Skocz do zawartości
dragon_x

PROŚBA O PORADĘ - AKWA 25L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post na forum. Przez ładnych parę lat zajmowałem się akwarystyką słodkowodną. Po kilku latach przerwy nadszedl czas na spełnienie marzenia - akwarium morskie :)

W tym też celu nabyłem następujący zestaw:

- akwa 25L

- 4*11W compact (3 świetlówki biało-niebieskie, jedna biała):NARVA oraz AQUATIC-NATURE

- grzełka aquel + elektroniczny termoregulator RT-2C

- nano-odpieniacz RESUN SK-05

W kwestii sprzętu, pytanie - czego jeszcze mi brakuje?

Nadmieniam, że zestaw zakupiłem od osoby, która zakupiła większe akwarium i to pięknie pracowalo.

Głowny dylemat natomiast jest taki, co moge w tak małym akwa umieścić?

zależałoby mi żeby były w nim jakieś rybki między innymi gibodonach, mam nadzieje, że nie przekręciłem nazwy.

może ktoś zaproponuje coś innego?

jakie inne żyjątka grzybki, glony, korale, kraby slimaki itp moge w tak malym zbiorniku umieścic?

będę wdzięczny za pomoc

pozdrawiam


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dragon_x :

zależałoby mi żeby były w nim jakieś rybki między innymi gibodonach, mam nadzieje, że nie przekręciłem nazwy.

może ktoś zaproponuje coś innego?

jakie inne żyjątka grzybki, glony, korale, kraby slimaki itp moge w tak malym zbiorniku umieścic?

będę wdzięczny za pomoc

pozdrawiam

Zajmowałeś się przez parę lat i do 25 litrów chcesz wpuścić rybki?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety w słodkowodnym nagminne jest trzymanie w 25 litrowych akwariach rybek. To nie aż tak delikatny system jak słonowodne. Jeśli ktos w 25 litrach trzyma np 5 neonek czy krewetki czy np drobniczke to luz. A ze inni pakują welonke to juz inna historia. Myśle ze warto Gragonowi_x wyjaśnić czemu w morkim w takim litrażu lepiej sobie darować. Ewentualnie doradzić co z żyjątek mogłoby tam być. Moze niekoniecznie rybka ?


Pozdrawiam,

Zatara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewtka chyba by weszła? Czytałem o takich akwariach dla np modliszkowej


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gwoli wyjasnienia, akwaria slodkowodne, ktorych uzywalem do hodowli mialby grubo ponad 100L, jedynie dla mlodego narybku uzywalem zbiornikow, 60-80l. teraz nabylem gotowy zestaw z akwa 25l i od tego chce zaczac przygode z morszczyzna, w perspektywie jest zapewne powiekszenie zbiornika, a bo do wielkosci widzialem w galeriach na forum zbiornik 33l , wktorym plywaly blazenki... wiec wszystko jest mozliwe. niestety nie posiadam juz zbiornikow ktore posiadalem kiedy kilka lat temu zajmowalem sie akwarystyka slodkowodna. mam swiadomosc ze w tak malym zbiorniku niewiele "sie zmiesci" ale od czegos trzeba zaczac prawda...

dlatego prosze o pomoc i porade...


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do : zielony mintaj

dziekuje, za porade, faktycznie , lepiej zapytac i kupic niz na odwrot. czytajac posty dochodze do wniosku ze akwarystyka slodkowoda to latwizna w porownaniu z morszczyzna. marzy mi sie chocby najmniejsza rybka... myslalem o Ptereleotris zebra lub Gobiodon histrio lub Gobiodon okinawae, znalazlem info na stronie www.aquarius.ima.pl, ze wystarczy mu akwa 20L, choc moze to pomylka.jesli to malenstwo 25L wypali zamierzam powiekszyc zbiornik.

w kwestii sprzetu, czy moge prosic o info czego mi jeszcze brakuje? szczegoly napisalem w pierwszym poscie. wode bede mial na poczatek + maly zapas:) sol oczywiscie odpowiednia tez...

pozdrawiam i zgory dziekuje za pomoc


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
agnstep :
dragon_x :

zależałoby mi żeby były w nim jakieś rybki między innymi gibodonach, mam nadzieje, że nie przekręciłem nazwy.

może ktoś zaproponuje coś innego?

jakie inne żyjątka grzybki, glony, korale, kraby slimaki itp moge w tak malym zbiorniku umieścic?

będę wdzięczny za pomoc

pozdrawiam

Zajmowałeś się przez parę lat i do 25 litrów chcesz wpuścić rybki?? :)

Nawet w morskim można w 25L trzymać rybę. Są babki i nie tylko które mają docelowo 2-2,5 cm i coś takiego możesz trzymać ale są drogie dosyć.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm z rybkami chyba dam sobie spokoj, choc widzialem 33l z dwoma blazenkami :) jesli rozwinie mi sie cokolwiek w tym malym sloiczku to pomysle nad powiekszeniem zbiornika...

mam jeszcze jedno pytanie, czy majac wode z dojrzalego zbiornika nadal musze czekac 2-3 tygodnie az akwa dojrzeje czy mozna wpuscic wczesniej cokolwiek zyjacego do zbiornika, znalazlem w necie informacje ze mozna po kilku dniach wpuscic zyjatka jesli jest woda z dojrzalego zbiornika..


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrezygnujesz z rybki to zrezygnuj też z odpieniacza, dodaj lepiej z 10cm żywego piachu... szkoda "zazgracać" tak małe akwarium.

