Skocz do zawartości
radek911PL

Moje pierwsze morskie akwarium :)

Rekomendowane odpowiedzi

Jako nowy użytkownik forum, pragnę gorąco powitać wszystkich miłośników morszczyzny. Mam nadzieję, że z Waszą pomocą również w moim domu powstanie piękny wycinek rafy koralowej.

Moja przygoda z morskimi akwariami można powiedzieć, że zaczęła się jeszcze kiedy byłem małym chłopcem. Wtedy to w jednym z wrocławskich sklepów akwarystycznych po raz pierwszy zobaczyłem morskie akwarium. Było to na początku lat 90 ubiegłego wieku, więc chyba nie muszę mówić jak wielkie wrażenie to na mnie zrobiło, w porównaniu do skalarów, guraminów, pyszczaków czy nawet paletek które żyły w domowych zbiornikach. Jednak w tamtych czasach moje kieszonkowe wystarczało na kilka gum do żucia i o własnym morskim mogłem tylko marzyć :clapping Pragnienie posiadania takiego zbiornika podkręcały we mnie filmy przyrodnicze kręcone choćby na Wielkiej Rafie Koralowej czy np w lasach mangrowych. Później jeszcze mogłem pooglądać na żywo piękno oceanów w trakcie wycieczki do Gdyni, później wycieczka do Grecji :D To tu po raz pierwszy miałem na rękach kraba pustelnika i dosłownie miałem ochotę zabrać je do domu i na szybko zrobić akwarium. Na szczęście dla krabów jakoś odszedłem od tego pomysłu, bo obawiam się że podróż autobusem z Grecji do ojczyzny byłaby dla nich zabójcza. Kolejnym wydarzeniem, które sprawiło że zacząłem poważnie myśleć o "solniczce" w domu było otwarcie Arkad Wrocławskich. To tu stoją dwa piękne akwaria, jedno rafowe z mnóstwem kolorowych rybek, a drugie z rekinami. Jako że często je podziwiam z czasem decyzja zapadłą. ZAKŁADAM MORSKIE AKWARIUM W DOMU :D JUPI

Dużo czasu spędziłem a lekturze zarówno tego forum jak i kilku innych stron. Niektóre moje wątpliwości się rozwiały, jednak w miarę czytania kolejnych artykułów w mej głowie zaczął panować mętlik :/

I tu właśnie liczę na waszą pomoc i doświadczenie w opiece nad rafą.

Pierwszą kwestią jest dobór sprzętu. Marzy mi się akwarium o wymiarach 80cm x 80cm x 80cm z oświetleniem podwieszonym do sufity tak żeby żadna pokrywa nie zasłaniała mi widoku z góry :D I tu pojawiają się pierwsze pytania odnośnie w jaki sprzęt powinienem się na początek zaopatrzyć by stworzyć minimum warunków niezbędnych do życia morskich stworzeń. Z tego co sobie wykombinowałem to będę potrzebował:

1) sump - i tu problemik, jak duży powinien być, na ile komór podzielony, co w nim powinno się znaleźć oprócz jak mniemam odpieniacza oraz pompy obiegowej.

2) pompy cyrkulacyjne - ile do takiego akwarium i jak powinny być mniej więcej rozmieszczone

3) oświetlenie - co polecacie?

4) i inne drobiazgi typu grzałka, testy, sól, filtr RO (już jest dla paletek ojca :D). Acha czy przy braku pokrywy potrzebne jest jakieś chłodzenie bo widziałem często o nim pisaliście?

Z tego co sobie wykombinowałem to podstawa by jeśli chodzi o sprzęt niezbędny do założenia morskiego akwarium.

Drugą kwestią jest to co zamieszka w moim przyszłym akwarium. Należało by zacząć od LR. I tu pytanie słyszałem że najlepiej postawić ją na jakiejś kratce czy czymś żeby nie stała bezpośrednio na dnie. Co ze żwirkiem koralowym na dno? czy stosować jego normalną (czyt. jak w słodkowodnym) warstwę na dnie czy tylko delikatnie posypać nim dno żeby nie było widać szyby?

I tu dochodzimy już do doboru zwierząt do mojego akwarium. Moim marzeniem jest posiadać rekinka. Myślę tu o gatunkach podobnych do rekina bambusowego, czy rekina psiego lub takie cudo które znalazłem w jednym ze sklepów internetowych: Chiloscyllium punctatum Banded Cat Shark. Jaki gatunek nadawałby się do w/w zbiornika i gdzie ewentualnie indziej można takowy kupić? Jak szybko rosną i czy jego hodowla przysparza wiele trudności. Czy mogę razem z nim trzymać również małe ryby typu mandaryny, kardynałki czy blue/green reef chromis; krewetki, korale czy staną się one tylko pokarmem dla rekinka?

