Skocz do zawartości
radek911PL

Moje pierwsze morskie akwarium :)

Rekomendowane odpowiedzi

No i super :) Teraz tylko czekam na znajomego budowlańca i obaczymy co powie. A później to już tylko mozolne zbieranie sprzętu :D


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wpadające do akwa słońce nie powoduje mi inwazji glonów (czasem na najbardziej wyeksponowanej na słońce skałce pojawi się trochę zielonego "mchu") ale jak zaczynałem przygodę z domowym oceanem to efekty bezpośredniego oświetlenia światłem słonecznym (dużo soczystej, zielonej trawy) powodowały u mnie ataki to furii to melancholii :) Tak, że przygotuj się na ewentualne wrażenia podczas dojrzewania przy wpadającym do zbiornika słonku. Potem to już jak Stani napisał - choćby na parapecie :D


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze juz masz schowane wiadro w szafce :)

Czy to strop drewniany i nie podparty jakas sciana pietro nizej? Tak troche na srodku to akwa ma stac...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie strop jest drewniany :/ niestety. Jednak w obu przypadkach pod spodem biegnie ściana. W pierwszym wzdłuż tak mniej więcej na środku więc na całej dł będzie podparte. Natomiast w drugim przypadku wzdłuż akwarium po ściance bliżej okna, czyli też na całej długości. Więc nie jest tak najgorzej.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jeszcze jedna sprawa. Czytając wasze posty kilka razy spotkałem się że wasze rybki czasami chcą zabawić się w Małysza. O ile wyjście z progu mają niezłe, to zazwyczaj kończą jako sushi :/ Zastanawia mnie teraz czy to są częste przypadki, czy nie ma sobie co głowy zawracać. Ewentualnie jak zabezpieczyć akwarium przed niepożądanymi lotami rybek? Od razu zaznaczę że pokrywa odpada.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Wczoraj dostałem w końcu ostateczną odpowiedź co do nośności mojego stropu. Po pewnych wyliczeniach wiem już jak muszę go wzmocnić by móc postawić na nim zbiorniczek :) Ufff .... już się bałem że nie będę mógł zaszaleć z wielkością :) W zasadzie to odnośnie wielkości zbiornika mam pytanie, a konkretnie co do kosztów jego utrzymania. Powiedzcie mi na jakie comiesięczne wydatki muszę się przygotować? Wiadomo sól na podmiany to nie trudno policzyć. Ale co jeszcze dochodzi? Jakie pokarmy i jakie są ich orientacyjne koszty.

Kiedyś gdzieś przeczytałem że na litr morskiego akwarium wydaje się 1,50 miesięcznie. Zastanawiam się czy faktycznie. Chciałbym założyć sobie duży zbiornik, obecnie planuje 300x60x60, a może nawet deczko większy :) Jednak jeśli kwota 1,5 za litr miesięcznie jest faktem to chyba będę musiał trochę spuścić z tonu :/ bo o ile jednorazowy zakup sprzętu jakoś sobie udźwignę to kwota ponad 1500 zł na miesiąc będzie chyba obecnie ponad mój budżet.

Napiszcie mi proszę ile kosztuje was utrzymanie waszych zbiorników i czy można to ewentualnie proporcjonalnie pomnożyć do mojej planowanej objętości.

Pozdrawiam


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prad latwo sobie tez policzysz - pewnie ladna kwota to bedzie do takiego akwa (ale tez zalezy od tego czy to bedzie pelna rafa czy tylko zrybami), sol, wymiane swietlowek/HQI tez latwo sie wylicza, woda wzglednie tania sama jest, do tego testy / preparaty do ballinga (lub reaktora) - zalezy od obsady. Do tego dolicz tak z 50% na nieprzewidziane wydatki (bodziesz chcial cos dokupic z zycia lub sprzet ulepszyc) i okaze sie ze takie 1.5pln na litr wody misiecznie moze nie wystarczyc :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana świetlówek, rozbudowa sprzętu czy powiększenie obsady to wiem, aczkolwiek to nie jest coś co robi się co miesiąc, no w każdym bądź razie nie trzeba tego robić co miesiąc. chodziło mi o koszty preparatów, pokarmów i rzeczy które są potrzebne do codziennej obsługi. chce zrobić sobie małą kalkulację ale pomimo iż sporo czytam to pewnie o 1/3 zapomnę, o kolejnej 1/3 jeszcze nie doczytałem więc wole zapytać. O testach nawet nie pomyslalem teraz a tu proszę. Wiem że pytanie jest banalne ale Wy jako że macie to na co dzień od razu wymienicie co za ile, a ja boję się że coś przeoczę :/ a chcę po prostu realnie podejść do tematu.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze nie wymieniasz swietlowek co miesiac, ale jak co 5-6 miesiecy musisz wymienisc ich komplet to mozna to uznac za stale wydatki. Zreszta generalnie wymiane sprzetu mozna uznac za element kosztow zmiennych :)

Wydatki zaleza od typu akwarium, karmienia, kwestii czy np uzywasz absorbera fosforanow itp. Zrob sobie tabelke w excelu i sproboj policzyc sam, ew podaj co juz uwzglednieles to latwiej bedzie dodac co jeszcze warto doliczyc :)

Mi tak orientacyjnie kolo 1-1.5pln na litr moze i wychodzi, ale im wieksze akwa tym powinno byc wzglednie taniej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, siedzę sobie właśnie i zastanawiam się nad sprzętem w jaki powinienem się zaopatrzyć. Mam do was prośbę byście mogli ocenić mój wybór i ewentualnie dopowiedzieć o czy zapomniałem albo co ewentualnie powinienem zmienić.

