Skocz do zawartości
bibik

instrukcja do testu kh salierta

Rekomendowane odpowiedzi

Test na KH

1. 5 ml strzykawka nabrać 4 ml wody i nalać do pojemnika testowego, jak chce ktoś dokładniejszy test zamiast 4 ml nabrać 2 ml (końcowy wynik pomnożyć x2)

2. Plastikowa końcówkę nałożyć na 1 ml strzykawkę i nabrać trochę KH dopóki na wskaźniku nie będzie dokładnie 1,00ml. W strzykawce może być trochę powietrza ale to jest normalne i nie ma wpływu na wynik testu

3. Po kropelce dodawać KH do pojemnika testowego, po każdej kropelce 2 sek. mieszać, należy to tak długo powtarzać dopóki pokażą się kolory- z niebiesko-zielonego do pomarańczowo - czerwonego albo różowego. W zależności od tego jaki kolor się pierwszy pokaże obrócić strzykawkę tak, aby plastikowa końcówkę pokazywała do góry i ustalić pozycje czarnej części tloczka. Pozycje należy odczytać z górnego końca czarnego koła. Strzykawka jest podzielona na 0,01 ml kroki.

Zawartość kH odczytać z tabeli.

Naturalna woda morska ma 7-8 dKH lub alkaiczność 2,5-2,9 meq/l.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem kto pierwszy zaczął , ale z tego co widzę to powielany jest błąd w tłumaczeniu jak sądzę :

"lower resolution" oznacza "mniejsza rozdzielczość" czyli mniejsza dokładność pomiaru. tak więć jak ktoś chce oszczędzać odczynniki to może nabrać 2ml zamiast 4ml. już w kilku postach widziałem tłumaczenie jak wyżej...

ale mniejsza o to bo mam inne pytanie dla tych co uzywali tego testu.

kupilem kilka dni temu zestaw w acroporze znalazlem w necie instrukcje obslugi bo akurat do KH nie było po angielsku.

no i mam problem bo pierwsze ani opisy angielskie ani polskie tłumaczenia nie precyzuja o ktore butelki chodzi przy dodawaniu odczynników.

w moim zestawie sa dwie :

- mniejsza z płynemk bezbarwnym z opisem : "alkalinity check solution 7.0dKH +/-0.3 T60-1207" to ostatnie to pewnie oznaczenie wersji testu, na koncu jest jeszcze info o terminie przydatności.

- wieksza z płynem w kolorze czerwonawym opisana : "KH" i poniżej "batch: 0108-D".

z opisów wynika, że jednego z odczynników powinienem dodać dwie krople, tymczasem w żadnej z butelek nie ma końcowki pozwlajacej dozowac krople ! ale mniejsza z tym, moge sobie poradzic małą strzykawka jaka kiedys kupilem w aptece. zakladam, ze te dwie krople powinny byc tego przezroczystego plynu z mniejszej butelki, a ten czerwony z wiekszej dodawac pozniej strzykawka kropla po kropli. zakladam tak bo na kazdy pomiar z mniejszej butelki pojda tylko dwie krople , a tymczasem z wiekszej bede na kazdy pomiar wiecej plynu , wiec wydaje mi sie to logiczne.

mam prosbe, zeby ktos mi to potwierdzil.

swoja drogą to nie wiem czy to ja akurat mialem pecha, czy to sie zdarza czesciej, ale "salifert sux"!

:)

taka renoma i taki bubel...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze pytanko, bo widze , ze okreslenie batch jest uzywane na roznych odczynnikach w roznych testach : czy to jakies technczne oznaczenie odczynnika czy numer wersji testu bo z tego co slyszalem to sie czasami zmieniaja w salifercie ??


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj już tłumaczę:

nabierasz 4 ml wody do pojemniczka, nastepnie nakładasz na 1ml strzykaweczke końcówkę ze zwęrzką do niej nabierasz czerwonego płynu do 1ml, powietrze będzie w strzykawce ale to normalne, dozujesz po kropelce do pojemnika z wodą az pokaże się kolorek z niebiesko - zielonego do mpomarańczowo czerwonego lub zółtego. Ta druga buteleczka z "czystą" substancją służy do korygowania kh.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz, ale bede polemizowal.

angielska instrukcja jaka znalazlem w necie brzmi tak :

Instructions:

1. Add with the 5 ml syringe 4 ml of water in the test vial. For a lower resolution and more tests per kit add 2 instead of 4 ml.