Jeśli jednak odradzalibyście rekina to jak sprawa ma się w kwestii skrzydlicy? Z tego co czytałem może ona żyć z innymi rybkami, pytanie tylko czy mogą to być mniejsze okazy czy tylko takie, które nie wejdą jej do pyska :D

Myślę że tyle na początek wystarczy.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie odpowiedzi na powyższe pytania. Ale się rozpisałem :D ale nakręciłem się strasznie na własną solniczkę.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

RADEK


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Ad wymiary zbiornika: 80x80x80 to piękna kostka, ale czy nie będzie stwarzać problemów? Ja mam 2m wzrostu, zbiornik 55wys na 60 szerokości i ledwo dosięgam dna po przekątnej. Przy wymiarach 80x80 nie miałbym szans dosięgnąć dna.

Ad 1, jak największy. Oprócz odpieniacza możesz tam wykombinować: komorę na filtrację mechaniczaą, filtr glonowy, DSB, miejsce na hodowle szczepek, komorę z dodatkową skałą, komorę na wodę do automatycznej dolewki, komorę na sprzęty takie jak mikser wapienny , pompy z suplementacja itp... Liczba kombinacji jest wielka i zależy od twoich możliwości lokalowych i tego co chcesz w akwarium zrobić. Minimum to komora odpieniacza i pompa powrotna.

Ad 2, cyrkulacja jaką bym polecił to około 25000 litrów/h(512lx40) rozbita na 3-4 pompy. I tu też pełna dowolność uzależniona jedynie przez możliwości finansowe. Przykład jaki bym zaproponował to wavebox + 2x hydor koralia 6. Rozmieszczenie przecwiczysz jak juz akwarium będzie stało ze skałą.

Ad 3, A tu znowu wymiary zbiornika, przyjmuje się ze powyżej 60cm wys stosuje się HQI(albo to tylko mi się tak utrwaliło). Przy 80cm będzie trudniej doświetlić dno, więc zastosujesz większą moc, co utrudni utrzymanie temperatury w ryzach. By zastosować świetlówki warto by wydłużyć zbiornik o min 10cm a najlepiej o 15cm(ja właśnie skończyłem robić zbiornik 90cm dł i lampa jest na styk, estetyczniej by wyglądało jeśli by nie wystawała za zbiornik). Moja propozycją jest zmiana wymiarów zbiornika na wys 60cm(zachowasz możliwość pokombinowania z oświetleniem) dł 125cm na 70cm szer. Pasują ci wtedy lampy ze świetlówkami 54W.

Ad 4, chłodzenie będzie zależeć od tego na jakie oświetlenie i osprzęt się zdecydujesz. W większości przypadków wystarczą dobrze rozmieszczone wiatraczki(np takie jak od komputerów).

Ad LR i dno, tu sposobów jest tyle co akwarystów. Ja stosuję pleksę przysypaną 3cm piasku na dno i na to skała, ale czy to dobry sposób?:) Co do grubości warstwy, to ja rozumiem to tak: Jeśli masz warstwę 1-4cm to spełnia ona rolę ozdobną, natomiast warstwa 7 i grubsza spełnia rolę filtra pod nazwą DSB.

Co do zwierząt to nie uiem doradzić w sprawie rekinów... Widzę jednak że nie wspomniałeś nic o koralach itp..., więc może chodzi ci o zbiornik FO-Fish Only, wtedy zapomnij o tym co pisałem w punkcie o oświetleniu;)

Pozdrawiam i powodzenia


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :D

Powiem szczerze Filip, że doprawdy mi pomogłeś za co ślicznie dziękuję :D Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem, bo czytając wiele różnych artykułów zaczynałem się powoli gubić :)

Co do wysokości to raczej nie będzie problemów, gdyż do niskich nie należę, a idea jest taka żeby mieć dostęp do akwarium z 3 stron wiec dam radę (chyba) :D

Jeśli chodzi o długość to nie pomyślałem że świetlówki będą wystawać więc jest to bez wątpienia cenna uwaga, ale na szczęście tu mogę powiększyć zbiorniczek. Swoją drogą to w mej głowie gnieździ się jeszcze jedna myśl, ale narzie zachowam ją dla siebie żeby nie zapeszać ;]