1) akwarium o wymiarach 300cm x 60cm x 60cm

2) sump, co do jego wymiarów to jeszcze się nie zdecydowałem, ale tak sobie myślę, że będę w nim chciał zrobić oprócz odpieniacza, pompy obiegowej, jakiejś komory na wodę na dolewki, zrobić także komorę na refugium, komorę na jakieś ewentualne dzikusy ze skały i z czasem hodowli jakiś szczepek, komorę na DSB - to by było chyba na tyle. Tak widzę swojego sumpa - może jakieś sugestie odnośnie niego?

3) 4 falowniki JVP 102, 5000l/h każdy plus do tego pompa obiegowa Ocean Runner OR 6500 Aqua Medic, co w sumie da mi cyrkulację wody w akwarium na poziomie 26.500 l/h. Myślę że wystarczy.

4) Odpieniacz ATI Buble Master 250

5) Oświetlenie - tu mam łeb kwadratowy. Cały czas myślę co lepiej. Na razie stanęło na 3 żarnikach HQI - BLV 150W, 20kK plus do tego 4 świetlówki ARCADIA MARINE BLUE ACTINI T5 80W, 1450mm plus 4 świetlówki ARCADIA MARINE WHITE LAMP T5 80W, 1450mm. O ile w kwestii stateczników do świetlówek sprawa jest dość prosta, to co do stateczników do HQI mam spory dylemat. Myślałem o statecznikach Elball tylko kurcze jeden taki na 150W kosztuje 500 zł a to kurcze sporo. Wie ktoś gdzie można kupić jakieś tańsze ale już elektroniczne bo niezbyt się znam na tych oznaczeniach i nie wiem jaki mogę zastosować. LINK taki się nada ??

6) jakieś drobiazgi

- RO plus DI

- grzałka 500W

- automatyczna dolewka

- hydrometr, termometr

- testy (jakie polecacie na początek ??)

- sól

7) i na koniec, zaliczmy to umownie do sprzętu, 100 kg żywej skały

To chyba wszystko co przychodzi mi na myśl, z rzeczy które będę potrzebował, by ruszyć z moim domowym oceanem :googleye No i wiadomo cierpliwość, wytrwałość i jeszcze raz cierpliwość.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja bedzie o wiele za slaba - ja mam niewiele mniejsza w akwa 3x krotszym - mysle ze pompki typu tunze stream o wydajnosci 12tys to minimum na tak dlugie akwarium.

Jakis komputerek sterujacy tym wszystkim bedzie chyba potrzebny, szczegolnie jakbys chcial miec sciemniane stateczniki.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby one nie były jeszcze takie drogie :/ może jakaś tańsza alternatywa ??


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla tak dlugiego akwa to pompki dmuchajace na wprost - moze np marea 10000 ? Bo te JVP robia fajny wir, ale np jak porownuje tunze nano i jvp to tunze dmucha na wprost, a jvp jakby na boki - a musisz sporo wody zamieszac przy tak duzej dlugosci.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Tak jak napisal MateuszD cyrkulacja stanowczo za slaba,ja mialem wczesniej w swoim 1xmarea6000i wlasnie jvp-5000 i mialem za malo teraz mam 2x6100 i jest super a dlugosc mojego zbiornika to 130 cm wiec przy twoich rozmiarach kupilbym conajmniej 2x6301 i 2x 6100 i bedzie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mam dylemat :/ Przy doborze cyrkulacji zasugerowałem się tym co czytałem, że ma być ona 15 - 20 krotnością pojemności akwarium. Nie pomyślałem jednak o "zasięgu" strumienia. Te pompy Tunze, które proponujecie z pewnością byłyby fajne, jednak ich koszt zbyt mocno obciąży mój już i tak mocno naciągnięty budżet. A może zamiast 4 JVP102 dać ich 8 po 4 na końcach akwarium, albo nawet 12, po 4 na końcach i 4 gdzieś na środku np. przymocowane do wzmocnień poprzecznych?

Proszę o realną ocenę bo obawiam się że na w/w pompy Tunze obecnie mnie nie stać a koszt zakupu nawet 12 JVP102 będzie i tak mniejszy niż choćby jednej Tunze Stream 6201. A nie chciałbym też rezygnować z wielkości baniaczka bo zawsze marzyłem o długim akwarium, w którym ryby nie muszą co kawałem zawracać.

I rozumie że w kwestii pozostałego sprzętu jest OK? Co z tymi statecznikami co podpiąłem link? można je użyć do HQI??