2. Shake the KH-Ind dropping bottle a few times and add 2 drops in the test vial (1 drop for the low resolution mode). <-a wiec dodaj z dropping bottle 2 krople lub jedna jesli zadowalasz sie wynikiem mniej dokladnym. dropping bottle musi dać możliwość puszczenia kropli i wlasnie tej nasadki na butelce brakuje, ale poradzilem sobie czysta strzykawka.

3. Put the plastic tip firmly on the 1 ml syringe. And draw into the syringe the KH reagent (ensure that the end of the plastic tip is constantly submersed in the KH reagent) till the lower end of the black part of the piston is exactly at the 1.00 ml mark <-a tutaj nabierasz drugiego odczynnika do strzykawki do poziomu 1ml. There will be some air present just below the piston. This is the air which was present between the end of the plastic tip and the piston. This will not influence the test result.

4. Add dropwise with the 1 ml syringe the KH reagent to the water in the test tube. Swirl after each drop a second or two. Continue with this until the color changes from blue/green to orange-red or pink color (whichever color is observed first).

5. Hold the syringe with the tip facing upward and read the position of the, now the upper end, of the black part of the piston. The syringe has graduations of 0.01 ml. Read the KH or alkalinity value from the table or calculate as follows.

tak wiec wyraznie mowa o użyciu dwóch odczynników. i generalnie wykonalem test wg założeń z mojego wczesniejszego postu i wynik pokrył sie z testem KH tropic marine, wiec postepowanie wyglada ok.

no i opis na mniejszej butelce tez to sugeruje "check" znaczy sprawdzac, nia ma żadengo słowa sugerującego korekte KH. tym bardziej , ze salifert ma inne produkty do korygowania KH i pH.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam przed sobą instrukcję do testu kH Saliferta. Co prawda jest po niemiecku a ja nie znam niemieckiego ale:

W nagłówku jest napisane, że jest to nowa wersja, w tekście wizualnie nie występuje cyfra 2 sugerująca konieczność dodania jakichś dodatkowych kropelek, reszta wygląda na zgodną z instrukcją przeze mnie wklejoną. W teście są dwie buteleczki. Ta mniejsza biała, to raczej jest roztwór wzorcowy o kH 7 służący do kalibracji testu, Osobiście sprawdziłem wg instrukcji i kH tego białego płynu wyszło 7.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w jaki sposób miałaby przebiegac kalibracja tego testu i jak w takim razie wg Twojej instrukcji odbywa sie odczytywanie wyników ??


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

batch wyglada rzeczywiscie na numer wersji(serii) testu, na wielu forach ludzie pisza , ze w razie reklamacji badz pytan do producenta nalezy podawac numer batch. to tak btw.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie nabrałem 4 ml białego płynu do pojemnika i 1 ml czerwonego do strzykawki z plastykową końcówką. Oczywiście w strzykawce zostało u góry trochę powietrza. Po wkropleniu do pojemnika z białym płynem płynu ze strzykawki do zmiany koloru na różowy odczytałem poziom czarnego tłoczka i z tabelki odczytałem wynik.

W chemii analitycznej często w czasie mojej nauki w szkole korzystaliśmy z płynów wzorcowych do sprawdzania różnych rzeczy np. elektrod.

Edit: Mając dwie ciecze o znanym kH (wzorce) i i wiedząc ile czerwonego płynu nam zostanie po zmianie koloru możemy wyznaczyć sobie krzywą wzorcową i brać wtedy poprawkę na wynik.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale jaki jest cel tej kalibracji ?

wpuszczasz krople czerwonego i odczytujesz wartosc wzorca = 7dKH. i co dalej ?

zeby zmierzyc twardosc wody bierzesz probke wody i wpuszczasz kroplce czerwonego i odczytujasz twardosc wody.

w ktorym wiec miejscu przydaje sie ta kalibracja? jedyne co mi przychodzi do glowy to , ze jest to po prostu sprawdzenie, czy czerwony plyn jest jeszcze ok, bo jesli da inny wynik w czasie tego co nazwales kalibracja, tzn, ze caly test do wyrzucenia.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój wniosek końcowy wg mnie jest prawidłowy, tylko moje wywody zawiłe.:)