A w kwestii zwierząt, to myślałem o połączeniu rybek i korali. Widziałem to tak, by w jednym rogu zbudować mini rafę, tak na góra 1/4 pow. dna, a resztę zostawić wolną do pływania dla mojego przyszłego, ewentualnego drapieżniczka :D Z tego co gdzieś tam dorwałem strzępy informacji, to skrzydlica swobodnie może mieszkać z koralowcami i rybami, ale na tyle dużymi, by ta nie mogła ich połknąć. Jeśli chodzi o rekinka, to już większy problem, bo w końcu to typowy morderca :D, aczkolwiek gatunki typu bambusowy, psi czy rekin koci (nie wiem czy tak się nazywają u nas poprostu dosłownie przetłumaczyłem nazwę z jakiejś zagranicznej stronki) wydają mi się być rybami dennymi i nie wyglądają mi na żądne krwi zwierzęta, stąd moja nadzieja, że nie zjedzą mi ewentualnych mniejszych rybek, które w razie co czmychną między skałki. Bo korali to rekiny chyba nie jedzą ?? :D

Acha mam jeszcze jedno pytanie. Ponieważ zakup sprzętu będzie dla mnie dosyć sporym wydatkiem to powiedzcie mi czy mogę żywą skałę dokładać w etapach. Część jednego miesiąca, część drugiego, a jak wypali mój "zbrodniczy plan" to zapewne i jeszcze trzeciego z racji ilości :D

Pozdrawiam Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz miec tylko troche skaly, to po co czekac z nia i przedluzac dojrzewanie o kolejne miesiace? Przy calym koszcie zalozenia takiego akwa skala i tak stanowic bedzie nie tak wielki procent.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy kostce tak ale, rozważam większe od razu, dużo większe :) I wtedy na jednorazowy zakup skały mogę po prostu nie mieć pieniążków :/ i wtedy zastanawiam się czy lepiej poczekać i kupi całość czy można sobie partiami.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja takie szkiełko wyposażył bym w jakąś ciekawą ceramikę,a żywej skały trochę bym wrzucił do sumpa

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nastąpi zmiana planów :) Przymierzam się jednak do większego baniaka. A co, jak szaleć to szaleć ;] I tu mam pytanie odnośnie oświetlenia czy dwie lampy z linku poniżej będą wystarczające do akwarium o wymiarach 200cm x 70 cm x 60cm wysokość

Acha, a w kwestii rekinka to rozmawiałem dzisiaj z Panem który na allegro ma wystawione jajo tegoż oto zwierza i dowiedziałem się, że ów rekin w akwarium nie osiąga swoich normalnych rozmiarów. Według Pana podrośnie jeszcze z 15 cm czyli zatrzyma się tak na 35-40 cm więc nie najgorzej. Ponadto jest bezpieczny dla rafy, trzeba mu zapewnić jedynie jakąś kryjówkę w której będzie mógł się schować. Tyle zapamiętałem.

Pozdrawiam


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli to ma byc akwarium rafowe to 2 takie lampy nie wystarcza.Te dwie lampy maja tylko 192 waty,a na twoje akwarium bedziesz potrzebowal oswietlenia o mocy minimum 800w.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) To niedobrze bo już miałem nadzieję, że znalazłem niedrogi sposób na rozwiązanie kwestii oświetlenia. Macie jakieś propozycje co powinno świecić nad takim akwarium ??

Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz, jeżeli rafa miałaby być w całym akwa to światła zdecydowanie byłoby za mało, ale jeżeli planujesz rafę tylko na części powierzchni to imo najlepsze rozwiązanie to dać 1x150W hqi + t5 aktynika (wielkość wg. uznania) nad miejscem gdzie ma być LR + koralowce a resztą powierzchni się nie przejmować bo rybom na dobrą sprawę wystarczy to światło co będzie docierać do reszty akwa.

Co do rekinów to afaik dla tych najmniejszych poleca się zbiorniki od 1500 L wzwyż. Inna sprawa, że duży drapieżnik będzie Ci nieźle zanieczyszczał wodę, nie wiem jak rekinki ale słyszałem od tych co trzymali murenę, że jak taka postawi klocka to wali w całym pokoju...


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cóż, na pewno nie będzie to monolit w postaci jednej wielkiej ściany LR. Planuję zostawić puste przestrzenie dla rybek żeby mogły też popluskać się w otwartej toni niemniej jednak zakładam że korale pojawią się na całej długości akwarium z przerwami, coś jak na tym schematycznym rysunku:

3327-korale.jpg

Myślałem w związku z tym aby wykonać oświetlenie własnoręcznie. Powiedzmy coś takiego:

3327-oswietlenie.jpg

Gdzie kolorem niebieskim zaznaczyłem żarniki HQi np. 175W, 10.000 K (np. takie),

a kolorem czerwonym świetlówki kwestia jakie?? Myślałem w jednym rzędzie 2x actinic, a drugim 2x reef white 10 kK.