Jeżeli jednak odpieniacz zostanie, przynajmniej ja coś małego z rybek bym wybrał.

Odpieńka + żywy piach + dobra skała... to już powinno ładnie się uzupełniać.

Z życia możesz mieć np. slimaki kopiące, ślimaki turbo, krewetkę, kraba pustelnika i np jakąś małą rybkę też pewnie.

Ja zastanawiam się nad tą rybką do swojego...

http://www.allegro.pl/item472806919_gobiodon_okinawae_morskie_rozmiar_ss.html


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie prosze ze Gobiodony w naturze zamieszkuja Acropory! Jesli nie bedzie ich w zbiorniku ryby beda bardzo plochliwe i najprawdopodobniej szybko wyskocza ze zbiornika.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem Gobiodona w nanobaniaku i Acroporów tam nie było... więc może sprawa podobna do Ocelarisów bez ukwiała?


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G. okinawae wlasnie o tej rybce myslalem:) a zestaw nabylem razem z odpieniaczem:) pytanie tylko jesli bede mial wode z dojrzalego zbiornika, skale prawdopodobnie tez, problemem jest zywy piasek , to czy musze dwa tygodnie przynajmniej czekac az akwa dojrzeje??? czytalem ze nie ale hmm w praktyce pewnie inaczej wychodzi...

i najwazniejsze pytanie jaka nazwe ma ten koral przypominajacy acropore i jak go zdobyc? szczepke na przyklad??? poza tym koralem co warto i mozna w tak malym zbiorniku trzymac?? chodzi mi o gatunku korali czego szukac....

kto pyta nie bladzi: dzieki za link do aukcji, niestety kupowanie teraz g. mija sie z celem bo nie mialby gdzie przezyc... napisz mi prosze czemu masz niestety krewetke modliszkowa??? cos z nia nie tak?? ile slimakow masz w swoim zbiorniku?

a akwa gdzie za tydzien bedzie u mnie dopiero...

mam tez dylemat, ktory poruszylem w innym poscie czy stara kaskada aquael 200 do akwa 150l z regulacja przeplywu bedzie dobra ( nie zrobi za duzego pradu wody) i czy cos jeszcze bede potrzebowal. wlasnie zamawiam salimetr wiec kolejne potrzebne urzadzenie bede mial... no i co do tego filtra wlozyc?? bo rozumiem ze gabka odpada...


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie bedzie czy dasz stara wode czy nie. Dwa tygodnie wydaja mi sie troche malo. Lepiej z rybkami odczekac az akwarium naprawde bedzie biologicznie stabilne, czy gdzies sie spieszysz? :) Zobaczysz jeszcze jakie cyrki potrafia wyskoczyc w trzecim, czwartym miesiacu a szegolnie po roku.

Nie wiem czy ta kaskada bedzie taki prad wody dawala, ze zamiesza piasek? Jezeli nie to wszystko o.k.

Mozesz miec w niej gabke i wate ale przynajmniej co tydzien wate wyrzuc a gabke umyj pod kranem.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do kaskady daję okresowo węgiel aktywowany, absorber fosforanow też tam mam oraz włókninę filtracyjną, którą wymieniam szczerze mówiąc co tydzień przy podmiance.

Krewetka modliszkowa niestety, ponieważ niechciana z niej niespodzianka.

Koral miękki przypominający acroporę jak możesz wyżej wyczytać to sinularia. Napisz w dziale targowisko a wierzę, że ktoś da Ci szczepkę...

Przemyśl poważnie też 10 cm żywego piasku... ponieważ to 1/3 sukcesu :)

Ślimaków kopiących mam 9, a turbo 3.

Pozdrawiam i powodzenia w zakładaniu.

PS. Mam dwie kaskady: pierwsza z wolnym przepływem na węgiel i absorber, druga ze skimmerem i włókniną filtracyjną.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wam pieknie za porady. jestem naprawde wdzieczny, zdaje sobie sprawe, ze pewnie w innych postach pytania sie powtarzaly, tym bardziej jestem wdzieczny za cierpliwosc.

co do mojej kaskady z tego co pamietam co jej przeplyw byl ok 700 l/h, ale mozna ja bylo zwolnic do ok 300-350 l/h, mam tez kubel fluval 103, z trzema komorami na rozne materialy filtracyjne, czy jego zastosowanie mialby jakikolwiek sens,m zamiast kaskady na przyklad, oczywiscie bez deszczownicy bo ta mysle nie zdalaby egzaminu.

Stani w kwestii dojrzewania, oczywiscie nigdzie mi sie nie spieszy i mialem taki plan zeby minimum dwa tygodnie odczekac ale jak ktos pisze ze mozna szybciej wole zapytac, nie chcialbym czegos zepsuc.

kto pyta nie bladzi dziekuje za porade co do zdobycia szczepki, jak przyjdzie czas pewnie "udam sie" na targowisko. moja kaskada ma dosc mala komore na wklad filtracyjny, czy mozna czasowo podmieciac wegiel z absorberem fosforanow?? czy moze jednak jakos zastosowac kubelek??

pytanie ile zywej skaly i ile zywego piasku "zmiesci sie" w moim akwa?? z moich domnieman wynika ze ok3-4kg zywej skaly i ok1,8kg piasku... czytalem tez ze mozna zastosowac "martwy" piasek - tanszy i dodac jakies startery bakterii ale moze cos pomylilem, czy ktos wie cos na ten temat???


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.