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za wyjasnienia, ale jakos mi sie to nie trzyma kupy. bede drążył dalej.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musze powiedziec, ze jestem pod wrazeniem balaganu informacyjnego i niefrasobliwosci producenta.

na forum marine depot znalazlem to do czego doszlismy przed chwila.

czyli 'check' w nazwie odczynnika nalezaloby interpretowac jako "sprawdzenie" czy test jest jeszcze ok.

generalnei konkluzja jest taka , ze jesli ktos szuka instrukcji obslugi do saliferta to musi baczną uwagę zwracac na wersje testu !

http://forum.marinedepot.com/Topic75423-6-1.aspx#bm75529

Posted 10/29/2007 6:54:45 PM

Group: Moderators

Last Login: 2 days ago @ 3:15:03 PM

Posts: 81, Visits: 292

The new kit is very easy to use.

1. Add 4ml of tank water (or reference for checking the kit) to the test tube.

2. Put the plastic extension tip on the 1ml syringe

3. Insert the tip in to the red KH solution, draw solution into the syringe until the bottom of the black rubber is at the 1ml mark.

4. Slowly add the red solution to the test tube while swirling the tube gently.

5. Watch as the color becomes blue, continue adding and swirling until the color changes to red.

6. When the color is red turn the syringe over and read the top of the

The reference check is just so you can verify that your test kit is reading accurate. I would think this would mostly be for use if your kit is getting older and you want to verify it is still working properly. Run you test using the reference fluid instead of your tank water to verify your test kit is reading in an acceptable range.

I hope this helps

Steve


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ulega watpliwosci, ze stosujac w tescie polowe odczynnikow otrzymamy mniej dokladny wynik. Po pomnozeniu przez dwa, pomnozymy tez blad...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sie zastanawialem jak to możliwe, że wyszedł mi wynik zbieżny z tym co pokazuje tropic marine jesli zle uzylem saliferta? po prostu wczoraj zle odczytalem pozycje tłoczka strzykawki - pozycja była na 15, a ja wziałem to jako 25...:) patrzac nie w tą strone jesli chodzi o wzrost wartosc na skali strzykawki.

edit : o to oznacza calkiem spory moim zdaniem rozjazd miedzy salifertem a tropic marinem.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest firma z najlepszymi testami,żenada.Czy naprawdę nie może ktoś tego załatwić raz na zawsze? W końcu w Polsce trochę tego im schodzi,powinni dać choćby na jakiejś stronce tłumaczenia z aktualizacjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Macie może instr.PL Salifert KH w wersji z 3 płynami , dwa przeźroczyste i jeden koloru zielonego.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, trochę odgrzeję kotleta, ale też mam kłopot, nie ma nawet instrukcji po EN :(. Moje pytanie to do którego momentu kropelkujemy? Do całkowitej zmiany koloru i uzyskania równowagi, czy po pierwszej, niestabilnej zmianie koloru uznajemy test za zakończony - gdzieś czytałem w ang. instrukcji, że zmiana koloru nie musi być stabilna, a różnica jest spora, jakieś trzy, cztery kropelki...:o. Płyn wzorcowy jest pewnie m.in. po to, żeby się nauczyć wykonywać ten test, czyli dobieramy metodę, która da odczyt 7...


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Dodaj przy pomocy 5ml strzykawki dodaj do fiolki 4 ml badanej wody. Dla testów o niższej

rozdzielczości, dodaj 2 ml wody.

2. Potrząśnij buteleczką z odczynnikiem KH-Ind i dodaj 4 krople do fiolki z testowaną wodą.

3. Zanurz końcówkę małej strzykawki w buteleczce z odczynnikiem KH i naciągnij 1 ml płynu.

Końcówka tłoczka powinna być przy wartości 1 ml (obecność powietrza między tłoczkiem a wodą

jest już wzięta pod uwagę przy obliczaniu wyniku i nie wpływa na dokładność pomiaru).

4. Dodawaj reagent kropelkowo, mieszając po każdej kropli. Kontynuuj wkraplanie aż roztwór

zmieni barwę z zielono-niebieskiej na pomarańczowo-czerwoną lub różową (zależnie od tego który

kolor pojawi się pierwszy).

5. Odczytaj położenie tłoczka na strzykawce a następnie odczytaj wartość z tabeli.

Jeśli wybrano test o niższej rozdzielczości, otrzymana wartość podziel przez 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.