Czy wtedy te 2 żarniki HQI 175W + te 4 świetlówki będą wystarczające, czy musi to być koniecznie 800 Watt = 800litrów wody ??


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem wymyślone oświetlenie dla takiego układu wystarczy. Przy założeniu, że zastosujesz 2x hqi kwestia wielkości świetlówek aktynicznych nie będzie miała aż takiego znaczenia, równie dobrze mogą to być 2x2x24W jak i 2x2x39W. Będziesz musiał rozważnie umieszczać różne koralowce o różnych wymaganiach świetlnych w akwa i tyle ale to jest istotne w sumie także gdy masz 1W/1L.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć kwestię doboru miejsca dla korali. Bo wydawało mi się że przy tym rozwiązaniu całe akwarium będzie mniej więcej tak samo naświetlone, no może z tym zastrzeżeniem że z jednej strony będzie więcej światła aktynicznego a z drugiej białego. No i wiadomo że pod samą HQI będzie na pewno jaśniej niż obok ale chyba nieznacznie?? Jest może jakiś temat jak dobierać korale do światła?


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równomierne oświetlenie nie oznacza odpowiedniego poziomu oświetlenia dla wszystkich organizmów, można równie dobrze oświetlić równomiernie akwarium 3 diodami led co 3 hqi 250W :)

Poprostu pewne koralowce wymagają/radzą sobie w szerokim spektrum natężenia światła, a inne mają bardziej wysublimowane wymagania i trzeba to wziąć pod uwagę jeżeli zamierzasz stworzyć zbiornik gdzie częściowo będzie rafa, a częściowo "toń" do pomykania dla ryb.

edit: gdybym ja osobiście chciał założyć akwa 2 metrowej długości gdzie miałyby się znajdować 2 "rafy" a reszta to miejsce do pływania dla ryboli to nad każdą z "raf" umieścił bym 150W hqi i 2x 24W aktynika.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym myslal o silnym, w miare "rownomiernym" oswietleniu calej dlugosci akwarium, to myslalbym o trzech nie dwoch HQI. Dwoma mozna to zrobic, gdyby je powiesic b. wysoko, ale do tego nie wystarcza dwie, nawet 250 W lampy. Jezeli na temat hodowli korali myslisz podobnie powaznie jak na temat ryb (pomijam temat rekina bo sie na tym nie znam choc slyszalem, ze 840 l to za malo), to 3 x 250 W + aktyniczne T5 przez cala dlugosc nie bedzie za duzo. Zarniki 175 W nie zawsze sa dostepne w takiej barwie, jaka bysmy chcieli kupic. Moze dobra lampa 2 x 400W z duzymi odblysnikami by tez wystarczyla, ale trzebaby budowac jakas wysoka korone dookola akwa, zeby nas te lampy nie opalily.

Ewentualnie umiescic w akwariumdwie kolumny z koralami bezposrednio pod tymi 175 W zarnikami, a reszte doswietlac T5, lub przejsc calkiem na T5 i "zaslac" nimi cala powierzchnie nad akwarium. To sie troche czuje, gdy po roku trzeba wymienic np: 16 rur.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak chyba zrobię. Nad większą rafką umieszczę jedną lampę HQI, a gdzieś pośrodku dwóch mniejszych drugą, plus oczywiście świetlówki i myślę, że powinno być OK. Dzięki za radę :)

Jeszcze jedno mam pytanko. Chodzi o sump. Wszędzie gdzie czytałem o nim wszyscy pisali "rób jak największy". OK, ale ja mam pewien pomysł na zabudowę stelaża w którym akurat nie chce dużo miejsca przeznaczać na szafkę, stąd moje pytanie, czy jest jakieś minimum, które muszę założyć dla zbiornika 840 litrów?


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zbiornika 840l potrzebujesz dużego odpieniacza. Chcesz tam mieć rybki które pływają, a więc dużo kupek sadzają...:) Ja bym się wstrzeliwał na przykład w ATI 250 lub np 2x Aqua Medic turboflotor multi SL. Zwłaszcza że w twojej koncepcji wystroju akwa nie będzie miejsca na 130kg skały. Twoje min dla sumpa określą odpieniacze i myślę 2 pompy powrotne. Zastanów się nad miejscem na skałę, IMHO LR to stabilność zbiornika, a jeśli chcesz na górze zostawić dużo miejsca to warto umieścić skałę i filtr glonowy w sumpie.

