Skocz do zawartości
QesT

Akwarium 128l - przeróbka

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.:)

Po likwidacji slodkowodnego akwarium Postanowilem zaadoptowac baniak na morski.

Moje akwarium to :

80x40x40 cm i tak Sobie wymyslilem, ze wkleje w jednym z rogow komin i umieszcze w nim zarowno MiniFlotor i pompe powrotna(bedzie sluzyc do powrotu wody do akwarium):D

Co Sadzicie o powodzeniu takiego pomyslu i rozwiazania?

Jak z trudnoscia obslugi takiego baniaka i komina?

O ile musi byc komin nizszy od wysokosci akwarium?

Powrot wody ewentualnie skierowac przez gore komina czy zrobic dziore w kominie, np,w polowie wysokosci-srubunek-wylot wody?

Komin o wymiarach 10x10cm starczy?

Jaka najlepioej zastosowac pompe powrotna, ktora bedzie cicha i jednoczesnie mala i dopasowana do odpieniacz? :D

Juz kiedys takie rozwiazanie mial:

@Dolphineq

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=10559&d=0 .

Jednak nie Umiem z Nim nawiazac od dluzszego czasu kontaktu co i jak!

Szczegolowych info ta temat takiego rozwiazania tez nie Podaje;/

Moze to jest rozwiazanie dla Osób chcacych zaadoptowac akwarium na morskie, bez wiercenia dzior, robienia sumpa i ...:D_o

Kto Wie:)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukaj tuta na forum hasła "panel filtracyjny" :) znajdziesz mnóstwo opisów tego rozwiązania :D

co do budowy zaczyni dopiero jak będziesz miał docelowy odpieniacz i pompę żeby znać wymiary :D

PS skąd ze śląska jesteś ??


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy odpieniacz potrzebuje do prawidlowej pracy staly poziom wody,a lekarstwem na utrzymanie go,jest automatyczna dolewka odparowanej wody.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten metr do Nivea wypali, jesli to jest to o czym mysle...:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QesT

Bywaja odpieniacze, ktore do pracy potrzebuja od 10 do np: 30 cm slupa wody i odpieniaja bardziej mokra lub sucha piane, a jak nie to sie je reguluje. Ponieawaz na panel planujesz 10x10 cm powierzchni to mozna wywnioskowac, ze odpieniacz tam wstawiony bedzie maly. Te male maja to do siebie, ze szybko sie "zagotowuja" lub nic nie odpieniaja. Mysle, ze zauwazalne beda 1cm skoki poziomu wody.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QesT

jak juz musisz koniecznie przerabiac akwa zwykle na panelowe to nie klej zadnego trojkatnego komina. Nic tam nie wstawisz chyba ze ten trojkat bedzie naprawde duzy. Szkoda wielkosci zbiornika. Panel w ktorym zmiesci sie swobodnie miniflotor na firmowej zawieszce powinien miec przynajmniej 15 cm szerokosci. W taki panel wlozysz rowniez w miare swobodnie reke jesli zajdzie potrzeba (a zajdzie - wierz mi). Dlatego polecam panel na calej szerokosci akwa (jeden z jego bokow) W taki panel swobodnie wejdzie odpieniacz, pompa powrotna i moze jeszcze jakies wklady adsorpcyjne (jesli zrobisz conajmniej trzy komory) Poziomem wody w panelu sie nie przejmuj. Bedzie on nizszy niz w akwa ogolnym tylko w komorze ostatniej panela, tej w ktorej bedziesz mial pompe powrotna. Jak dasz miniflotora w pierwsza komore to poziom wody w niej jest identyczny jak w calym akwa i raczej sie nie zmienia. (pomijajac odparowanie wody slodkiej ktore musisz uzupelniac np. automatyczna dolewka)

zbych


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabialem podobny nieco mniejszy zbiornik slodkowodny. Rozwiazalem filtracje nieco inaczej, postawilem obok zbiorniczek 40l o identycznej wysikosci co zbiornik glowny. Przygotowalem sobie przelew z rurek nabytych w sklepie uszczelnionych i polaczonych za pomoca kleju distal, trzyma juz rok. :D W zbiorniku technicznym jest duuzo miejsca naodpieniaczmozna zrobic DSB albo filtr glonowy (to ja zrobilem) i warto wrzucic jakis cyrkulatorek zeby glonom bylo dobrze. Powrot zorganizowalem za pomoca pustego eheima prowizorka ale dziala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump,swoje tez juz przerabiam,bo panel to pomylka.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@quest,jesli juz zdecydowales sie na panel w tym litrarzu to tylko i wylacznie DWIE KOMORY CI WYJDA,wiem bo sam zamowilem material na trzy i jak to na sucho zlorzylem to te komory byly zbyt male,nawet teraz jak mam dwie to i tak jest tam niewiele miejsca ,PRZEDEWSZYSTKIM DWIE I O SZEROKOSCI 17CM[koledzy mi doradzali i ZLE IZ NIE POSLUCHALEM],ja mam szybe od panela nizsza o 1,5cm od glownej szyby oraz 2cm ma glebokosc wyciecia i dlugosc 10cm,miniflotorek oczyiwiscie do 1komory,bo w drugiej bedziesz mial pompe powrotnai tam poziom wody bedzie niewielki,ale jesli masz zaplecze by zrobic sump tak jak przedmowca radze robic wlasnie go!!!!!,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie ma przeciwskazan, taka lokalizacja panela/sumpa jest o tyle lepsza, ze nie potrzebujesz silnej pompy powrotnej, bo nie masz duzej roznicy poziomow.