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radek911PL: to moze przemysl jeszcze rozmiar akwarium, skoro pompy na start wydaja sie kosmicznie drogie, za sam prąd do oswietlenia zaplacisz kolo 2 tys rocznie, dodatkowo na wymiane swietlowek i zarnikow wydasz kolejne 2.5 tys. Zobaczysz ze przy rocznych kosztach utrzymania koszt poczatkowy nie wyda sie juz taki kosmiczny.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale 2000 rocznie za prąd daje 150 miesięcznie. Wymiana 8 rur to jakieś 800 zł co roku. 3 żarniki to jakieś 700. Więc to już nie tak sporo. Nie licząc pomp na resztę sprzętu wydam teraz 15 tys. A na te pompy co proponowaliście musiałbym wydać 7 tys co jest dosyć sporo.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez przesady, nie musisz pod razu regulowanych kupowac, Tunze 6130 niecale 800 kosztuje, 4 takie to niecala polowa wspomnianych 7 tys, i masz z nich 50 tys l/h cyrkulacji, i dodatkowo dosc maly wydatek energii.

edit: swietlowki policz 2x do roku wymiana, i Arcadia kosztuja troche drozej chyba niz 100 pln sztuka.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy marea tez sa niezle, ja bym dal 4x10000 na takie akwa jesli chcesz trzymac SPS-y. Co do oswietlenia to troche slabe jak na spsy, owszem beda rosly ale wolno, natomiast dla lps i miekkich ok. Co do kosztow to moje 750 litrow kosztowalo jakies 350-400 zl miesiecznie uwzgledniajac wydatki na prad, sol, preparaty i wymiane swietlowek przy dosc lekkiej obsadzie zbiornika.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie a czy 10 czy 12 pomp JVP nie da rady na takie akwarium, przecież one dadzą 50 - 60 tys. l/h. a 12 pompami można by chyba tak poustawiać, że nie będzie martwych stref w akwarium. A koszt 12 takich pomp to 960 zł więc znacznie taniej. Nie chciałbym rezygnować z wielkości akwarium, ale te Tunze trochę kosztują.

Co do świetlówek Arcadia to na allegro są po 109 zł za 80W.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek, Mateusz dobrze Ci radzi...

MateuszD :

radek911PL: to moze przemysl jeszcze rozmiar akwarium, skoro pompy na start wydaja sie kosmicznie drogie, za sam prąd do oswietlenia zaplacisz kolo 2 tys rocznie, dodatkowo na wymiane swietlowek i zarnikow wydasz kolejne 2.5 tys. Zobaczysz ze przy rocznych kosztach utrzymania koszt poczatkowy nie wyda sie juz taki kosmiczny.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie ale 500 miesięcznie na akwa udźwignę. Ale w pewnym momencie mówiliScie żebym zainwestował w pompy za ponad 7000 zł, a na resztę sprzętu z tego co policzyłem potrzebuję 15 tys, więc jest to sporo więcej. Pozatym 12 JVP102 za 900 zł da taką samą ilość litrów na godzinę co te pompki Tunze. A 12 takich pomp można tak rozmieścić że w akwarium nie będzie martwych stref bez cyrkulacji. Dlatego miałem nadzieję że nie jest to złe rozwiązanie.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby się miała sprawa, gdyby zastosować np. Tunze WaveBox. Z tego co oglądałem filmiki, to nieźle miesza wodą w akwarium. Nawet na forum, w którymś temacie była poruszona właśnie sprawa w/w wavebox'a i z tego co przeczytałem, to takimi falami, bardzo dobrze wypłukuje się cały bród, wspomagając filtrację i usuwanie resztek spod skał i dekoracji. A taka fala chyba jak już zostanie wygenerowana, to idzie ... Jeszcze może będę mógł na desce serfować :googleye


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale waveboxnie zastapi cyrkulacji - fale nie przemieszczaja wody wzdluz zbiornika, to tylko zludzenie. Potrzebujesz IMO przynajmiej 2 solidnych pomp o sporym wydatku (10tys+), lub ewentualnie poszukaj pod haslem penductor - to takie ustrojstwo zakladane na wylot pompy obiegowej, zwiekszajace ilosc wody poruszanej, ale nie wiem czy to sie nada do OR6500 - w USA gdzie sie to czesto stosuje amerykanie generalnie czesciej uzywaja pomp o duzym cisnieniu i wyfajnosci.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze jak dasz 12 pomp jvp to tylko zagracisz akwa i nie bedzie ladnie wygladalo,a jesli chcesz kupic pompy to popatrz na ebayu niemieckim ja tam kupilem Tunze 6100 uzywane za mala kase,naprawde polecam.tak jak MateuszD napisal przemysl jescze raz dlugosc zbiornika,i zaczynaj od kupna dobrego sprzetu,bo potem jak ci zacznie wszystko sie psuc to niewyrobisz na nowy,i chcialem zapytac bo chyba masz zamiar kupic kinga 250 ktory kosztuje chyba ponad 4tys wiec nie rozumiem dlaczego chcesz kupic te pompy jvp,jest na ebay taki kit zestaw 4x6100 i multi kontroler i chyba calosc to tez jakos tak wyjdzie 4tys.ale zrobisz jak uwazasz.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.