Podsumowując, wybierz odpieniacz, wtedy będziesz wiedział ile miejsca potrzebuje i jaką pompę obiegową wybrać. Sprawdź jakie ma wymiary i zaprojektuj sump.

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy decydując się powiedzmy na dwa odpieniacze "Aqua Medic turboflotor multi SL" oba umieszczam w tej samej komorze sumpa?? Jak w takim przypadku wyglądałaby kwestia komina? Czy oba odpieniacze podpiąć do jednego? Czy powinienem zastosować 6 śrubunków czy wystarczą 3 i później jakiś trójnik?

A czy te pompy które są w odpieniaczach nie działają jako obiegowe?? Bo z tego co piszesz wnioskuję, że potrzeba osobną pompę, a do tego czasu jakoś utkwiło mi że z odpieniaczem jest od razu pompa obiegowa przynajmniej w tych w/w.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu nie komplikowałbym sobie życia i zastanowiłbym się nad jednym porządnym odpieniaczem przewymiarowanym a nie kombinowałbym z dwoma, podwójna robota a efekt ten sam co przy jednym porządnym mocnym pienidle...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak też chyba uczynię. Macie rację, po co komplikować sobie życie.

Muszę teraz czekać na wizytę inspektora budownictwa, który oceni czy mój strop wytrzyma tak duży zbiornik :) Jeśli odpowiedz będzie twierdząca to zaczynam kompletować sprzęt. A jeśli nie to trzeba będzie pomyśleć o mniejszym baniaku ;(

Także kciuki trzymać :D aby mój strop okazał się w pełni sił


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym inspektorem to ostrożnie, warto zweryfikować to co powie. U mnie stwierdził że trzeba rozkładać na większej powierzchni itd... A jak trochę poczytałem i na piwko się umówiłem z innymi budowlańcami to się okazało że nie 400l pod ścianą ale 2000l na środku pokoju było by ok...

Co do pomp obiegowych(zwanych też powrotnymi), są to pompy które zapewniają obieg wody między akwarium a sumpem/panelem pompując wodę w górę i nie mają nic wspólnego z odpieniaczem.

Co do komina to poszukaj tak dużych zbiorników i najlepiej skopiuj sprawdzone rozwiązanie. W 2 metrowym akwarium to zdaje się ze się robi dwa kominy, ale najlepiej pogadać z kimś kto taki zbiornik ma lub odpalał.

Co do odpieniacza to te które cię mogą interesować mają własne pompy z wirnikami igiełkowymi. Jeśli koledzy piszą, że jeden większy jest lepszy to pewnie tak jest. Ze mnie wychodzi zboczenie zawodowe i przywiązanie do redundancji.

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewien nie jestem ale chyba wystarczy jeden komin. Widziałem na allegro zbiornik 2,4 metra długości właśnie pod morskie akwarium i miało jeden komin. Ale poszukam jeszcze info w tym temacie. Kwestie komina lepiej załatwić na etapie tworzenia zbiornika.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie. Jeszcze jedna kwestia mi się dzisiaj nasunęła, a mianowicie wpływ oświetlenia dziennego (zza okna :)) na akwarium morskie. Pamiętam jak jakiś czas temu postawiłem swój eksperymentalny zbiorniczek słodkowodny założony w butli do pędzenia wina :D blisko okna i po niecałym tygodniu pięknie się zazielenił, szkoda tylko że glonem przez który nie mogłem popatrzyć na moje rybki. Po przestawieniu akwarium, a raczej "winiarium" w drugi kąt problem glonów zniknął raz na zawsze. I to rodzi moje pytanie czy światło słoneczne podziała tak również na zbiornik morski??

Koncepcje ustawienia akwarium są dwie:

* pierwsza w której to zbiornik stoi krótszym bokiem do okna więc tylko na jego niewielką część pada bezpośrednio światło (ta ścianka z regipsu wyleci wtedy)

3327-wersja%20druga.jpg

* i opcja druga w której akwa stoi trochę dalej od okna ale równolegle więc dość sporo światła będzie do niego się dostawało (tu ścianka zostaje więc da trochę cienia)

3327-wersja%20pierwsza.jpg

Najbardziej podoba mi się wariant pierwszy tylko czy nie będę miał wtedy inwazji glonów??


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz postawic nawet na parapecie. :)

Do mojego akwarium slonce zaglada kilka godzin dziennie i wtedy wydaje sie, ze lampy sa zgaszone. Korale to lubia :D

Powstawanie glonow nie jest spowodowane nadmiarem swiatla...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.