Moglbys w takim wypadku nawet zrezygnowac z wiercenia otworow, tylko jak narysowales wyciac przelew, a powrot z panelu zrobic normalnie gora - chyba byloby prosciej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujesz...


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz dokleic\dostawic taka skrzynke z tylu za akwa to dlaczego nie mozesz dokleic panela wzdluz calej tylnej szyby? Wtedy mialbys te trzy komory i do trzeciej moglbys wlozyc skale albo jakies absorbery. Bedziesz tego napewno potrzebowal. Przy miniflotorze nie utrzymasz parametrow jak nalezy. Absorber PO i wegiel ''is a must'' a przy dwoch komorach nie ma gdzie ich wlozyc. Komory szer. 15 cm zupelnie wystarcza. Ja mam obieg zrobiony na pompie tunze 6025 nanostream. ktorej wylot wlozony jest w dziure sciany bocznej gdzies na poziomie 15-20 cm od gornej krawedzi. Pamietaj tez ze musisz przewidziec czujnik na auto dolewke odparowanej wody. Jego najlepiej tez dac w panelu ( i to w komorze z pompa obiegowa). No chyba ze chcesz dolewac wode ''z reki''. Wogole uwazam ze te ''low tech'' nano rafy to ogolnie tylko pobozne zyczenie. Nie twierdze tu ze nie mozna. Napewno sa tacy ktorym sie to udaje (nawet na naszym forum) Ale jak popatrzysz na zbiorniki ''nano'' i dlugosc ich funkcjonowania to sie okaze ze te ktore dluzej dzialaja nie sa takie low tech do konca 8-).

Oczywiscie mowie o zbiornikach ktore maja wygladac ekstra i takich ktore maja cos wiecej niz xenie i kilka grzybowiencow. Po starcie low tech okazuje sie ze dolewanie wody codziennie z reki jest upiardliwe... dawkowanie ballinga, jakies suplementy itp. Wszystko z reki....??? Pewnie mozna.... tylko z jakim skutkiem. Ja po sobie juz widze ze low tech to na krotka mete. Potem trzeba dokupic troche automatyki dla zwyklej wygody i precyzji ktora tu jest niezbedna. Na ta automatyke musisz przewidziec miejsce w akwa badz pod nim.... Dodatkowa pompa do dozowania elementow, dolewka z pompa + zbiornik na wode RO, kontroler ogrzewania/chlodzenia (na termostat w grzalce bym nie postawil) pompka do odpieniacza (miniflotor) Zbiorniki na ballinga/reaktor (dolewanie z reki....pogratulowac). To wszystko trzeba gdzies upchnac a ty piszesz ze nie masz miejsca pod akwa... to gdzie to bedzie stalo... obok akwa??? Trzeba nad tym wszystkim pomyslec niestety....

Ja mam panel w swoim dlatego ze poprostu nie chcialo misie przerabiac szafki wycinac w niej dziur itp... czyste lenistwo. Dzis wolalbym sumpa.... z wielu wzgledow. Przede wszystkim dla zmieszczenia wiekszego odpieniacza bo na 180 l. miniflotor z dwutygodniowa wymiana kostek do powietrza to nieporozumienie.....

Prosiles mnie kiedys o fotki akwa na pw. Nie zignorowalem tego tylko naprawde nie mam czasu by je zrobic.... (trojka malych dzieci w domu.... zawsze jest kupa roboty przy nich....) No ale moze w koncu uda mi sie cos cyknac to ci podesle.... Mam miniflotora i 15 cm przegrody wlasnie ale panel z boku akwa.

pozdrawiam i przepraszam za ten zbitek swobodnych przemyslen

Zbych


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pomierzylem, rozrysowalem i ... komin zrobie na srodku tylnej szyby baniaka.

Jego wymiary to 30x7x34(h)cm, w nim 3 dziory na srubunki:2x1"(przelew-durso i rewizja) i 1x3/4"(powrot wody).

Wiem troche waski ten Moj komina ale przynajmniej nie bedzie sie rzucal w oczy:)

Ewentualnie, jakby cos wpadlo do niego lub z innej przyczyny to i tak trzeba rozbierac hydraulike w komine(nawet przy wiekszych rozmiarach komina):).

Ale ostatecznie ewentualne zmiany lub propozycje przemysle i wciele w projekt:)

Prosze komentowac:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.