesiacach juz praktycznie jest rozjechany


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze problem w Twoim akwa spowodowaly wlasnie same glony wapienne. Ladnie rosly az wybraly sporo Ca, Mg i kH tez spadlo, co zreszta jest normalne. Takie wapienne jak rosna, to potrafia wiecej zuzyc niz twarde korale.

Pewnie bedziesz musial zaczac od ustabilizowania Mg a pozniej zabrac sie za reszte. Nie robilbym tego bez testow, chyba ze Ci na wapiennych nie zalezy i nastawiasz sie na korale miekkie. Te, jak Tom napisal, wytrzymaja wiecej.

Mimo wszysko, jezeli nic nie bedziesz dodawal do wody, to warto zwiekszyc ilosc podmienianej pod warunkiem, ze masz pewnosc, ze w wodzie do podmianki jest wiecej np: Mg niz w akwarium. Znowu te testy ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 3 testy. Pewnie mnie opier**** ale kupiłem firmy Zoolek ;) nie miałem kasy na Saliferta, a za 3 testy zooleka (kh, ca, mg) zaplacilem z przesylka tyle co jeden test salifert, albo tropic marin. a skoro u KonradaB Zoolek pokazuje to samo co Salifert w przypadku Mg, to może kh i ca też dobrze pokaże. Ma ktoś jakieś doświadczenie z tymi testami?


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spotkaliście testy do wody morskiej w formie pasków lakmusowych ? Do słodkiej są,ale nie stosowałem i nie wiem ile są warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem testy Zooleka,pokazuja w miare dobrze ale butelki maja beznadziejne,ciezko sie zakrapla z nich odczynniki,radze do tych testow kupic sobie zakraplacze w aptece.

@inmar z testami paskowymi do wody morskiej nie spotkalem sie,testy tego typu sa malo dokladne,wiec w morszczyznie raczej nieprzydatne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@answer pokazuja praktycznie to samo , z tym że salifert czy TM sa dokladniejsze o jednostki , bo zoolekiem określasz co 20mg , nie chciałbym zaczynać krucjaty ale gdy TM pokazuje mi Ca 412 to zoolek 420 , salifert Mg 1290 to zoolek 1280 , kH sprawdzam tylko zoolekiem - to ćwiczył znajomy u siebie i pakazuje zgodnie z "markowymi" testami .Nie lubię przepłacać za produkty jak każdy , ale żeby mieć jakieś porównanie kupowałem i drogie i tanie ;wszystko wyszło w praniu.Peniek masz racje , ze czasem trafi się niepelna kropla , ale przy takiej różnicy w cenie i nie da sie ukryć łatwości obslugi testów zooleka , mozna powtórzyć cała perację. Paskowe sobie darujcie też ćwiczyłem ;)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałem wrócić do tematu, bo w końcu dostałem hydrometr, mogłem zrobić świeżą wodę i zasolić i zrobić testy.

Więc wszystko zrobiłem, zasolenie odpowiednie, zabrałem się do testów.

Robiłem je po raz pierwszy.

Test na kH: wyszło mi 9 stopni skali niemieckiej :clapping

Test na Ca: wyszło mi 480

Test na Mg: tutaj miałem problem, dodawałem te krople i nie zmieniało mi się na niebieski kolor, cały czas liczyłem krople, ale w momencie, kiedy wychodziło mi już poziom Mg 1700 to przestałem robić, bo stwierdziłem, że musiałem chyba coś zrobić źle.

Z drugiej strony robiłem wszystko powoli bardzo i dokładnie z instrukcją.

Czy patrząc na poziom Ca i kH (które musiały mi wyjść dobrze, bo kolorki się zmieniły i wyszły takie cyferki po obliczeniach) mogę założyć, że sól jest jednak dobra i to co wlewam do akwa ma odpowiednią zawartość pierwiastków śladowych?

Akwarium mam 60 litrów. Teraz przez noc zamierzam wlać te 15 litrów świeżej i jutro chcę zrobić jeszcze 15 litrów. Czy taka spora podmiana w ciągu 3 dni może być szkodliwa?

Samą podmianę robię powoli i kapie przez całą noc.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.